Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sifir araçlar neden israrla ucuza satiliyor ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Arkadaslar naber,

https://eksisozluk.com/bayilerde-sif...a=popular&p=14
    Sabah sabah eksi de bu basliga denk geldim.millet yine aglasiyor ve yine yanlis cozumler sunuluyor.

Hepimiz biliyoruz ki sorun aslinda bu araclari bu fiyattan alabilecek insan sayisinin cok fazla olmasi.
    Cozum ise cok basit yaa.Firmalar neden urunlerine zam yapmiyor ? Yaa serbest piyasa boyle isler ve ayip degil bu durum.

Yani ben gercekten anlamiyorum.

Simdi 100 adet hornet geliyor ve fiyat 243.000 tl.Ama bu fiyattan almak isteyen 650 kisi var ne olacak simdi ?

Yap sunun fiyatini 299.000 tl.Honda,yamaha olarak sen kazan yaa.Neden aracilik yapan yavsaklara para kazandiriyosun ?
    Heee baktin satislar istedigin gibi gitmedi mi ? O zaman cesitli kampanyalarla stoklari eritirsin..
    İsleri neden bu duruma neden getiriyolar hic anlamiyorum.

Ne dandik ulkeyiz yaa.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Psyduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar naber,

Sabah sabah eksi de bu basliga denk geldim.millet yine aglasiyor ve yine yanlis cozumler sunuluyor.

Hepimiz biliyoruz ki sorun aslinda bu araclari bu fiyattan alabilecek insan sayisinin cok fazla olmasi.
    Cozum ise cok basit yaa.Firmalar neden urunlerine zam yapmiyor ? Yaa serbest piyasa boyle isler ve ayip degil bu durum.

Simdi 100 adet hornet geliyor ve fiyat 243.000 tl.Ama bu fiyattan almak isteyen 650 kisi var ne olacak simdi ?

Yap sunun fiyatini 299.000 tl.Honda,yamaha olarak sen kazan yaa.Neden aracilik yapan yavsaklara para kazandiriyosun ?
    Heee baktin satislar istedigin gibi gitmedi mi ? O zaman cesitli kampanyalarla stoklari eritirsin..

Ne dandik ulkeyiz yaa.
    Fiyatı 299.999₺ yaparsa, fırsatçılar onları da bitirip 349.999₺’den satar. Çözüm zam yapmak değil. Bayiler çözüm istemiyor. Karaborsa olması bayilerin işine geliyor. 2000 liralık aksesuar koyup, piyasa fiyatının 65000 lira üzerine satıyorlar. Honda da aynı, yamaha da aynı. Adamlar işin kolayını buldu. Nası daha pahalıya motor satarızı buldu. Bayiler, Honda globalin yapamadığını yapıyor. Halbuki çözüm basit. Motor stoğunu yığacaksın, liste fiyatından motor satacaksın. İnsanlar gidip çakaldan alacağına bayiden alacak. Ama çözüm isteyen kim? Asıl bayiler çakal.

Japon hariç bu olayın olduğu başka bir marka yok gibi.
    vedat35 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Günaydın Altan, senin şu Celâl Şengör' e fay hatlarını taşıyalım diyen kişi ile bir akrabalığın var mı?

