Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

kontra tekniği hakkında yardım...

Motovento
    REKLAM ALANI

herkes fikrini yazıyor anlatıyor..eğer sizin yazdıklarınızın yanlış olduğunu düşünen insanlar bunun için birşeyler söylüyorsa azıcık düşünüp bakmanız gerekiyor olabilir.belki biliyorsunuzdur ama anlattıklarınızın daha basit açıklayıcı olması bu soruyu soran arkadaşa daha yararlı olacaktır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ihakanvardal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800, Suzuki Hayabusa gsxr 1300
    Alıntı eruyanik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    forumdaki soruya bir cevap verdim, birilerine saldıranın ben olduğu gibi bir şey hatırlamıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:04 ----------

terbiyen çabuk bozuluyor belki de. nasıl yeterince saygılı mı?
    Arkadaş uzatma...
    “Don't cry because it's over, smile because it happened.”
    Dr. Seuss

eruyanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı IMK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkes fikrini yazıyor anlatıyor..eğer sizin yazdıklarınızın yanlış olduğunu düşünen insanlar bunun için birşeyler söylüyorsa azıcık düşünüp bakmanız gerekiyor olabilir.belki biliyorsunuzdur ama anlattıklarınızın daha basit açıklayıcı olması bu soruyu soran arkadaşa daha yararlı olacaktır.
    konuyu açan arkadaş, yorumumun altına beğenisini eklemiş, anladığını varsayıyorum yani. peki size ne oluyor ben onu anlamadım. düşünüp bakması gereken kişi tartışılır tabii, sen de bunu düşün istersen.

zaten bilmediğinden beğenmiş olabilir mi?
    ihakanvardal bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    valla siz ikiniz iyi anlaşırsınız gibime geliyor. yani tencere yuvarlanıyor kapağı buluyor misal! merkezkaçıda unutmamak lazım tabii. cuk diye oturmuşsunuz birbirinize, hayırlı olsun ;)
    geldim geldim,
    saygını bozmamalısın bence.
    bilmeden konuşup insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.
    de ki hiçkimse yorum yapmamış ve tek sizin yorumunuz var.
    arkadaş o yorumu uygulamış ve sonuç facia...

haberin yoksa vicdan rahat uyur öyle mi?
    burada bir tecrübe paylaşıyorsanız, bunun ucunda insan hayatı olduğunu bilin.
    yalnız siz değil.
    hepimiz bilmeliyiz...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı ihakanvardal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş uzatma...
    tamamdır dostum.

Motosikleti
    konuyu açan arkadaş, yorumumun altına beğenisini eklemiş, anladığını varsayıyorum yani. peki size ne oluyor ben onu anlamadım. düşünüp bakması gereken kişi tartışılır tabii, sen de bunu düşün istersen.
    bu yorumları sadece konuyu açanlar mı okuyor?
    biliyorsanız anlatın ilham alalım..
    bilmiyorsanız sorun, yardımcı olalım
    ihakanvardal ve IMK bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geldim geldim,
    saygını bozmamalısın bence.
    bilmeden konuşup insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.
    de ki hiçkimse yorum yapmamış ve tek sizin yorumunuz var.
    arkadaş o yorumu uygulamış ve sonuç facia...

haberin yoksa vicdan rahat uyur öyle mi?
    burada bir tecrübe paylaşıyorsanız, bunun ucunda insan hayatı olduğunu bilin.
    yalnız siz değil.
    hepimiz bilmeliyiz...
    belki de haklısın. ben sadece kendi kendime uyguladığım 3 ayrı teknikten bahsettim, elbette kimse kendini hazır hissetmeden yada tam olarak anlamadan anlatılanı uygulamamalı motosiklet üzerinde. Benim ilk cevabımda vurgulamak istediğim şey kimsenin kontrayla ilgili bir cevap yazmamış olmasıydı, bilmem farkında mısınız?

Motosikleti
    belki de haklısın. ben sadece kendi kendime uyguladığım 3 ayrı teknikten bahsettim, elbette kimse kendini hazır hissetmeden yada tam olarak anlamadan anlatılanı uygulamamalı motosiklet üzerinde. Benim ilk cevabımda vurgulamak istediğim şey kimsenin kontrayla ilgili bir cevap yazmamış olmasıydı, bilmem farkında mısınız?
    ben 3-4 yorum okumuştum ama..
    demek ki dikkatimden kaçmış...
    fakat, sizin tek başınıza uygulayıp da anlatmaya çalıştığınız şey hatalı olabilir.
    motosiklet jiroskopik kuvvet ve fizik kanunlarıyla çalışır.
    şu anda kullanılan tüm tekniklerin hiçbirinde yok sizin anlattıklarınız.
    bildiklerim :
    1- kontra tekniği
    2- bedenle yatırma

yalnız, gördüğüm eğitim ve araştırmalarıma göre, bedenle istediğiniz kadar açı vermeye çalışsanız da, bir parmak ucu dokunuşu kadar motoru yatırmanız mümkün değildir.

virajın tersine yatarsanız, denge bozulur.
    içeriye çok yatarsanız tekerler boşa çıkar ( low side )

üzgünüm..
    aradığınız dosya bulunamadı
    zongoku bunu beğendi.

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    bu yorumları sadece konuyu açanlar mı okuyor?
    biliyorsanız anlatın ilham alalım..
    bilmiyorsanız sorun, yardımcı olalım
    bilip bilmediğim tartışılır ama size hiçbir halükârda soru sormayacağım kesin, en azından bunu söyleyebilirim. Aldığım cevaplardan birisinde dizleri yere değdirmekten bahsediliyordu. Benim hiç bir zaman böyle bir hedefim olmadı. viraj yönüne vücut çıkarmak için illâ dizleri yere değdirmek gerekmiyor diye biliyorum.

Motosikleti
    bilip bilmediğim tartışılır ama size hiçbir halükârda soru sormayacağım kesin, en azından bunu söyleyebilirim. Aldığım cevaplardan birisinde dizleri yere değdirmekten bahsediliyordu. Benim hiç bir zaman böyle bir hedefim olmadı. viraj yönüne vücut çıkarmak için illâ dizleri yere değdirmek gerekmiyor diye biliyorum.
    tekrar okuyunuz..
    ben başka bir şeyden bahsetmiştim...

dizçıkarmak hedef değil, elzemdir...
    yani...
    neyse,
    canınız sağolsun.
    hayırlı forumlar dilerim.

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    şu anda kullanılan tüm tekniklerin hiçbirinde yok sizin anlattıklarınız.

aradığınız dosya bulunamadı
    tekniklerde yok demek ama ben nasılsa virajlarımı anlattığım bu 3 şekilde alıyorum. vücudu viraj yönüne çıkarmak dediğim aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, burada dizi yere değdirmekle ilgili bir durum yok sanıyorum. anladığım kadarıyla aldığım tepki daha ziyade dizi yere değdirmekle ilgiliydi. ancak benim kastettiğimde bu değildi zaten. sadece motogp'ciler dizleri yere koyacak kadar ileri gidiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:36 ----------

tekniklerde yok demek ama ben nasılsa virajlarımı anlattığım bu 3 şekilde alıyorum. vücudu viraj yönüne çıkarmak dediğim aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, burada dizi yere değdirmekle ilgili bir durum yok sanıyorum. anladığım kadarıyla aldığım tepki daha ziyade dizi yere değdirmekle ilgiliydi. ancak benim kastettiğimde bu değildi zaten. sadece motogp'ciler dizleri yere koyacak kadar ileri gidiyor.

https://pbs.twimg.com/media/Ar6h1J2CMAIBoEk.jpg
    gerçi fotoğrafta diz yere yakın gözüküyor ancak motorun açısına bakarsanız o kadar da yatırılmış olmadığını görüyorsunuz. tamam, dizleri yere koymak kendini garantiye almak için elbette ancak ben hiç bir zaman motoru o kadar yatırmadım ki, fotoğraftaki motorun açısı gayet yeterli dönüş için.

Motosikleti
    konuyu gerçekten de kestirip atardım ama.
    siz öğrenmeseniz veya inanmasanız dahi yorumlarınız eksik ve bazen yanlış..

sırf, bir başka meraklı gelip okuyup yanlış yapmasın diye yazıyorum.
    bu iş vallahide billahi de vebal işidir.

