Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Bu Ne Yav... Nereye Kadar Gerçekten Merak Ediyorum..

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kara Şimşek..
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu ülkede darbelerin karanlık günlerinde politikacılar asılmış, sağcı, solcu binlerce insan işkencelerden geçmiş, gözaltında kaybolmuş, zindanlarda çürümüştür. darbe, devrim ağzınızda ciklet olacak basit kavramlar değil, birbirinizi gaza getirip de suyunu çıkartmayın yaptığınız ucuz muhalefetin. levent kırca filan izleyin, birbirinizi gıdıklayın, meee diyin, gülüşün, haddinizi aşmayın.
    Asıl haddinizi siz aşmayın görmüyormusunuz Ülkenin halini kişi başı gelir 10.000 dolar olarak görünüyor yani 18 milyar buda demek oluyor ki aylık 1.500 tl ama 700 tl ile geçinmeye çalışıyo bu millet http://www.youtube.com/watch?v=AOJ33a1DelE izleyin
    Ne taklalar atarak Evet evet takla atmayanada takla attırıyorlar http://www.youtube.com/watch?v=-4jLKwiGMvwbunuda izleyin
    Ve tüm bunlara rağmen hala bu ülkenin Yarısı Meee lemeye devam ediyor bilmem anlata bildimmi
    Şimdi tüm bu olaylara rağmen sessiz kalan ve gülen ve savunanlar hatta levent kırca izleyin diyenler sizler zaten birer koyunsunuz Söyleyecek pek bi lafyok kendimi kandırıyorum ben ne kadar yazarsam yazim zihniyet gene aynı zihniyet
    Sado

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...i-gececek.html

Kavgayı bırakın, yarışmaya gelin! 21 Aralık 2012'de benzin 5 lirayı geçecek diyorum, var mı tahminler?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Hepsi sizin suçunuz, Cem UZAN'ı seçseydiniz mazot bir liraydı!
    piyanist_irf ve ramizan83 bunu beğendiler.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Sonuçta savaş ekonomisi yürütülüyor, toplanan vergiler dağın taşın bombalanmasına, suriyeli teröristlerin eğitilmesine ve silahlandırılmasına harcanıyor; şu son dönemde de silah alımında ciddi bir artış var, bunun üstüne örtülü ödenekte de yüzde yirmiye varan bir harcama artışı var. Bu dağa taşa giden paralar illa birilerinin cebinden gidip silah ticareti yapan savaştan nemalanan başka birilerinin cebini şişirmeye yarayacak, şaşılacak bir durum değil bu zamlar. Şahsen ne zamandır bekliyordum. Amerikan ekonomisini bizim gibi ülkeler ayakta tutuyor.
    Shrieker bunu beğendi.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

baysamin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hükümet açlıktan devletin nefesini kokutur hale getirdi. Dün akşamda bir haber iledim "ısı ölççer" kalorifer peteklerine takılan gereksiz bir alet ama devlet zorunlu hale getirmiş ve her peteğe takılması gerekiyormuş tane ortalama 100 tl imiş. kendimden bir hesap çıkartayım bizim evde 6 petek var aapartmanda 12 daire var adada 6 bina var 6(bina)x12(daire)=72(daire), 72(daire)x6(petek)=423(petek), 423(pekek)x100(tl)=42300TL biz 558 adada oturuyoruz adanumaralarıda 1`den başlar. hesabın devamını siz getirin ve türkiye geneline yayın bu sağdece 99 depremindeki kalıcı konutlar için yapılmış hesap. birilleri çoooooooooook büyük para kaldırıyor uyandırayım.
    piyanist_irf ve Shrieker bunu beğendiler.
    Aşk üç harflidir...! BMW binGitSin

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Allahımıza hamdolsun.
    Devletimiz varolsun.
    Afiyet olsun.
    Buyrun otorun beyler