Canım kardeşim ülke de malının sahibi olan insan mı kaldı? 2021 verilerin de bile Türkiye genelin de alınan ev ve araçlar üzerin de kullanılan kredi oranı %72' idi. Yani görmüş olduğun araçların her on tanesinden yedisi aslında bankaya ait. Zaten alım gücü diye nitelendirdiğin konunun temel sebebi bu kredi silsilesi. İnsanların büyük bir çoğunluğu kendine değil bankalara çalışmakta. En son ki verilere göre de bu %72' lik oranın %40 küsürü ödemelerini yapamadıkları için icralık olmuştu. Çok uzak olmayan bir gelecekte hem yüksek fiyattan verilen kiralık evler, hem de bu kredi ile alınan mallar patlayacak. Birde bu karmaşık dönem de marmara depremi gerçekleşirse, sen düşün felaket senaryosunu. Yani 243.000 TL yerine 299.000 TL' ye de satılsa söz konusu model, senet sepet kredi derken, alım olarak değişen bir senaryo ile karşılaşmayız. İnsanlar bir şekilde hayallerine kavuşmak için alıyor alacak, almak için istekli. Sistemin komple değişmesi, mümkünse de bir neslin yok olması, zihniyet değişikliği şart. Aksi halde konuşur dururuz, bir adım öteye de geçilmez. Hasan da gelse geçilmez, Hüseyin de kalsa geçilmez.
    kuva.la ve ryangt bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yukardaki arkadaslar,samimi soyluyorum ekonomiden zerre anlamiyosuuz..kizmayin valla.
    Her ikinizde fiyattan bagimsiz talep ayni sekilde devam eder,diyor.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Arz_ve_talep

Alin sunu okuyun da biraz biseyler ogrenin ya.piyasa dengesi basligini okuyun bari.

Bayiler,al satcilar,rusvetciler vs araya girip fiyati yukseltiyor ve piyasa anca bu sekilde dengeye oturuyor.
    Halbuki bu parazitler aradan cikartilmali firma kendi malini kendisi yuksekten satmali.

Ali esengul ile arasi iyi olan biri gidip motoru aliyor sonra da ilana koyup "yaaa binemedim,buyuk geldi" "yurtdisina gidiyom" diyerek para kazaniyor.
    Bu adamlarin para kazanmasinin nedeni satilan.motorun fiyatı nin az olmasi.

Liste fiyati yuksek olsa,honda yamaha kazanir.ama israrla bu parzitlere para kazandirmalarina uyuz oluyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yukardaki arkadaslar,samimi soyluyorum ekonomiden zerre anlamiyosuuz..kizmayin valla.
    Her ikinizde fiyattan bagimsiz talep ayni sekilde devam eder,diyor.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Arz_ve_talep

Alin sunu okuyun da biraz biseyler ogrenin ya.piyasa dengesi basligini okuyun bari.

Bayiler,al satcilar,rusvetciler vs araya girip fiyati yukseltiyor ve piyasa anca bu sekilde dengeye oturuyor.
    Halbuki bu parazitler aradan cikartilmali firma kendi malini kendisi yuksekten satmali.

Ali esengul ile arasi iyi olan biri gidip motoru aliyor sonra da ilana koyup "yaaa binemedim,buyuk geldi" "yurtdisina gidiyom" diyerek para kazaniyor.
    Bu adamlarin para kazanmasinin nedeni satilan.motorun fiyatı nin az olmasi.

Liste fiyati yuksek olsa,honda yamaha kazanir.ama israrla bu parzitlere para kazandirmalarina uyuz oluyorum.
    Liste fiyatından sattıkları veya 2. el satıcılarla organik bağları olmadığı ne malum? Senin de anlamadığın bir şeyler var sanki Hırbonen...

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Jeo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Günaydın Altan, senin şu Celâl Şengör' e fay hatlarını taşıyalım diyen kişi ile bir akrabalığın var mı?