1 - verdiğiniz fotoğraf bir pist yarısı ve süpersport bir motosiklet.
    2- şehir içinde bu şekilde kullanılması kesinlikle ama kesinlikle uygun değildir.
    3- bu tür yatışlar, yüksek sürat ve güç altında motosiklet yatsın diye ağırlık dengelemesi yapılırl, ama aşırı yatmasın, bir ölçüm olsun
    diye de o dizler yere değdirilmeye çalışılmaz. aksine, diz yere değdiğinde " yeter fazla yatırma " demektir.
    3- her viraja yatan bu şekilde mi yatmalı? bir cruiser, bir enduro nasıl bu şekilde viraj alabilir?
    4- sağa yatışta kalkış ağırlığı sol ayak üstünedir, sola yatışta ise kalkış ağırlığı sağ ayak üstünedir. arada geçen zamanda şehir içi veya benzeri bir tarfikte patlarsınız.
    5- pek çok motorcu, bu hareketleri yaparak yattığını zanneder. oysa adamın kıçı yere değecek olur ama motor diktir. hiç bir şey göründüğü gibi değildir.

ayrıca, bu kontra tekniği de değildir.
    kontra tekniği, direksiyonla ilgili bir olaydır.
    bu resimdeki de knee down, yani size ilk sorduğum tekniktir, ki yukarı detaylıca anlatmaya çalıştım. gece 02 de ancak bu kadar anlatabiliyorum.
    sormak istedikleriniz varsa, buyrun?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:47 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=VFBzLpGlRDo

http://www.youtube.com/watch?v=Q00L82XIeYU
    zongoku ve Nathan bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    konuyu gerçekten de kestirip atardım ama.
    siz öğrenmeseniz veya inanmasanız dahi yorumlarınız eksik ve bazen yanlış..

sırf, bir başka meraklı gelip okuyup yanlış yapmasın diye yazıyorum.
    bu iş vallahide billahi de vebal işidir.
    ah be dostum, bende uzatmayayım diyorum ama yazdıklarını okudukça üzülüyorum hakikaten. Önce sondan başlayalım ben bunu zaten kontra olarak yazmadım ki bunu nasıl böyle anladın. Bu vücudun viraj yönüne çıkarıldığı ve anlatımımda üçüncü metod olarak bahsettiğim kısımdır.

5- pek çok motorcu, bu hareketleri yaparak yattığını zanneder. oysa adamın kıçı yere değecek olur ama motor diktir. hiç bir şey göründüğü gibi değildir.
    hah! bende tam olarak bundan bahsediyordum zaten, ancak tek bir farkla, ben motorumun yatmadığının farkındayım zaten.

Motosikleti

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:59 ----------

ah be dostum, bende uzatmayayım diyorum ama yazdıklarını okudukça üzülüyorum hakikaten. Önce sondan başlayalım ben bunu zaten kontra olarak yazmadım ki bunu nasıl böyle anladın. Bu vücudun viraj yönüne çıkarıldığı ve anlatımımda üçüncü metod olarak bahsettiğim kısımdır.

hah! bende tam olarak bundan bahsediyordum zaten, ancak tek bir farkla, ben motorumun yatmadığının farkındayım zaten.
    yahu, adam topic açmış, kontra diye,
    o vakit neden kontra başlığı altında yazdınız.
    neyse yaaa, son video da size hediye gelsin...

( 16 - 20 saniyelerde ön tekere dikkat )

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet
    profesyonellerin yaptığı ve bizlerin de denememesi gereken bu zaten. videonun başlığı aldatıcı olmasın sonra ;)

Motosikleti
    videonun altına yazmıştım (16-20 saniyeler arasında ön tekere dikkat diye )

motoru yatırmak ayrı, kontra tekniği ayrıdır.
    ama motosiklet kontra tekniğiyle virajı döner.

hayırlı forumlar..

Motosikleti
    Hyosung GT250 Comet

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:59 ----------

yahu, adam topic açmış, kontra diye,
    o vakit neden kontra başlığı altında yazdınız.
    neyse yaaa, son video da size hediye gelsin...

( 16 - 20 saniyelerde ön tekere dikkat )
    konu altında yazılan kontrayla ilgili arkadaşa tek cevap benim ilk yazdığım yazıdadır. bunun haricindeyse uyguladığım 2 yöntemi yazdım. ezberden yazmadım, ne yapıyorsam onu anlatmaya çalıştım.

bu arada casey stoner virajı alıyor, sende gururlanıyorsun. hediyenden bahsediyorum ;)

selamlar.

Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Alıntı sahkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam beyler;
    kendini geliştirmekte olan bir motorcuyum.Kontra yı uyguluyorum ve gerçekten daha rahat dönüş yaptığımı daha güvenli viraja girdiğimi anladım.Ama tam olarak doğru yaptığımdan emin değilim.
    gidonu sıkmadan sürüş yapmaya gayret gösteriyorum.viraja ve dönüşlere geldiğimde hızımı ayarlayıp sola döneceksem sol elciği sağa döneceksem sağ elciği itiyorum tabiri caizse.
    çok düşük hızlarda yapmıyorum kontrayı,yüksek viteste de yapmamaya çalışıyorum.
    şimdi tecrübeli arkadaşlar yanlışım varsa beni düzeltirlerse ve daha sağlıklı sürüş yapmam için fikir verirlerse sevinirim.
    iyi sürüşler...
    Dediklerinize ek olarak;

-viraja doğru çizgide girmek,
    -viraja girmeden önce vites küçültmeyi veya frenlemeyi bitirmiş olmanız gerekiyor. Çünkü viraja girerken motorun süspansiyonlar üzerinde dengeli konuma gelmesi gerekiyor
    -gazı viraj esnasında sabit tutmak çıkışı görünce hafifçe açarak devam etmek ( bu bazı kaynaklarda viraj boyunca kontrollü ve sabit olarak gaz açmak olarakta anlatılıyor) böylece virajda güç arka lastiğe yüklenerek daha iyi yol tutuşu sağlanıyor. Ben ikisinide denedim. Sabit tutmayı seçtim. Çünkü hızım sabit olunca bakışlarıma ve tekniğe daha fazla odaklanabiliyorum. Çünkü tekniğin birçok detayı var.
    -Bakış her zaman doğru noktada gitmek istediğiniz yönde olmalı ( ben bunu gitmeniz gereken yön olarak nitelendiriyim virajın çıkışı)
    -Vücut olarak kalça hafif çıkmış konumda olmalıdır. Çok fazla değil. depo hafifçe dizlerle sıkılmış. üst vucut sarkıtılmadan yatış açısıyla aynı.
    -En önemli nokta şudur bence virajda daha fazla yatırmak için viraja daha hızlı girilir. Bu teknik hızlı olduğunda daha fazla yatış sağlar doğrudur. Ama asıl olması gereken bu değildir. Viraja o kadar hızlı girmeye gerek yoktur. Özellikle lastikleri bizim kadar ince ebatlı olan motorlarda. Motorunuzu çok yatırmak lastiğinizin sınırlarını zorlıcak ve sürtünmeyi kaybedip düşmenizi sağlıcaktır. viraja girmeniz gereken gözünüzün aldığı hızda girmeniz lazım. Yani asıl olan virajda lastiğin yere basan sürtünme alanını o kadar fazla tutarak daha güvenli viraj almak. Bunu yapmak için kontra tekniğiyle birlikte motordan biraz daha fazla vücudunuzu sarkıtmanız yani sarkıtmaktan ziyada viraj yönüne çıkarmanız gerekiyor. Gerçi bunu bi kaç kez denedim ama ikisini daha tam yapamadım. Sanırım bu çok daha güvenli olucak. Çünkü bir gün viraja daha fazla yatırıcam motoru diye lastiğin sürtünme alanını kaybedip motoru yatırmak istemiyorum. Buna dikkat edebilirsiniz.

