Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni başlıyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba.

Yaz sezonunda yeterli miktarda para kazanabilme başarımdan dolayı, iki tekerlekli araç tutkumu bisikletten motora taşımaya karar verdim. Daha önce sadece 1 defa motor deneyimim oldu ki, o da moped tarzı bir motorda, gaza fazla yüklenmem sebebiyle motorun tek tekerlek üstünde altımdan kayması ve benim yere düşmemle sonuçlandı.

Ancak o gün bir şey fark ettim. Bir yerden bir yere zar zor giden bir motorda bile böylesine bir güç varken daha büyük motorlardaki güç inanılmaz bir şekilde yüksek olmalıydı. İşte o gün, sadık bisikletimle daha bir içli dışlı oldum.

Bu olayın üstünden tam tamına 7 sene geçti. Bu geçen seneler boyunca da hep içimde bir yara olarak kaldı motorlarla ilgili bu tek deneyimim. Ve son 1 hafta boyunca araştırma yapıp tekrardan tutkuma kulak vermeyi seçtim.

Aklımda az çok ne istediğimi biliyorum fakat her konuda olduğu gibi deneyimli birilerine sormakta fayda vardır.
    Racing tipi sevdiğimden ve yaptığım araştırmalardan kendime sadece 2 seçenek çıkarabildim. Biri cbr250 diğeri ise ninja250.

Gelelim motoru ne tür şartlar için istediğime.

Boyum 1.74 kilom 73. Nolur nolmaz diye belirtmek istedim.
    Yaz-kış demeden bol virajlı bir yolda, günlük 50km gidiş 50km geliş toplamda 100km gidilecek.
    Daha sonradan satmayı düşünmüyorum çünkü 1 yıl kullansam, en az 36.500km yol katetmiş olacağım. Bu tür yorulmuş bir motoru da kimsenin alacağını tahmin etmiyorum her ne kadar temiz kullanılsa bile.
    Maksimum hız önemli değil. Sonuçta gideceğim yol virajla dolu bu yüzden 100km bile görebilceğimi sanmıyorum.
    250cc ısrarım ise bir gün olur da uzun yola gitme ihtimalim olabilir diye. Her ihtimale karşı, İstanbul-İzmir arasını sorunsuz gidebilecek bir motor istiyorum.
    Yarın A2 için kursa başvuruyorum ve şu anda B ehliyetim var ancak başta da belirttiğim gibi daha önce motorla ciddi bir deneyimim olmadı.
    Motor için bütçem 14.000TL ayrıca 1.500TL giyime ayırdım.

Yorum yapan herkese çok teşekkürler!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Peder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR Daytona (Siyah)
    Cbr'larda kronik yağ yakma problemi var. ninja hakkında bilgim yok
    Raptor Riders
    http://www.raptorriders.com.tr/
    Sons Of Anarchy

I.Love.Drift - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Hyosung gt250r oneririm.bende pek incelemedim ama herkez oneriyosa bi bildikleri vardir :D

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Alıntı Peder adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbr'larda kronik yağ yakma problemi var. ninja hakkında bilgim yok
    Hey Allah ım.Nerden vardın bu kanıya ? cbr 125 kullanıyorum yeni kasa,eski kasa da kullandım.bi sürü arkadaşım 250 kullanıyo,daha bi tanesi yağ yakmadı

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Alıntı I.Love.Drift adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hyosung gt250r oneririm.bende pek incelemedim ama herkez oneriyosa bi bildikleri vardir :D
    agır motor 600 lük kasaya 250 cc takılmış gibi
    alışmak uzun süre alır senin için
    yani atıyorum cbf 150 kullanmışsındır 2-3 yıl
    o zaman ona bindin mi sıkıntı yaşamazsın alışman hızlı olur
    ama sıfırdan başlangıc için ben önermem hyo yu
    cbr 250 r biraz daha mantıklı gelir gibi geliyor illa ss mi olmalı?
    # motosikletle.blogspot

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Bu kategoride tepişen 3 motor var, birbirlerine göre farklı üstün yönleri var, karar vermek gerçekten çok zor
    Ben olsam zor karar verirdim ama yeni kasa ninja biraz daha ağır basıyor sanki.
    Olduğunuz yerde durarak, olmak istediğiniz yere varamazsınız!

Alıntı Sepetçioğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni kasa ninja biraz daha ağır basıyor sanki.
    Bende öyle düşünüyorum ancak burada da fiyat devreye giriyor. Honda daha ucuz olduğu için artan parayla giyim bütçemi arttırabilirim diye düşünüyorum. Açıkçası çok fena bir ikilemdeyim.

