Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter mı, Ay aracı mı? / Menderes ÖZEL

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Piaggio'nun son ürünlerinden MP3, asfaltta ya da yolda, hiçbir yerde ve zeminde denge sorunu yaşamıyor, yaşayamaz da...

Yaklaşık 70 milyon nüfuslu, dev, benim baktığım açıdan dünyanın ortasında duran bir ülkede, "yollarda motosikletin yeri, önemi" başlıklı tartışmalara laf yetiştirmeye çalışırken, elin oğlu neredeyse Mars yüzeyinde bile kullanılabilecek motosikletlerin seri üretimine geçti bile. 19'uncudan 21'inci yüzyıla ulaşabilen, lokomotif, dünya savaşlarında savaş uçağı üreten, motosiklet kavramına romantizm katan Vespa'yı yaratan İtalyan klişesi Piaggio'nun son ürünlerinden MP3 bu girişi hak etmiyor mu, sizce?

Evet, fotoğrafta gördüğünüz MP3, Piaggio'nun son eserlerinden. MP3, önde bulunan iki tekerleğiyle, dillere pelesenk "iki teker" deyimine başkaldırıyor; motosiklete özenip de denge sorunu yüzünden uzak duranlara göz kırpıyor.
    Kesinlikle, yüzde 100 ikna oldum; yakından görme şansı bulduğum MP3, asfaltta ya da yolda, hiçbir yerde ve zeminde denge sorunu yaşamıyor, yaşayamaz da... Bir otomobil sürücüsü nasıl yolda bir yağ lekesinin ya da bir çukurun üzerinden korkusuzca geçebiliyorsa, MP3 de geçebiliyor.

1946'da Vespa'yı yaratarak, kişisel yolculuk eğilimlerini değiştiren Piaggio, MP3 ile sektörü bir kez daha yeni bir rotaya sokuyor. Bazıları MP3'ü Ay aracına benzetse de, bu scooter üç tekerleğin sağladığı avantajlarla, çok sayıda insanı motosiklet tutkunu yapacak gibi görünüyor.

Kullanılmış motosiklet pazarı

İlkbahar ve yaz aylarında motosikletseverlerin ilgi odağı haline gelen Kullanılmış Motosiklet Pazarı, ilk defa kapalı alanda yapılıyor.
    Kullanılmış bir motosiklet almak ya da satmak istiyorsanız, 3-4 Mart 2007 tarihlerinde Borusan Oto İstinye tesislerinde kurulacak Kullanılmış Motosiklet Pazarı'na kayıt yaptırıp gitmeniz yeterli olacak. Pazarda, hiçbir ücret, komisyon ve kira ödemeden motorunuzu sergileyip satabilecek ya da hayalinizdeki motoru alabileceksiniz.

Pazarda BMW'nin motosikletlerini test imkanı da bulunuyor. Şimdiden kaydınızı yaptırın, yerinizi ayırtın. Pazarda tüm markalar için sadece motor hacmi 500 cc. üzeri motosikletler sergilenebilecek.

Dakar fatihleri fuarda

Ocak ayında 29'uncu kez düzenlenen, dünyanın en zor rallisi Dakar Rallisi'ne katılan ve bitirerek büyük bir başarıya imza atan Jim Beam Türk Takımı sporcuları Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar yarış tecrübelerini 29 Mart-1 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek Motoshow 07'de motosikletseverlerle paylaşacaklar. Merkit ve Torunlar, fuara Dakar yolunda yarıştıkları KTM 450 Exc motosikletleri ile katılacak.

ABD'de motosiklete nasıl biniyorlar?

Reşat Arbaş nam-ı diğer Donald Duck geçtiğimiz haftalardaki görüşmemizde, Türkiye ve ABD'de motosiklet kullanmanın arasındaki farkları da anlatmıştı. İşte yer darlığından kullanamadığımız ibretlik ifadeler:

"Türkiye'de son 10 yıldır motosiklet kullanmadım ama anladığım kadarıyla eskisinden çok daha zor şu anda. Türkiye derken İstanbul'u kastediyorum.
    ABD'de motosiklet kullanmak insanların kurallara ve birbirlerine çok daha saygılı tutumu sayesinde daha rahat, stresten uzak ve güvenli. Herkes için geçerli olan trafik cezaları ağır ve acımasız. Ayrıca sigorta şirketleri de trafik kayıtlarınızla çok yakından ilgilendiği için kimse ceza almak istemiyor.
    Tabii mesele sadece cezada değil. Genel olarak insanlar sakin, acelesiz, planlı, programlı. Bize çok tuhaf gelse de acelesi olmak ayıptır zaten ABD'de... Dolayısıyla bu 'acelesi olmayan' insanların dünyasında trafik tıkanmadığından ulaşım bizdekinden daha hızlı, daha kolaydır.
    Türkiye'de trafiği keşmekeşe çevirenler, kural tanımayanlar ve acelesi olanlardır.

