Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kask takmaya alışıyoruz / Menderes Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Bu satırları Kaz Dağları’nın bir noktasında, medeniyetten uzakta, akarsu sesi eşliğinde tuşluyorum. Dizüstü bilgisayarım ve birkaç metre ileride duran motosikletim bu tabloya bir tezat oluştursa da onlara minnettarım.

1 Haziran’da Çeşme’ye doğru yola koyuldum. Geze göre, döne dolana 6 Haziran’da, “yani dün”, siz bu satırları okurken Çeşme’de olacağım. Orada Harley Davidson’un 105’inci doğum gününü Harleyci dostlarımla kutladıktan sonra geze göre, döne dolana, 10 Haziran’da İstanbul’a ulaşacağım. Yol maceramı da dönüşte, 15 gün sonraki yazımda aktaracağım.

Şimdi gelelim konumuza. Motosikletlerde kask kullanımı, son yıllarda yapılan uyarılar ve kontroller sayesinde önemli ölçüde artmış.

Uyarılar ve kontroller

Uzmanlar, trafik ekiplerinin yaptığı kontrollerin de etkisiyle kask satışının yüzde 70, kask kullanım oranının ise yüzde 35 arttığını söylüyor. Anadolu Ajansı’nın haberinin kaynağı Marmaris Emniyet Müdürlüğü. Gerçekten yol boyunca; yerlerde daha önce gördüklerimin aksine, kask takanların oranının yüksekliği benim de dikkatimi çekti.

Marmaris Emniyeti kask kullanımının, motosiklet kazalarında yaralanma ve ölüm oranlarını yüzde 50 oranında azalttığını bildirerek şunları kaydediyor:
    “Motosikletle yapılan trafik kazalarında, çarpışma ya da düşme esnasında kaskı bulunmayan sürücülerin kafa bölgesine almış oldukları darbeler, sürücülerin ciddi yaralanmalarına, hatta ölmelerine neden oluyor. Yapılan araştırmalar kask kullanımının, kazalarda yaralanmaları, hatta ölümleri yüzde 50’lere varan boyutlarda önlediğini ortaya koyuyor.”

Yaklaşık 13 bin motosikletin bulunduğu Marmaris’te, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri sürekli kask kontrolü yapıyor.

Marmaris’te motosiklet ve kask satan Hilmi Kıvrak da kask satışlarının arttığını söylüyor. Motosiklet alan herkese kask verdiklerini belirten Kıvrak, “Bizim tespitlerimize göre kask satışı yüzde 70 arttı. Fakat bazı sürücüler kaskı, kafalarına takmak yerine motosiklete asıyorlar. Kask satış oranıyla kullanım oranındaki artış örtüşmüyor. Birçok sürücü kaskı taşıyor ama ancak trafik polisi görünce takıyor” diyor.

Motosikletler önden

Avrupa Motosiklet Federasyonu’nun lobi çalışması meyvelerini vermiş; “Vision Zero” adlı (Bunun haberini ilk ben vermiştim ama sonra resmen uyumuşum, Moto Aktuel dergisi takip etmiş), yolda ölümleri sıfıra indirmeyi hedefleyen program kapsamında ilk motosikletçi dostu yollar İspanya’da hazırlanıyor. Trafik ışıklarında beklemeleri amacıyla, motosikletler için ön kısımda özel alan yapımına başlandı.

İlk kez Barselona’da uygulanan sistem kapsamında yaya geçidi ile araçların dur çizgisi arasına motosikletler için özel bir durma alanı yapılıyor. Böylece motosikletler kalkışlarını kolayca gerçekleştirebiliyor.

Ferco Motor’dan tamamına kredi

Vespa, Piaggio, Moto Guzzi, Derbi, Gilera ve Aprilia gibi dünyanın önde gelen motosiklet markalarının Türkiye distribütörü Ferco Motor, Garanti Bankası işbirliğiyle yeni bir motosiklet kredi kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında hiç peşinat vermeden tercih edilen motosikletin değerinin yüzde 100’ü kadar kredi kullanılabiliyor; aylık yüzde 1,75 faiz oranıyla 36 aya kadar vade ile kredi imkanı sağlanıyor.

