Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Siz mi motoru, motor mu sizi…?

Motovento
    REKLAM ALANI
    boraerdin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki VN 1500 - Harley Davidson Sportster
    Motosiklet kullanıcıları olarak sürekli şikayet ettiğimiz konuların asıl suçlusu olduğumuzu kabul ediyor muyuz?
    İyi gözlemci miyiz? Eleştiriye açık mıyız?
    “Motosikleti diğer ulaşım araçlarından ayıran en büyük özelliği nedir?” sorusuna binlerce farklı cevap alınabilir. Benin cevabım ise: Kültür
    Fakat bu kültür bir günde edinilmez. Kültürünü almayan adamdan da iğrenilir. Nefret edilebilir. Hatta edilmelidir de (faşistçe bulabilirsiniz.)
    Şimdi sizlere birkaç küçük yaşanmışlık aktaracağım.

Hikaye 1:
    Hastanenin acil kapısının önüne motosikletini parkeden adam
    Yer Yeşilköy.
    Acıbadem hastanesini ön kapısı. Eşim hasta ve acilde. Bende sigara içmek için kapıya çıktım. Yağmurlu bir kış akşamında hastanelerin nasıl yoğun olduğunu hepimiz biliriz. Dar ve tek araçlık girişi olan hastanenin kapısına kadar gelip otomobilini diğer araçların geçmesini engelleyecek şeklide parkeden araçlar zaten iyice zorlaştırmış ambulansların giriş çıkışını. Hastane yönetimi mi suçlu, otopark görevlileri mi? Cevap önemsiz. Çünkü sorun var ve müdahale edilmesi şart. Derken bir motosiklet yanaştı kapıya. Öylece kaldırımla yol arasına, tam viraja bıraktı motosikletini. Yanına gittim. “Beyefendi motosikleti buraya bırakmayın araçlar dönemiyor” dedim. Aldığım cevap şuydu: “Bu motor da herkese batıyor”. Uğraşmadım, lafımı yuttum ve eşimin yanına döndüm. İlerleyen saatlerde motosikletin sahibi biz motosiklet üzerine konuşurken odaya geldi. Gelen arkadaş hastanenin doktoruymuş. Kim olduğunuz, ne kadar para kazandığınız önemsiz. Motosiklette herkes özgür, herkes serseri.

Hikaye 2:
    Yer Basın Ekspress yolu.
    Yine yağmurlu bir iş çıkışı. Fakat ilginçtir trafik yoğun değil. Yanımdan geçen CBF’in üzerinde 3 can. 3 kasksız insan. Biri bebek. Trafiğin kilitlendiği bir noktada yanlarına yanaşıp: “Arkadaşım istersen yedek kask var yanımda vereyim” dedim. Aldığım cevap: “Bi sittir git ya” oldu.

Hikaye 3:
    Havaalanı istikametinde yol kenarına çekmiş bir motosikletçi. Çimenlerin üzerinde arkası yola dönük dizlerinin üzerinde duruyor. Hemen durup yanına koştum. “Geçmiş olsun bir sorun mu var?” Cevap: “Sorun var. Belediyenin sulama fıskiyeleri yola dönüktü. Islak zemin motosikletler için tehlike arz ediyor. Yol boyu bütün fıskiyelerin yönlerini düzeltiyorum.”

Biraz uzun oldu. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.
    Şimdi iğneyi de çuvaldızı da kendimize batırmanın vakti geldi de geçiyor.
    Öyleyse soruyorum. Siz mi motoru kullanıyorsunuz, motor mu sizi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mLh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok
    3. Hikaye beni benden aldı

