Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Göz göre göre emniyet şeridi cezası yemek

Motovento
    REKLAM ALANI
    sarıdev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Olay yeri boğaz köprüsü avrupa girişi saat 09.00 önümde 2 motosikletli arkadaş emniyet şeridinden gidiyoruz trafik adım atmıyor 200 m ilerde polis iki motosikletli arkadaşı çevirmiş ceza yazıyor önümdeki arkadaşlar istifini bozmadan gidiyor ben en sağ şeride girdim olayı izliyom Bu arkadaşlarıda çevirdi trafik polisi ve bunları takip eden 3 motosikletliyi daha Sürü psikolojisi dedikleri bu olmalı kortej yaptı arkadaşlar adeta tek sevindiğim nokta ödeyecekleri cezaların yol, su, elektrik olarak bize geri döneceği tabi en azından ben öyle düşünüyorumKarşıdan dönerken bir fazer yanıma yanaştı emniyet şeridine girme ben sabah veza yedim dedi eyvallah dedim gazladı gitti o arkadaşada teşekkür ederim önümdeki iki kuryenin yanına yanaşıp aynı uyarıyı onlarada yaptı.Sanırım ara sıra trafik polisi abilerimiz emniyet şeridi kullanma avantajımızın haracını böyle süprizlerle alacaklar
    Akilzsizlar hirsizlarin en zararlilaridir: Zamaninizi ve nesenizi çalarlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Hocam, bu mesajın gıyabında genel bir şey yazmak isterim, lütfen üzerine alınma...

Ben ısrarla şunu savunuyorum. Trafikte normal bir araç gibi kendimize saygı bekliyoruz, ancak normal araç gibi davranmıyoruz. Çoğu motosiklet sürücüsü arkadaşımız, emniyet şeridini kendilerine verilmiş bir hak olarak görüyor. Ben şahsen kim kullanırsa kullansın, emniyet şeridinden gitmenin bir saygısızlık, ve bir kural ihlali olduğunu düşünüyorum. Öncelikle trafiğe biz saygı gösterelim ki, sonra trafikten bize saygı bekleyelim.

Not: okuyup bir kaç kelam yazma ihtiyacı hissedecek birileri çıkar ise, rica ediyorum, ama şöyle saygısız böyle yapıyorlar vs vs gibi. Kötü örnekleri göstermeyelim. Başkalarının saygısız ve kuralsız olması bize aynı hakkı vermemeli...

Saygılar.
    CeyhunEzel, kakare, sedici ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

kingcüneyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam, bu mesajın gıyabında genel bir şey yazmak isterim, lütfen üzerine alınma...

Ben ısrarla şunu savunuyorum. Trafikte normal bir araç gibi kendimize saygı bekliyoruz, ancak normal araç gibi davranmıyoruz. Çoğu motosiklet sürücüsü arkadaşımız, emniyet şeridini kendilerine verilmiş bir hak olarak görüyor. Ben şahsen kim kullanırsa kullansın, emniyet şeridinden gitmenin bir saygısızlık, ve bir kural ihlali olduğunu düşünüyorum. Öncelikle trafiğe biz saygı gösterelim ki, sonra trafikten bize saygı bekleyelim.

Not: okuyup bir kaç kelam yazma ihtiyacı hissedecek birileri çıkar ise, rica ediyorum, ama şöyle saygısız böyle yapıyorlar vs vs gibi. Kötü örnekleri göstermeyelim. Başkalarının saygısız ve kuralsız olması bize aynı hakkı vermemeli...

Saygılar.
    ,,,,,,,,,,+1
    CeyhunEzel bunu beğendi.
    Rx 115 Mavi (2004) Rx 135 King Yeşil (2002), Rx 135 King Yeşil-Siyah (2003) Ford Fiesta Flair Bordo (2000) Ford Fiesta Ghia Gri (2000) Peugeot 206 Xt Gümüş Gri (2005) Ybr Esd Siyah 125 (2012) Ford Fiesta (2006) Ford Fiesta (2009) Yamaha R6 (2013 ) Vınn Vınnn

Motosikleti
    pcx 125 / 2018
    adı üstünde EMNİYET ŞERİDİ!! 2 teker yada 12 teker farketmez girilmeyecek bu kadar basit...Ayrıca excavatus a sonuna kadar katılıyorum.