Şuda yeni zamlar yolda resmimiz olsun

Shrieker ve ramizan83 bunu beğendiler.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Hala bu adamları savunan insan(!)lar var.. Hiç bir kelime kâr etmez bu duruma. "Her millet hak ettiği şekilde yönetilir." Derler ya, tam da öyle işte. Acımıyorum kendim dahil hiç kimseye. Daha beter olalım. Ve o halimizde bile savunalım bu insanları.
    Shrieker bunu beğendi.
    Yarın olmayacak gibi kullanırsan yarın olmaz.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı baysamin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hükümet açlıktan devletin nefesini kokutur hale getirdi. Dün akşamda bir haber iledim "ısı ölççer" kalorifer peteklerine takılan gereksiz bir alet ama devlet zorunlu hale getirmiş ve her peteğe takılması gerekiyormuş tane ortalama 100 tl imiş. kendimden bir hesap çıkartayım bizim evde 6 petek var aapartmanda 12 daire var adada 6 bina var 6(bina)x12(daire)=72(daire), 72(daire)x6(petek)=423(petek), 423(pekek)x100(tl)=42300TL biz 558 adada oturuyoruz adanumaralarıda 1`den başlar. hesabın devamını siz getirin ve türkiye geneline yayın bu sağdece 99 depremindeki kalıcı konutlar için yapılmış hesap. birilleri çoooooooooook büyük para kaldırıyor uyandırayım.
    Konuyu iyice araştırmanızı tavsiye ederim, bahsedilen kanun bu sisteme uygun bir şekilde yeni yapılan ve projelendirilen binalar ile ilgili.

Ve de bu şekilde hem tasarruflu hemde adil olarak herkesin yaktığı kadar yakıt parası ödemesini sağlamakta. Bu sistem Almanya da kullanılmakta (diğer avrupa ülkelerinde de vardır ama hangilerinde var bilemem) zaten cihazın çıkış menşei Almanya. Almanların yalıtım ısı verimi vs. konularında ne kadar bilgili tecrübeli ve dikkatli olduğu konusunda işi bilen hemen herkes hemfikirdir.

Almanlara bu cihazı kullandırtanın bizim hükümet olduğunu sanmıyorum

Kanunen eski binalara, yani bu sisteme uygun projelendirilmemiş binalara takma zorunluluğu vs yoktur. Size böyle birşey söyleniyorsa bu kesinlikle yöneticinin veya yönetim kurulunun işgüzarlığından yada montajı yapacak firma ile aralarındaki bağdan dolayıdır.

Taktırmak zorunda değilsiniz, zaten taktırmayında çünkü eski binalarda (eski tesisatlarda) verimli çalışmamaktadır.

Bu konuda açılmış davaları araştırırsanız hepsinin kat malikinin lehine sonuçlandığını görürsünüz.

Ceza meza mecbursunuz filan deselerde aldırmayın, binaya gelen doğalgaz tutarının sizin dairenize düşen bedelini (m2) hesaplayıp ödeyin. Hukuken başka hiç bir zorunluluğunuz yok.

En güzeli diğer kat maliklerini de konu hakkında bilgilendirmek ve vazgeçirtmek.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    .................................................. ....................
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Bina eski olsa bile kat maliklerinin adi çoğunluğuya dahi alınacak kararla uygulanacatır.
    Adi çoğunluk ile dahi geçiş kararı alınabilir. %51 çoğunluk gerekmez. Kanuni mecburiyet var.

http://mevzuat.dpt.gov.tr/kanun/5627.htm

Madde 7
    c) Merkezî ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezî veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz.

GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce mevcut olan binalar ile inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni alınmamış olan binalar için, bu Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren beş yıl süreyle uygulanmaz.

(2) Bu Kanunun yayımı tarihinde mevcut olan veya yapı ruhsatı alınmış binalar hakkında 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi hükmü, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren on yıl süreyle uygulanmaz.