Gökbörü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaşadığım yörede motosiklet kullanıcısı çok fazla ama hiçbir koruma olmadan kullananlar. Kendilerini yolun kralı zannediyorlar. Dönüp uyardığınız zamanda suçlu siz oluyorsunuz. Yukarıda yaşadıklarınız Güzel Türkiyemin her yerinde aynı. Ama biz bilinçli motosiklet kullanımında örnek olacak insanlarız ve her ne olursa olsun, ne laf duyarsak duyalım insanları uyarlamaktan vazgeçmemeliyiz. Belki bu sayede halkın bize bakış açısı değişir. Şuan halkta şöyle bir düşünce yapısı var. "Motosikletçilerin çoğu serseri, faydasız insanlar bunlar." diyorlar. Bizleri gördükçe belki bu düşünce yapısını bile değiştirebiliriz.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ornekleri her alanda cogaltabilmek mumkun.
    Reklamlardan da hatirlayacagimiz gibi, egitim sart.
    Egitimin de once ailede basladigini unutmamak sart.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikleti her zaman ben kullanırım ama yolda kalırsam ben mi motora biniyorum, motor mu bana biniyor o değişir
    Kendimden alıntı

Motosikleti
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendimden alıntı
    İnsanın kendini bilmesi ve kendinden alıntı yapması kadar güzeli yoktur.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    hocam bizim siteden öyle serseri çıkmaz.
    biz de devamlı eleştiriyoruz bu bilinçsiz serserileri.
    burda katiyen yok öylesi.
    zaten bilimsel olarak da ispatlanmış bişey; motorcu cillop gibi adamdır, tüm hata arabalarda, yayalarda ve kurallardadır.
    motordelisi'ne bi bak istersen.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iyi insan - kötü insan farkları. kaynağı; cehalet, nezaket, ekososyo durumlar...

wers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    joyride 200i
    Geçen gün beşiktaş ışıklarda kaldırım ile aracın arasına girdim kornaya bastım şöföre bakarak. Ne var ne diye bağırarak el kol hareketi yapıtı. dedim camı aç camı. Açınca camı dedim benzin kapağın açık ... Demin kükreyen heriften eser yok incelen sesiyle sağolasın zahmet olmaz ise kapatır mısın? dedi. Rica ederim ne demek dedim ve kapattım. İnsanlarda zaten hep bir ön yargı var. Bizden bir iyilik gelemez diye gardlarını kaldırmış bekliyorlar.. Arada bir şaşırtmak lazım
    glock, boraerdin ve eray_uluyazı bunu beğendiler.
    Üzerine benzin dökerek intihar etmeye kalkışan genci uzun süre ikna etmeye çalışan polis, sonunda bir bidon benzini kurtarmayı başardı...

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bizim siteden öyle serseri çıkmaz.
    biz de devamlı eleştiriyoruz bu bilinçsiz serserileri.
    burda katiyen yok öylesi.
    zaten bilimsel olarak da ispatlanmış bişey; motorcu cillop gibi adamdır, tüm hata arabalarda, yayalarda ve kurallardadır.
    motordelisi'ne bi bak istersen.
    ek olarak "karpuz kabuğundan kasklar yapmak" şeklinde bir sanatsal film denememiz de olacak
    konulu filim

insanlığa aşığım ama insanlardan nefret ediyorum. artık herşey çok vahşice gelmeye başladı.

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    1. ve 2. hikayedeki tipler bu yazıyı % 99 ihtimal okumayacak
    3. tip içinde şunu söyleyebilirim; zaten buradakilerin büyük kısmı bu duyarlılığı taşıyor.
    geriye tek bir sorun kalıyor
    bu yazıyı onlara nasıl okutacağız
    harley is making love with davidson

Motosikleti
    Yoldaki tabelaları bile okuma zahmetine girmeyen adama bu kadar uzun yazı okutmak çok zor.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aslında bütün sorun iyi niyetli düşünemediğimizden kaynaklanıyor.
    bazen çok iyi niyetle söylenen bişi karşı tarafın söylediklerinizde art niyet aramasıyla cinayet sebebi bile olabiliyor ne yazıkki. bunun bir örneğinide zaten 2.hikayenizde de açıkça görülüyor.

