Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletle ada turu / Menderes ÖZEL

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

Motosikletle çıktığım yaz tatilinde şartlar değişti ve kendimi, dört bir yanı denizle kuşatılmış halde Türkiye’nin en büyük adasında buldum

Eskiden tadını bilmediğim bir şeydi motosikletle tatil... Artık bu kaçıncı motorize tatilim, sayısını hatırlamıyorum. Ancak içeriğini asla unutamayacağım o tatillerin her birinin ardından yaptığım gibi yine bahsetmeden durmayacağım.
    Bu kez gazeteden Ersoy (Diyar), Kemal (Bulut) ve Ersoy’un eşi Özge ile yola çıktık. Onlar otomobilde, ben motosikletimle pilyon yerine bu kez büyük bir sırt çantasıyla baş başayım. İstanbul’dan başlayarak Tekirdağ, Keşan, Çanakkale üzerinden, yaklaşık 600 km. yaparak Cunda’ya uzanacağız sözde.
    Yola çıkmadan önce her motosikletçinin yapması gerektiği gibi 100 km’de bir mola konusunda anlaştık. Ancak 100 km kotasını dörtte bir oranında aştığımız Tekirdağ’da verdiğimiz ilk molada ruhani ve fiziksel olarak hiç de iyi olmadığım konusunda fikir birliğine vardık.

Melis Birkan’ı bırakıp geldim
    Bir gece önce ayak bileğimden sokan iki sivrisineğin bıraktığı iz yönünü şaşırmış bir vampirin izi gibi duruyordu; yan yana bir çift sivri diş izi olan kızarmış ve şişmiş bir ayak bileği...
    Her neyse, ikinci molamızı Özge’nin “Lezzet Durakları” kitabında işaretlediği Keşan’da, Kavaklı’da verdik. Sabahın 10’unda satır köftesi bu tatilin ilk fantezisiydi.
    Eceabat’tan feribotla Çanakkale’ye geçtik. Bir benzincide verdiğimiz üçüncü molada -ki yaklaşık 350 km yol yapmışız - bir “kıç sorunsalı” başgösterdi; sele artık canımı yakıyordu. Sizi bilmem ama bu satırların yazarı için motosikletle günlük ideal yolculuk mesafesi 300 km!
    “Ne yapacağız, ne edeceğiz, çekilir mi artık bu yol” diye düşündükten sonra güzergahımızı karadan 40 km. ötedeki Bozcaada’ya (Tenedos) çevirdik.
    Geyikli’den feribotla Bozcaada’ya ulaştığımızda çoktan Adakamping hakkında bilgi toplamıştık; çadırını kap gel, gecelik 15 TL şeklinde...
    Adanın Ayazma tarafında, 7-8 km. bir mesafede olan kamping motorcu doluydu; girişindeki “TRMOTORIDERS şu an burada” pankartı kampta bir motosikletçi festivalini işaret ediyordu ve öyleydi zaten.
    Hiç hazzetmediğim türden bir “silindir, hacim muhabbeti”nden uzak durmak adına kamufle oldum. Motosiklet botundan kurtardığım sağ ayağımsa iyice renk değiştirmişti.
    Bozcaada’da üç gün çadır tatili yaptık. Adanın iz bırakanları, çoraklığı, denizinin kalp kıran soğukluğu, Ayazma Plajı’nda önümüzde anne ve babasıyla güneşlenen Melis Birkan’ı (“Issız Adam”ı izlemedim), üzüm bağları ve limanda bir akşam yediğimiz Şehir Restoran’da yaşadığımız “arkadaş içi” tartışma oldu. Aslında adanın bıraktığı en büyük iz, davul gibi şişen sağ ayağımı eski güzel günlerine döndürmek için sağlık ocağında yaptırdığım iğnenin izi oldu; çok acıdı ama öğle tatili olmasına rağmen acil müdahele eden doktora selamlar...
    Ve bu satırları Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada’nın (İmroz) en güzel manzaralı oteli Yakamoz’un (Latif abiye selamlar, uzaktan yaz yaz diye sesleniyor) terasında tuşluyorum. Bir tarafta Ege ve Semadirek (Samothraki), diğer yanda tarlalar, kullanılmayan bir havaalanı, yeşil ve kahverenginin ahenkle dansı...