(3) Bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren üç yıl süreyle 7 nci maddenin birinci fıkrasının (ğ) ve (h) bentlerinde yer alan asgarî sınırları sağlama şartı aranmaz.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Sevgili Olcay,
    mevzu maalesef senin dedigin gibi degil.
    Bina yoneticilerine,taktirmazlarsa para cezasi odeyeceklerine dair resmi yazilar gitti bile.
    Isi pay olcer cihazi herhangi bir tasarruf saglamaz.
    Sagladigini iddia etmek komik olur.
    Ayrica kullanimi verimli de degildir.
    Mesela bazi daireleri bos olan apartmanlarda sarsici butce sorunlarina yol acar.
    Acmak gerekirse,
    alt,ust ve yan daireleri dolu olan bir dairenin isitma giderleri,bos olanla ayni olmaz.
    Daha bir suru mevzu var tabi ama bu dayatmanin,hukumete yakin birilerinin cebini doldurmaktan baska bir ise yaramayacagi cok acik...
    Shrieker bunu beğendi.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400

Devlet baba diyor işte, senin de zamına korum senin de zamına korum... Hepisine de zam yaparım ! diye
    #sürenadam

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    http://haber.tr.msn.com/ntv/ekonomi/...e-elektrikte-1

Şu bir gerçekki; Şu an ki hükümet (ister sevin, ister sevmeyin) cezayı ve vergi toplamayı birde
    ne kanun çıkarsakta yeni ek gelir elde etsek olayını artık abarttı.
    Sanıyorum Başbakana bağlı bir birim gece gündüz nerden gelir elde edebiliriz diye kafa yormakta.
    Orjinal fikirlerini başbakana sunmaktalar.
    Geldikleri kültür sorgulayan,mantık yürüten, yeri geldiğinde başkaldırıp hesap soran bir kültür
    olmadığından. %50 veya %51 in ne olursa olsun sesini çıkarmayacağını düşünüyorlar.
    Benim anlamadığım sadece inanç unsurunu öne çıkarıp her haltı yiyenler değil, onların arkasından
    gidenlerdir.
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bina eski olsa bile kat maliklerinin adi çoğunluğuya dahi alınacak kararla uygulanacatır.
    Adi çoğunluk ile dahi geçiş kararı alınabilir. %51 çoğunluk gerekmez. Kanuni mecburiyet var.

http://mevzuat.dpt.gov.tr/kanun/5627.htm

Madde 7
    c) Merkezî ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezî veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz.

GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce mevcut olan binalar ile inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni alınmamış olan binalar için, bu Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren beş yıl süreyle uygulanmaz.

(2) Bu Kanunun yayımı tarihinde mevcut olan veya yapı ruhsatı alınmış binalar hakkında 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi hükmü, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren on yıl süreyle uygulanmaz.

(3) Bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren üç yıl süreyle 7 nci maddenin birinci fıkrasının (ğ) ve (h) bentlerinde yer alan asgarî sınırları sağlama şartı aranmaz.
    Abi bu sistemi taktırmayı kabul etmeyen kat malikleri tarafından bu konuda açılmış ve lehte sonuçlanmış bir sürü dava var internette muhataplarını bulabilirsin.

Ve hatta mahkemelerden olaylardan sonra yöneticilikten istifa edip evini boşaltıp satılığa çıkaran yöneticiler olduğunu bile okudum bir çok farklı yerde

Zaten bak kanun ne diyor Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz yani binanıza bir proje çizdirip Doğalgaz şirketinden onay almak isterseniz onaylanmıyacak.

(Aslında burası birazda senin dediğin yere geliyor, çoğunluk gerekli midir bilmem ama dönüşüm istenirde yeni sisteme geçilirse kanunen bu cihazlar takılmak zorunda.

Bende diyorum ki düşünün taşının sistem işinize gelmiyorsa geçmeyin.)

Hani elektrik sayaçları mecburi dijital oldu, eski takarsan talep açamıyorsun gibi.

Kanunda eski sistemlerin değişimi ile ilgili hiç bir yazı yok.

ben hukuk bilmez kıt aklımla şunu anlıyorum;

binam eski ve eski sistem merkezi ısıtma var : değişmek zorunda değilim.

binam eski ve eski sistem merkezi ısıtma var yeni bir sistem takmak ve proje çizdirmek istiyorum : değişmek zorundayım.

binam eski ve merkezi ısıtma yok, kat malikleri ile ortak karar aldık merkezi sistem taktırmak istiyoruz : yeni kanuna göre proje çizdirip uygun cihazlar satın almalıyım. (zaten uygun olmayan cihazların satılmayacağıda kanunda belirtilmiş asgarî verimlilik değerlerini sağlamayanların satışına izin verilmez. )

