Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yamaha Ybr 125 üzerine birkaç nacizane soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    Muhendis45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Selam arkadaşlar, foruma yeni katıldığım için herkese merhabalar. Benide aranıza alın lütfen Affınıza sığınarak size birkaç soru yöneltmek istiyorum. Beni aydınlatırsanız çok sevineceğim.

Benim şuan ki motorum 2010 model kanuni breton 125. Ybr hastası olduğum için takasta kullanacağım. 2005 model bir yamaha ybr 125 (24.000 km) yağ sekmanı değiştirilmiş olup ileride sorun yaratabilecek bir motoru takas etmek istiyorum. kanunim 1900 km de ( pek bindiğim sayılmaz) 1000 km de bakıma soktum ve hiçbir arızası yok. Tertemiz motor yani. Takasta da üzerine 250-300 gibi bir mebla ödeyeceğim. Sizce makul bir takas olur mu ? Yağ sekmanı fiyatı ne kadardır, bana masrafı ne olur, birde alacağım motorun genel bakımlarını yaptırmayıda düşünüyorum( Manisadan konyaya ybr ile gitmeyi planlıyorum) fakat bana kaça patlar bilemiyorum. Çok soru sorduğum için beni mazur görün, herkese iyi sohbetler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    sym gts 250-mt 25
    24000 km de ybr ye sekman attırmak için motora sadece kıçının değmesi gerek yani hiç mi serrvis bakımı görmemiş o ybr yada yep tapagaz mı gitmiş yerin de olsam breton da olsa üstüne para verip değiştirmem.Ha sorun çıkartacak diye bi kanun yok ama yinede ufak sinek miğde bulandırır ki bu ufak sinek de değil.ybr ile aşşağı yukarı 40 tl ile 400 km yok gidersin var sen hesapla manisa konya arasını.

Re!S*33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Az kaldı alacak :)
    ybr leri bende seviyorum. Ama sen 2005 model diyorsun bnce cok eski 2005 model
    Dört tekerlek bedenini,iki tekerlek ruhunu hareketlendirir

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Hocam 19 yaşında bir delikanlıdan alacağım motorsikleti. Sekman 60-70 lira tutuyor diye öğrendim. Birde 600 km yi kanuni ile göze alamam, 50 dakikada kasık ağrısı başlıyor ybr ile 100 km yol yaptım önceden inanın bindiğim gibi indim. Şimdi ne yapsam diye ikileme girdim iyimi :S

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

Alıntı Re!S*33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ybr leri bende seviyorum. Ama sen 2005 model diyorsun bnce cok eski 2005 model
    Hocam 2005 eski bir model fakat piyasadaki 2. el ybr lerin çoğu 2004-2005-2006 modeller. 2005 yinede iş görür gibime geliyor. 110 bin deki 2005 model ybr nin fiyatını görünce şükür diyorum.

beyazit60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym joymax250i
    arkadaşlar bizim memlekette 70-80 bindeki ybrlere km saati değişip 2500 tlye havada satıyorlar bende kullandım ybr gerçekten çok sağlam ama performansı çok yetersiz şehir içi kullanımda mükemmel benzini en son ne zaman koyduğunuzu unutursunuz masraflarıda çok pahalı değil nihayetinde bol yedek parça bol malzeme var

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    ama hiç kimse de kıçının altındaki ybr yi 300,500 gibi bi fiyat farkı için tutup değiştirmez..hele bir de sekman takımı komple 20 lira iken..sen olsan öyle komik ve basit bir arıza için altındaki ybryi komik bir rakamla takasa verir misin? hem 24bin ybr için korkulacak bi km değil

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Alıntı dürümdöner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama hiç kimse de kıçının altındaki ybr yi 300,500 gibi bi fiyat farkı için tutup değiştirmez..hele bir de sekman takımı komple 20 lira iken..sen olsan öyle komik ve basit bir arıza için altındaki ybryi komik bir rakamla takasa verir misin? hem 24bin ybr için korkulacak bi km değil
    Hemen açıklığa kavuşturayım dostum. iyice sordum alacağım kişiye. Motordan iyi anlayan biri olacakki, 1 hafta önce bir arkadaşında görmüş aynı modeli fakat 300 lükmüş. Buda benim motoru alıp 300 lük yapmayı düşünüyormuş. Ayrıca söylediği şey doğru ise ybr leri 300 lük yapamıyormuşsun uyum sağlayamıyormuş falan. Daha önce başka bir ybr yi deneyip ayar tutturamadığını söyledi. Kanuni bu işe uygunmuş. Demekki vardır bir bildiği, 3 yıldır da aynı motora bindiği için değiştirmeyi düşünüyormuş. Bana mantıklı geldi ama sen ne düşünürsün bilemem. Yoksa polynna ile çok mu takılıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:46 ----------

