Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Radar cezası lütfen bakın

Motovento
    REKLAM ALANI
    xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Alıntı Reşit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Kocaeli'ye de geliyorum. Çok farklı yerlerde kullandım. Trafiği doğru okursan herhangi bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Ben mükemmelim de demiyorum. Tali yoldan sol şeride bağlananlar demişsin. Zaten böyle bir olayın olduğu yerde hız limitinin üstünde neden gideyim? Ya da trafiğin en yoğun olduğu saatte hayat memat meselesi değilse ve o yol çok tehlikeliyse neden o saatte orayı kullanayım? Yani iş yine sizde bitiyor. Tecrübeniz yeterli değilse tehlikeli bulduğunuz rotaları kullanmayın. Ya da tenha olduğu zaman kullanın. Bana 158 ile gitmeyi savunmayın.
    Mesai bitiminde yol dolu diye akşam 20:30'a kadar iş yerinde beklemek gibi bir seçenek bana uymaz. Mantıksız.

İzmit-Gölcük arasında alternatif yolumuz da yok. İstanbul veya Ankara gibi değil burası.

Trafik okuma konusuna gelince herkes zaten trafiği okuyup ona göre sürüş geliştiriyor. İnan en uysal motosiklet sürücüsü bendim. Önümde otobüs durduğu için durduğumu bilirim.
    Belediye otobüsünün peşinde(onun hızında) gittiğimi bilirim. Ama o şekilde kullandıkça daha fazla riske girdiğimi gördüm.

Hız sınırına uydukça sıkıştırıldım. Yol verdikçe üzerime sürüldü. Sonuçta beni de bu hale getirdiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Az bile yazmışlar. Kuralları değiştiremiyorsan uyacaksın. Uymadığında da ağlamayacaksın.
    hakanens bunu beğendi.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı xismailaydin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesai bitiminde yol dolu diye akşam 20:30'a kadar iş yerinde beklemek gibi bir seçenek bana uymaz. Mantıksız.

İzmit-Gölcük arasında alternatif yolumuz da yok. İstanbul veya Ankara gibi değil burası.

Trafik okuma konusuna gelince herkes zaten trafiği okuyup ona göre sürüş geliştiriyor. İnan en uysal motosiklet sürücüsü bendim. Önümde otobüs durduğu için durduğumu bilirim.
    Belediye otobüsünün peşinde(onun hızında) gittiğimi bilirim. Ama o şekilde kullandıkça daha fazla riske girdiğimi gördüm.

Hız sınırına uydukça sıkıştırıldım. Yol verdikçe üzerime sürüldü. Sonuçta beni de bu hale getirdiler.
    Kazasız sürüşler o zaman ne diyeyim. Ben yine söylediğimi savunuyorum. Sen de öyle. Kolay gele.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Seni hatırladım sanırım....
    Otobüs firmasında host tun sanırsam...
    Kuralları bildiğin halde çiğniyorsun,
    Sonra çıkıp yandım anam diyorsun....

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yukarıda hız olayı açıklanmış bende ceza puanına değineyim kanunen %30undan fazla aşarsanız 15 ceza puanı alırsınız ki uygulamada bir terslik yok %30 dahil aşımlarda 10 ceza puanı verilir ceza miiktarıysa bence fazla olmalı ki caydırıcı olsun ben önceki yıllarda 70lik yerde 80le gidince 154 tl ceza yedim o zaman bizim araba için bir depo mazot yapıyordu ilk ve son cezam olmuştu o

alıntı:
    Radar ve Ortalama Hız Limitleri Aşma Trafik Ceza Miktarı 2013

Hız Sınırlarını % 10'dan % 30'a kadar aşmak (%30 dahil)
    166,00 TL (Peşin 124,50 TL) Para Cezası (Ayrıca 10 Ceza Puanı)
    Hız Sınırlarını % 30'dan fazla aşmak
    343,00 TL (Peşin 257,25 TL) Para Cezası (Ayrıca 15 Ceza Puanı ile Geriye Doğru 1 yıl içerisinde 5 defa ihlal edildiğinde Sürücü Belgesinin Geri Alınması)
    Hız tespiti yapabilebilen mobese kameraları ile radar ve ortalama hız cezası adresine postalanmış bir çok sürücü (İstanbul ve Ankara başta olmak üzere) bulunduğundan araç sürücülerinin hız limitleri uyumu konusunda hassasiyet göstermelerini önemle tavsiye ediyoruz.

Alıntı Acil112 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az bile yazmışlar. Kuralları değiştiremiyorsan uyacaksın. Uymadığında da ağlamayacaksın.
    Nick olarak 155 alsaydın keşke
    ahmetersoz1 bunu beğendi.

