Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bir Türlü Açılmayan Motor Yağı Tahliye Tapası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6 köşeli lokmayı deforme olmuş civatanın başına geçirebilen varsa helal olsun.
    Uygun ölçüde ise üzerine çekiçle hafifçe tıkladığınızda kolayca geçer birde öyle deneyin ...
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uygun ölçüde ise üzerine çekiçle hafifçe tıkladığınızda kolayca geçer birde öyle deneyin ...
    Teşekkürler, ama hiç denemem gerekmemesini diliyorum o raddeye gelmeden olayı çözmek en iyisi.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Teşekkürler, ama hiç denemem gerekmemesini diliyorum o raddeye gelmeden olayı çözmek en iyisi.
    Motor parçalarını sıkarken aynı zamanda kas yapan ustalarımız oldukça bu ihtimal hep olacaktır
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Yapma yazıktır abi bi tane uygun yıldız anahtar al kolayca açıver. Ama anlamadım hondanın yağ tapası böyle dandik olur mu benim cub'un yağını 6-7 kere kendim değiştirdim, motora ciddi hararet yaptırdığım zamanlardan sonra bile rahatça açtım, hemde önceleri yıldız anahtar takımım yoktu uzun saplı ayarlı anahtarla açıyodum, buna rağmen tapa civatası yeni gibi.
    Tapa çok ufak ve rahat hareket edilebilecek boş alan yok etrafında, atıyorum 6 köşeliyse tapa, açılsaydı bile kullandığım anahtar ile her tur döndürmemde 1 köşe ya döner ya dönmezdi

okadar az hareket alanı Zaten bu yüzden sadece tek dişi karşılıklı yemişimdir, he hala anahtar kaçırmıyordu dişi ama çekiçle tıklatmaya v.s cesaret edemedim o saatten sonra, karanlıkta çöktü bıraktım

Sorun tapa da değil bence de serviste Ne güçte sıkılacağı yazıyor Manuel de, bizimkiler tepikle mi sıktı ne yaptı bilemiyorum Bundan sonra fara sinek yapışsın servisten bilicem
    E tabi ülkemizi tanımayan Honda' nın da bu anahtarı yollaması normal geliyor, adamların memleketinde aracı yıkamadan sokağa çıkmak herkesçe ayıp kabul ediliyor, dışlıyorlar

Nerden bilsinler bizimkilerin iman gücüyle bloğu ikiye bölebileceklerini

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:45 ----------

Motor parçalarını sıkarken aynı zamanda kas yapan ustalarımız oldukça bu ihtimal hep olacaktır
    Aynen, bencede durum tamamen bundan kaynaklı !
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    Civataları o kadar sıkınca yalama oluyo boşa dönüyo bunlar çin malı o yüzden içim rahat

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    eyvah şimdi senin motor garantiden çıktı servis diyecekki bi orj tapa değil veya eski tapayı değiştirmessen başka bi yerde yağ değişimi olmuş biz buna bakamayız derler
    ama alırsan bi paket malboro işi halleriz derler
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Evet, saat yönünün tersi yönü ! Fakat inanılmaz sert, kaynamışçasına sıkılmış sanırım :/
    hacıııı saat yönünde sökeceksin yahu...

Motosikleti
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hacıııı saat yönünde sökeceksin yahu...
    Tepeden bakarsanız saat yönü, aşağıdan bakarsanız saat yönünün tersi.

Motosikleti
    Tepeden bakarsanız saat yönü, aşağıdan bakarsanız saat yönünün tersi.
    üstte ise saat yönünde sıkarsınız...tersi yönünde gevşetirsiniz...
    altta ise de tam tersi...

Motosikleti
    Tapa çok ufak ve rahat hareket edilebilecek boş alan yok etrafında,
    O civata yağ tapası olmayabilir. Motorun en altında önünde demirden koruması olan büyükçe bir tapa olmalı. Motorun altından yağ tapası harici bir civatayı sökerseniz başınıza iş açabilir, sonra bir ustayı görmeden çalıştırmak riskli olabilir.

üstte ise saat yönünde sıkarsınız...tersi yönünde gevşetirsiniz...
    Öyle galiba ya dün yağ değiştirdim ama tam hatırlamıyorum.

Motosikleti
    O civata yağ tapası olmayabilir. Motorun en altında önünde demirden koruması olan büyükçe bir tapa olmalı. Motorun altından yağ tapası harici bir civatayı sökerseniz başınıza iş açabilir, sonra bir ustayı görmeden çalıştırmak riskli olabilir.

Öyle galiba ya dün yağ değiştirdim ama tam hatırlamıyorum.
    belki de 1000 defa söküp takmışımdır...gene de hatırlayamadım...
    ben de elime bir civata aldım...sağa sola çevirip duruyorum...
    ama dediğim gibi olacak...
    saat yönünde sökülecek...

