Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

noter ücretleri saçmalığı---mı???

Motovento
    REKLAM ALANI
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    http://www.motosiklet.net/forum/sati...ybr-125-a.html

yukaradaki linkte kullandığım ybr yi satmak istediğimi belirten bir konu açmıştım..bilenler bilir bu motosikleti yan komşumdan aldığım için satışını almamıştım..şimdi satmak için arkadaşımdan vekalet istedim..

konu şudur..

bildiğim kadarıyla araç satışı için noterler 70 tl gibi bir ücret alıyorlar ve yeni ruhsatta bu paranın içinde oluyor..

ee peki ben ...ıçıkırık bir vekalet için neden 42,7 tl ödüyorum???

işte burayı anlayamıyorum....

satış+ruhsat+devir işlemler 70 tl

vekalet 43 tl..

anlayan yada işin raconunu yada haklı sebeplerini bilen anlatırsa keriz modundan kurtulmaya çalışacağım..

ama kimse kalkıpta noterler nerden ekmek yiyecek demesin,şimdiye kadar yolduklarıyla ekmek fabrika-la-rı kurulurdu...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cbr 125r - Hysoung 250R
    Vekalet ve alım satım işlemlerini aynı kefeye koymak çok saçma bir şey madem 40 tlden yakınıyorsun motor kimin üstüneyse alacak kişiye o satışını versin sende vekalet işlemleri ile uğraşma.
    [B]Pırasanın piştiği günlerde masada 3 kişi olurduk çocukken. ben, annem bir de oklavası.[/B]

Motosikleti
    herkesin işi kendine göre..motoru daha satmadım..sattığım an noterde paramı alır,satışı veririm..zamanı belli olmayan bişeyde adamı nasıl bulmalıyım???
    ayrıca ne fark var...10 top kağıtmı kullanılıyor vekalette???
    yoksa satışta daha az vekalette daha çokmu masraf var???
    ne alaka???

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ayrıca ne fark var...10 top kağıtmı kullanılıyor vekalette???
    yoksa satışta daha az vekalette daha çokmu masraf var???
    ne alaka???
    Ödediğin paranın çok büyük bir kısmı devlete giden vergi. Notere fazla bir şey kalmıyor. Yani masrafla alakası yok. Eskiden araç satışında ödediğimiz 200-300 TL'nin de büyük bir kısmı vergiydi, sadece bu işlem için vergiler düşürülüp fiyat sabitlendi. Ama diğer tüm noter işlemlerinde eskiden olduğu gibi yüksek vergiler alınıyor.

Motosikleti
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ödediğin paranın çok büyük bir kısmı devlete giden vergi. Notere fazla bir şey kalmıyor. Yani masrafla alakası yok. Eskiden araç satışında ödediğimiz 200-300 TL'nin de büyük bir kısmı vergiydi, sadece bu işlem için vergiler düşürülüp fiyat sabitlendi. Ama diğer tüm noter işlemlerinde eskiden olduğu gibi yüksek vergiler alınıyor.
    evet işte takıldığım konunun başlığı belkide bu...

http://www.karaman.pol.tr/islemler/trf2.asp

satın aldığınız araç için ruhsat sayfasıda içinde,trafik işlemleride (ek-1 le filan uğraşmadan,muameleciye bulaşmadan,vakit harcamadan) içinde olan ve dilerseniz ek ücretle evinize gelen ,dilerseniz trafik şubeden kendiniz hazırlanmış olarak alacağınız ruhsat için 70 tl ödeyin,3 tlsi notere kalsın...
    ama hiçbir yere gönderilmeyen, posta ücreti bile olmayan sadece bir sayfa için tamamı notere kalan 43 tl ödeyin...

enteresan geliyor bana...

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Amaç vekalet alınmasın alım satım olsun diye olabilir bence (mal sahibi belli olsun hesabı) birde noterlerde sadece alım satım işlemleri ucuzladı vekalet ücretleri aynı kaldı sanırım..
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    benimde bi diploma onaylatma işi var 22 ytl neden veriyoruz tc numaram var anlamadım zaten nerde okul okuduğuma bak kardeşim illa ben gibi gariban insan dan para yontmaksa niyetin biz onuda hibe ederiz yani problem değil. birde şu sabıka kaydına ayar oluyorum zırt pırt almak için 5 tl veriyorum sabıkalı olan insanlar aç kalmaya mahkum gibi bi durum var ortada
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Noter Devlet adına imza yetkisi taşıyan kişidir.. Tekrar ediyorum T.C. DEVLETİ ADINA İMZA YETKİS OLAN KİŞİ... Devlet.. Hükümet değil... hükümetler gelir gider... Ay Yıldız dalgalandığı sürece Devlet orada durur...
    Başbakan çıkıp ben bunu gördüm diye yemin etse... Devlet inanmıyorum diyebilir.. Noter gelir, ben bunu gördüm der... Sorgu sual etmezler.. edemezler.