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Alıntı xismailaydin adlı üyeden alıntı Mesajı göster

reşit hocam olayı sakin bir dille anlatmaya calışmış.
    motor üzerinde toplamda 55 bin km yol yaptım diye hesaplıyorum.
    sana şunu söyleyeyim,
    ne zaman ben cok iyi motor kullanırım ne zaman ben kurala uymam kuralı takmam, kendim kural koyarım dersen o zaman kaza yapma riskin 10 kat artıyor.
    ne zaman ben cok iyiyim dersen trafiği hiçe sayarsan o zaman kaza yapma riskin yükseliyor.
    ben trafiği her cıktıgımda ilk gün kullandıgım gibi gözlerim yollarda kavşaklarda nereden ne cıkar. acaba çöp konteynırının altından kedi cıkarmı diye hep bi tedirgin dikkatli kullanırım..
    burası türkiye nereden cıkacagı belli olmaz, türkiyede 150 yapılacak yol sayısı da bi elin parmaklarını geçmez zaten
    10 dk geç git 90 la git sag salim kazasız belasız git
    MaMi_33, fbcino, barodi ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    # motosikletle.blogspot

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    yazık sanırım ilk defa yiyorsun. dert etme sağa solada bulaşma. zamanla alışıyor insan.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Alıntı ErknOzyurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağzınıza sağlık.İSMAİL'cim çevre yolundan gittim.OTOYOL diye geçiyor aynı hız sınırına sahip otoban ile. MOTORA 99
    99 rakamını nasıl buldun ?
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seni hatırladım sanırım....
    Otobüs firmasında host tun sanırsam...
    Kuralları bildiğin halde çiğniyorsun,
    Sonra çıkıp yandım anam diyorsun....
    Karıstırdın :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:18 ----------

Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    99 rakamını nasıl buldun ?
    90KM Motor hız sınırı %10 sapma payı var = 99 km/h

sınır 200 ise sapma ile birlikte sınır 220km/h 221 derse ceza yedin.

selo9115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache--- İNAZUMA ---cbf 150 şimdide yeşil apache
    arkadaşlar kızmayın darılmayın ama polis bir yönden haklı

ki,zaten yazdığı ceza cebine değil devlete gidiyor yani yazmasında bir menfeati yok

amaç bu tür cezalarla milletimizi kurallara uymaya zorlamak
    Allah vermesin 80-90 la kaza yapmak var birde 140-160 ila kaza yapmak var

kuarllar insanlar için insanların sağlığı içindir

kimse istemez sen hız sınırını açıp başkasının canını yakmayı

o yüzden sağduyulu olalım trafik kurallarına uyalım...
    hakanens bunu beğendi.

Alıntı selo9115 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar kızmayın darılmayın ama polis bir yönden haklı

ki,zaten yazdığı ceza cebine değil devlete gidiyor yani yazmasında bir menfeati yok

amaç bu tür cezalarla milletimizi kurallara uymaya zorlamak
    Allah vermesin 80-90 la kaza yapmak var birde 140-160 ila kaza yapmak var

kuarllar insanlar için insanların sağlığı içindir

kimse istemez sen hız sınırını açıp başkasının canını yakmayı

o yüzden sağduyulu olalım trafik kurallarına uyalım...
    Ben gerçekten böyle düşünenleri anlayamıyorum.80 le kaza yapmak iyidir 140 la yapmak kötüdür.Neye göre ? bende şöyle örnek vereyim

Geçen araba ile 35 38 ile gidiyorum kedi çıktı karşıma ani fren yaptım.50 ile gitsem ben geçicem sonra kedi geçicek ? Sen sürüklenme manasında darbe alma anlamaında diyorsan bosuna o kaska o kadar para vermedım bosuna SPİDİ CARBO 3 eldiven takmıyorum.Bosu bosuna bir eldivene 460 tl vermedim.Bosu bosuna bir bota 680 lira vermedim.Bosu bosuna spidi t2 pro almadım.Anlatabilmisimdir umarım.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Üzülerek söylüyorum boşu boşuna para harcamışsın.
    Allah yardımcın olsun.
    saykem bunu beğendi.

Radar cezası haklı, hız sınırı ise bence de yanlış, arabayla eşit olmalı diye düşünüyorum. Motora ayrı, arabaya ayrı diyen tek tük ülkelerden birisiyiz. Motor kullanıcılarının ortak görüşlerini ifade eden, lobi yapabilen bir oluşum olsa yasa kolayca değişebilir ama yok.

Onun dışında radar cezalarına adapte olmayı öğrenmek lazım. Hızı azaltarak veya radara yakalanmayacak şekilde sürerek. Kendimden örnek vereyim, radar olmadığına emin değilsem asla basmam , tavsiye ederim.

Ekipman konusunda nice kazalar gördüm, tulum, kask, eldiven, bota hiçbir şey olmamış ama sürücü birkaç parça halinde. O yüzden ekipmana aşırı güvenme derim, ekipman tasarlandığı kaza senaryosunda etkilidir, bu da motordan düşüp sürüklenmektir. Yüksek hızda herhangi bir nesneye çarpmada pek fayda etmezler.
    acayüp ve ahmetersoz1 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Pulsar
    Alıntı Tsubasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 dk geç git 90 la git sag salim kazasız belasız git
    Ağzına sağlık hocam...

