Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motorlar niye bu kadar güclü

Motovento
    REKLAM ALANI
    aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    Reno Fluance 45 milyar mi ?????? bu arabayi bu fiyata satin alan varmi gercekten kocaman bir lol :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @TATLIHIZ, sorduğunuz soru çok basit aslında
    mantık olarak, kütle, kilo ve sürtünme diyelim! motosiklet arabaya göre hafif ve aynı rota üzerinde 2 tekerlek! aktarma ise sadece arka lastik.
    arka lastiğe düşen ağırlık neredeyse yok gibi, aslında bu soru fizik kanunlarına kadar uzar gider!
    zeda3000 bunu beğendi.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı avciceyhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dikkat ettiysen 1000cc orta seviye bi motor 100-110 beygir civarıdır bu güce motor 8000-9000 devirden önce ulaşamaz bu arabaya göre motorun ömrünü çok kısa tutar çünkü 1.3 dizel bi araç 70 beygir gücü 2500 devirde yakalamaktadır ve çok deli tork vardır 1.5 ton makineyi hareket ettiren asıl etken torkdur araçlar motorlara göre kat kat torklu maknelerdir motorlar cidden güçlüdür hafifliği sayesinde bu gücü çok iyi kullanırlar ancak bir araç bir motora göre çok daha uzun ömürlüdür
    Kıyasında atladığın önemli bi konu var. Aslında atmosferik araçla motsikleti kıyaslarsan daha iyi olur. Motosikletler asıl amaç olarak performanslı sürüş ön planda dizayn edlirler. Yani cbf 1000 gibi touring özellikli bir motor bile litre başına 100 beygir verir ve kıyaslaman gereken otomabil V8 M3 tür(litre başına 105 hp)

Şimdi CBF 1000 uzun mesafe motoru ise niye 8000-9000 devir çevirip 100 hp güç almışlar? Niye 80 hp değil? burda önemli konu yüksek devir çeviren araçların ne kadar hafif olursa motorun hareketli poarçalarına binen yükün onun misli misli azaldığıdır. Yani Motosikletlerde litre başına 100 hp verimler motor aksamını çok yormaz arabalara göre.

Bu yüzden cbf 1000 200 bin kilometre rahat hizmet verir ve iyi bakılırsa 300-500 binde motor ömrü vardır ki bu BMW M3 ün motor ömründen daha fazladır Hoında VFR 750 ile(1990-2000 arası) 700-800 bin kilometre CBR 1100 blackbird le 400-600 bin motor açılmadan yapanlar var

Aynı şartlarda M3 250-300 max yapıyor.. Çünkü ürettigi beygir başına düşen kilo 3-4 katı ve piston/piston kolları krank vb parçalr çok daha fazla yük altında.
    glock, avciceyhan ve TATLIHIZ bunu beğendiler.

avciceyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA-CBF 1000
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kıyasında atladığın önemli bi konu var. Aslında atmosferik araçla motsikleti kıyaslarsan daha iyi olur. Motosikletler asıl amaç olarak performanslı sürüş ön planda dizayn edlirler. Yani cbf 1000 gibi touring özellikli bir motor bile litre başına 100 beygir verir ve kıyaslaman gereken otomabil V8 M3 tür(litre başına 105 hp)

Şimdi CBF 1000 uzun mesafe motoru ise niye 8000-9000 devir çevirip 100 hp güç almışlar? Niye 80 hp değil? burda önemli konu yüksek devir çeviren araçların ne kadar hafif olursa motorun hareketli poarçalarına binen yükün onun misli misli azaldığıdır. Yani Motosikletlerde litre başına 100 hp verimler motor aksamını çok yormaz arabalara göre.

Bu yüzden cbf 1000 200 bin kilometre rahat hizmet verir ve iyi bakılırsa 300-500 binde motor ömrü vardır ki bu BMW M3 ün motor ömründen daha fazladır Hoında VFR 750 ile(1990-2000 arası) 700-800 bin kilometre CBR 1100 blackbird le 400-600 bin motor açılmadan yapanlar var

Aynı şartlarda M3 250-300 max yapıyor.. Çünkü ürettigi beygir başına düşen kilo 3-4 katı ve piston/piston kolları krank vb parçalr çok daha fazla yük altında.
    evet katılıyorum tüm yorumlarına anlatmaya çalışıpta anlatamadığım çoğu şeyi belirtmişsin
    HONDA
    CBF 150-CBF 500-CBF 1000

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı glock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @TATLIHIZ, sorduğunuz soru çok basit aslında
    mantık olarak, kütle, kilo ve sürtünme diyelim! motosiklet arabaya göre hafif ve aynı rota üzerinde 2 tekerlek! aktarma ise sadece arka lastik.
    arka lastiğe düşen ağırlık neredeyse yok gibi, aslında bu soru fizik kanunlarına kadar uzar gider!
    Aramizda bir kisi Fizik ogretmenini dinlemis en azindan.

50.000 km de motoru mezara gomdunuz yaa helal olsun , motorun %30 verim kaybi ise evlere senlik

Insanlar okulda adam gibi egitilseler boyle feci yorumlarda ortaya cikmaz.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

TATLIHIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    (14) Yamaha Ybr (16) Yamaha Ybr
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Cok cok tsk ederim anladım cok bilgilendim bu konu üzerinde
    Çözüm yolu var balansörlü çinli almak örnek su an kullandıgım drift , cbf 150 ye bile kafa tutabilirim titresimsizlik konusunda. Time Shift

avciceyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA-CBF 1000
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aramizda bir kisi Fizik ogretmenini dinlemis en azindan.

50.000 km de motoru mezara gomdunuz yaa helal olsun , motorun %30 verim kaybi ise evlere senlik

Insanlar okulda adam gibi egitilseler boyle feci yorumlarda ortaya cikmaz.
    herkes ne demek istediğimi gayet iyi anladı sonuçta 50.000km deki r1 motoruyla 50.000 kmde arabanın motorunun aynı halde olmayacağı kesin
    fizik hayatım boyunca en sevdiğim dersdir ve fiziği okul hayatım boyunca sadece fomüllerden ibaret olmayıp gerçeklere dayandırarak öğrenen nadir kişilerdenim ve sen benim fizik bilgime bu kadar basit bi anlatım bozukluğundan not verebiliyosun benim fizik bilgimi eleştirebilecek seviyede fizik bilgin varmı bilmiyorum bu yüzden senin gibi eleştirmiyeceğim bilgini
    HONDA
    CBF 150-CBF 500-CBF 1000

glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hahh!!! tamam hadi kavga edin bakim!

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    basit bir sorunun cevabı taaaa lise yıllarında genelde dinazor bir fizik öğretmeninin verdiği k'çı kırık bir müfredatın işlenip sonrada bu şekilde eğitim görmüş insanların bilgisini sorgulamaya kadar gelmiş

Bunun haricinde zaten konu başlığındaki soru açık ve net cevaplanmış

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu konu çok tartışılır. Muğlan geliyorum rampada 90 km/h gibi çıkıyorum. Yanımdan boş bi kamyon tahminen 100 km ile geçti. Ne yaptımsa tutamadım. Düzde yakaladım rampa aşa geçtim ama çok zorladı yav. 11 ton civarında olması lazım o kamyonların. Boşken deli gibi gidiyo. Kamyonlara bulaşmamak lazım.kalkışlarda 125 likte olsa motor, çoğu arabadan seri kalkar.
    bmc pro dedikleri kamyon cbf 150 ile beni resmen ışıklardan kalkıştan 100km hiza çıkana kadar dümdüz yolda maymun etti..geçmeyi bırak peşinden yetişemedim..

Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    İnsan biraz mantığını kullansa bu konuyu açmazdı diyorum.
    Ben hayır diyorum.
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    abartmayın ya ybr125 kalkışta bi 5 metre bile 40 bin tllik son model araca fark atamaz

araç basmamıştır . ha ama şöyle 75 hplik bir kalas connectle apache kalkışta yarışssa bi 10 metre fark atar ama kimse bunu kale almaz çünkü geçti diye birşey olmaz connet onu maffeder

yalnız senin konuya gelince motosikletin tonajı ,aktarımı ,teker ebatı ve sayısı ne ki araçla kıyaslansın
    o yuzden motosiklet hızlı değil(seridir)
    r1 arabaları geçer ama 299 da takılır onuda ferrari geçer
    bu demek oluyorki motosiklet seridir(çabuk hızlanır avantajları vardır) ama en hızlısı değildir .rüzgara karşı dezavantajı vardır bunu unutmayınız
    Mustafa Kemal Atatürk

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    motosikletlerin hafifliği ve motorlarının yüksek devir çevirmesi gibi etkenler daha seri kalkmalarını sağlar
    silindir hacminin küçüklüğü, sürtünme, aktarmadaki verim ve düşük eylemsizlik, motosiklet motorlarının daha çabuk devirlenmesinin sebebidir.
    motosikletlerin hacimlerine göre daha fazla yakıt tüketmeleri de düşük hacimdeki tork eksikliğini kapatan bu güçlerini yüksek devir çevirmeye borçlu olmalarıdır.
    motosiklet motorları otomobillere nazaran daha çabuk eskir çünkü yüksek devir yıpranmaya neden olabilir
    zeda3091 fizik öğretmenini iyi dinlemiş olsa da yüksek devirlerde ortaya çıkan ısı ve sürtünmenin metal yüzeylerdeki aşınmayı artırabileceğini ortaokulda öğretmiyorlar
    mesela formula 1 araçları temiz 1 milyon km yapar(!) değil mi?

94CanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    S1000rr 183 kilo 192 beygir her kiloya bir beygir düşüyor yani 1500 kilo bir arabanın 1500 beygir olması gibi bir şey e tabi hızlı olucak (:
    ''Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin.'' #99 JL

Motosikleti
    ninja 250
    bizim araba 1300 cc son sürati 200e yakın

hayabusa da 1300 cc son sürati 300 küsür,

kilo ve sıkıştırma oranları farklı

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    herkes ne demek istediğimi gayet iyi anladı sonuçta 50.000km deki r1 motoruyla 50.000 kmde arabanın motorunun aynı halde olmayacağı kesin
    fizik hayatım boyunca en sevdiğim dersdir ve fiziği okul hayatım boyunca sadece fomüllerden ibaret olmayıp gerçeklere dayandırarak öğrenen nadir kişilerdenim ve sen benim fizik bilgime bu kadar basit bi anlatım bozukluğundan not verebiliyosun benim fizik bilgimi eleştirebilecek seviyede fizik bilgin varmı bilmiyorum bu yüzden senin gibi eleştirmiyeceğim bilgini
    Yara varmiski gocunulmus bu kadar. 56.000 km de 900cc motorumu sattim , sekmanlarin durumu daha bir 56.000 km yapacak durumdaydi. Motoru adam akili ve bakimina gore kullanan her surucu 50.000km nin motor icin hic bir sey olmadigini bilir. Bu is sadece Turkiyede farkli. Yag ve buji degisimini bakim saniyorlar malesef.

Ben glock tebrik ettim dogru tek aciklamayi yapti diye, yazinda surtunme kat sayasi , agirlik ve ivme gucu ile ilgili bir tek kelime var ise seve seve seni de tebrik ederim.

Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikletlerin hafifliği ve motorlarının yüksek devir çevirmesi gibi etkenler daha seri kalkmalarını sağlar
    silindir hacminin küçüklüğü, sürtünme, aktarmadaki verim ve düşük eylemsizlik, motosiklet motorlarının daha çabuk devirlenmesinin sebebidir.
    motosikletlerin hacimlerine göre daha fazla yakıt tüketmeleri de düşük hacimdeki tork eksikliğini kapatan bu güçlerini yüksek devir çevirmeye borçlu olmalarıdır.
    motosiklet motorları otomobillere nazaran daha çabuk eskir çünkü yüksek devir yıpranmaya neden olabilir
    zeda3091 fizik öğretmenini iyi dinlemiş olsa da yüksek devirlerde ortaya çıkan ısı ve sürtünmenin metal yüzeylerdeki aşınmayı artırabileceğini ortaokulda öğretmiyorlar
    mesela formula 1 araçları temiz 1 milyon km yapar(!) değil mi?
    Tigirpisi benim derslerden yana bir sorunum yoktu, hos ogrenim sadece okuldan ibaret olamaz. Ama okulda ne ogrendigimi bilseydin su yazdigini yazarken iki kez dusunurdun Orta okulda fizik dersinde surtunme dersi vardi, hos yuksek lisans yaparkende ayni ders halen vardi.

