Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kapalı Mekanda Göz Yaşartıcı Sprey Kullanılırsa Şöyle Oluyor;

Motovento
    REKLAM ALANI
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    MT forumlarında başlıktan başlığa gezinirken. Kuvvetli kedi viyaklamalarıyla irkildim. Bir süredir apartman koridorlarımızı teklifsiz kullanan kediler kavga ediyordu. Sesler kesilmeyince olaya müdahale etmeye karar verdim. Köpek kovucum kediler üzerinde çok etkili oluyordu. Ama bozulmuştu. Göz yaşartıcı spreyi kaptığım gibi apartman koridoruna fırladım. Göz yaşartıcı sprey kedilerin kavgasına anında son verdi. Kısa süre içinde nefes almada zorluk ve gözlerimde yanma başlayınca kapalı mekanda bu spreyi kullanmakla hata yaptığımı anladım. Hemen eve kaçarak bol su ile yüzümü yıkayıp ağzımı çalkaladım. Daha sonra apartman koridorundan geçen başka bina sakinleri etkilenmesin diye merdiven boşluğunda bulunan camları açarak binayı da havalandırdım. Bu yazıyı hayvanseverler okumasın. Eğer okurlarsa ben yazmadım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yazıyı hayvanseverler okumasın. Eğer okurlarsa ben yazmadım.
    Hocam hayvanların koku alma duyuları bizlere göre çok gelişmiş. Sen nefes almakta zorluk yaşadıysan birde onların halini düşün. Çok yazık.
    Benim eski oturduğum evde, leylekler apartmanın çatısındaki boşluğa girip, türk filmlerindeki hayat kadınlarının gülüşmeleri gibi sesler çıkarıyolardı Aklımdan binbir türlü şeyler geçiyordu onları kovmak için ama hiçbirini uygulayamadım
    Motosikletli Kaplumbağa...

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Spreyi kullanmakla iyi yapmışsın. Keşke biraz daha fazla sıksaymışsın, belki boğulurdun da kurtulurdu kediler.

Alt tarafı kedi, sesi çok rahatsız ediyorsa kışt dersin kaçar. Gaza ne gerek var? Hava sıcaklığı sıfır derece, zavallı hayvanlar donmamak için sıcak yer arıyorlar, başka hayvanlarla muhatap olmak zorunda kalıyorlar.

Hayvanseverim ama seni sevmedim.

Motosikleti
    Kanuni Windy S 150
    Seni boşver de o hayvanların ne kadar acı çektiğini düşündünmü hiç ?

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Yahu doğru yaptığımı iddia etmedim ki zaten. İnsan bazen sonucunu kestiremeden yanlış şey yapabiliyor. Ayrıca eşimden yediğim "sen ne zalim insanmışsın" azarları da cabası. Ama bütün bunlar kütüğün tekine hakaret etme hakkı vermez. Bizim toplumumuz bir enteresan. Polisler asayiş gerekçesiyle en olmadık yerde ve kiloyla ve insanlara sıkarlar tepki vermeyiz. Konu kediler olunca kahraman kesiliriz.

Not : @motorkafa arkadaşımızın nazik eleştirisini aynen kabul ederim.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam hayvanların koku alma duyuları bizlere göre çok gelişmiş. Sen nefes almakta zorluk yaşadıysan birde onların halini düşün. Çok yazık.
    Benim eski oturduğum evde, leylekler apartmanın çatısındaki boşluğa girip, türk filmlerindeki hayat kadınlarının gülüşmeleri gibi sesler çıkarıyolardı Aklımdan binbir türlü şeyler geçiyordu onları kovmak için ama hiçbirini uygulayamadım
    Hayat kadınlarının gülüşme sesleri.
    www.motorumla.net

Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    MT forumlarında başlıktan başlığa gezinirken. Kuvvetli kedi viyaklamalarıyla irkildim. Bir süredir apartman koridorlarımızı teklifsiz kullanan kediler kavga ediyordu. Sesler kesilmeyince olaya müdahale etmeye karar verdim. Köpek kovucum kediler üzerinde çok etkili oluyordu. Ama bozulmuştu. Göz yaşartıcı spreyi kaptığım gibi apartman koridoruna fırladım. Göz yaşartıcı sprey kedilerin kavgasına anında son verdi. Kısa süre içinde nefes almada zorluk ve gözlerimde yanma başlayınca kapalı mekanda bu spreyi kullanmakla hata yaptığımı anladım. Hemen eve kaçarak bol su ile yüzümü yıkayıp ağzımı çalkaladım. Daha sonra apartman koridorundan geçen başka bina sakinleri etkilenmesin diye merdiven boşluğunda bulunan camları açarak binayı da havalandırdım. Bu yazıyı hayvanseverler okumasın. Eğer okurlarsa ben yazmadım.
    Bir an Ata Demirerin ''tek kişilik dev kadro 2'' deki kedi bölümü aklıma geldi senin evide 30 kg'luk kediler basmasın
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Kendinden zayıfa aslan kesilenleri sevmedim, sevmeyeceğim de. Apartmanına sığınan evsize gaz sıkmanla kediye gaz sıkman arasında fark yok benim gözümde. İnsanlıktan nasibini almayanı bilgilendirmek boynumun borcudur.

arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayvanseverim ama seni sevmedim.
    Bu yorumu sevdim..

Kötü bi söz söylemek, hakaret etmek hiç sevdiğim şey değildir.. Biz insanlar kelimelerin, tartışmaların, konuşmaların sonuca varmadığı -varılamadığı- yerlerde genelde ya hakaret yolunu seçeriz.. Ya da aptallığımızın kanıtı olan kavga yolunu.. Çünkü biz insanlar gerçekten aptalızdır.. Çünkü hiç bir hayvan biz aptalların deyimiyle yemek yediği kaba pislemez.. Biz bırakın pislemeyi s... attık resmen.. Nesli tükenen hayvanlara yok şu hayvan şunu yedi onun nesli tükendi derler.. Ama kürkü daha yumuşak, kaliteli ve pahalı olsun diye doğmadan 15 gün önce "katledilen" Karakul kuzusunu kimse bilmez.. -ya da bilmek istemez- Biz aptalız çünkü kendi yaşadığımız çevreyi-gezegeni daha rahat yaşayabilelim diye mahvetmeye bayılırız.. Araç geçişi rahat olsun, trafik olmasın diye 5 bin hektar ormanı katletmeye sesimiz çıkmaz..

"Ama hayvanlar da kavga ediyor, dövüşüyor?" Onlar hayvan, insanlar gibi güçlü zekaları yok, dolayısıyla içgüdüleriyle hareket ettikleri için onları insanlarla karşılaştırmak zaten en büyük aptallıktır..

Sizin yaptığınız hiç hoş bir davranış değil.. Zaten kendiniz de sonradan farkına varmışsınız, bu da bir gelişme, takdir ettim sizi.. Biz aptal insanlar genelde hiç bir zaman hatamızı kabul etmez, hep karşıda bir hata ararız -ya da üstüne yıkarız-.. İyi ki "ama onlarda kavga edip beni çok rahatsız ediyolardı" gibisinden bir cümle kurmadınız o zaman direk bilgisayarı kapatıp bir daha da bu foruma girmezdim böyle bir insanla aynı foruma nasıl üye oldum ben diye..

Hayvanı sevmeyen insanı sevemez. diye bir laf vardır, çok ta güzel bir laftır. (ha ayrı ben hayvanı çok severim ama insanı maalesef pek fazla sevmem)
    Polisler olur olmaz yerlerde insanlara girişiyor dediniz, haksızlar kabul öyle bir hakları yok.. Ama bu olayı hayvanlarla karşılaştırmak yine çok saçma bir yorum.. -kendini savunmaya çalışmak- Burada konu sadece kediler değil. Sigaraya zam yapılır herkes ayağa kalkar "nasıl olur böyle bir şey" "insan haklarına haykırı" "sigarama dokunma!" filan.. Ama kendilerini rahatsız eden hayvanları belediyeye şikayet edip toplattırıp bu kış kıyamette boş ormanlara atan, yiyeceksiz bırakan insanlara karşı kulaklarını tıkarlar..

Yakında başıma geldi, bi sokak köpeği geldi apartmanımızın önüne hemen dost olduk onunla ve adını "Dost" koyduk.. Hususi olarak bütün tavuk bile aldım ona. Bakkala giderdim peşimden ayrılmazdı, kapıya gelinde "otur dostum burada" derdim. Bakkaldan çıkana kadar yerinden kıpırdamazdı, çıktığım gibi üstüme atlar dayanır öyle gözlerimin içine bakardı ben de direk sarılırdım ona. Eve girerken apartman kapısı kapanana kadar başında bekler ben de beklerdim kapı kapandığı anda resmen ağlama sesleri çıkarırdı, ben de dayanamaz tekrar çıkıp sarılırdım ona -evet sokak köpeğiydi ve pisti evet!- ama gel görki bi gün eve geldim, babamla hususi ona ve gelen diğer köpeklere vermek için köpek maması aldık, evet yaptık resmen.. Ama eve gelince bir de ne göreyim her zaman yattığı balkon altında yoktu.. Noldu nerde dedim belediye geldi aldı götürdü dedi.."neden?!" dedim.. Okula giden çocuklara havlayıp, kovalıyomuş.. Saçmalamayın dedim.. Etraftaki taşları gösterdim, bi gün okula gitmeden önce hususi erken kalkıp izledim.. Yoldan geçen çocuklar sessizce balkon altında uyuyan köpeği taş yağmuruna tuttular, e köpek kalkınca da doğal olarak hepsini kovaladı "ah birini bari ısırsaydın be dostum" dedim okula giderken.. Motoruma bindiğimde sitenin çıkışına kadar peşimden koşuyodu benim.. Neyse aklıma geldikçe gözlerim doluyor.. Barınağa gidip bakmaya da korkuyorum, giden köpeklerin %80 i ölüyor orada, açlıktan, soğuktan "o öldü" demelerini duymaktan korkuyorum..

Konu çok dağıldı ama içimi dökmek istedim, kıracak bir şey söylediysem veya farkında olmadan hakaret içeren bir cümle kurduysam gerçekten özür dilerim. Ama tekrar belirteyim hiç hoş bir davranış değil, yanlarına gidip kışt! deseniz hiç kimse acı çekmeden biterdi bu olay..

Bi de şunu düşünün ya dışarıda sıksaydınız ve siz gazdan etkilenmeyipte gözleriniz yanmasaydı.. O kedileri düşünürmüydünüz? Tabii ki hayır!

Bi daha böyle bi olay yaşanmaması dileğimle..

Ha ayrıca; başlığa ilk baktığımda "aa komik bi olay, anı anlatacak herhalde" diyip heveslee girdim ama konu buralara kadar geldi.. İlginç..

Teşekkür ederim..
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    herkes hayvan sever olmak ve evinde sokak hayvani barinmasina musade etmek zorunda gibi bir anlayis dogrumu?
    gaz isi yanlis orantisiz guc , pist demek yetermis
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkes hayvan sever olmak ve evinde sokak hayvani barinmasina musade etmek zorunda gibi bir anlayis dogrumu?
    gaz isi yanlis orantisiz guc , pist demek yetermis
    Herkes hayvan sever olmak zorunda değil, ama onları sevmemek zorunda da değil.. Saygı duysak bu onlar için yeterli..

Evinde sokak hayvanı barınmasına müsaade etmeye gelince, kimse müsaade etmek zorunda da değil tabii ki.. Ben mesela anne faktörü yüzünden evde hayvan bakamıyorum -ev hayvanı bile- çünkü tüylü ve hareketli hayvanlara karşı bir fobisi var annemin. Ama bu köpek sayesinde annem bile bu fobisini yenmeye başlamıştı ki! Malum..

Aslında o hayvanlar sokak hayvanı değil, hatta bura da yabancı ve fazlalık ta değil.. Biz onların hayatlarında ve yaşam alanlarında fazlalığız bizler yokken onlar vardı..
    Aslında onlar evlerinde bizim barınmamıza izin veiyor, yine bizden dolayı..
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

HB76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 GS sattı, beklemede
    kedilere bunu yapmasını kesinlikle onaylamamakla birlikte,
    eleştiride dozun fazlasıyla aşıldığını düşünüyorum,
    acemi60 belli ki kapalı alanda ilk kez böyle bir tecrübe yaşamış, anladığım kadarıyla da pişman olmuş,
    kızarken bile karşınızdakini incitmeyin,
    doğayı, bitkiyi, hayvanları sevmeyen motorcu olamaz ki zaten,
    abicim sen en iyisi al bir litre süt, bir tabağada ekmek doğra, sütle ıslat, özür dileyerek o kedilere ikram et, hadi barışın,
    bu hava şartlarında onların sevgi kadar buna da ihtiyacı var
    HOŞGELDİN ZEYNEP

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Acemi abi kendimi psikopat sanırdım ama bu kadar rahatsız olmama rağmen kedicik kavgasına spreyle dalmayı hiç düşünmedim...