Birde kayınbabamın bir lafı var,
    -''Ben geç kaldın diyene kızmıyorum, geçmiş olsun diyene çok kızıyorum'' der bana....
    Tsubasa bunu beğendi.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı ErknOzyurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben gerçekten böyle düşünenleri anlayamıyorum.80 le kaza yapmak iyidir 140 la yapmak kötüdür.Neye göre ? bende şöyle örnek vereyim

Geçen araba ile 35 38 ile gidiyorum kedi çıktı karşıma ani fren yaptım.50 ile gitsem ben geçicem sonra kedi geçicek ? Sen sürüklenme manasında darbe alma anlamaında diyorsan bosuna o kaska o kadar para vermedım bosuna SPİDİ CARBO 3 eldiven takmıyorum.Bosu bosuna bir eldivene 460 tl vermedim.Bosu bosuna bir bota 680 lira vermedim.Bosu bosuna spidi t2 pro almadım.Anlatabilmisimdir umarım.
    İstersen Batman gibi giyin o aldıklarınla 80 90 la dengeyi kuramayıp düşersen gene patates olursun ekipman işine girdiğinde gerekli ekipmanla kaliteli ekipman arasındaki farkın büyük çogunlugu şıklıgına ve görüntüsüne ve konforuna gidiyor.Güvenlik anlamında fizik kanunlarına karşı malesef insanı hayatta tutabilen birşey üretilmedi düşme anında acıyı biraz daha azaltabilir ancak öldürücü veya sakat bırakıcı bir basınç yerse vücut herşey hikaye.Bence sende biraz kompleks var arkadaşım o cezanın mevzusunu ciddi büyütmüşsün ancak o ekipmana ve motoruna verdiğin paralar türkiye şartlarına lüks asgari ücretin 700 lira olduğu yerde o ekipmanlar giyilmez de diyebiliriz sana farklı bakış açısıyla.Ya sen limitlerinden büyük yaşadıgın için bu serzeniştesin ya da başka sıkıntılar var.Konuyu daha fazla uzatıp sakız etmenin alemi yok yasanın gerektiği şekilde cezanızı yemişsiniz ya devam eder gene yersiniz ya da vazgeçip düzene uymaya karar verirsiniz.Arkadaşlar haklılar yani bu konuda hatta ne kadar da başkalarını suçlu görseniz de ki belki suçlulardır ama siz bir bireysiniz ve kendinizden sorumlusunuz belki onlarda ceza yiyorlar bilemeyiz.Umarım bir daha yaşamassınız ve başınıza kötü bir şey gelmez.

katre09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    son pişmanlık neye yarar herseyin bedeli var olmadı hacıı P
    Arkamdan konuşup beste yapacağına, yüzüme konus da düet yapaIım.

Bunun lükslük ile alakası yok.20 yaşındayım alkol sigara vs kullanmıyorum.Bunun tamamen kendime olan değerle alakası var.Bu heybeye giden para değildir radar cezası gibi üzülmem gitsin yeterki korusun korududa.Bir kaza yaptım sonra akıllandım koruma konusunda bazı şeyler tecrübe ister.Sağlığımdan önemli değil ya keşke dememek için verdim o kadar para toplasan ne ki 5.000 tutmustur takım taklavat 6 ay onun için çalısayım çok mu ? Ailemle yaşıyorum giderim yok bu zaman olmucak ne zaman olucak ?

canekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC700x
    Alıntı imza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    avrupa ülkelerinde radar cezaları 21€-68€ civarı, ve buna rağmen, yani caydırıcı olmamasına rağmen, ceza sayısı ülkemizden daha az. meblağların yüksek olmasının sebebi de bu. devlete bu konuda suç atmaya gerek yok. ceza 21 lira olsa yemin ederim kimse hız sınırına uymaz.
    pardon?

Fransa dan 1-2 örnek :
    - 50km/s e kadar limitli yerlerde +20km ye kadar hızlı gitmenin cezası 68€. 1 ceza puanı (yanılmıyorsam fransa da ehliyetler 10puanlıktı)
    - hız sınırının 20 ile 30km/s arasında üzerinde gitmek, 135€ ,2 puan
    - hız sınırını 30 ile 40km/s arasında geçmek 135€, 3 yıl ehliyete el koyma + 3 puan
    - hız sınırını 50km/s fazla aşmak 1500€ , 6puan, 3 yıl ehliyete el koyma

ha buarada,
    hız sınırının 50 km/s den fazlasında bir kaza yapar ve adam yaralarsanız , 5 yıl hapis, 75 000€ ceza, 6 puan, 10 yıl ehliyete el koyma var.
    ölüme neden olursan, 100 000€, 5 yıl hapis bekliyor.

evet, tek doğrusu şu ki; otomobillerle aynı hız sınırında motosikletlerde.

otobanlarında hız sınırı yok diyenlerde fazla "kobra takibi" izlemiş. O sadece almanya da ve belirli otobanlarda.
    Green Arrow bunu beğendi.

Motosikleti
    PCX
    Yolda veya başka yerde çoğunluğun kurallara uymaması, sizinde uymayışınızı mazur göstermez.
    Hız sınırını aşmış kamyon sizi sıkıştırıyorsa salarsınız gider ardından çok isterseniz ihbar edersiniz gereken yapılır. Hele takipçisi olursanız kesin yapılır. Denedim biliyorum.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)