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Trafikte emniyet şeridi kullanma avantajımız diye bir şey yok; emniyet şeridi her araca olduğu gibi motosikletlere de yasak.
    Görevlerini hakkıyla yapan trafik polislerine de tebriklerimi, teşekkürlerimi, denetimlerini ve bu konudaki hassasiyetlerini artırarak devam etmeleri dileklerimi sunarım...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Bu konuda bir anımı da anlatayım o zaman,

Bayram için istanbula gitmiştik. en sağ şeritte abim önde ben arkada iki araba gidiyoruz... emniyet şeridinden de dallamanın biri geliyor.. bir an göz göze geldik biladerle aynadan... bu dallama tam gelirken (ne 4'lü açık ne bi şey bu arada, adam arabada tek başına) ben cart hafif kırdım. Korktu frene bastı.. yanıma geldi sonra aynı hıza geldi.. baktı, el kol yaptı.. Bu arada bilader yarım şerit emniyet şeridine çıktı... adam benim yanımda kaldı... korna selektör el kol.. bilader çekilmedi. herif yavaşlayıp arkama geçmeye çalıştı... ben de yavaşladım, bilader de yavaşladı. en son adam delirdi... kornadan elini çekmeden camdan çıkıp küfretmeye başladı.. durduk biz de... indik... bilader 1.85 - 120 kg, ben 1.90 - 120 kg, adam bağırıyor... arkadaşım eşkiyamısınız? nasıl yol vermezsiniz? vs vs... biraz itiş kakış derken, arkada polis varmış motorlu.. o geldii.. hayırdır dedi... adam yok bi şey memur bey derken arabasına gidiyordu.. biz de beyefendi emniyet şeridinden bizi geçerken yol vermedik diye bize küfrediyordu dedik... en son memur bey makbuzu çıkarırken bize teşekkür ettiydi...
    ero__ ve CeyhunEzel bunu beğendiler.
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

erimozel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Emniyet şeridini kullanmak tabiki motosikletler için de yasaktır. Bu bir kuraldır, buna motosikletler de dahil herkes uymak mecburiyetindedir.Buraya kadar hemfikiriz sanırım. Şimdi gelelim benim bu konudaki düşündüklerime;
    Hayatta yasalara gerektiğinde birçok kişinin faydasına olacak şekilde uymamak doğru bir davranış olabilir. Hayatta yasal olup etik olmayan yada yasal olmayıp etik olan birçok şey vardır. Bunlardan bir tanesi de motosikletlerin emniyet şeridini kullanmasıdır.Özellikle küçük hacimli motosikletler için bu, yazılı olmayan, doğal olarak motosikletlere verilmesi gereken bir haktır.Neye dayanarak bunları söylüyorum açıklayayım. Öncelikle küçük hacimli motosiklet kullanan arkadaşların motosikletleri güçsüz olduğundan tehlikeli bir trafikte kaçınma hareketlerini yapması zordur. Bu onlar için başlı başına hayati tehlike oluşturur. İkinci olarak emniyet şeridini en çok kullananlar kurye kardeşlerimizdir. Bir yakınınız acil ilaca ihtiyaç duyduğunda, bu kardeşlerimizin emniyet şeridini kullanması için dua edersiniz merak etmeyin. Kuryeler ve emniyet şeridini kullanan diğer motosikletler emniyet şeridini işgal etmek yerine,bu şeridi tamamen kapatan araçları ikaz ederek emniyet şeridinin açık tutulmasını sağlarlar. Ambulans, polis, itfaiye gibi araçların geçişi esnasında sağ şeride en kolay kaçabilecek araçlar kuşkusuz yine motosikletlerdir. Size bunun gibi birçok haklı gerekçe sayabilirim. Avrupada bazı ülkelerde yollarda motosiklet şeridi mevcuttur. Bu şeritlerin kullanımı sadece motosikletlere aittir. Oraya giren otomobillerin yan aynaları motorcular tarafından tek hareketle kırılır.(bu davranış yanlıştır kabul ediyorum ama onlara ders olur)Ülkemizde ise böyle bir şerit olmadığından motosikletlerin özellikle sıkışık trafikte gitmesi gereken yer emniyet şerididir. Akıcı trafikte ise tercihen normal yol kullanılmalıdır.
    ---İTÜ Makina Mühendisliği 2009---
    2009-2010 UYARI Model Uydu Takımı
    2010- ? ITU Formula SAE Takımı