En sert içki kola olmuş
    Bu “öksüz ve yetim” adadan bir gezi yazısı platformunda ayrıca bahsetmek isterim çünkü Rum köylerinde Türklüğe methiyeler düzen yazıtlar dahil anlatacak çok şey, sayısız çirkinlik ve güzellik var!
    Son bir not; aslında muhteşem bir çam ormanı ve güzel bir kumsaldan muhteva Kabatepe‘de bir gece çadırda konaklayıp sabah Gökçeada’ya geçecektik. Bir de ne görelim, iki yıl önce en azından bira servis edilen sahildeki kafelerde satılan en sert içki kolaydı. Kumsaldaki haşemagillerin çokluğu rotamızı yeniden çizdi; mahalle bize de basmadan topukladık!

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Tek noktadan isirmak uzere egitilmis, özel sivrisineklerimizle, gezi yazilari bolumunde bekliyor olacagiz.
    Tatil biter bitmez, raporu isteriz.

ps: km için uzulme. Demirpopo muhabbetine çikmayacaksin nasilsa.
    10 yil once olsaydi,ihtiyarliktan diye dalga geçerdim ama, benim poponun 150kmden fazla dayanamadigi gerçegini dusununce susuyorum.

Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlginçtir alışık olmadığınız, memleketi değişik bir sivri soktuğunda vücutlarımız acayip tepki veriyor. Bir yerlerde duymuştum veya şimdi kafadan atıyorum. İnsanlığın sonunu bu kadar küçük bir canlı getirebilir.

Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En sert içki kola olmuş
    Bu “öksüz ve yetim” adadan bir gezi yazısı platformunda ayrıca bahsetmek isterim çünkü Rum köylerinde Türklüğe methiyeler düzen yazıtlar dahil anlatacak çok şey, sayısız çirkinlik ve güzellik var!
    Son bir not; aslında muhteşem bir çam ormanı ve güzel bir kumsaldan muhteva Kabatepe‘de bir gece çadırda konaklayıp sabah Gökçeada’ya geçecektik. Bir de ne görelim, iki yıl önce en azından bira servis edilen sahildeki kafelerde satılan en sert içki kolaydı. Kumsaldaki haşemagillerin çokluğu rotamızı yeniden çizdi; mahalle bize de basmadan topukladık!
    Buna yazacak pek birşey yok! Rahmetli amcamın dediği gibi ''Allah yaksın sizi''.

Sayın Editör gezi haberlerinde daha fazla foto istiyorum.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Valla onu bana degil menderes beye söylemek lazım. Haberine 1 tane foto eklemiş bende mecburen onu aldım.

Bilmiyorum belki görürde diger fotoğrafları buraya ekler

bozcadada karşılaştık bu grupla tabi o gün ben motoru yazlıkda bırakıp kuzenimle yayan geçmiştim adaya aralarında menderes özelinde olduğunu bilsem bi uğrar selam verir 2 kelam ederdim ya neyse bi dahaki karşılaşaya inşallah

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı wert_35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bozcadada karşılaştık bu grupla tabi o gün ben motoru yazlıkda bırakıp kuzenimle yayan geçmiştim adaya aralarında menderes özelinde olduğunu bilsem bi uğrar selam verir 2 kelam ederdim ya neyse bi dahaki karşılaşaya inşallah
    görsem de selam vermem
    baksana muhabbete dahil olmamak için kamufle olan adama ne selam vericem
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Ozan iki motor gezen sizseniz,ben sizle karşılaştım vapurda ve adada; hem de iki üç kere ama arabayla gelmiştim ve 4 başım mamurdu o yüzden sohbet edemedik-binlerce özür.Hatta arkadaşım ''o ybr li nasıl yakalıyo yolda koca motoru'' deyince dikkat etmiştim.Eylülde motorla da uğrayacağım bir ihtimal.

''Kumsaldaki haşemagillerin çokluğu''

Nerenin kumsalı ki bahsedilen?Kabatepe hariç çoğu yere uğradım,muhafazakar model insanlarla çok nadir karşılaştık ki onlar da haşema modeli değil düzgün insanlardı.Abartılmış mı acaba?
    Kolpa Adamları

Alıntı motocycleboyreigns adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ozan iki motor gezen sizseniz,ben sizle karşılaştım vapurda ve adada; hem de iki üç kere ama arabayla gelmiştim ve 4 başım mamurdu o yüzden sohbet edemedik-binlerce özür.Hatta arkadaşım ''o ybr li nasıl yakalıyo yolda koca motoru'' deyince dikkat etmiştim.Eylülde motorla da uğrayacağım bir ihtimal.

''Kumsaldaki haşemagillerin çokluğu''

Nerenin kumsalı ki bahsedilen?Kabatepe hariç çoğu yere uğradım,muhafazakar model insanlarla çok nadir karşılaştık ki onlar da haşema modeli değil düzgün insanlardı.Abartılmış mı acaba?
    adayı bilmemde geyikli sahillerinde haşemayla denize giren insanlar gördüm ben...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler