Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

100 CC Cup ile Konya-İstanbul Yolculuğu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy X
    Merhaba arkadaşlar,

Önümüzdeki yaz için böyle bir projem var. 100 cc'lik Cup motosikletim Mondial 100 SFC SNAPPY X ile Konya Beyşehir'den İstanbul'a gitmeyi planlıyorum, yol toplam 680 km. Tek nefeste gidemeyeceğimi, dolayısıyla Afyon-Eskişehir arası bir mola vermem gerektiğini düşünüyorum ama motor hava soğutmalı olduğu için bunu da yapamayabilirim 3 güne yayılabilir gibi geliyor. Sizce tek nefeste gidilebilir mi? Aşırı ısınmadan piston kırar mı? Motor henüz 2000 km'de. Yol için ne gibi önlemler, ne gibi sürüş teknikleri uygulamalı? Daha önce küçük hacimli motorla bu tip tecrübeleri olan arkadaşlar var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Motor tek nefeste gider de sizin nefesiniz yeter mi bilmiyorum 100'lük cubla 1 günde 300km yaptım hem de yolun yarısını yağmur altında gittim. 100'lük cub hiç zorlanmadan saatte ortalama 50-60km yol alabiliyor buna yoldaki molalarınızda kaybettiğiniz zamanlar da dahil.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isınma mı? bu havada?

erays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    tek nefeste elbette gitmez ama 3 gün de sürmez ne yaptın 3 gün, deve değil altındaki
    bakımını yaptır, depoyu doldur çık yola. en az 9 saat sürer.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy X
    yaz mevsimi olacağı için aşırı ısınmayla alakalı bir problem olmaz mı diyorsunuz?

erays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    devirli kullanırsan ve molalar verirsen sorun olmaz. dip gazda gitmemen gerekir

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı fatihkesan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaz mevsimi olacağı için aşırı ısınmayla alakalı bir problem olmaz mı diyorsunuz?
    Bişey olmaz ben yaz günü 100km tam gaz gittim motor tık demedi siz o kadar abartmayın yokuş aşağı oldumu gazı yarıya indirin fizana gidersiniz.

amaninmb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    QJ Motor- VPS 125
    Ne tesadüf Benimde Fizy ile Konya - Muğla - İzmir - İstanbul planım var yaza...

Motosikleti
    HONDA WAWE

search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    Tek nefeste ortalama hızını 80 gibi tutarsan gider. Ama o yol tek seferde sana gitmez. Adamı bitiriyor resmen. Ben dip gaz ağustos sıcağında motoru çatlatmak için 180 km gittim, tık demedi.
    Önemli olan beygir değil, beygirin nekar yediği.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yakıtı BP Ultimate al yokuslarda bayılmazsın. Zaten 110-120 km'de bir depo bitecek ve benzin almak zorunda kalacaksın. Molaları benzin almak için durdugunda ver. Ben Ankara Konya arası 3.5 saatte cok rahat yorulmadan gitmiştim. Motor ısınıyor ancak benzin almak için mola verdiğimde 10-15 dk yeterli oluyor hiçbir sorun cıkmıyor. Hızın 90-100 olsun daha hızlı gitme çok fazla sınek bocek ölusu yapışıyor monta ve kaska. Kask vizorunu temizlemek için bez ve temizleyici sıvı al. Uzun yolda puturlu asfaltta 120'leri rahat goruyor motor sollama bile yaparsın cubla, öne egilirsen hızın 10 km daha artıyor ama belin agrır çok yatma. Yanında 500ml'lik bir su şişesine yedek benzin al. Asla dandik benzinliklerden yakıt alma son hızın 70-80'lere kadar duser. Ön farını kontrol et gece ön far çok onemli yanına yedek far ampulu al. Hava sıcakta olsa yanına mont al hızlı giderken sehir dısı yerler serin olabilir üşürsün. Lastik patlarsa diye su tamir spreylerinden al. Surekli temiz hava aldıgından uykun gelecek gozlerin kapanır gibi olursa dur yuzunu yıka 100 m yürü uykun açılacaktır. Mutlaka tok karna bin aç karna belki motor tutabilir surekli titreşim, yollar bozuk vs. Sabah cok erken 4-5 civarı yola cıkarsan aksama dogru cok rahat istanbulda olursun. Ama daha once boyle bir uzun yol tecruben olmadıgı için 1 gece bi yerde kalman çok daha uygun olur. Tadını cıkar, zevkini alınca surekli uzun yola gitmek isteyeceksin.

serdar1547 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE
    dostum kayseriye uğra giderken al benim arora tiger 200 ü kapat git,tek nefeste gidersin o zaman ama biraz yolun uzar
    UNUTMAYIN MOTOSİKLET TEHLİKELİ DEĞİLDİR ONU TEHLİKELİ KILAN ÜZERİNDEKİ SÜRÜCÜDÜR HATTA MOTOSİKLET O KADAR MASUMDUR Kİ SİZ OLMADAN AYAKTA BİLE DURAMAZ.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı amaninmb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne tesadüf Benimde Fizy ile Konya - Muğla - İzmir - İstanbul planım var yaza...
    Ben scooterları tehlıkelı buluyuyorum uzun yol için. Cunku acil frenlemelerde dusme riski daha fazla, virajları hızlı donemiyor, ani manevralar yapmaya izin vermiyor. Bu nedenle cub ya da commuter tavsiye ederim size.

Motosikleti
    QJ Motor- VPS 125
    Alıntı plectrum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben scooterları tehlıkelı buluyuyorum uzun yol için. Cunku acil frenlemelerde dusme riski daha fazla, virajları hızlı donemiyor, ani manevralar yapmaya izin vermiyor. Bu nedenle cub ya da commuter tavsiye ederim size.
    yahu virajlara tutupda 100-120 ile giremem ki zaten 2 kişi ile en fazla 80 km hız yapıyor alet. Hem http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=15534.0 scooterindan daha çok güveniyorum
    ki Motorda BU MARKA

Zaten ilk çeşmede "Ana len su bulduk" , ilk petrolde "Durda çişimizi yapalım" , İlk göl - bataklık - Pet şişe su birikintisi veya baraj havzasında "Hacıııı su bulduk gel iki mangal yapalım balık falan ne var diyip kumanyamıza bakıp 1-2 bisküvi ekmek vs atıştıracağımız için" (Bundan önceki 300-400 km lik scooter gezilerimde genelde böyle oldu) Sorun olmaz diye düşünüyorum.

Ve acil frenlemelerde millet ne kadar kötülesede ve ne kadar kampana fren olsada fizy güzel duruyor. 80 ile giderken önümdeki BMW'nın ani frenle durmasına karşı ki takip mesafesinin altındayken tampona değmeden durabildik... (Konya'da meşur kazaların olduğu Selçuklu Kipa üst geçidinin orasında önde kaza olmuş trafik durmuştu)...

Deneyelim ya en fazla ölürüz Dua edin...

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:04 ----------

CBR ıma kış aylarına gelince binemedim. fizy ile daha çok hoş beş oldum. Nedense Scooter daha bir zevkli geliyor bana vitesli ss motor bile olsa ne bileyim. Scooter ya eğlenceli pratik yavaş bile olsa tıkır mıkır gidiyor...

Ama tabi havalar birazcık daha ısınsın CBR ile dolanmaya başlayım bakalım. Sonuçta Scooter ile doğmadık
    Fakat şimdilik Planlar Fizy üzerine kurulu...
    "men dakka dukka"

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    551 km yolu sabah saat 6 dan öğlen 13:30 a kadar dura dinlene geze oynaya missler gibi yaptım 100 LÜK Mondial ile

http://www.motosiklet.net/forum/etki...a-salihli.html

Her motor her yola gider motorun ccsi önemli değil önemli olan motorcunun yüreğinin cc si dir

Ayrıca 100 lük scooter ile İzmirden- Gürcistan Batuma giden bile var

Sakin sakin dura dinlene gidersin inş. kazasız belasız yanına lastik patlamasına karşı tamir spreyi,yedek buji,yedek petde benzin,buji anahtarı,tornavida,pense,birde zincir bakla kilidi aldınmı ohooooo senden alası yok
    Unutmaki tek nefeste gitmek değil gitmek önemlidir

Hani nasıl derler sizin dil "varmak değil yolda olmak önemlidir" gibi
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motosikleti
    QJ Motor- VPS 125
    Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .........
    Yavaş Yavaş sindire sindire gideriz inş.
    plectrum bunu beğendi.
    "men dakka dukka"

Motosikleti
    QJ Motor- VPS 125
    Alıntı plectrum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakıtı BP Ultimate al yokuslarda bayılmazsın. Zaten 110-120 km'de bir depo bitecek ve benzin almak zorunda kalacaksın. Molaları benzin almak için durdugunda ver. Ben Ankara Konya arası 3.5 saatte cok rahat yorulmadan gitmiştim. Motor ısınıyor ancak benzin almak için mola verdiğimde 10-15 dk yeterli oluyor hiçbir sorun cıkmıyor. Hızın 90-100 olsun daha hızlı gitme çok fazla sınek bocek ölusu yapışıyor monta ve kaska. Kask vizorunu temizlemek için bez ve temizleyici sıvı al. Uzun yolda puturlu asfaltta 120'leri rahat goruyor motor sollama bile yaparsın cubla, öne egilirsen hızın 10 km daha artıyor ama belin agrır çok yatma. Yanında 500ml'lik bir su şişesine yedek benzin al. Asla dandik benzinliklerden yakıt alma son hızın 70-80'lere kadar duser. Ön farını kontrol et gece ön far çok onemli yanına yedek far ampulu al. Hava sıcakta olsa yanına mont al hızlı giderken sehir dısı yerler serin olabilir üşürsün. Lastik patlarsa diye su tamir spreylerinden al. Surekli temiz hava aldıgından uykun gelecek gozlerin kapanır gibi olursa dur yuzunu yıka 100 m yürü uykun açılacaktır. Mutlaka tok karna bin aç karna belki motor tutabilir surekli titreşim, yollar bozuk vs. Sabah cok erken 4-5 civarı yola cıkarsan aksama dogru cok rahat istanbulda olursun. Ama daha once boyle bir uzun yol tecruben olmadıgı için 1 gece bi yerde kalman çok daha uygun olur. Tadını cıkar, zevkini alınca surekli uzun yola gitmek isteyeceksin.
    Motorun markası modeli nedir?
    "men dakka dukka"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Reklam olmasın diye marka vermek istemedim ama standart 100 cc çin malı bir motor diyelim. Servisiyle aram bayagı bir kotu açıkcası burdan da kotuledim defalarca. Kimliğimi bulmalarını istemedim açıkcası :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)