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    O civata yağ tapası olmayabilir. Motorun en altında önünde demirden koruması olan büyükçe bir tapa olmalı. Motorun altından yağ tapası harici bir civatayı sökerseniz başınıza iş açabilir, sonra bir ustayı görmeden çalıştırmak riskli olabilir..
    ,

Yok o yağ tapası, serviste gördüm artık mavi çizgisi birbirini tutmayan tek civata o zaten

üst te ise saat yönünde sıkarsınız...tersi yönünde gevşetirsiniz...
    Şimdi bende hayatım boyunca herşeyi bi söküp takma merakı ile büyüdüm ama, benide şüpheye düşürdünüz Oysaki çok emindim doğru yön olduğundan

Üst alt saat bişeyler yönü işi karıştırıyor Şöyle açıklayayım motosikleti yolun sağ kaldırımına çektim farzedin ve kendim sol tarafında yani 30-40 cm alçakta yoldayım !

Motosikletin arka lastiğinin dibine çöktüm anahtarı civataya taktım. Şimdi ne oldu önümde bir anahtar sapı sağımda motosikletin arka lastiği !

Ve anahtar sapını tutarak kendime doğru çektim

( Şimdi daha da allak bullak edeyim, üstten bakarsam civatayı saat yönünün tersine doğru, motosikleti havaya kaldırıp altına girersemde saat yönünde )

Bu yaptığım yanlışsa eğer uyarın hemen forumun mal motorcularına adımı yazdırayım

Bugüne kadar herşeyi bu şekilde söküp taktım, ürün dili diye bişey var bunu ters yapmış olamazlar heralde
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Sen o tapadan baska bulurum diosan
    Al eline düz tornavida ve çekiçle
    Köşeden vur tornavidaya çekici sıyırıp ac
    Snra degistr tapayi

Motosikleti
    ,

Yok o yağ tapası, serviste gördüm artık mavi çizgisi birbirini tutmayan tek civata o zaten

Şimdi bende hayatım boyunca herşeyi bi söküp takma merakı ile büyüdüm ama, benide şüpheye düşürdünüz Oysaki çok emindim doğru yön olduğundan

Üst alt saat bişeyler yönü işi karıştırıyor Şöyle açıklayayım motosikleti yolun sağ kaldırımına çektim farzedin ve kendim sol tarafında yani 30-40 cm alçakta yoldayım !

Motosikletin arka lastiğinin dibine çöktüm anahtarı civataya taktım. Şimdi ne oldu önümde bir anahtar sapı sağımda motosikletin arka lastiği !

Ve anahtar sapını tutarak kendime doğru çektim

( Şimdi daha da allak bullak edeyim, üstten bakarsam civatayı saat yönünün tersine doğru, motosikleti havaya kaldırıp altına girersemde saat yönünde )

Bu yaptığım yanlışsa eğer uyarın hemen forumun mal motorcularına adımı yazdırayım

Bugüne kadar herşeyi bu şekilde söküp taktım, ürün dili diye bişey var bunu ters yapmış olamazlar heralde
    ben onu bunu anlamam hacı...
    alttan yukarı dogru vidayı sıkmak için saatin ters yönünde sıkarsın...açmak için de saat yönünde...
    yahu yarım saattir yanımdaki vantilatörü ters çeviriyorum...vidalarını söküp takıyorum...falan filan

Motosikleti
    Ya mümkün değil öyle yağ tapası 2 kere zorlamayla yamulsun gitsin, adam gibi bir alet takımı olmadan dokunmayın o civataya daha. Uygun bir yıldız anahtar onu çok rahat açar, sonra daha 10 kere kullanılır o tapa.
    ferdinandd bunu beğendi.

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    motor orta ayakta sen motorun solundasın anahtarı dikey bir şekilde somuna yerleştirdiğinde ön tekere doğru itmek gerek açmak için tam tersi yönde kapatırsın

abi olay büyümüş gitmişbu arada evet o somunun tam önünde somunu koruyan bi çıkıntı var motorun altında zaten başka somun yokii biraz kenarlara doğru var ama herkes anlar yani yağ burdan boşalır diye%99 doğru somunla uğraşıyorsun ama bu kadar basit olay büyümüşşimdi taksime gelesim geldieski evimde olsam inan şuan yanındaydım ama kayaşehir taksim arası baya bi mesafe
    ferdinandd bunu beğendi.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    Bence vazgeç daha civata ne tarafa sokulur sıkılır oradaysak isin zor takarken diş kaptırmak ta var mazallah ugrasirsin sonra
    www.erkakurye.com

Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı ERROR88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence vazgeç daha civata ne tarafa sokulur sıkılır oradaysak isin zor takarken diş kaptırmak ta var mazallah ugrasirsin sonra
    yok be abi çok basit olay heves kırmaya gerek yok denemeden yanlış yapılmadan öğrenilmiyorben cupta yağ vidası yerine vites şanzıman vidasını söktüm yay filan herşey fırladı sonra taktım öğrendim açmasam nasıl öğrenicem

Motosikleti
    belki de 1000 defa söküp takmışımdır...gene de hatırlayamadım...
    ben de elime bir civata aldım...sağa sola çevirip duruyorum...
    ama dediğim gibi olacak...
    saat yönünde sökülecek...
    Ben dün akşam yap tapasını elimle takarken sağa doğru çevirdim, demekki saat yönünün tersinde sökülüyor.

Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Ben dün akşam yap tapasını elimle takarken sağa doğru çevirdim, demekki saat yönünün tersinde sökülüyor.
    üstad bütün vidalar böyle değilmi

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)