Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Apartman içerisine motosiklet parkı yasak mı? Çözüm nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bilalancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamın aleyküm.

Öncelikle herkesin mübarek kurban bayramını kutlarım.

Ülkemizde araçlarımız veya motosikletlerimiz için park yerleri bulmak gerçekten büyük bir sorun.

Kurban bayramını geçirmek üzere geldiğim ailemin yanında motosikletimi kalacağım apartmanın girişinde bulunan merdiven boşluğunun altına park ettim. Ancak apartman yöneticisi tarafından bir uyarı yazısıyla motosikleti bulunduğu yerden kaldırmam istendi. Sitenin/apartmanın önünde kocaman bir boş alan var ve açık otopark olarak kullanılıyor ancak güvenli olmadığı ve yağmur gibi dış etkenlere maruz kalacağı için motosikletimi meydanın ortasına bırakmak istemiyorum.

Şimdi sizlere sorum şu: Hukuki olarak apartman yöneticisinin yaptığı uygun mudur?

Benim yasal olarak yapabileceğim bir şey var mıdır? Yani kapalı motosiklet park yeri yapılmasını talep edebilir miyim? Hukuki olarak destek görebilir miyim?

Eğer böyle bir hakkım varsa ne türlü bir yol izleyip, nerelere başvurabilirim?

NOT: Motosikletine alarm taktır, kilit al vs vs gibi şeyler önerip, konuyu sulandırmayınız. Bilginiz ve hukuki olarak yaşanmış tecrübeniz varsa cevap veriniz.

Saygılarımı sunar iyi bayramlar, iyi günler dilerim...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Emodog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    evet böyle bir durumdan bende muzdaripim.Bende merak ediyorum.Böyle bir hakkım varmıdır acaba ? Aslında burası Türkiye burda hiç bir şekilde hakkımız yok ama neyse...
    Sür gari

ThE_Unforgiven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kırmızı olsun çamurdan olsun...
    Apartman yönetmeliğine göre herkesin ortak kullanım olanı alanlara otoparklar hariç motorlu motorsuz araç veya evdeki fazla eşyalarınız gibi vs. şeyler için kullanamazsınız malesef. Tabi yönetici ve apartman sakinlerinin onayı ile kullanabilirsiniz.
    Biri Beni Durdursun !!!!!

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Her şeyi hukuktan beklememek lazım. Bazen iki güzel kelam tüm sorunları çözer.
    turkish39 bunu beğendi.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçici olarak çalınmaması için motoru apartman içine koymak istediğini söyleyerek apartman sakinlerinden izin ister kağıda imza alırsın çoğunluğu sağlarsan yöneticiye apartman sakinlerinden izin aldığını söyleyip kağıdı gösterirsin

platipus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İKİ TEKER OLSUN DA
    aynı sorunu ben de vaktiyle yaşadım.forumda aratırsanız bulabilirsiniz.
    hatta jandarmalık dahi olmuştum site yönetimiyle. ama hukuki olarak pek bir şey bulamayabilirsiniz. öncelikle insanların apartmana giriş çıkışlarına mani oluyorsa sosyal olarak koymamanız gerekir ki zaten sakinler de karşı çıkar. ama giriş çıkışlara mani değilse apartman sakinleri ile konuyu anlayış çerçevesinde çözmek mümkün. ben öyle yaptım.
    motor kimseye engel olmuyor ve sorun site yönetiminin anlayışsızşığı ise jandarmanın bana dediğine göre apartman sakinleri sizin motoru oraya koymamanız için imza toplayacak site yönetimi buna istinaden savcılığa başvuracak da falan filan.
    benim fikrim fazla bencilce davranmayıp her yönüyle durumu düşünmek. ona göre hareket etmek.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende böyle bi sorunla karşılaşmadım çünkü ev sahibi evi bana emanet etti yani motosiklet koymak için 2 kömürlük var birde apartman kridoru
    size de allah kolaylık versin bazı insanlar yardım kelimesinin sözlük anlamını bile bilmiyor üniversite mezunu dahi olsa
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    kardeşim sorunun cevabı avukatlık. sadece fikir yürütürüz.ama şöyle düşün madem ortak kulanım alanı senin gibi 10 kişi motosikletini koymak isterse ne olur? onlarında hakkı yokmu ? benim görüşüm koyamassın. otopark varsa oraya yoksa olmaz bence. bunlar tahmini fikirlerimiz.
    farcob bunu beğendi.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    ortak kullanım alanlarında ne konulacağına da ortak karar verilir.
    yani hukuki olarak siz kalkıpta oraya özel eşyalarınızı koyamazsınız diye birşey yok; ancak diğer apartman sakinlerininde rızası olmak kaydıyla. şöyleki siz motorunuzu oraya koyduğunuzda apartman sakinleri çoğunluğunun imza verip savcılığa başvurması motoru oradan kaldırmanız için yeterlidir.
    ancak ülkemizde hukuk sistemi böyle işlemiyor ; zaten ggeçici olarak gitmişsiniz öneticiye durumu nazik bir dille anlatınız. bu arada diğer arkaddaşların görüşüne katılıyorum motosiklet giriş çıkışları engelleyecek bir konumda ise ya da kullanılan bir alanı işgal etmişse hiçbir sebep aramadan çekmeniz gerekir.

aradığınız cevaptan çokta uzaklaşmak istemiyorum ; kısaca hukuki olarak ortak kullanım alanlarının nasıl kullanacağına kullanım alanı üzerinde hakkı olan kişilerin çoğunluğu karar verir.

astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    olayın hukuki açısını bilmem ama kendimden örnek verecek olursam benimde motorum kapının önünde sokakta duruyor apartmanın içinde koyacak yer var ama ben ilk başta kendime şu soruyu sordum bu motordan rahatsız olurlarmı ve evet olurlar dedim neden dersen motor istop halinde benzin eksoz ve yağ kokusu salıyor ve bu beni ve apartman sakinlerini rahatsız eder ben olaya bu açıdan bakarak hiç teklif etmedim etmemde seninde bu açıdan düşünmen dileğiyle koyma bence
    turkish39 ve Khutuck bunu beğendiler.
    kadeh! karşındakine kaldırılır, aklındakine içilir...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)