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Olcay,
    mevzu maalesef senin dedigin gibi degil.
    Bina yoneticilerine,taktirmazlarsa para cezasi odeyeceklerine dair resmi yazilar gitti bile.
    Isi pay olcer cihazi herhangi bir tasarruf saglamaz.
    Sagladigini iddia etmek komik olur.
    Ayrica kullanimi verimli de degildir.
    Mesela bazi daireleri bos olan apartmanlarda sarsici butce sorunlarina yol acar.
    Acmak gerekirse,
    alt,ust ve yan daireleri dolu olan bir dairenin isitma giderleri,bos olanla ayni olmaz.
    Daha bir suru mevzu var tabi ama bu dayatmanin,hukumete yakin birilerinin cebini doldurmaktan baska bir ise yaramayacagi cok acik...
    Sevgili İlkay, hangi bina yöneticisine gitmiş bu emir Allahını seversen. Kanunu yanlış anlasak bile (eski binalar ile ilgili kısım) 5-7-10 yıl sürelerden bahsediliyor. Niye şimdiden böyle bir yazı gitsin.

Isı pay ölçer tasarruf sağlamıyor zaten benim bahsetmek istediğim tasarruf, kanunu tümüyle uygulayınca sistemin eski siteme göre tasarruflu olduğu.

Almanlar yanılıyor olamaz

Dediğim gibi sistem komple yeni olmazsa ısı pay ölçer ancak kavga çıkartır komşular arasında.

Ama sistem komple yönetmeliğe uygun yapıldığında az yakandan az çok yakandan çok katkı payı alınması sencede daha adil değil mi?

Merkezi sistem olmayan binalarda alt kattaki komşu gündüzleri çalıştığı için kombisini kapatıyorsa yada yandaki komşu eve arasıra geldiği için kombiyi çalıştırmıyorsa kapılarına dayanıp kombiyi yakın ayarıda sonuna kadar açın lan mı diyoruz

Ayrıca her değişiklikte her yeni kanunda bit yeniğide aramayalım ya hu, kıyamet gibi firma ve marka var bu işi yapan. Hepsi mi hükümetin adamı?

Not:Merkezi sistemle ısınan dairesinde ev çok ısındığı zaman kışın dışarısı buz gibiyken cam açıp ısıyı dengeleyen iki ablaya sahibim. İkisi farklı ilçelerde oturmakta olup binada bunu yapan tek kişi değiller tabiki de. Böyle bir millete böyle bir kanun sizce gerekli mi değil mi?

Not 2: Aletin Alman icadı olduğunu söylemiştim adı HEIZKOSTENVERTEILER almanca bilen yada almanyada yaşayan arkadaşlar konu hakkında bizi bilgilendirirse daha sağlıklı olur sanırım.

Not 3: Bananeyse

Motosikleti
    Honda
    Tekrardan sevgili olcay;

Bahsettigin evragin bir tanesi su an babamda.
    Ordan daha ucuza alabilirmiyiz diye beni aradi.
    Saniyorum,belli basli gazete ve kose yazarlarini takip ettigin icin bu konudan haberin yok.
    Oysa alemde firtina kopuyor,babam yalniz degil.

Merkezi isitma sistemi denilen nane,binanin tamamina gore tasarlanir.
    Bu nedenle ekonomiktir.
    Bu cihazin takilmasi zannettiginiz gibi bir adalet saglamaz.
    Yani gunduz kaloriferini yakmayan komsu,niye 24 saat yakanla ayni parayi odesin gibi bir yaklasim bastan yanlis.
    Tamam mantiken dogru gibi duruyor ama merkezi isitmanin dogasi farkli.
    Yanlis bilmiyorsam,kat malikleri apartman giderlerine arsa paylari oraninda katilirlar.
    Bu nedenle her hangi bir daire sahibine sen herkesden daha cok yakiyorsun,daha fazla odeyeceksin gibi bir gerekce konunun ozune ters.
    Simdi 10 daireli bir apartman dusunun.
    Yilda 10bin lira isinma gideri olsun.
    Eger bu dairelerden 5 tanesi bos olsa gider 5bin liraya mi duser?
    Tabi ki hayir.
    Bu nedenle kat sahiplerinden dairelerinde kimse oturmasa bile aylik giderler birtamam tahsil edilir.
    Mevzu biraz karisik,anlatmasi uzun.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ÖTV'den ısıtma sistemine gelmişiz, birazdan kat maliklerini toplayıp Fenerbahçe Trabzon maçının hakem hatalarını irdeleyeceğiz. Lütfen bizden ayrılmayın, şimdi reklamlar
    Shrieker ve pistolpitt bunu beğendiler.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrardan sevgili olcay;