Allah sonumuzu hayır etsin...nereye gidiyor bu memleket...

hani köpeğin olur başka bir cins köpek saldırır müdahale edersin ama kedi işte sonucta..kahrolası sokak kedileri ..neden bu kadar taktın anlamadım...yoksa hayvancıklar çiftleşiyorduda çıkardıkları sesden rahatsız mı oldun...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    bu kedilerle benimde başım belada yahu
    motorun koltuğunu mekan edindiler..
    acaba motorun yanına bi çomar bağlasam mı

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Bunu yapacagina bir veterinerden bir torba kuru mama alip disari koydaydin bir kap icinde, kediler yemek yemekten kavgayi birakir hemde bir iyilik yapmis olurdun.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Greenut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abi işte ben bu yüzden bu forumu seviyorum, her ne kadar pasif olsamda. Hayvansever forumları haricinde hiçbir platformda böyle hayvan haklarına şiddetle tutunan insanları göremezsiniz. Buradaki baskın üye sayısının hayvansever olduğunu düşünürsek bu amacı, sonucu belli olmayan saçma konuyu açmanın cami duvarına işemekle aynı şey olduğunu söyleyebilirim. Hayır el daha mahrem kelimelere gidiyor ama yazmıyorum, kendimi tutuyorum. Gerçi Allah'ın sopası yok işte, cezayı vermiş, bela da yakındır.

Anlamıyorumki marifet mi bu yaptığın. Hadi yaptın kendinden utanacağına gelip bir de anlatıyorsun güzel bir anıymış gibi. Belki aynı şehirlerde oturmuyoruz ama seninle bu dünyanın havasını soluduğum için utanıyorum. Abi Allah rızası için para toplayalım bu vatandaşı nasa ile birlikte uzaya gönderelim. Ciddi söylüyorum yani ben yetkililerle falan konuşayım bir ücret çıkarsınlar ne kadara kalkıyor uzay gemisi bir kafa toplantısı yapalım parası neyse motosiklet.net üyeleri olarak geri dönmemek üzere yollayalım.

Khutuck, windy, arca94 helal olsun sizlere. Sonuna kadar katılıyorum.
    ''hatırlamak üzere yola koyulmadan önce sahip olmadıkları bir anının izini sürmek..''

W.S.Merwin

aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Keşke başka bir şekilde uzaklaştırmaya çalışsaymıssınız:(
    kedilerin ve köpeklerin koku alma duyuları biz insanlara göre çok daha fazla gelişmiş olmasından dolayı inanın aşırı bir rahatsızlık vermişsinizdir ki ayırmak için muhtemelen yakından sıkmışsınızdır,dediğinize göre siz o kokudan rahatsız olmuşsunuz o kedilerin halini düşünemiyorum...
    Yaptığınızdan rahatsızlık duydunuzmu onuda bilmiyorum ama güzel olmamamış....
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Acemi abi kendimi psikopat sanırdım ama bu kadar rahatsız olmama rağmen kedicik kavgasına spreyle dalmayı hiç düşünmedim...