siz onların iyiliğini sağlığını düşünürken karşı taraf sizin dalga geçtiğinizi düşünerekden ters cevap vermiş

bu sorununda kaynağını medya(radyo tv vs..). neden mi yapılan programlar diziler genelde gerek bilinç altına gerekse direkt olarak bilince bu türden algılar yerleştiriyor. sonuç olarakda tahammülsüz ve sürekli art niyet arayan huzursuz bir toplum ortaya çıkıyor.

motosikletlilerinde genelde kasksız ekipmansız apaçi tayfanın oluşmasına sebep biliçsizliğin yanında ekonomik nedenlerde etkili.

bilinçsizliğin en temelinde ehliyet sistemi ve trafik cezalarının yanında türk halkının genel olarak ''bana bişi olmaz'' mantığı
    ekonomik olaraksa motosikletli kişi ya maddi durumu yerinde değildir çin malı kask alacak durumu dahi yoktur motoru zar zor almış benzini kuruş kuruş hesaplayan biridir yada çok zengin daha ehliyeti yeni alıp altına 1000rr çekip kendi burjuva sınıfındaki kızlara hava atma derdinde olan ve bunun için kendi canını bile hiçe saymaya hazır tiplerdir.

bunların zamanla düzeleceğini ümitediyorm. bunun içinde elimden geldiği kadarlık çaba sarf ediyor kendi çevremde kask takmayanları kask ve ekipman kullandırmaya özendiriyorum. zaten nasihat verir gibi konuşulduğunda karşı taraf tepki göstereceğinden en iyi yolun özendirmek olduğunu düşünüyorum böylelikle kişi kendi isteğiyle kask takmaya başlayacak zamanla başkalarını da başlatacaktır.

hepimiz duyarlı davranırsak motosikletliler için daha iyi bir gelecek bizi bekliyor..
    Güzel Şale bunu beğendi.
    kymco agility 50 5700km >> honda cbx 250 2100km >> honda cb 125 ..?
    Demirden korksak motora binmezdik..

Güzel Şale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar sorun insanların hayata bakışı ile ilgili. Sorgulanmayan hayat yaşanmamış hayattır. İnsanlar kendilerini, yaptıklarını, niçin yaptıklarını sorgulamalı. İnsana insan olduğu için saygı duyulması gerektiğini anlamalı. İnsana saygı duyan birisi motosikletini ya da otomobilini viraja, hastahane girişine park eder mi? İnsana saygı duyan birisi kırmızı ışıkta geçer mi? Artık ben korkumdan yeşil yanar yanmaz geçmiyorum bir kaç saniye bekleyip öyle devam ediyorum. Birde caydırıcı olmayan, yetersiz cezalar. Okumak mı dediniz? Bizim insanımız her şeyi biliyor zaten neden okusun ki?
    Nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilme...

Motosiklete binen insan, terbiyeli, ahlaklı, düzgün bile olsa,
    Aslında asi, serseri ve manikdepresif, herşeyi umursayıp kendini umursamayan bir insan türüdür!
    zararı kendinedir, ve sevdiklerine... aslında çok gariban, yalnız ve savunmasız!

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    Alıntı glock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklete binen insan, terbiyeli, ahlaklı, düzgün bile olsa,
    Aslında asi, serseri ve manikdepresif, herşeyi umursayıp kendini umursamayan bir insan türüdür!
    zararı kendinedir, ve sevdiklerine... aslında çok gariban, yalnız ve savunmasız!
    sanırım bu yorumu denize karşı beyaz şarap eşliğinde yazdınız
    harley is making love with davidson

çok mu romantik olmuş?

Motosikleti
    Romantizmin dibine vurmuşsunuz. Valla Aslında gariban, yalnız ve savunmasız görünüyoruz ama biri dokunsa patlıyoruz.
    Risk alan insani yanlız, savunmasız değildir.
    ERROR88 bunu beğendi.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    başlık ne öyle yaf töbe töbe ?
    bende çok böyle hikaye ama yazmıyacam genelde sonu ölümle bitmiş şeyler
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)