Motosiklet üzerinde ne kadar kontra tekniği yaparsak yapalım sonuç olarak yol tutuşu lastiğimizin yere basan alanına- yolun durumuna- asfalt kalitesine- lastiğin ısınmasına vs birçok etkene bağlı diye düşünüyorum. Yani profilinizdeki motorun lastik ebatlarını düşünürsem ki benim lastik ebatlarımda aynıdır diye düşünüyorum. Ön 2,75-18 arka 90-90-18. Lastiklerin yol tutuşundaki hamuru önemli. Kendi adıma konuşayim michelin pilot sporty kullanıyorum. Bu koşullarda kullanabileceğim güzel lastiklerden biri diye düşünüyorum. Bu lastik ebatlarıyla kontra tekniğini ne kadar yaparsanız yapın lastiğinizin ve motorunuzun sınırı bir yere kadar oluyor. Yatış açısı olarak değer veremem ama belirli bir noktadan sonra artık lastik özellikle arka dışa doğru kaymaya başlıyor. Sanırım bu lastiğin artık yolu tutuş yani yola sürtünmeyi gerçekleştiren alanın iyice daralmasından kaynaklanıyor. Lastik ebatları daha geniş olan ve kaliteli lastikli motorlarda bu teknik daha fazla yatış açısı sağlayabilir. Yani bu lastik ebatlarında çok aşırı bir yatış açısı beklememek lazım. Bunun dışında bakış çok önemli. ne kadar kontra uygularsanız uygulayın bakışınız doğru noktada olmadığı sürece bir anlamı yok. diğer bir nokta kontra tekniğini düşük hızlarda yapamadım. Yani yoldaki çukurlardan kurtulmak için uyguluyorum yada arabalardan sıyrılmak için ama düşük hızlarda motorun kontra tekniğiyle yatması imkansız gibi geliyo bana denedim o kadar yapamadım. Ayaklığımı asfalta sürttürdüm. Ve birçok kez arkadaşlarımın hayret ettiği kadar motoru yatırdım. Bunları yaptığımda bende şaşırdım tabi. Hepsi yeni aldığım lastik ve bu teknik sayesinde oldu.

Özetle bu teknikte birkaç püf noktaya değinmek istiyorum. Öncelikle asfaltın kalitesi çok çok önemli. Daha sonra lastiğin yeteri kadar ısınmış olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunu lastiğinizi belirli km lerde ölçebilirsiniz. Bakışınız çok çok önemli. Daha sonra teknikle ilgili detayları doğru uygulamanız lazım. Bence teknikten önce önemli olan noktalar asfalt kalitesi ve lastiğin ısınması.

Çok uzattım biliyorum ama bu asfalt olayına açıklık getirmek istiyorum biraz daha. Çünkü sıcak asfaltta daha güvenli olduğuna emin oldum artık. Sıcak asfaltta lastik yol tutuşu daha da artıyor. ve bu teknik bizim lastik ebatlarımızda bile çok çok güzel işe yarıyor. İki asfaltta da bu tekniği denedim sıcak asfalta lastikler asfalta çok daha güzel yol tutuşu sağlıyor. Bu nedenle asfalt kalitesi bu teknikte çok önemli diye düşünüyorum.

Sıcak asfalt

soğuk asfalt

Lastiği aldığımdan beri bu tekniği daha sağlıklı şekilde uygulamaya başladım. Önceki lastiğim 130 tabandı ama bayattı ve sert hamurluydu. Bu 90 taban ama yumuşak hamurlu. Ve aradı fark çok büyük. Tekniği uygulamaya başladığımdan beridir arkadaşlarlar birçok kez ' aga güzel yatırıyosun ama dikkatli ol' dediler. Bu beni biraz korkutsada genede bu tekniği uygulamaya devam edicem. Sonuçta motosikletin bir sürüş tekniği olduğu açık. Umarım biraz olsada doğru ve faydalı bilgiler verebilmişimdir. Konuyu takip edicem bende bu tekniği en doğru şekilde uygulamak istiyorum.
    astorojna ve sahkaya bunu beğendiler.
    [COLOR="#FF0000"]"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."[/COLOR] MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Motosikleti
    konu altında yazılan kontrayla ilgili arkadaşa tek cevap benim ilk yazdığım yazıdadır. bunun haricindeyse uyguladığım 2 yöntemi yazdım. ezberden yazmadım, ne yapıyorsam onu anlatmaya çalıştım.

bu arada casey stoner virajı alıyor, sende gururlanıyorsun. hediyenden bahsediyorum ;)

selamlar.
    onca şey öğrettim size, hala böbürlenmekten geri kalmamaya çalışıyorsunuz.
    benim saçlarım kelse, dedemin sakalıyla övünmem...
    casey viraj yapıyormuş, ben gururlanıyormuşum.
    teker çizgisine örnek verdiğim linkte bile laf sokmaya çalışıyorsunuz.
    insan, bildiğini sandığı şeyi asla öğrenemez.

iyi forumlar!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:15 ----------

selamlar.

ayrıca sizin post #11

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)