Alıntı beyazit60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bizim memlekette 70-80 bindeki ybrlere km saati değişip 2500 tlye havada satıyorlar bende kullandım ybr gerçekten çok sağlam ama performansı çok yetersiz şehir içi kullanımda mükemmel benzini en son ne zaman koyduğunuzu unutursunuz masraflarıda çok pahalı değil nihayetinde bol yedek parça bol malzeme var
    Hocam benim elimde kanuni var fakat yaşlı motoru gibi geliyor. Tipi hoşuma gitmiyor ( ilk alırken gidiyordu fakat şimdi fikir değişti) birkaç aydır. Ybr leride oldum olası severim. Bir seçim yapmamız gerek ; Kanuni mi Ybr mi Takası onaylarmısın, makul geliyormu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:48 ----------

Alıntı dürümdöner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ayrıca otoyolda motor üzerine yatmak ybr de pek mümkün değil sanırım, kanuni bu işe çok uygun olacakki almaya istekli..

Motosikleti
    Sym joymax250i
    eğer bahsettiğin motor altındakiyse hiç düşünme git ybr ye yapış altındaki motoru 1500e veremezsin ben 3200 tl ye 18 binde ybr aldım 24 binde 3000 tlye sattım 2006 modeldi çok engebeli yola çıktım çok uzun yola gittim bir kez yolda bırakmadı ve şu an dördüncü motorum ybrdeki dengeyi sağlamlığı rahatlığı hiçbirinde bulamadım fazla söze gerek yok fabrika 100.000 km garanti vermiş

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    eğer bahsettiğin motor altındakiyse hiç düşünme git ybr ye yapış altındaki motoru 1500e veremezsin ben 3200 tl ye 18 binde ybr aldım 24 binde 3000 tlye sattım 2006 modeldi çok engebeli yola çıktım çok uzun yola gittim bir kez yolda bırakmadı ve şu an dördüncü motorum ybrdeki dengeyi sağlamlığı rahatlığı hiçbirinde bulamadım fazla söze gerek yok fabrika 100.000 km garanti vermiş
    75 bin km daha var desene. Hocam elimdeki motor kimisine göre çok iyi kimisine göre de tipten kaybediyor. Ybr benimdir Çok teşekkür ediyorum zahmet edipte yorumda bulunduğun için.

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    senin motoru 300 lük yapmaya çalışan,kim bilir o ybr ile neler denedi...bildiğin apaçi işte...

35000 km deki ybr'mi anahtar değmeden sattım ben' 5 yaşındaydı üstelik.

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin motoru 300 lük yapmaya çalışan,kim bilir o ybr ile neler denedi...bildiğin apaçi işte...

35000 km deki ybr'mi anahtar değmeden sattım ben' 5 yaşındaydı üstelik.
    O yüzden foruma yazdım Coşkun bey, alınır mı diye. Zaten satışı almak için gittiğimde önce yamaha bayisine gideceğim. Sekman değişecekse değiştiririz geri kalan şeylerde ustaya bakar. Ben olur gözüyle bakıyordum ama yinede kuşkulanmamak elde değil.

Motosikleti
    Sym joymax250i
    ybr malzeme itibariyle çok sağlam bi motor benim lastik yaktım tek teker yaptım 3 kişi bindim son devirde rahat 2-3 dakika bastım artık ekzost çıkışı kızarmaya başladı yani ben motoruma çok bakarım çok basarım o sağlamlıkta bi makine açıkcası ybr de arıza çıkaran adama şaşırıyorum çünki bundan aşırı motor nasıl kullanılır bilmiyorum eğer parça değişmişse ve orjinalse gönül rahatlığıyla al derim

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    ybr malzeme itibariyle çok sağlam bi motor benim lastik yaktım tek teker yaptım 3 kişi bindim son devirde rahat 2-3 dakika bastım artık ekzost çıkışı kızarmaya başladı yani ben motoruma çok bakarım çok basarım o sağlamlıkta bi makine açıkcası ybr de arıza çıkaran adama şaşırıyorum çünki bundan aşırı motor nasıl kullanılır bilmiyorum eğer parça değişmişse ve orjinalse gönül rahatlığıyla al derim
    Teşekkür ederim hocam, sen de iyi zorlamışsın motoru serviste baktıracağım, umarım motoru fazla kurcalamamıştır. Hayırlısı bakalım