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Saygılar.
    excavatus

Yine emniyet şeridi tartışması İstanbul dışı ve İstanbul içi için ayrı ayrı ele alsak bu mevzuları daha iyi olmaz mı? İstanbul da daha güvenli olduğu fikrindeyim.
    Gökhan YAŞDAL

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Alıntı erimozel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emniyet şeridini kullanmak tabiki motosikletler için de yasaktır. Bu bir kuraldır, buna motosikletler de dahil herkes uymak mecburiyetindedir.Buraya kadar hemfikiriz sanırım. Şimdi gelelim benim bu konudaki düşündüklerime;
    Hayatta yasalara gerektiğinde birçok kişinin faydasına olacak şekilde uymamak doğru bir davranış olabilir. Hayatta yasal olup etik olmayan yada yasal olmayıp etik olan birçok şey vardır. Bunlardan bir tanesi de motosikletlerin emniyet şeridini kullanmasıdır.Özellikle küçük hacimli motosikletler için bu, yazılı olmayan, doğal olarak motosikletlere verilmesi gereken bir haktır.Neye dayanarak bunları söylüyorum açıklayayım. Öncelikle küçük hacimli motosiklet kullanan arkadaşların motosikletleri güçsüz olduğundan tehlikeli bir trafikte kaçınma hareketlerini yapması zordur. Bu onlar için başlı başına hayati tehlike oluşturur. İkinci olarak emniyet şeridini en çok kullananlar kurye kardeşlerimizdir. Bir yakınınız acil ilaca ihtiyaç duyduğunda, bu kardeşlerimizin emniyet şeridini kullanması için dua edersiniz merak etmeyin. Kuryeler ve emniyet şeridini kullanan diğer motosikletler emniyet şeridini işgal etmek yerine,bu şeridi tamamen kapatan araçları ikaz ederek emniyet şeridinin açık tutulmasını sağlarlar. Ambulans, polis, itfaiye gibi araçların geçişi esnasında sağ şeride en kolay kaçabilecek araçlar kuşkusuz yine motosikletlerdir. Size bunun gibi birçok haklı gerekçe sayabilirim. Avrupada bazı ülkelerde yollarda motosiklet şeridi mevcuttur. Bu şeritlerin kullanımı sadece motosikletlere aittir. Oraya giren otomobillerin yan aynaları motorcular tarafından tek hareketle kırılır.(bu davranış yanlıştır kabul ediyorum ama onlara ders olur)Ülkemizde ise böyle bir şerit olmadığından motosikletlerin özellikle sıkışık trafikte gitmesi gereken yer emniyet şerididir. Akıcı trafikte ise tercihen normal yol kullanılmalıdır.
    Emniyet şeridi olan yollarda asgari ve azami hız limitleri bellidir, asgari hız limitine ulaşamayan motosikletlerin de o yola çıkma hakkı yoktur zaten, bir yasayı çiğnerken bir diğeriyle kapatmaya çalışıp, emniyet şeridini meşrulaştırmak burada da hak değil.

Kurye konusuna gelirsek, motokuryelerin avantajı otomobillerden daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilmeleridir, bu hız kriteri emniyet şeridi kullanımını gerektirmez. Bir çok noktada kuryelere duyduğumuz sempati ve empati bulunsa da emniyet şeridi kullanımları kanıksanacak bir şey değildir. Birçok trafik kuralını hiçe saydıklarını bildiğimiz ve her gün deneyimlediğimiz gibi emniyet şeridi kullanımları da son derece yanlış ve cezalandırlılması gereken bir davranıştır.