Canım kardeşim ülke de malının sahibi olan insan mı kaldı? 2021 verilerin de bile Türkiye genelin de alınan ev ve araçlar üzerin de kullanılan kredi oranı %72' idi. Yani görmüş olduğun araçların her on tanesinden yedisi aslında bankaya ait. Zaten alım gücü diye nitelendirdiğin konunun temel sebebi bu kredi silsilesi. İnsanların büyük bir çoğunluğu kendine değil bankalara çalışmakta. En son ki verilere göre de bu %72' lik oranın %40 küsürü ödemelerini yapamadıkları için icralık olmuştu. Çok uzak olmayan bir gelecekte hem yüksek fiyattan verilen kiralık evler, hem de bu kredi ile alınan mallar patlayacak. Birde bu karmaşık dönem de marmara depremi gerçekleşirse, sen düşün felaket senaryosunu. Yani 243.000 TL yerine 299.000 TL' ye de satılsa söz konusu model, senet sepet kredi derken, alım olarak değişen bir senaryo ile karşılaşmayız. İnsanlar bir şekilde hayallerine kavuşmak için alıyor alacak, almak için istekli. Sistemin komple değişmesi, mümkünse de bir neslin yok olması, zihniyet değişikliği şart. Aksi halde konuşur dururuz, bir adım öteye de geçilmez. Hasan da gelse geçilmez, Hüseyin de kalsa geçilmez.
    Garanti olsun diye bütün 'de' leri ayırmak.
    _recoo, awitrus ve Jeo bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Dünya çapında üretim sıkıntısı var. Bir tek bizde değil her yerde bayilerden sıfır araç kolay bulunmuyor.
    Yoksa Honda, yamaha gibi markalar istemezler mi daha çok üretip de sıra beklenen ülkelere daha çok mal göndersinler.
    Pandemi öncesi chip krizi falan da yokken bayilerde bol bol araç vardı, hatta xmax almak için bayilereden istediğim rengi bile seçebilmiştim, pazarlık yapıp liste fiyatının biraz altına bile indirmiştim ki şimdi hayret ediyorum, o zaman bile piyasanın en tok satıcılarından büyük bir yamaha bayisinden pazarlıkla nasıl küçük de olsa indirim alabilmişim diye. Hiç bir ek aksesuar almadan, indirim de yapıp, stokta sandıkta bekleyen motorlardan rengine göre aha bu olsun diye seçip alabilmişim.

Aynı üretim bolluğu olmadan sistem düzelmez. Haa, demişsin ki Honda, yamaha zam yapsın o zaman onlar kazansızn, çakal bayiler kazanmasın, ona haklısın derim.

Elbet bu üretim sorunları aşılacak, müşteriler sırada beklerken üretime yetişemedikleri için mal yetiştiremiyorlarken onlar da bu durumdan şikayetçidir. Yine bayiden rengini seçebilip pazarlık bile yapabilip araç alınana kadar sıfır araç almayacağım ama elinde hiç aracı olmayanlar mecburen alıyor ona yapacak bir şey yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bir de ben ekonomistim de tam olsun Bukucu.

Kardeşim dün sana uzun uzun, izah etmeye çalışmadım mı? CRF alınmaz, bu ülkede artık Honda Yamaha'a alınmaz. Neden dedik bunları? Honda veya Yamaha kötü marka diye mi? Tabi ki hayır. Ülkesel sorunlar neticesi kuruldu o cümleler. Sende ısrarla CRF gelsin 130.000 TL olsun, koşup alayım. Bir kaç tane alayım, şöyle kar ile satayım falan filan, neyse. Sen zannediyor musun, Ali veya Veli dost işi yapıyor? Hepsi'nin kendi ticareti kurdukları bir düzen var. Salon benim eniştemin diye motosiklet alma devri kapandı. Salonu kapatıyorsan mal senindir. Adamlar aracı bile kullanmıyor. O aracılar evrak üstünde. Mal yine getirene ait. Satan da küçük enişte. Bu yüzden gidip Honda Yamaha almayacaksın ki akılları başlarına gelsin. Aldığın sürece, bu düzene he dediğin sürece, hiç bir şey değişmez. Sen aradan bir tane ben koparayım diye bakarken tüm sözde ettiğin kar'ın dışında kirli düzene çanak tutmuş oluyorsun. Bu işin tek bir çözümü var ALMAMAK. Banka kredisi de kullanmayacaksın, seni ayak üstü dürtmeye çalışandan mal da almayacaksın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:42 ----------

Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garanti olsun diye bütün 'de' leri ayırmak.
    Hiç sorma nereye koyacağıma emin olamadığım için aralara serpiyorum resmen.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Arkadaslar naber,