Bahsettigin evragin bir tanesi su an babamda.
    Ordan daha ucuza alabilirmiyiz diye beni aradi.
    Saniyorum,belli basli gazete ve kose yazarlarini takip ettigin icin bu konudan haberin yok.
    Oysa alemde firtina kopuyor,babam yalniz degil.

Merkezi isitma sistemi denilen nane,binanin tamamina gore tasarlanir.
    Bu nedenle ekonomiktir.
    Bu cihazin takilmasi zannettiginiz gibi bir adalet saglamaz.
    Yani gunduz kaloriferini yakmayan komsu,niye 24 saat yakanla ayni parayi odesin gibi bir yaklasim bastan yanlis.
    Tamam mantiken dogru gibi duruyor ama merkezi isitmanin dogasi farkli.
    Yanlis bilmiyorsam,kat malikleri apartman giderlerine arsa paylari oraninda katilirlar.
    Bu nedenle her hangi bir daire sahibine sen herkesden daha cok yakiyorsun,daha fazla odeyeceksin gibi bir gerekce konunun ozune ters.
    Simdi 10 daireli bir apartman dusunun.
    Yilda 10bin lira isinma gideri olsun.
    Eger bu dairelerden 5 tanesi bos olsa gider 5bin liraya mi duser?

Tabi ki hayir.
    Bu nedenle kat sahiplerinden dairelerinde kimse oturmasa bile aylik giderler birtamam tahsil edilir.
    Mevzu biraz karisik,anlatmasi uzun.
    Olayın tamamen dışında olan biri olarak (marmariste yaşayıp bir ufo ile kış geçiren biri olarak) merkezi sistemin ne olduğunu ancak pederin işi nedeni ile biliyorum.
    Bu hükümetten haz etmeyende biriyim ..
    ancak diyelim istanbuldan bir daire aldım .. ve yılda gidip sadece 1 ay kullanıyorum ve ısıtma sistemim hep kapalı durumda . yanidolaşıma giren sıcak su benim daireye hiç uğramıyor ve ısı kaybetmiyor
    olayı matematiksel düşünelim 10 daireli apartmanın ısınma bedeli 10 dairede faal durumda iken 10 birimse 3 daire ısınma sistemini kapatırsa bu dairelere uğramayan sıcak su daha az yakıtla sabit bir sıcaklıkta tutulacaktır. dolayısı ile yakıt sarfiyatı 10 birimin altında olacaktır. ben neden kullanmadığım bir enerjinin bedelini ödemek zorunda bırakıliyim..

sen sıcak seversin 3 odalı evde 3 odayıda maximum a dayar evde donla dolaşırsın ben param doğrultusunda 1 odayı yetecek kadar ısıtıp sadece o odayı kullanırım .. mantık bunu gerektirmezmi.

sırf muhalefet olmak için herbi şeye olmaz demek bence akıl karı değil..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    Honda
    Bariscim mantikli gibi geliyor kulaga ama isin asli oyle degil.
    Eger yilda bir defa kullanacagin bir daire aliyorsan,merkezi isitma sistemli almayacaksin.
    Eger aliyor ve kaloriferini yakmiyorsan,diger dairelerin yakit sarfiyatini arttiriyorsun.
    Nasil anlatsamki?!!!!

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yerden sekti bize girdi
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    125 Zn
    Şaka gibi bir milletiz ha..İnadına %60 oy alırlar şimdi..
    Shrieker bunu beğendi.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)