Son olarak sıkışık trafik emniyet şeridine en girilmemesi gereken zamandır, zira bu durumda yukarıdaki meşrulaştırılabilecek sebepler (ya da bahaneler) geçersiz olup, iş tamamen uyanıklığa, trafikten sıyrılmaya yönelik olacaktır.

Motosiklet şeridimizin olmadığından, ve gerekliliğinden bahsedip şikayet ediyorsak, önce bize ayrılmış şeritleri kullanıp taşmamızın yasak olduğu şeritlere geçmediğimizi kanıtlayabilmeliyiz, böylece daha da bize ait olup daha rahat edeceğimiz şeritleri talep hakkını kendimizde bulabiliriz; çözümü kendimiz (ve kural dışı yollardan) yaratmaya çalışarak değil.

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Pekiiii şerit aralarından gitmek konusunda fikri olan varmı?

Emniyet şeridini kullanmayınca tek kaçacak yer şerit araları kalıyor.
    Hem emniyet şeridine hem şerit aralarına girmiyorum diyebilen varmı?
    Varsa beni aşşağıdaki numaradan arasın özel görüşelim.
    (not: şehir istanbul)
    0044 792 456 15 48
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Fatih Ada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 600 SA
    Adı üstünde emniyet şeridi.. zorunlu hal olmadığı sürece kullanılmamalı..

arifziyaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XV950 BOLT
    Alıntı Olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Son olarak sıkışık trafik emniyet şeridine en girilmemesi gereken zamandır, zira bu durumda yukarıdaki meşrulaştırılabilecek sebepler (ya da bahaneler) geçersiz olup, iş tamamen uyanıklığa, trafikten sıyrılmaya yönelik olacaktır.
    Motosiklet trafikten sıyrılmak için kullanılmayacaksa ne işe yarar? Nasıl kullandığınızı çok merak ettim açıkcası ..Emniyet şeridine girmiyorsanız şerit arasına kesinlikle girmiyosunuzdur. Sanırım motor kullanmıyorsunuz.
    JAWA = ilk aşk , Monster696 = hala kalbimde , hypermotard 1100 = unutulmaz , MT07 = Mantık evliliği , XV950 = güzel ama kesmiyor

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    yasakmis pff.. it surusu gibi araba var 10 tanesinden 5 tanesi seridi ortaliyamiyor arkalarinda dur kalkmi yapcaz? aralarindanmi gecmeye caliscaz okuz aciyo kapiyi tukuruyor? boyle salak trafikte islemez kurallar kusura bakmasinlar.

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    Trafikteki tum motorlar araba gibi seritlerden gitselerdi arac kullanan " cok trafik var yaaw , kadikoye 5 saatte gittim , trafik felc " gibi yakinmalarina sukadar saat trafikteyim dedikleri zamana bi 3 saat daha eklemek zorunda kalirlar .,,

Emniyet seridi bir motorcular icin nimettir .,, motosiklet emniyet seridini isgal etmez ,, 20 motor emniyet seridinde seyir haldeyken bir anda ne hizli sekilde seridi bosaltabilir - fakat 5 araba seridi kitler ..,,,, bunun gibi bircok neden ve aciklama yapabilirim biraz dusunun sizinde akliniza gelir
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

drsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    emniyet şeridi tehlikeli girmemeye özen gösterelim. belediye seçimleri geliyor. seceçeğiniz belediye başkanını buna göre seçerseniz belki emniyet şeridinin sağına motor için bir şerit yapar. kaç bin kişiyiz. sözümüzü dinletmek gerk. ayrıca hükümette araba yerine motor kullanın diye teşvik yapıyor. konya antalya gibi yerlerde yakında görürüz motorsiklet şeridini. ben sadece göreme de gördüm. motor ve bisiklet için ayrı şerit.
    piyanist_irf bunu beğendi.