Senin de bir sözün, bir lafın bu kadar kıymetli olursa bir gün, sen de her imzaya o kadar para alırsın...

İkinci bir konu olarak, Noterler devlet dairesi değildir, devlet tarafından yetkilendirilmiş özel kurumlardır. Ekonomik bağımsızlıkları vardır.
    Sahibi NOTER olan bir ofis şirket gibi düşünebilirsiniz. İçerdeki personelin maaşları, dükkanın masrafları, kira, sigortalar, ot kök. herşey o noterin imzasından gelen paradan ödenmekte...
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin de bir sözün, bir lafın bu kadar kıymetli olursa bir gün, sen de her imzaya o kadar para alırsın...

İkinci bir konu olarak, Noterler devlet dairesi değildir, devlet tarafından yetkilendirilmiş özel kurumlardır. Ekonomik bağımsızlıkları vardır.
    Sahibi NOTER olan bir ofis şirket gibi düşünebilirsiniz. İçerdeki personelin maaşları, dükkanın masrafları, kira, sigortalar, ot kök. herşey o noterin imzasından gelen paradan ödenmekte...
    Parayı noterler alıyor gibi yazmışsın ama notere ödediğimiz paranın çok büyük bir kısmı devlete iletilen vergi. Tamam, noterler özellikle büyük şehirlerde oldukça yüksek gelir elde ediyorlar ama notere 100 TL veriyorsak bunun 80-90 TL'si devlete vergi olarak gidiyor. Yani yine devlet bize itelemek için bir bahane bulmuş oluyor.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Komşuyu satışa götürebiliyorsan vekalet parası vermezsin. Noterler böyle malesef.

anil89tas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sıfırdan
    ben de geçen gün motoru sattım.notere gittik.satışı vereceğim ama adam para bankada dedei.neyse satışı yaptık, sigortasını yaptırdık.ama nasıl gerginim anlatamam.adam kaçsa gitse bi hak iddaa edemem.helal süt emmiş biriydi ki hemen bankaya gidip parayı çekti ve verdi.aman dikkat arkadaşlar

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    arkadaşlar... birden çok örnek anlatabilirim bu noterden çıkıp parayı bankadan verip ödeyeyim diyen arkadaşların nasıl dolandırıcılar olduğuna.
    Eğer tanıdığınız evini yurdunu bildiğiniz güvendiğiniz birisi değilse. Yeni tanıştıysanız, asla ve asla güvenmeyin. Noterde imzayı atın, ondan sonra parayı alın. Herşey noterde olur biter.
    İmzayı attıktan sonra kapıdan çıktınız mı? tek hak iddia edemezsiniz...
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    samet abi eskiden noter e 400 liraya yakın satış parası veriyorduk... şimdi 70 lira oldu.... merak ettiğim 400 lira satış parası verirken vekalet verseydik kaç para idi.....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merak ettiğim 400 lira satış parası verirken vekalet verseydik kaç para idi.....
    Her şeye gelen 3-5 TL zam haricinde bugünkü fiyatlarla aynıydı.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı anil89tas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de geçen gün motoru sattım.notere gittik.satışı vereceğim ama adam para bankada dedei.neyse satışı yaptık, sigortasını yaptırdık.ama nasıl gerginim anlatamam.adam kaçsa gitse bi hak iddaa edemem.helal süt emmiş biriydi ki hemen bankaya gidip parayı çekti ve verdi.aman dikkat arkadaşlar

Senin yaptığına " hayır diyememe sendromu " diyorum ben. Aklına yatmayan birşeyi tanımadığın bir adam darılmasın diye kabul ediyorsun. Tam dolandırıcıların hedef kitlesindesin. Hayır demeyi öğren, yoksa ileride başına gelmedik kalmaz.

Motosikleti
    Ramazan o zamanlarda yaklaşık aynıydı yine..vekalet parasından kaçıyormuş gibi algılanmak istemiyorum..motoru ne zaman satacağımı bilmiyorum..sattığım an sahibi yan komşumda olsa aramak istemiyorum...buraya kadar tamam..
    şimdi tamamen misal olarak(uğraşma-işçilik-zaman v.s bakımından)

bu farklar

masrafsa ?? nerde??? (satışta çok daha fazla insan uğraşır,çok daha fazla kağıt vis harcanır,ama vekalet tek kişinin yaptığı tek sayfalık bişeydir)

vergiyse satışta yokmu? kağıttan alınan vergi o kadar işlemden neden alınmaz?

algıysa neden satıştan kat kat daha fazla??

kazıksa...tamam o zaman...

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    öpecekler ölede..
    böleee....
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Motosikleti
    valla düğün değil bayram değil ama onlar için farketmez...

herzaman öpebilirler...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)