Ne dandik ulkeyiz yaa.
    Yüklü stok getirip ürünleri herkes için ulaşılabilir yapamadığı sürece aracıların soyu tükenmez. Adamlar da siyasal islamın hüküm sürdüğü bir kabile devletine yatırım yapmak istemiyor. Haklısın valla çok dandik bir ülkeyiz.
    iptaluyelik02 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pandemi öncesi chip krizi falan da yokken bayilerde bol bol araç vardı, hatta xmax almak için bayilereden istediğim rengi bile seçebilmiştim, pazarlık yapıp liste fiyatının biraz altına bile indirmiştim ki şimdi hayret ediyorum,
    Biz hala liste fiyatının sembolik de olsa altına alıyoruz.

Jeo bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    ...
    Haa, demişsin ki Honda, yamaha zam yapsın o zaman onlar kazansızn, çakal bayiler kazanmasın, ona haklısın derim.
    ...
    Saçma demiş bence; fiyatı rakibinden fazla kalıp da hasbelkader satışları düşerse, rakibi ondan başarılı olursa yurt dışına ne anlatacaklar? (Ki ben işin içinde başka şeyler de olabileceğinden şüpheleniyorum açıkçası, SOX'a tabi çeşitli ABD şirketlerinin Türkiye organizasyonlarında bile neler döndüğüne şahit olmuş biri olarak şüpheci davranmam makul kabul edilebilir...) Neden bunun riskine girsinler? Gönderilen tüm modelleri bütçelenen satış adetleri ve tutarlarını yakalıyorlar sonuçta... Diğer opsiyon olan rakiplerle ortak hareket etseler bu sefer rekabet yasalarına karşı gelip sicili bozmak var, yine alınacak bir risk değil... Böyle yani, işe biraz da yönetimsel açıdan bakmak lazım, firmalar insan değil, firmaların yöneticileri insan.
    espresso bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Hırbo, biliyorsun ki ben ekonomistim.

Kitabi olarak çok haklısın, fiyatı yukarı çekmek denge noktasını düzeltir. Ama sıkıntı şu, bu motorları toplayanlar ucu ucuna parası yeten adamlar değil. Arkadaşım galerici, 2 milyon verip kapıya bmw koyacağına gidip 10 tane motor koyuyor. Bayiden bile çıkmadan satılıyor o motorlar.

Bu adama liste fiyatından verme, 50bin yukarıdan ver yine hepsini toplar. Giren son kullanıcı olan sana girer. Sen bu adamlar varken gidip bayiden motor alamayacaksın, bu adamlar 249 değil 300bine alsa sana 300 bine değil 350 bine satacak. Ve burası keriz memleketi olduğu için sen almadan da alacak birisi çıkacak, talep her zaman olacak Nc750'ye. Forza'ya, abeseli iksmekse. Zaten kullanıcı profilinin ortalaması salak olmayan motorlarda böyle bir şey yok ki? Killing'in de dediği gibi git. Doğan trendin bütün ürünlerine liste fiyatı üzerinden pazarlık yaparsın. Diğer markalarda da en azından ürün bulabiliyorsun. BMW'de japonlardan iyi. Sonuç olarak isteyen her müşterisi 3 ay olsun 5 ay olsun sipariş verip liste fiyatından borusan'dan o motoru gidip alabiliyor galericiye kurcalattırmadan.

Bir de Allahını seversen kendi kendine konuşma, kafam karışıyor. Bi traympçı olmamıştın.
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bir de Allahını seversen kendi kendine konuşma, kafam karışıyor. Bi traympçı olmamıştın.
    Valla ben degilim Kerem,kuran carpsin

Orjinal salih bu.Ben bir istisna disinda boyle bir sey yapmadim.o da cok kisa surdu zaten

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Valla ben degilim Kerem,kuran carpsin
    https://www.instagram.com/reel/CemIW...d=YmMyMTA2M2Y=

Müvekkilim suçsuzdur.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Dünya çapında üretim sıkıntısı var. Bir tek bizde değil her yerde bayilerden sıfır araç kolay bulunmuyor.
    İki gün önce araba aldım. İşlemleri tamamlarken tır geldi, aldığım arabanın farklı bir rengi vardı üzerinde. "Bunun da rengi güzelmiş" dedim, adam "sahibi onu geçen Temmuz ısmarladıydı" dedi. Benim arabayı da başka biri ısmarlamış, sonra vazcaymış. Gördükten iki gün sonra aldım... An itibariyle 4-6 ay arası bekleme süresi veriyorlar.