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    möhendis bey o motorun km.si düşürülmüş ya da hep yağı bitene kadar kullanılmış. sana tavsiyem biraz daha para biriktirmen olacaktır. çünkü bana konyadan manisaya geldiğinde hüsrana uğrayacakmışsın gibi geliyor.

ilk ybr'mde çok redline gittim. patlasa da 150lilik yaptırsam dedim ama beceremedim amma sağlammış dedim 23.000de sattım. alan adam 30.000e yaklaştı hala biniyor. (hep castrol 10w50 kullandım bakımsız bırakmadım)
    ben segman yaktıramadıysam, o motorun durduk yere segman yakması çok mantıksız.

ybr, silindiri yer de sadece yağ segmanını yemez. taş gibi motordur, chrom-vanadium el aleti gibidir bozamazsın ama diyorsan ki ben motoru alayım gittiği yere kadar kullanayım sonra masraf açsa da sorun değil... senin bileceğin iş

eğer yağ segmanı gittiyse muhtemelen supap keçeleri de gitmiştir.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    möhendis bey o motorun km.si düşürülmüş ya da hep yağı bitene kadar kullanılmış. sana tavsiyem biraz daha para biriktirmen olacaktır. çünkü bana konyadan manisaya geldiğinde hüsrana uğrayacakmışsın gibi geliyor.

ilk ybr'mde çok redline gittim. patlasa da 150lilik yaptırsam dedim ama beceremedim amma sağlammış dedim 23.000de sattım. alan adam 30.000e yaklaştı hala biniyor. (hep castrol 10w50 kullandım bakımsız bırakmadım)
    ben segman yaktıramadıysam, o motorun durduk yere segman yakması çok mantıksız.

ybr, silindiri yer de sadece yağ segmanını yemez. taş gibi motordur, chrom-vanadium el aleti gibidir bozamazsın ama diyorsan ki ben motoru alayım gittiği yere kadar kullanayım sonra masraf açsa da sorun değil... senin bileceğin iş

eğer yağ segmanı gittiyse muhtemelen supap keçeleri de gitmiştir.
    Bu konuya parmak bastığın iyi oldu Sayın Özgür bey. Motoru yağsız kullanmış bir süre o yüzden yağ sekmanı yanmış şimdi telefonda sordum siz yazdıktan sonra. Evet taş gibi motor, peki bu sekman değiştirilirse sorun ortadan kalkarmı ? Ayrıca keçeler ne kadardır ve yamaha bayisine satıcısıyla beraber gittiğim zaman usta neyi var neyi yok anlarmı ? Bu sekman olayı ileride tekrar problem yaratırmı, motorunda sıfırını almak istemiyorum şuan için. İkinci el daha cazip gelmekte. Para konusuna gelince üzerine 1000 lira veripte alabileceğim motorda var fakat görseniz kız gibi. Bana normal birşey lazım, gördüğünüz üzere 2 yıllık kanunim bile 1900 km de henüz

Şimdi fikrinizi alabilirim işte.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı Muhendis45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuya parmak bastığın iyi oldu Sayın Özgür bey. Motoru yağsız kullanmış bir süre o yüzden yağ sekmanı yanmış şimdi telefonda sordum siz yazdıktan sonra. Evet taş gibi motor, peki bu sekman değiştirilirse sorun ortadan kalkarmı ? Ayrıca keçeler ne kadardır ve yamaha bayisine satıcısıyla beraber gittiğim zaman usta neyi var neyi yok anlarmı ? Bu sekman olayı ileride tekrar problem yaratırmı, motorunda sıfırını almak istemiyorum şuan için. İkinci el daha cazip gelmekte. Para konusuna gelince üzerine 1000 lira veripte alabileceğim motorda var fakat görseniz kız gibi. Bana normal birşey lazım, gördüğünüz üzere 2 yıllık kanunim bile 1900 km de henüz