1300 cc piyasada arabada var, 1300cc motosiklette neden ikisinin devirleri ayni degil? Motor hacmi tek tiptir!

Yamaha Mt-01 dedigin motor 1600cc, ama 5000d/dk daha fazla yapamiyor son hiz 206km/h , simdi dusuk devir oldu diye omru dahami uzuyor?

Yada Norton 990SS ile 1.000.000 km yapan biri var. Her 50.000 de blokmu degistiriyordu bu adam?

Yuksek devirde yipranma oluyor olsaydi , turbo dedigin sey 35.000 devirde donuyor.O zaman her kamyoncu her uzun yolda turbo degistirirdi.

Bir tren vagonun yalin vagon sase agirligi 4500kg dir ve bir insan tek kol hareketi ile onu rahatlikla raylarda itebilir.

Bana bir sey inandirmak zorunda degilsiniz, heleki bilim konusunda. Ama bilim ile uzaktan yakindan alakasi olmayan seyleri yaziyorsunuz

aranizda bir Glock cok basit ve dogru bir cevap yazdi bende tebrik ettim. Siz bu kadar alinganlik yapip , yada okul sacmalagi espirisi yapinca sizin yanlis cevabiniz dogrumu olacak birden?
    glock bunu beğendi.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

blt_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motorsuz :(
    Alıntı TATLIHIZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorumlar için cok tsk ederim herseyi anladım tek su devir olayı ne bildigimiz vites degiştirme devri mi 15-18 motor 7-8 araba demişşiniz ama

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:29 ----------

Bizde dün öyleydi cok az egimli yolda 15 km uzakta merkezden ilceye gidiyorduk arkadasımla Ybr esd var neyse sag seritten gidioz en sagdan emniyet dedikleri sanırım ama rüzgar + yagmur vardı neyse yol 3 bölümlü kamyon dibe kadar yanastı bize hafif yokus yol cok deil biz 60 la gidiyorduk arkadan kamyon geliyor diye uyardım arkadasımı neyse gelsin dedi olmaz bişi kamyon yanastı bi baktık saga dönüyor yol 80 yaptık hızı gectik kamyon daha bi deli geliyor dedim olmaz böyle bas dedim 110-120 le gidiyoz kamyon dahada basıyor dicem bas daha ne kadar basıcaz bi anda durdu arkadas dedim ne oldu böyle gidersek ölürüz dedi rüzgar+yagmur sagda kamyon solda celik bariyer gercekten tınlayan yok motoru buda benim hafta sonu maceramdı ama merkeze gelirken 120 le kamyon arkası cok sıcak oluyor
    Klimayı yakalamışın.)kış aylarında egzos dumanı gibisi yok,hele bide egzos arka tamponda olup duman direk sana geliyosa tadından yenmez..))

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Sorunuzun bir çok cevabı var. Sırasıyla başlayalım.

İvmelenme ve son hız: Bir aracın son hızı ve seriliği, kütlesine (ağırlığına) uyguladığınız güç ile belirlenir. 10 kiloluk bir taş parçasını buzda hafifçe iterseniz yavaş hızlanır, sürati bir noktaya kadar çıkar ve yavaşlar, en sonunda da durur. Aynı şartlardaki taşı kuvvetlice iterseniz bir önceki maksimum hızına daha çabuk ulaşır ve o hızı da geçerek daha uzağa gider. Peki taşı 20 kilo yaparsak ne olur? Aynı güçle daha az sürat kazanır ve daha kısa mesafede durur. Yani kütlenin hızını ve seriliğini uygulanan güç belirler. Bu sebeple spor arabaları daha hafif ama daha güçlü yaparlar, amaç daha yüksek hıza daha erken ulaşmaktır.

