Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter şanzıman yapısı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba.

Scooter ların şanzıman yapılarını nasıl çalıştığını bilen varmı ? Ayrıca kaç çeşit şanzıman var scooter larda ? Ve bu gün çıkma bir şanzıman almak istesek ne kadar ödememiz gerekir ortalama çıkma fiyatları nedir ?
    5 yaşındaki Rizeli bir çocuğun,dolmuşta annesine söylediği gibidir belkide hayat ;

"Hem vuriysun, hem ağlama diysun.."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX

Scooter şanzımanın yani varyatörünün bütün parçalarının sıfırı toplamda 150 lira civarında ama varyatörleri tutan milleri kendiniz yaptırmalısınız, bide millerin rulman yatakları var tabi. Ancak scooter varyatörünü öbür konuda adı geçen motora takmayı düşünüyorsanız olmaz. scooter varyatörleri normal çalışma hızı 5-7 bin devir aralığında olan motorlara uygun. Düşük devirli motorlarda ancak araya 3 kat devir yükseltici bir dişli kutusu konursa kullanılabilir scooter varyatörleri. Düşük devirli motorlara torque converter takıyolar şunun gibi. http://www.ebay.com/itm/3-4-GO-KART-...30891414230%26

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    scooterlerin çoğunda (hepside) sabit şanzuman vardır arka debriyaj varyatörünün dönme gücü arka tekerleğe bire bir aktarılmaz! zaten ikisi aynı eksen üzerinde değildir o bölgede sabir bir şanzuman dişli sistmi vardır. zincir aktarmalı motosikletlerde arka zincir çarkı arka tekere direk bağlıdır şanzuman yoktur (şaftlılar hariç)

şanzumanun açık hali

cvt-v-matic-gibi değişken aktarma sistemi şanzuman değildir! adı üstünde aktarma sistemidir.

ayrıca otomatik (manuel) değişkenli, zincir aktarmalı scooterlarda otombil şanzumanına benzeyen bir şanzuman sistemi vardır. tüm şanzumanların yağlaması motor yağından faklıdır genelde 80w-90 şanzuman yağı ile yağlanırlar.
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Bilgiler için teşekkür ederim ama gerek kalmadı arkadaşlar işimi görecek uygulaması daha kolay ve fiyatı daha uygun bir şanzıman buldum ;

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...0917761/detay/

Pazartesi sipariş verecem yavaş yavaş bir yandan da parçaları tedarik etmeye başladım.
    5 yaşındaki Rizeli bir çocuğun,dolmuşta annesine söylediği gibidir belkide hayat ;

Motosikleti
    Alıntı 0M42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgiler için teşekkür ederim ama gerek kalmadı arkadaşlar işimi görecek uygulaması daha kolay ve fiyatı daha uygun bir şanzıman buldum ;

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...0917761/detay/

Pazartesi sipariş verecem yavaş yavaş bir yandan da parçaları tedarik etmeye başladım.
    Ebay'de daha güzelleri var aslında, bu bana biraz fazla hantal geldi, dolu demirden imal edilmiş. Bide senin motora uyacak mı bu honda ve honda kopyası motorlar için.

Pazartesi arayıp görüşecem satıcı ile 5 - 20 hp demiş ama bahsettiğin devir olayı bu şanzımanda da geçerli olabilir.

Motosikleti
    Alıntı 0M42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pazartesi arayıp görüşecem satıcı ile 5 - 20 hp demiş ama bahsettiğin devir olayı bu şanzımanda da geçerli olabilir.
    Yok deviri sorun olmaz ama senin motorun krank çıkışı çok kısa, şuan orda krank mili bile görünmüyo ucunda bi parça var onu söksen bile yeterli değil 6-7 santim uzunluğu olması lazım krankın dışta kalan kısmına öyle bi debriyaj takmak için.

Şu videodaki motora yaptıkları debriyaj gibi kayışı gerdirip kavrama yaptırabilirsin.

O sorun değil torna makinam var tam olarak nasıl bir manzara ile karşılaşacağımı bilmiyorum ama öyle sanıyorum ki bir flanşa bakar.

Bu arada adam motoru bisiklete bağlamış yahu :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)