Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor alacağım, HONDA CBR 125R, Uzun Yol.. Bursa

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    YZF R25
    Öncelikle herkese selamlar.. Aranızda yeniyim ve inşallah kalıcıyım..

Arkadaşlar ben 2 aya kalmaz bir motor alacağım, ehliyeti de tam o günlerde almış olacağım yani.. Aklımdaki motor CBR 125R.. Çok seviyorum bu motoru ve honda markasına güveniyorum..

Sıfır mı alsam 2. el mi alsam bilemiyorum, çok muallakta kaldım. Bursa'da yaşıyorum ve burda tek bayisi Duran Kardeşlermiş onun hakkında da hiç iyi şeyler duymadım kimse iyi yorum yapmamış... Gerçi memnuniyetler çok dile getirilmez, memnun olmayanlar konuşur daha çok ama yinede içime bir ukte düştü..

Ortalama 3.000 lira kadar birikim yapıp kalanı krediyle halletmeyi planlıyorum, bu tabi ayrı bir konu..

Motoru aldıktan ortalam 1 2 hafta sonra yıllık izne çıkacağım ve uzun soluklu bir gezi yapmayı planlıyorum. Bursadan Alanyaya sonra Antalya, Fethiye, Marmaris, Bodrum vs. ege kıyılarından yine Bursa'ya dönmeyi planlıyorum. Oldukça uzun bir yol..

Böyle bir yol için CBR 125R uygun mudur ? (Araştırmalarıma ve yorumlara göre uygundur deniyor... Hız meraklısı değilim aslında ama 110 120 ile gidebiliyor mu bu motor ?)

Ayrıca sıfır mı almalıyım ikinci el mi ? (Sıfır almak tabiki daha mantıklı görünüyor ama sıfır motor böyle bir yolda nasıl tepkimeler verir ? hemde Bursa'da duran kardeşler'e alternatif bir yer yok İstanbul'dan gidip aldım diyelim plaka işlemleri vs. Bursada nasıl halledebilirim ?)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Triumph Street Triple 675
    Simdi hayatinda hic motor surdun mu ? Surmediysen egitim al . Butun parani gidip motora koyma kask ve ekipman al.( Uyduruk kask ve ekipmanda alma ). 0 alirsan rodajini iyi yapman gerekecek. Rodaj ne dersen 500000 tane konu acildi ordan okuyabilirsin. Unutma uzun seyahatler yorucudur,emek ister, konsantrasyon ister. 0 alirsan 110 120 ile gidemezsin ilk 200-300 km hatta gitmede yani zararli. Su 2 ayda bol bol arastir bilgi sahibi ol. Cbr seni ruzgardan yeterince korur onda sikinti yok. Ama emin ol yorulacaksin agir yada uzunsan poponda agrir belinde.

shrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Renault Premium 440dxi Truck
    sadece CıBıR mı var aklında

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı PEHLİVAN94 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Simdi hayatinda hic motor surdun mu ? Surmediysen egitim al . Butun parani gidip motora koyma kask ve ekipman al.( Uyduruk kask ve ekipmanda alma ). 0 alirsan rodajini iyi yapman gerekecek. Rodaj ne dersen 500000 tane konu acildi ordan okuyabilirsin. Unutma uzun seyahatler yorucudur,emek ister, konsantrasyon ister. 0 alirsan 110 120 ile gidemezsin ilk 200-300 km hatta gitmede yani zararli. Su 2 ayda bol bol arastir bilgi sahibi ol. Cbr seni ruzgardan yeterince korur onda sikinti yok. Ama emin ol yorulacaksin agir yada uzunsan poponda agrir belinde.
    Yıllardır motorumuz var, şimdi kymco ck 125le işte vitesli motor alıştırması yapıyorum.. Gerçi biraz ağırım ama ara vericem sık sık.. Yani planım o şekilde. İkinci el almak hem rodaj konusunda, hemde plaka ruhsat işlemleri konusundan daha zahmetsiz ve daha karlı görünüyor.. Ekipman içinde ekstradan bir bütçe ayıracağım..

Alıntı shrek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece CıBıR mı var aklında
    Aslında chopper düşünüyodum başlangıçta ama CBR beni çok etkiledi.. Honda kalitesi var bi yandan. İstediğim kalitede chopper almaya malesef bütçem yetmez CBR fiyat performans açısından iyi duruyor..

Motosikleti
    Ls2 alip ustunede 140 liralik mont felan almayi dusunme bile. İkinci el ama yerinde olsam egitim alirdim uzun yol yapmak kolay degildir motorlarda. Viraja girmek fren yapmak gazi acmak. Egitimini alman en rahati. Motora ayiracagin butce ? Guvenlige ayiracagin butce ?

Motosikleti
    YZF R25
    Bin lira gibi birşey düşünüyodum açıkçası mont ve kask için..

Bursada eğitim veriliyor mu bilmiyorum bir araştırmak lazım.

Motosikleti
    1000 lira cok iyi etmissin. Agv k-3 , nolan n63 , shark 900c. Bu kasklardan birini tercih et. Revit air terma mont olarak bunu. Kalan parayla eldiven ve dizlik alirsin. İstanbulda cogu yerde var egitim.

Motosikleti
    YZF R25
    1000 lira cok iyi etmissin. Agv k-3 , nolan n63 , shark 900c. Bu kasklardan birini tercih et. Revit air terma mont olarak bunu. Kalan parayla eldiven ve dizlik alirsin. İstanbulda cogu yerde var egitim.
    PEHLİVAN hocam çok sağol.. Araştırıcam o ekipmanları.. Eğitim konusu yalan olacak gibi duruyor ama bu konuyla ilgili çok araştırma ve test yapıcam.. Zaten böyle bi yola çıkmadan önce kısa mesafelerde provalar yapıcam..

Motosikleti
    Alıntı TahirHasan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    PEHLİVAN hocam çok sağol.. Araştırıcam o ekipmanları.. Eğitim konusu yalan olacak gibi duruyor ama bu konuyla ilgili çok araştırma ve test yapıcam.. Zaten böyle bi yola çıkmadan önce kısa mesafelerde provalar yapıcam..
    Ric ederim.. Ama simdi usta 20kmh ile viraja girmek ayriiiii 120kmh ile girmek ayri. 20 ile frenlemek ayrii 120 ile. Uzun yolda egitim yap ve bos arazide.
    TahirHasan bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Ric ederim.. Ama simdi usta 20kmh ile viraja girmek ayriiiii 120kmh ile girmek ayri. 20 ile frenlemek ayrii 120 ile. Uzun yolda egitim yap ve bos arazide.
    Doğru söylüyorsun hocam.. İstanbulda konaklama şansı bulabilirsem eğer eğitimlere de muhakkak gideceğim..

sahil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki er5, yamaha xcity 250
    mrb öncelikle dediğin rotayı deneyimsiz birinin tamamlaması mucize olur en az 20-30 bin km deneyiminin olması gerekli kask eldiven mont dizlik bunlar olmazsa olmaz ayrıca 110-120 km sabit sürat istiyorsan 250 cc ve üzeri motosiklet düşünülmelidir yoksa tıpa gaz motoru yersin

inazuma alsan daha rahat olursun ama o da 10 bın tl ustu

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bursa'da olmandan ötürü hemen balıklama atlıyorum ve motorumun satılık olduğunu bildiriyorum. İlgilenirsen deneyebilirsin de.

CBR ile o yolu yapmak mümkün tabi ama düşük tecrübeli birisi için sıkıntılı olacaktır.

cbr güzel motor, 125 cc liği bile enjeksiyonlu, egzosu; katalitik konvertörlü. Çevrecidir kendisi. Çok ekonomiktir.
    Ayaklığı sensörlüdür, vitesteyken indirdiğinde emniyet olsun diye stop eder,

Yeni Avrupa uyum yasaları çerçevesinde planlandığı gibi farı hep açık kalır.

Kontağı çevirdiğinde kendince civvv ciuvv enjeksiyon sesleri ile karadüzen bir motor olmadığını hatırlatır.

Güzel motordur vesselam...

Amma ; super spor motorların doğasında konfor yoktur, zaten şekline vurulup alırlar bu tarz motorları.

Tek kişi; yol uzun da olsa sevdiğinden çekersin, iki kişi; artçın bir kez yolculuk yaptımı istemez o yola çıksın...

Bir cbr kullan, uzun yol hakkında fikir verir... Hayırlı olsun, insanın gönlünün yattığı motor en güzel motordur.

Bir de lastiklerine güvenme...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:01 ----------

Bu arada 100km üstü hızlarda 150 kg ın üzerindeki motorlar daha rahat seyrediyor bence, cbr 125 ile 80km karadır derim...

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam cbr 125 herşeyiyle sınıfının üstünde performans veren bir motosiklet. Düzgün lastiklerle fren ve viraj performansı gerçekten çok iyi. Duruş mesafesini ve kolay dozajlanabilen frenlerini özlemle anıyorum
    Hız olarak tatmin edici olsa da sonuç olarak bir 125 cc ve üst devirleri seven bir motosiklet. İzmir-Ayvalık arasında giderken rüzgar karşıdan estiği için 90 100 zar zor sabit gidebilmiştim. Çok yordu.
    Aynı yolun dönüşünde ise 120 125e RAHAT sabitleyip dönmüştüm. Eğer beklentiniz her koşulda 110-120 gidebilmekse ve uzun süre yolculuk yapacaksanız daha güçlü motosikletler düşünmelisiniz. Çünkü uzun süreler boyunca rüzgarla adeta mücadele vermek yorucu olacaktır.
    Şehir içi veya kısa soluklu gezilerde ise gerek yakıt gerek performans yönünden tatmin eder.

Sıfır almamanı tavsiye ediyorum. İlk motorun sonuçta sağa sola sürtünecek düşecek kalkacak. Motoru 2. el alıp ekipmanları dahada kaliteli almanda yarar var. Sonuçta 125 lik motor sana 2 bilemedin 3 ay sonra yetmemeye başlayacak. Motoru büyüttüğünde ekipmanlarını yenilemek zorunda kalmazsın hem. Ben direk 250 ile başladım zorlanmadım. İlla 125 diye kendini şartlama. Araba kullanıyorsan trafik tecrüben varsa birazda kendine güvenerek temkinli şekilde yoluna koyarsın işleri. Honda eğitimleri yararlımıdır evet ama gerçek trafikte ülkemizin güzel asfaltlarında o işler hondadaki gibi olmuyor.
    swath bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bursa'da olmandan ötürü hemen balıklama atlıyorum ve motorumun satılık olduğunu bildiriyorum. İlgilenirsen deneyebilirsin de.

CBR ile o yolu yapmak mümkün tabi ama düşük tecrübeli birisi için sıkıntılı olacaktır.
    2 ay sonra almayı düşünüyorum.. Şimdilik hem bütçem yetersiz hemde vitesli motora alışmaya çalışıyorum..

Alıntı swath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbr güzel motor, 125 cc liği bile enjeksiyonlu, egzosu; katalitik konvertörlü. Çevrecidir kendisi. Çok ekonomiktir.
    Ayaklığı sensörlüdür, vitesteyken indirdiğinde emniyet olsun diye stop eder,

Yeni Avrupa uyum yasaları çerçevesinde planlandığı gibi farı hep açık kalır.

Kontağı çevirdiğinde kendince civvv ciuvv enjeksiyon sesleri ile karadüzen bir motor olmadığını hatırlatır.

Güzel motordur vesselam...

Amma ; super spor motorların doğasında konfor yoktur, zaten şekline vurulup alırlar bu tarz motorları.

Tek kişi; yol uzun da olsa sevdiğinden çekersin, iki kişi; artçın bir kez yolculuk yaptımı istemez o yola çıksın...

Bir cbr kullan, uzun yol hakkında fikir verir... Hayırlı olsun, insanın gönlünün yattığı motor en güzel motordur.

Bir de lastiklerine güvenme...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:01 ----------

Bu arada 100km üstü hızlarda 150 kg ın üzerindeki motorlar daha rahat seyrediyor bence, cbr 125 ile 80km karadır derim...
    Yorum için çok teşekkür ederim, aydınlatıcı oldu..

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam cbr 125 herşeyiyle sınıfının üstünde performans veren bir motosiklet. Düzgün lastiklerle fren ve viraj performansı gerçekten çok iyi. Duruş mesafesini ve kolay dozajlanabilen frenlerini özlemle anıyorum
    Hız olarak tatmin edici olsa da sonuç olarak bir 125 cc ve üst devirleri seven bir motosiklet. İzmir-Ayvalık arasında giderken rüzgar karşıdan estiği için 90 100 zar zor sabit gidebilmiştim. Çok yordu.
    Aynı yolun dönüşünde ise 120 125e RAHAT sabitleyip dönmüştüm. Eğer beklentiniz her koşulda 110-120 gidebilmekse ve uzun süre yolculuk yapacaksanız daha güçlü motosikletler düşünmelisiniz. Çünkü uzun süreler boyunca rüzgarla adeta mücadele vermek yorucu olacaktır.
    Şehir içi veya kısa soluklu gezilerde ise gerek yakıt gerek performans yönünden tatmin eder.
    Teşekkürler yorum için, rüzgar meselesiyle hiç karşı karşıya kalmadım açıkçası.. Biraz test etmem lazım sanırım..

Alıntı visamlord adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıfır almamanı tavsiye ediyorum. İlk motorun sonuçta sağa sola sürtünecek düşecek kalkacak. Motoru 2. el alıp ekipmanları dahada kaliteli almanda yarar var. Sonuçta 125 lik motor sana 2 bilemedin 3 ay sonra yetmemeye başlayacak. Motoru büyüttüğünde ekipmanlarını yenilemek zorunda kalmazsın hem. Ben direk 250 ile başladım zorlanmadım. İlla 125 diye kendini şartlama. Araba kullanıyorsan trafik tecrüben varsa birazda kendine güvenerek temkinli şekilde yoluna koyarsın işleri. Honda eğitimleri yararlımıdır evet ama gerçek trafikte ülkemizin güzel asfaltlarında o işler hondadaki gibi olmuyor.
    2. el almakta net olarak karar verdim.. 2011 modeller tam bana göre.. 125 veya 250 alacağım tam karar veremedim, daha doğrusu biraz da bütçem karar vericek..

----

Genel yorumum ise; bu yol için tecrübe olarak yetersiz olduğumu biliyorum. Kendimi buna hazırlamak için 2-3 ayım olacak... Kendime güvenimi kaybettim bugünlerde ama yinede deneyeceğim üstüne çalışacağım. Hazır olmadığımı hissedersem böyle bir yola çıkmam zaten..

Kısmet bakalım zaman gösterecek..
    swath bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)