Yedi gün yedi gece eğlence

Datça Kaymakamlığı ve Datça Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen MARMOK festivalinin üçüncüsü 22-28 Haziran tarihlerinde Aktur/Datça’da gerçekleştirilecek. Geçen yıl festivale 2 bin 117 motosiklet ve 2 bin kişi katılmıştı.

Bu yıl yine geniş katılımın beklendiği festivalde konserler, partiler, yarışmalar, tekne gezileri, eğitimler, turnuvalar, motosiklet turları olacak.
    Konaklama için çadır, bungalov, otel, pansiyon gibi çok sayıda alternatif var. Festival detaylarını MARMOK’un internet sitesinden öğrenebilirsiniz.
    Bu arada BMW’nin uzun hafta sonu boyunca bize eşlik eden MARMOK Başkanı Güneş Karaçetin’e bu satırlardan selamlar...

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

Avrupa Motosiklet Federasyonu’nun lobi çalışması meyvelerini vermiş; “Vision Zero” adlı (Bunun haberini ilk ben vermiştim ama sonra resmen uyumuşum, Moto Aktuel dergisi takip etmiş)
    Kendi notum:

Bir haftadırda resmen ben uyumuşum haberi geçmemişim buraya..

Eline sağlık sevgili Menderes Özel, geçen sene Marmaris 'te kasklarla dolaşırken insanlar bize garip garip bakıyordu bu sene en azından biraz daha anlaşılabilir olacağız

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    sym mio
    Tüh tam gidiyorum derken gidemiyorum... sedacım beni affedin
    Menderes özel ne şanslı insan ...
    Yazı için paykaşım için teşekkürler...
    Biraz geç olsa da
    [B]Bahar geri gelir biz olsak da olmasak da....[/B]::melek02:
    Apti mi kim o:cherry:,kımılcan:silent:
    ::fool::

Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Kask satışlarının ve kullanımının artması güzel ama kullanılan kaskların büyük bir bölümünü çin malı kasklar oluşturuyor.Vatandaşların geliri ve bilinç durumu da ortada olunca çin malı kask kullanımının önüne geçilemiyor.Saygılarımla.
    Motosiklet Misyoneri Etrafımda motosiklet ve motosiklet sürücülerine karşı cephe almış, sığ görüşlü veya olumsuz düşünen her tipteki insan itinayla bastırılır, yıldırılır, görüşlerinin olumlu yönde değişmesi için var güçle konuşulur.

desperadost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TİGER 250 S
    menderes ellerine sağlık kolaylıklar dilerim umarım marmok ta görüşürüz
    çocuklar hepimizin onları kucaklayalım.......

roadbuster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MARMOK'a malesef gelemiyorum Ogün; o tarihlerde ofis masama prangalıyım

100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Alıntı roadbuster adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi üzülme yahu, biz bol foto çekeriz Arkadaşlar bugün için var

roadbuster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamam o zaman Gürkan, karizma fotolar senden. Sayfada yerin hazır

desperadost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TİGER 250 S
    Alıntı roadbuster adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eh be menderescim bizi gene gürkanın ellerine bıraktın uğraşamıyorum herşeyden anlıyor müzik konuşuyoruz ağzımızı açtırmıyor sen olsaydın kurtarırdın bizi valla şaka bir tarafa üzüldüm yanyana gelmek kısmet olmadı olsun ne yapalım iş güç tabiki' yeteki sağlık olsun nihayetinde buluşacağız inşallah.
    sevgiler kolaylıklar dilerim
    çocuklar hepimizin onları kucaklayalım.......

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Menderes Özelden güzel haberler duyduk, teşekkürler

Kullanılan kask ların Kalitesi çok önemli ama. Ben satınaldığımda motoru, eve kadar kafamda bir şey olmadan gitmeyeyim diye bir kask hediye ettirdim, hani şu 30 YTL lik olanlardan Evin önünde motoru park ettiğim sırada kaskı yanımda duran arabanın motor kaputuna bırakmıştım. Yuvarlanıp düştü ve yımırta gibi kırıldı evet kırıldı gitti.

Canımız sağlığımız herşeyden kıymetlidir, mümkün olduğunca kaliteli bir kask kullanalım arkadaşlar
    Poturdak

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    günümüzde kaliteli kask ıda geçtim motora 4 -5 kişilik aile ile biniyorlar kaskları yok ve bazı gençler şehir içinde artislik olsun diye kask takmıyolar önce kask takmayı alışkanlık haline getirmek lazım..

Motosikleti
    R6
    Bu yazıyı geçen hafta otobüste okumuştum. Normalde otobüste, arabada, motorda , bişey okuyamam fakat bu yazıyı bir çırpıda okuyuvermiştim. Hatta 'koskoca gazetede oldukça az yer ayırmışlar' diye geçirmiştim içimden. Marmok kısmını anneme okudum. Kaz dağlarını canlandırdım gözümde. Daha yeni ayrıldığım motorumu ne kadar özlediğimi anımsadım. Seviyorum ben Menderes Özel'in yazılarını. Kask mevzusu aklımda kalmış, Denizli'de dikkatimi çekti, her motorcu iyi kötü bi tas (kask diyemiyorum çoğuna) geçirmişti. Hatta olay abartılmış, amcanın biri beyaz bir inşaat bareti takmış gidiyordu. Annemde anlam veremedi çünkü alışık değiliz insanları kasklı görmeye. Yakınlarda polis vardır fikrinde birleştik. Keşke 'insanlarımız bilinçleniyor' diyebilseydik ama baretli amca su koyverdi

Ne çok konuştum.

Alıntı tugcetugce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüh tam gidiyorum derken gidemiyorum... sedacım beni affedin
    Menderes özel ne şanslı insan ...
    Yazı için paykaşım için teşekkürler...
    Biraz geç olsa da
    Tuçik Hanım sizinle ayrıca hesaplaşıcaz. . .
    [COLOR="Blue"][B]"Ey yaşam, senin bunca değerli oluşun ölüm sayesindedir."

Lucius Annaeus Seneca [/B][/COLOR]

DeNNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 600 F \ Peugeot 207
    marmaris baz alınmış, bi iş için 2 ay evvel gittim, motor kiralamak istedim ve mutlaka kaskı takmamı yoksa gördükleri yerde durdurup, cevirip ceza kesicekelrini söylediler, snra başka bi kiralamacıya gitmiştim daha dğeişik motorları var diye oda bu polislerin yakın arkadaşıydı, yukardan bu memur arkadaşlara emir vermişler, ayda şu kadr şu kadr ceza kesin en az diye, amaç para toplamak.
    [SIZE="4"]die young and make a beautiful corpse[/SIZE]

ahmetnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS DAKAR '06
    bence kask kullanmak gerçekten alışkanlık halıne gelmeli bir çanta telefon gibi kasksızda bir yere gitmememiz gerekir onun ekskliğini sürekli hissetmemiz gerekir selamlar
    @komtan hele birde kask hediye çekişinden çıkmış ise ne dersin
    45km yol + 90km/h = 30dk. 45km yol 180km/h=15dk. kazancımız 15dk, peki kaybedeceklerimiz

Motosikleti
    sym mio
    Alıntı komtan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi üzülme yahu, biz bol foto çekeriz Arkadaşlar bugün için var
    Çekin Gürkim çekin
    Seda hanıma cevap:
    Sadece bu yazıyı mı bir çırpıda okudun ne demek yani
    Evet yine güzelllldi teşekkürler...
    [B]Bahar geri gelir biz olsak da olmasak da....[/B]::melek02:
    Apti mi kim o:cherry:,kımılcan:silent:
    ::fool::

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)