Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

CBF 150 yağ yakıyor yok bunu yapıyor yok şu diyorlar sağım CBF solum CBF dolu???

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Racing tipi bişiler bakıyoruz...
    Arkadaşlar bilindiği üzre Yamaha YBR 125 ve Honda CBF 150 genelde kuruye motorlarıdır bu nedenle çok sıklıkla görmek mümkündür buna tamam.Ama şöyle bir şey varki efendim CBF yağ yakıyor CBF o kadar iyi değil CBF kötü diyorlar diyelim ki CBF 150 ye çamur atanlar var tamam ama kullanana adama sordum oda yağ yakıyor dedi.Birileri bana bu konuda yardımcı olsun lütfen.Özellikle de CBF kullanıcılarından büyük yardım bekliyorum.Yağ yaktığı halde neden harıl harıl CBF 150 kullanılmakta?Yada bu sorun bi şekilde ortadan kaldırılıyormu nedir yani?
    Şimdiden yardımcı olanlara teşekkür ederim...
    mete_han ve korbygs bunu beğendiler.
    [I][U][B]Motosiklet = Doğa üstü bir güçtür....[/B][/U][/I]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Ben 2009 dan beri bu forumu takip ediyorum yeni başlayanlar hep konu actılar ve hep cbf-ybr-tavsiye edildi taki 2011 model cbf ler sorun çıkarana kadar yüksek devirlerde tekleme sorunu vardı sonradan çözülmüştü ama itibarı düşmüştü o günden sonra açılan yeni başlıyorum ne almalıyım gibi konulardan cbf uzak kalmaya başladı yerine tvs apache tavsiye edildi daha sonra cb 125 çıktı ve oda yeni başlayanlara tavsiye listesine girdi.Cbf Yağ yakma olayına gelince ben bu motoru kullanmadım ama okuduğum çoğu cbf konusunda yağ yakma sıkıntısından bahsediliyordu.Karar sizin ama yerinizde olsam cbf almaz tvs apache alırdım.

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    atalarımız ateş olmayan yerden duman tütmez demiş. Boşuna dememiş. Bunca lafı havadan zembille indirmemişlerdir herhalde. Yakıyosa yakıyodur, arada kontrol edilerek duruma göre ilave yapılır. Bu cbf ve yağ konusu sıktı artık.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    Parçası ucuz ve adı var benim motorun markasını soruyolar bir saat anlatmak zorunda kalıyorum keşke markalı bisi olsada yamaha. Honda diye kestirip atsam cbf iyidir iyi ama yavaş biraz yağda aslında sorundeil al çantaya fazladan atarsın 1lt iki zamanlı dersin sorana yağ kaçırma da vardı onda terleme de diyorlar ama sorun deil jantıda deis yamuk veriyorlardı bir ara aslında motoru satarsam bende yeni bi tvs alırdım hondada tıpte yok ama yahuu
    www.erkakurye.com

Motosikleti
    Alıntı babaduru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 2009 dan beri bu forumu takip ediyorum yeni başlayanlar hep konu actılar ve hep cbf-ybr-tavsiye edildi taki 2011 model cbf ler sorun çıkarana kadar yüksek devirlerde tekleme sorunu vardı sonradan çözülmüştü ama itibarı düşmüştü o günden sonra açılan yeni başlıyorum ne almalıyım gibi konulardan cbf uzak kalmaya başladı yerine tvs apache tavsiye edildi daha sonra cb 125 çıktı ve oda yeni başlayanlara tavsiye listesine girdi.Cbf Yağ yakma olayına gelince ben bu motoru kullanmadım ama okuduğum çoğu cbf konusunda yağ yakma sıkıntısından bahsediliyordu.Karar sizin ama yerinizde olsam cbf almaz tvs apache alırdım.
    TVS Apache almak kafama yatmış dırımda fakat CBF 150 hem tasarım hem biraz daha yüksek CC olması ve markasının honda olması daha cazip bir hale getiriyor bana ama bu söylentiler gerçekse TVS Apache alacağım gibi duruyor

Motosikleti
    KANUNİ WİNDY 125
    motor aynımotor bunu söyleyen bi segman piston silindir degiştrsn binsn benim kanunide yakıyor degiştiriyorum bi motor neolursaolsn çok bin kmlere gelince ister istemez aşınıyor hiç 0 mondial bile olsa yag yakan görmedm

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Motorun özelliği gereği yağ yakmak zorunda dediydi geçen bi kullanıcısı bana cbf için
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    atalarımız ateş olmayan yerden duman tütmez demiş. Boşuna dememiş. Bunca lafı havadan zembille indirmemişlerdir herhalde. Yakıyosa yakıyodur, arada kontrol edilerek duruma göre ilave yapılır. Bu cbf ve yağ konusu sıktı artık.
    Söylediklerin doğrudur fakat yağ yakması bir dezavantaj yani benzin+yağ yakımı bütçe bakımından diğer rakiplerine göre daha fazla para yakıyor demektir.

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    hocam en iyi motordur bence..her iyiyninde kusru vardır..ne yapmalı ? yağ mı yakıo..yaktıkca tamamlamalı ozaman..
    birGarip..

chemical - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    Ehliyetin var değilmi?
    Nedenmi?
    Sınavda kesin çıkan yada çalışırken bu soruya kesin rastlamışındır...
    Yağ yakan motordan hangi renkte duman çıkmaktadır?
    yada....
    Mavi duman hangi durumda görülür?

Şimdi cbf kullanan bir arkadaşın motorundan mavi duman çıkıyorsa ( burada motorun modeli önemli değil) yağ YAKIYORDUR.

AMA herhangi bir terslik gözükmüyorsa mekanik sürtünmeden dolayı yağ eksiltir.
    Yağ yakmak ve eksiltmeyi önce ayırt edin. Her mekanik araç belirli oranda yağ eksiltir. CBF150 hava soğutmalı bir motor olduğundan ve çoğu bilinçsiz kullanıcı commuter sınıfı motor olduğunu unutup motoru sıkıştırdığı için yağ eksiltiyor. Eğer biraz okursanız servis kitapçığına bakarsanız bunları zaten görürsünüz. Yani mesele biraz okumak araştırmak lütfen forumu okuyun istediğiniz cevapları bulacaksanız. Size biraz zahmet vericez ama kusurumuza bakmayın.

Hayırlı forumlar.
    Okurt, Acil112 ve korbygs bunu beğendiler.
    Gelmemiş yarından hepmi şikayetçiyiz

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle, fakat yağ yakmıyor, yağ eksiltiyor. İkisini karıştırmamak lazım. Sanki mala kara çalmak istermiş gibi (yağ yakıyor) demek pek te hoş olmasa gerek. Yağ yakan motor ömrü bitmiş, çekişi düşmüş, mavi duman atan motordur. Bu motora yağ yakıyor denir. Cbf e ise yağ eksiltiyor denilir. Cbf in olayı farklı yani. Ben şimdiye kadar iki tane cbf sahibi oldum. İkiside bayiden çıktığı ilk gününden beri yağ eksiltiyorlardı. Gerekli ilavevlerini kontrollerimden sonra yapıp misler gibi bindim. Halende biniyorum. Uzun km ler kullandığım halde hiç sorun yaşamadım. Cbf in motorunu erken yeyip adını karalayan kullanıcılar, yak eksilten motorunun yağını takip etmeyip üstüne birde motorunu sıkıştıranlardır. Bu yüzden, böyle kullanıcıların varlığı yüzünden 20 binli 30, binli km ler gibi erken km lerde motor yenileme ihtiyacı oluşmuş bir çok cbf 150 mevcuttur. Yani bu seviyede motorların erken bitmesinin sebebi kullanıcı hatasıdır.

Cbf yağ eksiltir. Motorun yağ eksiltme eğilimine göre belirlediğin aralıklarla yağını kontrol edersin, gerekli ilaveyi yaparsın, paşa paşa binersin. O kadar tercih edildiğine göre vardır bi hikmeti elbette.

Motosikleti
    Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun özelliği gereği yağ yakmak zorunda dediydi geçen bi kullanıcısı bana cbf için
    Her motor yağ yakar tabi ki bu doğal bir şey fakat bu normalin üstünde bir yağ yakımı var sorunda burda zaten.

babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Alıntı MotorHstası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TVS Apache almak kafama yatmış dırımda fakat CBF 150 hem tasarım hem biraz daha yüksek CC olması ve markasının honda olması daha cazip bir hale getiriyor bana ama bu söylentiler gerçekse TVS Apache alacağım gibi duruyor
    Tvs apache 150 cc dir ve en güclü 150 commuterdir.Marka konusunda fazla takılmayın tvs çok yakında hak ettiği noktaya gelicek şimdilik kimse bilmesede zamanla tanınacaktır ve error88 dediği- kimseye marka nın geçmişini anlatmak zorunda değilsin kaskı sadece eve girdiğinde çıkartırsan kimse bişey sormuyo.

Motosikleti
    KANUNİ WİNDY 125
    yag yakmak ayrı bişeydir yag eksiltmek ayrı bişeydir yagı her motor eksiltir bu yakması degildir

Motosikleti
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle, fakat yağ yakmıyor, yağ eksiltiyor. İkisini karıştırmamak lazım. Sanki mala kara çalmak istermiş gibi (yağ yakıyor) demek pek te hoş olmasa gerek. Yağ yakan motor ömrü bitmiş, çekişi düşmüş, mavi duman atan motordur. Bu motora yağ yakıyor denir. Cbf e ise yağ eksiltiyor denilir. Cbf in olayı farklı yani. Ben şimdiye kadar iki tane cbf sahibi oldum. İkiside bayiden çıktığı ilk gününden beri yağ eksiltiyorlardı. Ama uzun km ler kullandığım halde hiç sorun yaşamadım.

Cbf yağ eksiltir. Motorun yağ eksiltme eğilimine göre belirlediğin aralıklarla yağını kontrol edersin, gerekli ilaveyi yaparsın, paşa paşa binersin. O kadar tercih edildiğine göre vardır bi hikmeti elbette.
    Peki 100km de ne kadar yağ eksiltiyor ve bu yağın fiyatı nedir?
    enqincbf16 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Müdür ne 100 km si, 1000 km de 100 gram yağ eksiltiyor. Kendi motorum. Rutin yağ değişimleri haricinde 1 litre yağ 15 tl ve 10 bin km yetiyor. Bunu takip edip bu uygulamayı yapmak bile zor geliyor, bunu büyütülüyor ya, bir türlü anlayamıyorum.

Motosikleti
    Alıntı babaduru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tvs apache 150 cc dir ve en güclü 150 commuterdir.Marka konusunda fazla takılmayın tvs çok yakında hak ettiği noktaya gelicek şimdilik kimse bilmesede zamanla tanınacaktır ve error88 dediği- kimseye marka nın geçmişini anlatmak zorunda değilsin kaskı sadece eve girdiğinde çıkartırsan kimse bişey sormuyo.
    Pardon TVS Apache nin 150cc olduğunu bir an unuttum.Honda nın tasarımı çekici geliyor ben domuz kafa denilen yani gidona bağlı olmadan sabit duran kafa grenajlarını daha çok seviyorum racing sevdiğimden böyle olsa gerek racinge şimdilik para yetmediğinden bu tür bir şeyler bakınıyorum bu nedenle CBF çekici geldi fakat yağların fiyatını ve 100km nekadar yağ yaktığını bilmiyorum acaba 100km nekadar bir zararı vardır?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:24 ----------

Müdür ne 100 km si, 1000 km de 100 gram yağ eksiltiyor. Kendi motorum. Rutin yağ değişimleri haricinde 1 litre yağ 15 tl ve 10 bin km yetiyor. Bunu takip edip bu uygulamayı yapmak bile zor geliyor, bunu büyütülüyor ya, bir türlü anlayamıyorum.
    peki kaç km hızla gidiyorsun genelde?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:27 ----------

bi tanıdık genelde 120 km hızla gidiyorum ve 100 km yolda 500gr yağ eksiltiyor dedi sen nekedar hızla gidiyorsın genelde?
    enqincbf16 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    bi tanıdık genelde 120 km hızla gidiyorum ve 100 km yolda 500gr yağ eksiltiyor dedi sen nekedar hızla gidiyorsın genelde?
    80-100 km-h arası takılırım ben, 100 ü nadir görürüm. 500 gram yağı kaç km de eksiltiyor ? 1000-2000 ? Doğru iklim de doğru yağı kullanıyor mu ? Cbf 150 zati düz yolda iyi hali bile 120 ye çıkmaz ki. Gaz kolunu hiç bırakmıyor diyelim. Genelde 120 ile giden birinden bahsetmişsin. O kullanıma göre 500 gram yine az bile yakıyor. O arkadaşına söyle, yağ ilavelerini düzenli yapmazsa, eksik yağ ile motoru o seviyede devamlı sıkıştırmaya devam ederse, ona motor sıfırlamak için servis yolu yakındır. O kişi motorunun 500 gram yağ eksilttiğini eklediği yağdan belirliyorsa yine iyi. Ama yağ değiştirirken (aa, 500 gram eksik çıktı. demek ki 500 gram yakmışız) posizyonu oluşuyorsa çok yazık.
    enqincbf16 bunu beğendi.

chemical - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr1000RR-cbr 250R
    cbf ile 120 km/h mi yapıyor arkadaşın? oldu biz kalkalım. sen kesinlikle tvs apaçi almalısın
    Gelmemiş yarından hepmi şikayetçiyiz

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    arkadaşım seni tebrik ediyorum çok güzel bi soru sormuşsun
    enqincbf16 bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)