Motosikleti
    Demir At
    ninjanın parcasına cok pahalı deniyor hondaya göre
    en rahat satılan alınan motor da içlerinde cbr 250 r
    # motosikletle.blogspot

Motosikleti
    Ya Umutlarda Biterse :)
    Yeni başlıyanlar arasında en tedbirlisini seni gördüm ilk önce çok çok tebrik ederim cok güzel bir davraniş sergilemissin
    Bir ikincisi hayalini gercekleştiriyorsun senin için çok çok sevindim.

Şayet 14.000 tl kawasaki ye vericegine cebimde param kalsin az benzin yaksin fazla uğrastirmasin diyosan
    Aklımda cokda karizmatik hoş eli yüzü düzgün bi motosiklet var şahsen benim hayalimdeki motosiklet
    Kanuni Phantom 180. Max. hız pek umrumda değil diyorsun çok güzel yeri gelicek uzun yol diyosun tam senlik max. hızı 140 kmh ayrica yakit konusunda çok
    çok ama cok cimri bir motor.

Çinçançon ama verdigin paraya değicek bi motosiklet 180 cc 13 bg lik motor ama iticilide olmasina ragmen kendi katagorileri arasinda
    ne cbf ne tvs apache nede 2012 ybr ileri yalayip yutucak bir motor.

Başlangıc için sana bu ziyade bişey gidicegini umut ediyorum.

Kawasaki 250R ile başlarsan allah gösdermesin kimsenin başina vermesin yana dahi yatirsan grenajı bir çatlasa dahi altindan kalkilmayacak bir masraf çıkıyor.

Bu yüzden ilk once bu tip motorlarla phantom gibi ilk once 10.000 20.000 km deneyim yapip öyle sıkı motorlara geçmeni dilerim senin açındanda iyi olur.

Allah Sonunu Daim Etsin İnşallah. İyi Forumlar.

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Alıntı Reantice adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende öyle düşünüyorum ancak burada da fiyat devreye giriyor. Honda daha ucuz olduğu için artan parayla giyim bütçemi arttırabilirim diye düşünüyorum. Açıkçası çok fena bir ikilemdeyim.
    Eğer öyle bir düşüncen varsa ben hiç durmam alırım cbr250r gerisine de alırım kaliteli bir kask, deri mont, eldiven, pantolon, dizlik.
    Sadece onlarla bitmiyor, bir sürü aksesuar derdi çıkıyor, yok zincir spreyi, yok çantası vs. vs.
    Olduğunuz yerde durarak, olmak istediğiniz yere varamazsınız!

Peder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR Daytona (Siyah)
    Cbf yerine cbr yazdım :D
    Raptor Riders
    http://www.raptorriders.com.tr/
    Sons Of Anarchy

Motosikleti
    Demir At
    Alıntı OsmnDmrl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni başlıyanlar arasında en tedbirlisini seni gördüm ilk önce çok çok tebrik ederim cok güzel bir davraniş sergilemissin
    Bir ikincisi hayalini gercekleştiriyorsun senin için çok çok sevindim.

Şayet 14.000 tl kawasaki ye vericegine cebimde param kalsin az benzin yaksin fazla uğrastirmasin diyosan
    Aklımda cokda karizmatik hoş eli yüzü düzgün bi motosiklet var şahsen benim hayalimdeki motosiklet
    Kanuni Phantom 180. Max. hız pek umrumda değil diyorsun çok güzel yeri gelicek uzun yol diyosun tam senlik max. hızı 140 kmh ayrica yakit konusunda çok
    çok ama cok cimri bir motor.

Çinçançon ama verdigin paraya değicek bi motosiklet 180 cc 13 bg lik motor ama iticilide olmasina ragmen kendi katagorileri arasinda
    ne cbf ne tvs apache nede 2012 ybr ileri yalayip yutucak bir motor.

Başlangıc için sana bu ziyade bişey gidicegini umut ediyorum.

Kawasaki 250R ile başlarsan allah gösdermesin kimsenin başina vermesin yana dahi yatirsan grenajı bir çatlasa dahi altindan kalkilmayacak bir masraf çıkıyor.

Bu yüzden ilk once bu tip motorlarla phantom gibi ilk once 10.000 20.000 km deneyim yapip öyle sıkı motorlara geçmeni dilerim senin açındanda iyi olur.

