Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI

iyi günler arkadaşlar aranıza yeni katıldım en kısa zamanda motorumu almayı planlıyorum fakat benim sorum şöyle sıfır motor satın alırken nelere dikkat etmeliyim bana hangi belgeleri verecekler? sonrasındaki süreçte neler yapacağım?

birde satın almayı düşündüğüm yer şöyle dedi 5000tlnin üzeri olduğu için hesaba havale olmalı dedi elden almıyoruz dedi- bunda herhangi bir sıkıntı yaşanması mümkünmüdür? kredi kartı tek geçimde bile vade farkı oluyor dediler o yüzden taksit yapınca vade farkı çok oluyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

yokmu motor alırken yaşadıklarını paylaşacak ya

Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE 2013
    5000 mevzusunu ilk kez senden duydum. git başka yerlerle konuş adam biraz kazıklamaya çalışmış gibi geldi veya ben ucuz motor kullanıyorum :D
    Sen parayı ver adam belgesini oyun buyunu halleder ama bana kalırsa ruhsatını falan sen çıkar boşu boşuna para yedirme adamlara.

feliçita - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PİAGGİO BEVERLY 500**2006**
    Beypazarlı yine mi sen...
    apachi'ler ve kendini apachi hissedenler beni yasaklı listesine ekleyin...

açıkçası almak istediğim motoru satan yer sayısı baya bir az bursada bir, ankarada bir istanbulda bolca var da eskişehirde olduğum için nakliye sıkıntı oluyor. eskişehirde satan yer yok malesef. küçük memleket. adamı arayıp sorcam elden tümünü neden almıyorlar. racon elden değilmidir nakitte ?
    evrak işlerini ben yapacağım çünkü ben motoru biyerden alıp eskişehire getirteceğim plakasız sonra plaka işlemlerini eskişehirde yapacağım.

Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şaşırmış demek ki !!!
    " Aklı "fukara olanın , fikri ukela olurmuş !.

BİLGİ GÜÇTÜR

Alıntı Benli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şaşırmış demek ki !!!
    sadece şaşırma yada ünlem ifadeleri dışında birazda açıklama yapsanızda biraz daha anlamlı olsa

Anlamıyorum bu işlemlerden pek fakat elden 5.000 lirayı almamasının sebebi nedir? Bir çakallık olabilir yahu hiç elden 4,5 bin liraya motosiklet alıpta sorun yaşayan görmedim. Bizzat tanıdıklar aldı hatta Cbf 150, Ybr 125 yanılmıyorsam 50-60 lira veriyorsunuz ruhsatı, plakayı satın aldığınız yer çıkartıyor.

agilty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Elden para almamasinin sebebi yarin birgun evraklarda sikinti olursa sattigi yada aldigi mal icin isini garantiye almaktir.

Motosikleti
    CB500 F
    Vergi Usul Kanunu tebliği 5.000 TL ve üzeri her ödemenin (8000 TL bilinir ancak 5 bin TL dir) banka aracılığı ile yapılması gerektiğini söyler... Siz siz olun mümkün olan her ödemenizi banka aracılığı ile yapın (havale- eft) , banka kayıtları anlaşmazlıklarda delildir...

resmi yanıt geldi peki bir diğer noktada da motoru ben alıcam izmirden yada başka biyerden ama onun eskişehire getirilmesi gerekiyor. almayı düşündüğüm yer de diyorki biz karşılarız. bu durumda motor bana ulaşana kadar bir sıkıntı yaşarmıyım (motor plakalı veya plakasız olma durumunda). yaşarsam haklarım neler olur?