Güç konusu
    Dizel ve benzinli motorlar iki adet güç üretirler: birincisi tork, ikincisi beygir gücü. Tork seriliği, beygir gücü son sürati belirler.

Yani iki adet motor alalım beygir güçleri aynı ama torkları farklı olsun. Aynı arabaya takıldıklarında son süratleri aynı, fakat o son hıza çıkış süreleri farklı olur. Torku daha yüksek olan motor aynı arabayı daha çabuk hızlandırır. Yani ikisi de 100km/saate çıkar ama birisi daha hızlı çıkar.

Şimdide yine iki motor alalım ama bu sefer torkları aynı, beygir güçleri farklı olsun. Bu seferde ikisi de aynı süratlere aynı anda çıkarlar fakat beygir gücü yüksek olan bir süre daha hızlanmaya devam eder ve sonuçta beygir gücü aynı olan daha yüksek son hıza ulaşır. Yani torkları aynı olduğu için ikisi de 10, 50, 100 km/saat sürate kadar kafa kafaya giderler ve beygir gücü düşük olan daha fazla hızlanamadığında diğeri beygir gücü daha yüksek olduğu için öbürünü geride bırakıp daha yüksek süratlere çıkar.

Vites oranı meselesi
    Aynı iki motor, aynı tork - aynı beygir, aynı iki araba.
    Birinci arabanın vites oranları kısa, ikinci arabanın ise uzun.
    Birinci araba daha çabuk hızlanır ama 100'e kadar çıkar, ikinci araba 100'e çıkana kadar geride kalır, fakat birinci 100'de son hıza dayanmışken ikincisi 110, 120, 130'a kadar çıkar, arayı kapar ve daha yüksek süratlere ulaştığı için birinciyi yakalar ve geçer. (vitesli bisikletle aynı bacaklarla - aynı güçle son viteste daha zor hızlanırsın ama daha yüksek sürate ulaşırsın gibi)

---------- Post added at 02:59 ---------- Previous post was at 02:53 ----------

Durum kabaca böyle, umarım anlatabilmişimdir.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

kanmix_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf150,Ybr,Tvs üçlüsü :)]
    Getirin Hayabusaları
    İmza yok
    Ne Oldu Ha, Vuruyummu Sırtına
    Oğlum Bak Git

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    yamaha r1 190 beygir 12500 devir/dakika da bu gücü yakalıyor ve 200 kg nin altında bi motor 190 beygir güç için 200 kg altı mükemmel bir şey hafif olduğu için çabuk ve hızlı kalkış ve son hız yüksek olur hatta dediğin gibi 299km hatta daha fazlasını görebilir cidden acayip güçlü
    ancak 190 beygir bi araç 2 litre motoru olur tahminen 2000-2500 devirde son gücünü yakalar yamaha r1 in motorunun yaklaşık 5 te 1 i zamanda son güce ulaşıyor ancak 1.5 ton civarı bundan dolayı çok hızlanmaz ama motor ömrü arabanın kat kat fazladır sen r1 motorunu 50000 km de banko yenilersin ama aracın motoruna 50000 km de daha anahtar değmemiştir motorlar araçlara göre daha güçlüdür ama daha kısa ömürlüdür
    R1 motorunu 50 bin kilometrede bitiren adam ya motosiklet kullanmayı bilmiyordur, ya da pistte yarıştadır. Normal kullanımda R1 motoru 200 bin kilometreyi rahat rahat devirir.

Yüksek devirde kullanılan her motorun ömrü kısalır. 2 litre motorlu bir otomobili sürekli tam gaz kullanırsanız R1'den önce arızalanır, çünkü R1 motoru tam gazda kullanmak üzere tasarlanmıştır. R1'le pistte 24 saat gazlayabilirsiniz, rastgele bir otomobille yapamazsınız.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)