Her model böyle değil ama bazı modellerde durum bu. Ama en azından zorunlu aksesuar devri kapanmış. Hatta az bir indirim de aldım.
    espresso bunu beğendi.

Jeo bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki gün önce araba aldım. İşlemleri tamamlarken tır geldi, aldığım arabanın farklı bir rengi vardı üzerinde. "Bunun da rengi güzelmiş" dedim, adam "sahibi onu geçen Temmuz ısmarladıydı" dedi. Benim arabayı da başka biri ısmarlamış, sonra vazcaymış. Gördükten iki gün sonra aldım... An itibariyle 4-6 ay arası bekleme süresi veriyorlar.

Her model böyle değil ama bazı modellerde durum bu. Ama en azından zorunlu aksesuar devri kapanmış. Hatta az bir indirim de aldım.
    Demek ki üretim sıkıntıları bitmeye yakın. 2 seneye buralarda da bayilerde bollaşır, yine eskisi gibi bayiden rengini de seçerek, sembolik de olsa pazarlık yaparak alabiliriz.

Bende yamaha alacaktım hesapta uçtu gitti fiyatlar aracılara veriyorlar motorları. Alıcam Bir CG arkasınada yazıcam Japon Kalleş Çinli Kardeş diye.
    Bİrde anlamadığım şu. Bir çip krizi üretim sıkıntısı diye tutturdular. Çinden Hindistandan fellik fellik motor yağıyor. Onarda da çipli enjeksiyonlu vs.. motorlar var. Adamlar yaldır yaldır LCD göstergeler yapıyorlar. Bu çip krizi bi honda ile yamaha da mı var?
    Ayrıca da şöyle bir fikrim var yahu bu motorları üretmek atla deve değil neden bizim bir kaç türk girişimci motosiklet üretmiyor? Başlangıçta karburatörlü yap en fazla 250 cc yap. Hava soğutmalı yap japon kadar kaliteli olsun çinli gibi dandik olmasın. Fiyat aralığı ikisinin arasında olsun. Az üreterek başlasın kaliteli olunca kullanıcılar talep edecektir. Daha çok üretir model arttırır fabrika kurar vs.. Her parçası burda üretilsin. Uzay mekiği değil sonuçta. Hem japon pahalılığından hepde dandik çinlilerden bizi kurtarsın bu nedir yav arkadaş.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saçma demiş bence; fiyatı rakibinden fazla kalıp da hasbelkader satışları düşerse, rakibi ondan başarılı olursa yurt dışına ne anlatacaklar?
    Bişey anlatmalarına gerek yok, ha en fazla what is Turkey sorusuna yanıt vermeleri gerekebiir =)
    Latife ediyorum tabi, ama gerçekten hemen hemen hiç bir global markanın hedefleri arasında değil Türkiye. Para kazanamıyor ki adamlar doğru düzgün, umurlarında değil hedefler falan.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Super Moderator Alper_tim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık araba var
    Karşı karşıya gelince bişi yapamayacak kişiler burda ağır küfürler hakaretler ediyor birbirine zor günler yaşadığımız şu günlerde belkide sinir stres birikimi dışa vurumda olabilir
    Kendilerini dinlemeleri için 1 hafta uzaklaştırdım
    Umarım kendinize gelirsiniz
    espresso, fancydriver ve Alpbatur bunu beğendiler.
    motosiklet kullanmak şeytanla kumar oynamaya benzer ,hep sen kazanırsın ama o kazandığında oyun biter

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)