Şimdi fikrinizi alabilirim işte.
    hocam eğer motoru bilen birine götürürseniz, size bilgi verir. ybr basit motordur sesinden ve 15 dakikalık sürüşünden sonra direk anlaşılır iyi mi kötü mü sıkıntısı ne...
    şanzımanı ve krankı iyi durumdaysa her türlü alınır o motor.
    tabi şasesinin ve amortisörlerinin sağlam olduğunu, ciddi kaza geçirmemiş, üstündeki parçaları(elektronik aksam, jantlar, depo,karenajlar vb) yansanayisiyle değiştirilmemiş ve kilometresinin geri sarılmamış olduğunu varsayarak söylüyorum.
    çünkü ybr'nin yan sanayi parçası bol ve ucuzdur. piston-segman-silindirini 70-100 lira arasında bi fiyata(yansanayi), supaplarını da max 100 liraya (orj supap ve keçe), e bir 100 lira da usta alsa 300 liraya bitirirsiniz. yani max 500 tutar herşeyi... ama motor var motor var. eğer krank falan dağıtırsa, (yağsız çalışmış, krank ve şanzıman zarar görmüş olabilir) o zaman bayağı güzel masraf açar ve ayrıca Allah korusun kaza yapmanıza sebep olabilir.

şunu da düşünün ne kadar ekmek o kadar köfte, o motor çok kelepir olsa zaten motor ustaları onu o paraya kimseye bırakmaz direk alırlardı.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Msn e gelirmisin dostum oradan bir görüşelim seninle, ekledim seni. Boşuna mesaj kirliliği yapmayayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:51 ----------

Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam eğer motoru bilen birine götürürseniz, size bilgi verir. ybr basit motordur sesinden ve 15 dakikalık sürüşünden sonra direk anlaşılır iyi mi kötü mü sıkıntısı ne...
    şanzımanı ve krankı iyi durumdaysa her türlü alınır o motor.
    tabi şasesinin ve amortisörlerinin sağlam olduğunu, ciddi kaza geçirmemiş, üstündeki parçaları(elektronik aksam, jantlar, depo,karenajlar vb) yansanayisiyle değiştirilmemiş ve kilometresinin geri sarılmamış olduğunu varsayarak söylüyorum.
    çünkü ybr'nin yan sanayi parçası bol ve ucuzdur. piston-segman-silindirini 70-100 lira arasında bi fiyata(yansanayi), supaplarını da max 100 liraya (orj supap ve keçe), e bir 100 lira da usta alsa 300 liraya bitirirsiniz. yani max 500 tutar herşeyi... ama motor var motor var. eğer krank falan dağıtırsa, (yağsız çalışmış, krank ve şanzıman zarar görmüş olabilir) o zaman bayağı güzel masraf açar ve ayrıca Allah korusun kaza yapmanıza sebep olabilir.

şunu da düşünün ne kadar ekmek o kadar köfte, o motor çok kelepir olsa zaten motor ustaları onu o paraya kimseye bırakmaz direk alırlardı.
    Msn e gelirmisin dostum oradan bir görüşelim seninle, ekledim seni. Boşuna mesaj kirliliği yapmayayım

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    arkadaş bende ybr var 20000 km geçti saat gibi çalışıyor eğer bi ybr 2005 model az km yapmış yağ sekmanı yaktıysa hiç bulaşma kim bilir nasıl kullanıldı sen kendi motorunu sat üzerine biraz borç bul adam gibi kullanılmış ybr al
    aldığın adam akıllı başlı olsun apache değil alacağın motorda ayna olsun eğer bunlar varsa motor a adam gibi zamanında bakım yapılmıştır senin de kafan ağrımaz boşuna içi açılmış motor alma
    he motorun içi açılabilir ama az km de açıldıysa bence bulaşma bu motora
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    TVS Apache, TDM 850
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş bende ybr var 20000 km geçti saat gibi çalışıyor eğer bi ybr 2005 model az km yapmış yağ sekmanı yaktıysa hiç bulaşma kim bilir nasıl kullanıldı sen kendi motorunu sat üzerine biraz borç bul adam gibi kullanılmış ybr al
    aldığın adam akıllı başlı olsun apache değil alacağın motorda ayna olsun eğer bunlar varsa motor a adam gibi zamanında bakım yapılmıştır senin de kafan ağrımaz boşuna içi açılmış motor alma
    he motorun içi açılabilir ama az km de açıldıysa bence bulaşma bu motora
    İyi dedin hocam evet motor bana sıkıntı yaratabilir. Yağ sekmanını yakmsının nedeni yağsız kullanılmış bir süre. Değiştirirsek problem tekrar yeniler mi

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    arkadaş sen neden bu motora taktın ki piyasada bir dünya güzeel 2.el motor var bırak içi böyle bi sebebten açılmış motoru alma doğru düzgün bi motor al gene ybr olsun ama orj içi açılmamış olsun kafan rahat olur verdiğin paraya değer
    motorunu sat üzerine de biraz ekle seni takas seçeneği ile kandırıyorlar benden demesi o motoru sen almazsan kimse almaz demedi deme
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)