faturanın bankadan geçme sınırı kdv dahil 8.000 TL dır. mali müşavirim şu anki kesin rakam budur. bu tutar ve üzeri tutarlar bankadan geçirilmediği takdirde, maliye tarafından tespiti halinde her iki tarafada fatura tutarının % 10 u kadar usulsüzlük cezası kesilir. tapudan ve noterden yapılan satışlarda bankadan para geçirme zorunluluğu yoktur tutarın tamamı karşı tarafa ödenmiş sayılır. bence elden ödeme yapacaksanız firmanın banka hesabına parayı yatırın. açıklamasına da şu model motosiklet bedeli adınızı soyadınızı tc kimlik numaranızı yazdırın. 8000 TL aşağısı tutarı elden firmaya ödeyecekseniz firmanın antetli imzalı kaşeli tarihi atılmış tahsilat makbuzunu mutlaka isteyin ve saklayın.

Motosikleti
    CB500 F
    Vergi usul kanunu hükümleri

4 Temmuz 2003 tarihinde yayımlanarak 1 Ağustos 2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 320 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu tebliğinde "…Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak zorunda olan çiftçiler, serbest meslek erbabı ile vergiden muaf esnafın kendi aralarında yapacakları ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden (Türkiye'de mukim olmayan yabancılar hariç) mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları 5.000.-Türk Lirasını aşan tahsilat ve ödemelerinin 01/08/2003 tarihinden itibaren banka veya özel finans kurumları aracı kılınarak yapılması ve bu kurumlarca düzenlenen dekont veya hesap bildirim cetvelleri ile tevsiki zorunludur… " denmiştir.

320 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu tebliğinde "mal ve hizmet bedeli olarak yapacakları 5.000 TL'yi aşan tahsilat ve ödemeler" ibaresi kullanılmış olup bu ibare yoruma açık durumdadır.
    Siz yine de 5000 TL sınırını kullanın, bende muhasebeciyim

Alıntı Dachota adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergi usul kanunu hükümleri

4 Temmuz 2003 tarihinde yayımlanarak 1 Ağustos 2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 320 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu tebliğinde "…Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak zorunda olan çiftçiler, serbest meslek erbabı ile vergiden muaf esnafın kendi aralarında yapacakları ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden (Türkiye'de mukim olmayan yabancılar hariç) mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları 5.000.-Türk Lirasını aşan tahsilat ve ödemelerinin 01/08/2003 tarihinden itibaren banka veya özel finans kurumları aracı kılınarak yapılması ve bu kurumlarca düzenlenen dekont veya hesap bildirim cetvelleri ile tevsiki zorunludur… " denmiştir.

320 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu tebliğinde "mal ve hizmet bedeli olarak yapacakları 5.000 TL'yi aşan tahsilat ve ödemeler" ibaresi kullanılmış olup bu ibare yoruma açık durumdadır.
    Siz yine de 5000 TL sınırını kullanın, bende muhasebeciyim
    bayağı geride kalmışsın üstad 5000 TL idi 10.000 TL na çıktı sonra 8000 TL düştü halen 8000 TL devam ediyor.

332 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete Sayısı 25445
    Resmi Gazete Tarihi 27/04/2004
    Kapsam
    1. Tevsik Zorunluluğunun Tutarı ve Başlangıcı
    Bilindiği üzere, 01.08.2003 tarih ve 25186 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 323 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde, mükelleflerin ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları 10.000.000.000 (on milyar) Türk Lirasını aşan tahsilat ve ödemelerini; banka, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapmaları ve bu kurumlarca düzenlenen belgeler ile tevsik etmeleri zorunluluğuna ilişkin açıklamalar yapılmıştır.

Bu uygulamaya ilişkin tespit edilen 10.000.000.000 (on milyar) liralık limitin, 01.05.2004 tarihinden itibaren 8.000.000.000 (sekiz milyar) Türk Lirası olarak dikkate alınması ve 8.000.000.000 (sekiz milyar) Türk Liralık limiti aşan tahsilat ve ödemelerin; 320, 323 ve 324 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde belirtilen esaslar çerçevesinde banka, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

2. Tevsik Zorunluluğu Olmayan Ödeme ve Tahsilatlar

Bankalar, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracı kılınmaksızın ödeme ve tahsilat yapılabilecek kurum ve kuruluşlar 320 ve 323 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde açıklanmıştır.