Allah sonumuzu hayır etsin...nereye gidiyor bu memleket...

hani köpeğin olur başka bir cins köpek saldırır müdahale edersin ama kedi işte sonucta..kahrolası sokak kedileri ..neden bu kadar taktın anlamadım...yoksa hayvancıklar çiftleşiyorduda çıkardıkları sesden rahatsız mı oldun...
    Metehan kardeşim bu başlıkta artık herhangi bir şey yazmayacaktım. Çünkü başkaları aynı hatayı yapmasın diye iyi niyetle açtığım başlıkta bazı veletlerden hakaret yemek durumunda kaldım. Ama sana anlatayım. Aslında bizim hikaye biraz enteresan. Bizim mahallenin bir dişi kedisi var. Mahallenin şuh kedisi. Bütün kediler yaz kış bunun peşinde. Teker teker gelseler bir şey değil. Garibin üstüne topluca gidiyorlar. O da selameti bizim apartmana kaçmakta buluyor. Dün akşam nasıl sızmışsa erkek kedilerden biri apartmana girmiş. Bizim dişi kedide bunu istemedi herhalde sonuçta kıyamet koptu. Ben olaya çevik kuvvetvari müdahale ettiğimde doğrudan erkek kediye sıktım spreyi. Yani olay bazılarının da burada işlediği gibi duygusal. Ama farklı bir şekilde duygusal. Soğuktan korunma nedeniyle apartmana sığınma değil. Apartmanımızda zaten bu kedileri yediren içiren, zaman zaman evinde bile ağırlayan bir hanımefendi var. İnan ki çok sakin bir insanım psikopat falan değilim. Ama kedilerden özellikle hiç hoşlanmam. Çünkü apartmanımızda bolca var. NG kanalını seyretmeye gerek kalmıyor. Ve yavru kedilere yetişkin kedilerin tutumlarını gördükten sonra özellikle erkek kedileri Tecavüzcü Coşkun gibi görüyorum. Olayı bu tepkiyle yaptım. Suçumu kabul ediyorum. Cezam neyse çekerim...

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Metehan kardeşim bu başlıkta artık herhangi bir şey yazmayacaktım. Çünkü başkaları aynı hatayı yapmasın diye iyi niyetle açtığım başlıkta bazı veletlerden hakaret yemek durumunda kaldım. Ama sana anlatayım. Aslında bizim hikaye biraz enteresan. Bizim mahallenin bir dişi kedisi var. Mahallenin şuh kedisi. Bütün kediler yaz kış bunun peşinde. Teker teker gelseler bir şey değil. Garibin üstüne topluca gidiyorlar. O da selameti bizim apartmana kaçmakta buluyor. Dün akşam nasıl sızmışsa erkek kedilerden biri apartmana girmiş. Bizim dişi kedide bunu istemedi herhalde sonuçta kıyamet koptu. Ben olaya çevik kuvvetvari müdahale ettiğimde doğrudan erkek kediye sıktım spreyi. Yani olay bazılarının da burada işlediği gibi duygusal. Ama farklı bir şekilde duygusal. Soğuktan korunma nedeniyle apartmana sığınma değil. Apartmanımızda zaten bu kedileri yediren içiren, zaman zaman evinde bile ağırlayan bir hanımefendi var. İnan ki çok sakin bir insanım psikopat falan değilim. Ama kedilerden özellikle hiç hoşlanmam. Çünkü apartmanımızda bolca var. NG kanalını seyretmeye gerek kalmıyor. Ve yavru kedilere yetişkin kedilerin tutumlarını gördükten sonra özellikle erkek kedileri Tecavüzcü Coşkun gibi görüyorum. Olayı bu tepkiyle yaptım. Suçumu kabul ediyorum. Cezam neyse çekerim...

doğrudur bende erkek ve güçlü kediyi hırpalarım hep...o bağlamda asıl niyetinin dişi kediyi korumak olduğu düşünülürse cezanız hafifletilmiştir...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Hocam yapmışsın bir hata. Yanlış yaptığının da farkındasın. Biber spreyi kalıcı hasar bırakan bir şey değil en azından. Hayvanlara acı çektirdiğin ile kaldın. Kedileri köpekleri tekmeleyerek öldüren bir sürü denyonun yanında senin yaptığına duygusal açıdan kızmaktan başka bir şey yapamayız.

Sana bir tavsiyem olacak. Bir daha kavga eden kedileri ayırmak veya kovalamak istersen. Boş bir konserve kutusu veya metal bir tenekeyi yakınlarına bir yere at. Arkalarına bakmadan nasıl dağılıyorlar seyret. Kedilerin en çok korktukları şey seslerdir. Aklında bulunsun. Hava güzel ise su da dökebilirsin üstlerine. Yalanıp kurumaya çalışırken kavgayı mavgayı unutuyorlar zibidiler.
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)