Allah Sonunu Daim Etsin İnşallah. İyi Forumlar.
    yok hacı o motora o para haram..
    bindim ben ona vibrasyondan öldürüyor adamı
    has çinliye o para cok fazla
    onun yerine o paraya temiz cbf twister 250
    cbx filan var onlar alınabilir
    5 bin tl verilmez 180 cc çibliye
    verdik kanuniye para
    usta olduk sayesinde sagını solunu söküp yapmaktan
    # motosikletle.blogspot

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Hyosung gt250r oneririm.................
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Bugün CBR250 yi gittim bayide gördüm biraz da kurcaladım ve kararımı hondadan yana kullanmaya karar verdim. Tek sorun olarak gördüğüm şey, çanta fiyatı sorduğumda bayinin, 400tl gibi bi rakam çıkarmasıydı. Bu rakam normal mi acaba yoksa bilgim yok diye bayi mi biraz yükseltti bilgisi olan biri paylaşırsa iyi olur.
    Bir de motoru aldıktan sonra alarm harici neler almalıyım?

Bir de 2013 modeli mi beklemeliyim yoksa 2012 mi almalıyım?

skyytr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Yamahanin orjinal cantalarida 39 lt olani 330 - 400 TL arasi . Yani orjinal aksesuar biraz pahali oluyor.
    Maxi scooter neden dusunmuyorsun ? İlk motor olarak ?
    Mert

Alıntı skyytr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamahanin orjinal cantalarida 39 lt olani 330 - 400 TL arasi . Yani orjinal aksesuar biraz pahali oluyor.
    Maxi scooter neden dusunmuyorsun ? İlk motor olarak ?
    Mert
    İlk motordan ziyade sürekli kullancak motor gözüyle bakıyorum. Çünkü dediğim gibi günlük 100km kullanmayı planlıyorum ve başka motor alma gibi bir lüksüm olacağını da pek sanmıyorum. Malum motoru aşırı yorulmuş bir motorsikleti de kimsenin alcağını düşünmüyorum ve bu yüzden satma gibi bir şansımın da olacağını sanmıyorum.

Motosikleti
    Racing tipi bişiler bakıyoruz...
    Öncelikle merhaba.Hocam eğer sende benim gibi Racing olsun şekil şemal olsun diyorsan ninja250r yeni kasayı öneririm he ama yeni kasanın parçalarını bulman kolay olmayabilir ve yeni bir tür parça olduğundan heryerdede bulamayacağından tek fiyat yaparlar pazarlığı düşünemezsin bile.Cbr250 ise Racing ile Sport Touring arasında sıkışmış kalmış bir motordur ne tam racing nede Sport Touring diyebiliriz tek silindir olduğundan ninja ve hyosung a göre en yavaş olanıdır ve az yakar Cbr ın yorucu bir oturuşu yoktur yani racing gibi sivri yüksek kuyruk yatık pozisyon oturuşu yoktur bu nedenle pek racing gibi değildir.Gel gelelim Hyosung gt 250r a görünüş süperdir 650cc lik kasayla aynı ebat boyutlara sahiptir yani gören 650 cc lik bir makina sanar şimdi 650 cc ile aynı kasaya sahip oluncada parça sıkıntısı olmamaktadır.Ama büyük bir kasaya sahip olduğundan dolayı ilk başlarda kolay hakim olamayabilirsin ama alışırsın hyo ile başlayan çok var ve baya büyükte bir piyasası var genelde ilk motor olarak çok tutulur.Benim oyum hyosung 250r dan yana.
    Karar senin...
    [I][U][B]Motosiklet = Doğa üstü bir güçtür....[/B][/U][/I]

pompei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Alıntı Reantice adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk motordan ziyade sürekli kullancak motor gözüyle bakıyorum. Çünkü dediğim gibi günlük 100km kullanmayı planlıyorum ve başka motor alma gibi bir lüksüm olacağını da pek sanmıyorum. Malum motoru aşırı yorulmuş bir motorsikleti de kimsenin alcağını düşünmüyorum ve bu yüzden satma gibi bir şansımın da olacağını sanmıyorum.
    Bence yanliş düşünüyorsun km 40 bin de olsa satarsin temiz baktiktan sonra.Sahibinden.Com ilanlara bak orda 40 bin km motorlara ne kadar istiyolar bi gör.Cbr 250 güzel seçim.Çantalarin daha uygun bulabilirsin.

skyytr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Uzun yol yapicagim icin ortalama 100 km yapicak bir motor icin yabanci forumlarda Suzuki Gs 150 tavsiye etmisler. Cift surus moduna sahip olmasi vb artilari nedeni ile . Bir bak istersen . Ama racing tipi istiyorsun sanirim her gun 100 Km racing motorla seyahat , bel sagligin icin daha deneyimli forum uyelerinden bilgi almani oneririm.

deprogadias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp XL 650V & CBF 600 & ZX6-R
    cbr ve ninja yeni başlamak için gayet ideal motorlardır. cbr daha az yakar ninja daha çok kaçar ve ninja daha kemiklidir. ama bunlara rağmen ben yine de honda alırdım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)