Genel ve Katma Bütçeli İdareler, İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bunların teşkil ettikleri birlikler, Kanunla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlara ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından kurulan ve işletilen müesseseler ile döner sermayeli kuruluşlar veya bunlara ait veya tabi diğer müesseseler tarafından yapılan ihale işlemlerine ilişkin yatırılması gereken teminat tutarları, belirtilen limiti aşsa bile bunlara ilişkin ödeme ve tahsilatların; banka, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracı kılınarak yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Tebliğ olunur.

Motosikleti
    CB500 F
    Alıntı cool113 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bayağı geride kalmışsın üstad 5000 TL idi 10.000 TL na çıktı sonra 8000 TL düştü halen 8000 TL devam ediyor.

332 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete Sayısı 25445
    Resmi Gazete Tarihi 27/04/2004
    Kapsam
    1. Tevsik Zorunluluğunun Tutarı ve Başlangıcı
    Bilindiği üzere, 01.08.2003 tarih ve 25186 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 323 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde, mükelleflerin ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları 10.000.000.000 (on milyar) Türk Lirasını aşan tahsilat ve ödemelerini; banka, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapmaları ve bu kurumlarca düzenlenen belgeler ile tevsik etmeleri zorunluluğuna ilişkin açıklamalar yapılmıştır.

Bu uygulamaya ilişkin tespit edilen 10.000.000.000 (on milyar) liralık limitin, 01.05.2004 tarihinden itibaren 8.000.000.000 (sekiz milyar) Türk Lirası olarak dikkate alınması ve 8.000.000.000 (sekiz milyar) Türk Liralık limiti aşan tahsilat ve ödemelerin; 320, 323 ve 324 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde belirtilen esaslar çerçevesinde banka, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

2. Tevsik Zorunluluğu Olmayan Ödeme ve Tahsilatlar

Bankalar, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracı kılınmaksızın ödeme ve tahsilat yapılabilecek kurum ve kuruluşlar 320 ve 323 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde açıklanmıştır.

Genel ve Katma Bütçeli İdareler, İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bunların teşkil ettikleri birlikler, Kanunla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlara ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından kurulan ve işletilen müesseseler ile döner sermayeli kuruluşlar veya bunlara ait veya tabi diğer müesseseler tarafından yapılan ihale işlemlerine ilişkin yatırılması gereken teminat tutarları, belirtilen limiti aşsa bile bunlara ilişkin ödeme ve tahsilatların; banka, özel finans kurumları veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracı kılınarak yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Tebliğ olunur.
    peki üstad sen 8000 TL ye yönlendir mükelleflerini
    http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/umit/004/

buda başka bir üstadın yorumu

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ikinci konuya hakim olmadığımdan bişey diyemem fakat alacağın motorun servisine ve yedek parça sıkıntısına dikkat etmek gerekir

peki üstad sen 8000 TL ye yönlendir mükelleflerini
    http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/umit/004/

buda başka bir üstadın yorumu
    verdiğiniz linktede 8000 TL yazıyor yazarın değerlendirme ve sonuç kısmına göz atmanızı öneririm ilk olarak 2003 yılında çıktığında 5000 TL idi 2004 yılındaki son tebliğden itibaren 8000 TL devam ediyor.

Motosikleti
    CB500 F
    Alıntı zarrath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    resmi yanıt geldi peki bir diğer noktada da motoru ben alıcam izmirden yada başka biyerden ama onun eskişehire getirilmesi gerekiyor. almayı düşündüğüm yer de diyorki biz karşılarız. bu durumda motor bana ulaşana kadar bir sıkıntı yaşarmıyım (motor plakalı veya plakasız olma durumunda). yaşarsam haklarım neler olur?
    Öyle bir konuya girdin ki,muhtemelen sigortalı nakliye yaptırıyorlardır, gelen yükün illaki hasarsız ayıpsız teslim edilmesi gerekir aksi durumda teslim almaman en doğal hakkın, sonuçta bir sözleşme yapıyorsun (sözlüde olsa sözleşme sözleşmedir ve yasalar senden yana işler ,hasarsız ve plakalı teslim edileceğini satıcı taahhüt ediyor) en uçta hasarlı ya da plakasız gelirse - Allah korusunda tabi ki pek olacağını sanmam- hukuki yollara girersen de süreç nasıl gelişir ne kadar sürer bu en negatif durumda bilemem, satıcıyı sanırım araştırmışsındır muteber midir, piyasada konumu nedir vs vs... Ama kişisel görüşüm sorun çıkmaz[

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:48 ----------

verdiğiniz linktede 8000 TL yazıyor yazarın değerlendirme ve sonuç kısmına göz atmanızı öneririm ilk olarak 2003 yılında çıktığında 5000 TL idi 2004 yılındaki son tebliğden itibaren 8000 TL devam ediyor.
    ya hocam 8000 TL altıda bankadan ödenir diye kocaman başlık var ya biliyorum 10 a cıkısını da 8000 e indirilişinide

Öyle bir konuya girdin ki,muhtemelen sigortalı nakliye yaptırıyorlardır, gelen yükün illaki hasarsız ayıpsız teslim edilmesi gerekir aksi durumda teslim almaman en doğal hakkın, sonuçta bir sözleşme yapıyorsun (sözlüde olsa sözleşme sözleşmedir ve yasalar senden yana işler ,hasarsız ve plakalı teslim edileceğini satıcı taahhüt ediyor) en uçta hasarlı ya da plakasız gelirse - Allah korusunda tabi ki pek olacağını sanmam- hukuki yollara girersen de süreç nasıl gelişir ne kadar sürer bu en negatif durumda bilemem, satıcıyı sanırım araştırmışsındır muteber midir, piyasada konumu nedir vs vs... Ama kişisel görüşüm sorun çıkmaz[

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:48 ----------

ya hocam 8000 TL altıda bankadan ödenir diye kocaman başlık var ya biliyorum 10 a cıkısını da 8000 e indirilişinide
    orada anlatılmak istenen fatura tutarı 8000 TL aşıyorsa taksitle dahi ödense tutarın toplamdaki tamamının bankadan geçmesi gerektiği. yani 8000 TL aşağısı faturalarda bankadan geçirme zorunluluğu yoktur diyor yazarda

Motosikleti
    CB500 F
    orada anlatılmak istenen fatura tutarı 8000 TL aşıyorsa taksitle dahi ödense tutarın toplamdaki tamamının bankadan geçmesi gerektiği. yani 8000 TL aşağısı faturalarda bankadan geçirme zorunluluğu yoktur diyor yazarda
    Yoo , o kişisel yorumun 8.000 TL Altı Ödemelerde Bankalardan Ödenir! diye başlığı atmış en başta da zorunluluktan bahsetmiyor bu tutar için ... Üstad cidden sıktı gereksiz uzuyor, dediğim gibi sen yönlendir mükkelleflerini 8'e, ben sadece 5.000 TL ye kadar her ödemeyi banka aracılığı ile yapın (hatta altını dahi) şeklinde adamın tavsiyesin tekrarlıyorum uyan uyar uymayan uymaz , zaten usulsüzlük yiyene rastlamadım en önemli nokta anlaşmazlıklarda delil olması, yasal zorunluluğun önemi yoklamada ortaya çıkar buradaki ödeme yapacak arkadaş usulsüzlük yemez elden de ödeme yapsa , ben olası anlaşmazlıkta elimdeki banka ayaklı ispatıma bakarım... sevgiler

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)