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    Basta federasyon sonrasinda tum motosiklet gruplari toplanip belirli bir gunde binlerce. Motosikletli dostlarimizla sehirde motor turu atalim seridimizde kac sehit veririz bi gunde sayariz sonra ,, bizim millet adam olmaz hak hukuk yok cunku koprude ceza kesen polise duran tum motor kullanan arkadaslara teesuf ederim cekin gazi gecin gidin ,,
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Alıntı arifziyaar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet trafikten sıyrılmak için kullanılmayacaksa ne işe yarar? Nasıl kullandığınızı çok merak ettim açıkcası ..Emniyet şeridine girmiyorsanız şerit arasına kesinlikle girmiyosunuzdur. Sanırım motor kullanmıyorsunuz.
    Trafikten sıyrılmak demek, yasakları çiğneyerek hakkımız olmayanı yapmak demek değildir. Güvenlik önlemi ayrı, yasak ve emniyetsizlik ayrı şeylerdir... şerit aralarında gitmek tamamen kişinin inisiyatifinde bir durumdur, motosikletinizle sinyalinizi verdiğiniz, yol kurallarına dikkat ettiğiniz sürece avantaj sağlayacak şekilde şerit değiştirebilmek de öyle... Yani yapılması ceza gerektiren bir şey yapmadan da trafikten sıyrılmak mümkündür.

Burada nasıl kullanıp ne yaptığınızı yargılamak da bana düşmez, motor kullanmıyorsunuz veya yanlış kullanıyorsunuz deme hakkını kendimde bulmam, ama emniyet şeridi kullanılıyorsa cezası haklı ve gereklidir. Sadece emniyet şeridini kullanmamak gibi basit bir durum söz konusuyken, emniyet şeridi cezalarının ilginç karşılandığı başlıklara yazmak bunlardan çok daha doğaldır.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    dün sabah saat 9 9:30 bucuk civarıydı trafik polisleri kuryelere trafik cezalarını geciririyodu sonra kuryeler polise sesini yükseltirlerken tesadüf ordan otobusle geçiyordum
    ancak ben anadolu yakasına geciyordum demekki giriş çıkışı aynı anda kesmişler
    Mustafa Kemal Atatürk

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı Olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikten sıyrılmak demek, yasakları çiğneyerek hakkımız olmayanı yapmak demek değildir. Güvenlik önlemi ayrı, yasak ve emniyetsizlik ayrı şeylerdir... şerit aralarında gitmek tamamen kişinin inisiyatifinde bir durumdur, motosikletinizle sinyalinizi verdiğiniz, yol kurallarına dikkat ettiğiniz sürece avantaj sağlayacak şekilde şerit değiştirebilmek de öyle... Yani yapılması ceza gerektiren bir şey yapmadan da trafikten sıyrılmak mümkündür.
    Kurallara uygun dediğiniz şerit aralarında gitme de 56/1-a maddesine göre suç ve 66 TL cezası var.

Ben emniyet şeridini trafik durma noktasına geldiği zaman çok dikkatli bir şekilde kullanıyorum. Ama ceza yersem de bana ceza kestiler diye ağlamam. Ayrıca emniyet şeridi bir arabanın sığabileceği kadar geniş değilse -ki öyle bir emniyet şeridi yok buralarda- araçların arasında gitmekten çok daha güvenli. Hem kontrol etmeniz gereken tek sıra araç var, hem de eğer araba sığmıyorsa çoğu zaman arabalar girmeye zorlamıyor, dolayısıyla üstünüze kıran olmuyor.

aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı jesse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikteki tum motorlar araba gibi seritlerden gitselerdi arac kullanan " cok trafik var yaaw , kadikoye 5 saatte gittim , trafik felc " gibi yakinmalarina sukadar saat trafikteyim dedikleri zamana bi 3 saat daha eklemek zorunda kalirlar .,,

Emniyet seridi bir motorcular icin nimettir .,, motosiklet emniyet seridini isgal etmez ,, 20 motor emniyet seridinde seyir haldeyken bir anda ne hizli sekilde seridi bosaltabilir - fakat 5 araba seridi kitler ..,,,, bunun gibi bircok neden ve aciklama yapabilirim biraz dusunun sizinde akliniza gelir
    Düşünyorum ama aklıma gelmiyor ....girme kardeşim enmiyet şeridine sen motorcusun ambülans değilsinki alla allla birde düşün diorsun
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)