ABD'de yollar tabii ki düzgün ve bakımlı. Öyle mıcır, kum, çukurlar, tümsekler yok denecek kadar azdır. Yol arızası nedeniyle kaza yapan hiç duymadım. Oysa Türkiye'deki kazaların azımsanmayacak bir kısmı 'Mıcıra girdim', 'Viraja bir şey dökülmüş görmedim', 'Ön tekerleği çukura kaptırdım', 'İSKİ, PTT, İETT vs. inşaatı bitirmiş, kumları öylece bırakmış kavşağa...' vs. diye anlatılmaya başlanır. Özellikle mıcır, taze asfalt, sıcakta eriyen asfalt, üzerine serbest agrega dökülüp bırakılmış stabilize yollar, Türkiye'nin ayıbı ve motosikletçilerin kabusudur. Motosiklet için tehlikeli olabilecek unsurlar Türkiye'de yol yapımcıları ve yol bakım işleri yürütenlerin aklının köşesinden bile geçmez..."

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.[/bos]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    thedentist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha cygnusX ve honda VFR 800
    komtan iyi güzel yazmışsın da fotoğraf görünmüyo:(

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

skullhunter fotolar mükemmelmiş... türkiye'ye gelse çok tutar bu bence
    ben BUYUM işte :cherry:

latifpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125zn(satildi:()
    Seri üretimi geçti mi bu model? Bir de fiyatı konusunda bir bilgisi olan var mı acaba?
    [B]Motor[/B]la Odun Kesilir:queen:

Korhanx9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel bir motor türkiye gelirse çok satacak bence

Motosikleti
    honda cbr 125
    http://www.youtube.com/watch?v=8zJwRbQHCZU

bi bi devrim..

siteleri de guzel..
    http://www.mp3.piaggio.com/index_eng.html

teknolojisi - videolar flm var bilgilendirici..

adam gibi firma adam gibi site yapmali yaw.. ne guzel boyle valla..

Shakulin

tmrbaykal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel olmuş. ilginç bir ön teker sistemi.
    çok çalışmam lazım çoook.:)

~~immigrant~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zat150
    çinliler ne zaman yapar bundan

Motosikleti
    Yamaha MT-09 TRACER
    çok güzel olmuş...gelsin alıyorum ikinci motor olarak....

bide o resimde nası yatmış adam öle deli midir nedir yahu..

Forumdan Uzaklaştırıldı solistalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150 Zat
    Alıntı ~~immigrant~~ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çinliler ne zaman yapar bundan
    Yaparda ilk yatışta ürünün birşeyleri kopup kırılacak ve garanti kapsamında tutulmayacak bununla yetmediği gibi yedek parçası çinden 1-2 ay içinde anca gelecek Sanırsam,galiba ve inanıyorumki yaza görürüz bu modelleri

Alıntı latifpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seri üretimi geçti mi bu model? Bir de fiyatı konusunda bir bilgisi olan var mı acaba?

2006 yazından beri satılıyor sanırım bunlar... bir dergide ingiltere satış fiyatını 3000-4000 sterlin arasında diye görmüştüm
    ben BUYUM işte :cherry:

eroldayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur
    muhakak denenmiştirde yinede sorucam sert virajlarda spin atmazmı?
    SADAKAT NEDİR BİLMEM KİMSENİN GÖLGESİNDEN GEÇİNMEM HİÇ KİMSEYEDE EYVALLAHIM YOKTUR BU CANI ALLAH VERDİ ANCAK ALLAH ALIR EMİR OLUNDUĞUNDA VAKTİ GELDİĞİNDE KOŞA KOŞA GİTMEK NASİP OLUR İNŞAALLAH

imacosfx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk
    güzelmiş.. demek piaggio sistemi kurdu yani.. bakalım tutacak mı.. ama motosiklet dedigin bence 2 teker olmalı.. böyle risksiz ve zevksiz olur kanımca.. ama bakalım.. tek cümleyle şu.. yaşamak lazım ki bilelim..

G-Strider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    zeda3000 bu konuyu acmisti yaw :(

http://www.motosiklet.net/forum/yeni...p3-2006-a.html

Ayrica yine ilk uyglama Piaggio tarafindan 1984 yilinda PK modeli uzerine yapilmis

Bir gün bir Suzuki G-Strider ile...
    Suzuki G-Strider Motosiklet.Net Konu Başlığı >> http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=3228

Forumdan Uzaklaştırıldı
    acayip bişey çok acayip..buna binilmez ya..valla ben binemem ayıp olur binersem

heyferhatbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 (2006)
    Waaaaaoowwww çok pahalı oLmasa bari
    [CENTER][B]YoLLarda BuLurum Seni...[/B][/CENTER]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler