Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Apartmanda köpeğim istenmiyor ne yapmalıyım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Başlıktanda anlaşıldığı gibi son aylar içinde apartman yönetiminin aldığı karar yuzunden köpeğimi eve göturemiyorum
    http://www.mihav.com/forum/kopekler/...lenmesi-18139/
    bu sitede okuduğuma göre ben köpeği aldığımda apartmanda evcil hayvan beslenmesinin yasak olmamasından dolayı ben haklı gözüküyorum bu gerçekten böylemidir

köpeğim aşırı koruyucudur saldırır ama üstüne doğru bir hareket yapıldığında (korkaktır biraz safım ondan saldırır)köpek parkında çok rahat bir şekilde insanların yanında salabiliyorum

lütfen bana yardım edin çok üzülüyorum
    köpeğim belediyeye kayıtlıdır havlamazda

ayrıca köpek sadece cuma cumartesi ve pazar günleri apartmandadır gezi saatleri sabah 6 öğlen bağzen gezmez gece ise 10 ila 11 arasıdır

bana yardım edin lütfen
    teşekkürler saygılar

Uploaded with ImageShack.us

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Eğer yönetim, sen köpeğini eve getirdikten sonra böyle bir karar çıkardı ise herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Yönetim kararı çıktıktan sonra evine hayvan alacaklar için geçerlidir bu durum. Söyle mahkemeye versinler kazanırsın. İstediğin avukata danışabilirsin. Sen köpeğine bir ağızlık tak bundan sonra apartmana girerken ve çıkarke, mahkeme durumunda ben önlemimi bu şekilde alıyorum, kimseye bir zararı olamaz dersin. Eğer havlayıp gürültü de yapmıyorsa hiç bir sorun yok
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Motosikleti
    FZR 600
    Kimseye rahatsızlık vermedikten sonra onlara neki, ben olsam senin yerine inatlaşırdım.
    hayallerle yaşamak varya bitiriyor beni be... :farao:

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON

Alıntıdır...

Selam kafalarına göre karar alıp köpeğini apartmandan atamazlar,daha önce apartman yönetiminin aldığı ve kat sakinlerine tebliğ edilen buna ilişkin bir karar yoksa seni zaten bağlamaz .
    Yönetim planinda; bagimsiz bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde hayvan beslenmesi yasaklanmissa, kat malikleri kurulunun izin verdigine dair belge ibraz etmeyenin etrafina rahatsizlik vermemis olsa bile, bagimsiz bölümde köpek beslemesi mümkün degildir.Yönetim planinda köpek beslenmesi konusunda bir yasak bulunmadigi haldeyse Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan rahatsiz etmeme kosulunun olusmasi gerekir.Yönetim planinda böyle bir yasak yoksa besleyebilirsiniz.

Kat Mülkiyeti Kanununda, hayvan beslenmesini yasaklayan bir hüküm olmayip, bu hususta aslolan yönetim planidir.
    Yönetim planinda ortak mahaller için yasaklama getirilmis ise ortak mahallerde; bagimsiz bölümler için de yasaklama getirilmisse bagimsiz bölümlerde de hayvan beslenemez.
    Yönetim planindaki yasaklama, hayvanin türüne, cinsine, büyüklügüne, rahatsizlik verip vermedigine, beslendigi yerin ortak mekan veya bagimsiz bölüm olmasina bakilmaksizin uygulanir.
    Yönetim planinda bu hususta herhangi bir yasaklama yoksa, ister ortak mahalde ve isterse bagimsiz bölümde olsun, kriter diger kat maliklerine ve/veya kullanicilarina rahatsizlik verip vermemesidir.
    Rahatsizlik somut bir kritere ve/veya kaç kisinin rahatsiz olduguna bagli olmayip, uyusmazlik halinde mahkeme tarafindan tespit edilir.

Izmir'de bir apartman yöneticisinin, dairesinde köpek besleyen aileye açtigi dava sonucunda Izmir 11. Sulh Hukuk Mahkemesi, apartmanda köpek beslenebilecegi yönünde karar verdi.

Apartman yönetimi adina avukatlar ise yerel mahkemenin kararina itiraz etti. Yargitay 18. Hukuk Dairesi de karari bozarak, "Kat maliklerince müsaade edilmedikçe apartmanda köpek beslenemez." dedi.

Köpegin sahibi Belgin Kayalar, sonuna kadar hukuk mücadelesine devam ettireceklerini belirterek, gerekirse karari Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'ne (AIHM) götüreceklerini belirtti.Hatay semtindeki Deniz Apartmani'nin yöneticisi Celal Duran, dairelerinde "Nancy" ismini verdikleri rottweiler cinsi köpek besleyen Hüseyin ile Belgin Kayalar çiftini, apartman yönetimi karariyla mahkemeye verdi. Izmir 11. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada Belgin Kayalar, oglunun içine kapanik bir çocuk oldugunu, doktor tavsiyesi üzerine daha sosyal bir kisilik kazanmasi için köpek beslediklerini ifade etti. Yönetici Duran ise apartman yönetim plani ve köpek beslenmesinden rahatsizlik duyduklarini belirten komsularin ifadelerinin yanisira altinda Hüseyin Kayalar'in da imzasi bulunan apartman kat malikleri kurulunun, 'Apartman içinde ve dairelerinde kedi ve köpek, asili da olsa kesinlikle beslenmesi ve barindirilmasi yasaktir' seklindeki karari mahkeme heyetine sundu. Mahkeme, evde bilirkisi incelemesi yapti. Yargilama sonunda Nisan 2007 tarihinde davanin reddine karar verdi. Gerekçeli kararda ise, 'Kat Mülkiyeti Kanunu'na dayanarak kat malikleri, ortak iradeyle apartmanda hayvan beslenemeyecegini kararlastirmis iseler de olayin sosyal boyutu düsünüldügünde bu durum, toplum ve fertlere saglayacagi yararlar bakimindan apayri bir önem tasimaktadir. Davalinin dairesinde Nancy isimli köpegi beslemesinin ana sebebi, içine kapanik bir kisilige sahip oldugu belirtilen oglunun bir nevi psikolojik terapisini saglamak oldugu belirtilmistir. Bu durum dikkate alindiginda, köpegin davalinin konutunda beslenmesiyle saglanacak yarar, tahliyesiyle getirebilecegi yararlardan çok daha yüksek olacaktir. Birçok yargi kararinda deginildigi gibi günlük hayat içinde, bilhassa metropol sehirlerde insanlarin, özellikle yasli ve çocuklarin dogadan uzak, kapali ve gürültülü insan iliskilerinin çok sinirli oldugu bir ortam yasamasi, evcil hayvanlarla iliski kurmalari gibi bir ihtiyaci dogurmustur. Bu ihtiyaç insanlar için yararli ve önemli bir ihtiyaçtir. Kesin ve sekli kurallarla insanlari bundan yasaklamak Anayasa ve Hayvan Haklari Sözlesmesine, kisinin kendi konutu içinde diledigi sekilde yasama hürriyetine aykiridir. Elbette toplu yasam alanlari olan apartmanlarda evcil hayvan beslerken komsularin rahat ve huzuruna zarar vermemeye de özen gösterilmelidir. Somut olayda, tanik anlatimlari, kesif ve bilirkisi raporuyla Nancy isimli köpegin komsularin rahat ve huzurunda rahatsizlik vermedigi, evin birinci kat olmasi sebebiyle diger kat malikleriyle muhatap olunmadigi saptanmistir.' ifadeleri yer aldi. Apartman yöneticisi Celal Duran adina avukati Eda Bekci ise yerel mahkemenin kararina itiraz etti. Yargitay 18. Sulh Hukuk Mahkemesi, itiraz üzerine yaptigi inceleme sonucunda karari bozdu. Yargitay, "Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 28. maddesine göre bütün kat maliklerini baglayici sözlesme niteliginde olan yönetim planinda, bagimsiz bölüm ve eklentilerinde kedi, köpek gibi hayvanlarin beslenmesi açikça yasaklanmissa, bagimsiz bölümde beslenen köpek çevresine rahatsizlik vermemis olsa bile uyusmazlik halinde mahkemece yönetim planinin uygulanmasi zorunludur. Ana gayrimenkulün yönetim planinin 9/e maddesinde kat malikleri kurulunca müsaade edilmedikçe, ana gayrimenkulün bagimsiz bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde köpek beslenmesi yasaklanmis bulundugundan, mahkemece bu yönetim planinin sözü edilen hükmü uygulanarak davanin kabulü gerekirken yazili oldugu sekilde hüküm kurulmasi dogru görülmemistir.' denildi.Hukuk mücadelesine devam edeceklerini belirten köpegin sahibi Belgin Kayalar, gerekirse AIHM'ye tasiyacaklarini ifade etti. Kayalar, "Biz Nancy'den ayrilmayiz." dedi. Kayalar çiftinin avukati Beyhan Özer'in de düzeltme talebinde bulunacagi ögrenildi.

17.04.2008

Köpek veya kedi geldikten sonra apartman yönetmeligine eklenen beslenemez maddesi geçersizdir

Geçtigimiz haftalarda birkaç kere üst üste komsusunun besledigi hayvandan rahatsiz oldugu için tahliye davasi açanlari duyduk, birçok telefon aldik.

Takip ettigimiz ve bazisi henüz sonuçlanmayan davalar arasinda kendisi zemin katta oturdugu halde 10. kattaki komsusunu sikayet eden de var, artik orada oturmamasina ragmen açtigi davanin pesinde olan da... Istanbul Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu

Hayvan Haklari Yürütücü Baskani ve Hayvanlari Koruma Dernegi Avukati Ahmet Kemal Senpolat'la apartmanda hayvan besleme hukuku üzerine konustuk. Hayvan sahiplerini degil, hayvanlarin haklarini korudugunu söyleyen Senpolat pek çok hayvanseverin 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu'ndan habersiz oldugu için zor durumda kaldigini söylüyor ve ekliyor: ‘Hayvanlara karsi açilan davalarin altinda komsularin kisisel problemleri agirlikta.'

n Apartmanda hayvan beslemeden önce ne yapmak gerekiyor?

- Her apartmanin bir yönetmeligi var, önce buna bakmak isleri kolaylastirir. Bazi sözlesmelerde, çiftlik hayvanlarinin evde beslenmesi yasaktir gibi bir madde yer aliyor. Çiftlik hayvanlarinin içine kedi ve köpek de dahil! Bu madde varsa onun kaldirilmasi için çogunlugu saglamanin büyük faydasi var. Çünkü bu maddeler degistirilebilir. Bazen apartmanlarda bir daireye köpek alindiktan sonra komsular bu maddeyi ekleyebiliyor. Sonradan eklenmis bir maddenin hiçbir geçerliligi yok.

n Ev hayvanlarinin ne gibi haklari var?

- 5199 numarali Hayvanlari Koruma Kanunu'nun besinci fikrasinda bakima muhtaç olan hayvanlarin evden atilamayacagina dair bir uyari var. Yani, ev hayatina alismis, yasli ya da saglik sorunlari olan hayvanlari sokaga atmak suç. Ama birakin hayvan besleyenleri, hálá bu yasadan haberdar olmayan hukukçular bile var! Hayvanin tahliyesine karar verilebiliyorlar ama bir yanda da böyle bir yasa var. Evde baktigi hayvani sokaga birakan birine karsi sahitler bulur ve fotograf ya da kamera görüntüsü alabilirseniz bu kisi ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

KÖPEGIN YÜRÜRKEN ÇIKARDIGI TIRNAK SESINDEN RAHATSIZ OLAN VAR

n Türkiye'de apartmanda hayvan besleyenlere karsi açilan davalar en çok hangi sikayetlere dayaniyor?

- Gürültü ve tüy sorunu görünürde en sik rastlanan sebep. Fakat davalar arastirildiginda aslinda komsuluk iliskilerindeki terslikler ve bambaska sebeplerden kaynaklanan problemler ortaya çikiyor. Mesela, bir adam bir sitenin 10. katinda köpek besliyor. Ne yandan, ne alttan hiçbir daireden sikayet yok. Fakat blokun zemin katinda oturan komsusu köpegin gürültüsü sebebiyle dava açiyor. Bu gibi davalara çok rastlaniyor ve altindan mesela apartmanla ilgili bambaska bir sorun oldugu çikiyor. Birbirlerine kafayi takmis komsulardan biri hayvan besliyorsa, digeri bu durumu hemen aleyhine kullanmaya kalkabiliyor. Bazilari köpeklerin yürürken çikardigi tirnak sesinden bile sikayetçi olabiliyor.

n Hayvan sahibinin sikayetlere karsi zor durumda kalmamasi için alabilecegi önlemler var mi?

- Kedi ya da köpekle ilgili bir sikayet söz konusu oldugu zaman sikayetçi olan komsu genellikle önce belediyeye telefon açar. Hayvan sahibi olan komsu bilinçsizse, zabitanin gelip hayvana el koyacagi endisesi tasir. Böyle bir hak yok. Hijyen kurallarini ihlal ediyorsaniz zabitanin sizi uyarma hakki var. Apartman dairesinde 10'un üzerinde hayvan besleyenlerin elinden bile hayvan öyle el kol sallanarak alinamaz. Normal sayida hayvan besleyenler içinse zabitanin eve girip hayvani disariya çikarmasi gibi bir sey söz konusu degil. Bu konut ihlaline girer ve cezasi var. Zabita uyarisi alanlarin yapmasi gereken tek sey, hayvan ya da hayvanlarin asi karnelerini, varsa egitim sertifikalarini alip size ait olduklarini göstermek, hepsi bu. Bu yüzden hayvan sahiplerinin ihmal etmemesi gereken en önemli sey asi karnesine sahip olmak.

n Peki is mahkeme boyutuna geldiginde hayvan sahibinin asama asama ne yapmasi gerekiyor?

- Apartmanin diger sakinlerinin hayvandan rahatsiz olup olmadigina bakmali. Sorun gürültüden kaynaklaniyorsa, gürültü tespiti için bilirkisi gelir. Burada köpek sahibinin dikkat etmesi gereken önemli ayrintilar var. Gürültü tespiti, sikayetçi olanin dairesinden yapilir. Hayvanin havlamasi sürekli olmadigi sürece, hayvan sahibi seyrek havlamalara itiraz etme hakkina sahip. Sikayetin geçerli olmasi için gürültünün sürekli ve belirli bir desibelin üzerinde olmasi gerekiyor. Mahkemenin temyiz asamasi da bitip, karar hayvanin tahliyesi dogrultusunda çiktiginda hayvanin tahliyesi için bir icra karari çikiyor ve tabii hayvanla birlikte yillarca ona baglanmis olan sahibi de yeni bir ev bakmaya basliyor.

HAYVANI ÖLDÜRÜLEN NE YAPACAK?

n Komsusunun besledigi hayvani öldüren ya da kendi köpegini baskasinin kedi ve köpegine saldirtanlar var. Bu sekilde magdur olan kisinin haklari nedir?

- Bazi köpek sahipleri köpeklerini bilinçli olarak diger köpek ve kedilerin üzerine salabiliyor, bunlarin hayvan beslememesi gerek. Ya da hayvan sevmeyen bazilari, komsusunun hayvanini zehirliyor ya da vuruyor. Hayvani öldürülen biri suç duyurusunda bulunup, öldüren kisinin 4 aydan 3 yila kadar hapis cezasi almasini saglayabilir. Bu yasada sahipli hayvanlari öldürmekle ilgili ciddi yaptirimlar söz konusu. Hayvan sahipleri, öldürülen hayvanlari için maddi ve manevi tazminat davasi açma hakkina da sahipler. Unutulmamasi gereken, yeterli delile sahip olmak ve davayi söz konusu hayvana degil, sahibine açtiginizi göz ardi etmemek. Ne olursa olsun, suçlu olan saldirgan köpek degil, onun sahibidir. Saldiriya ugrayan ya da saldiriyi gerçeklestiren köpegin asi, egitim durumu, olay esnasinda tasmasiz olup olmadigi gibi noktalar da oldukça önemli.

n Bir genelleme yaparsak, hayvanlar aleyhine açilan davalarin ne kadarini hayvan sahibi kazaniyor?

- Bundan 20 yil öncesine kadar hayvan haklarina lüks gözüyle bakiliyordu. Türkiye'de son 20 yilda kazanilan haklar oldu hayvan haklari. O dönemde genelde tahliye kararlari çikardi, ancak simdiki egilim hayvanlarin tahliye edilmemesi yönünde. Hayvan sahibinin mahkemeye bilinçli çikmasi çok önemli. 5199 numarali kanundan birçok hakimin ve savcinin haberi yok. Bu yüzden hayvan sahibinin bu yasayi mutlaka bilmesi lazim.

DAVALAR ÇESIT ÇESIT

Evcil hayvanlara karsi açilan davalar çogunlukla köpeklerin evden tahliyesi istegiyle açiliyor. Davalar içinde oldukça trajikomik olanlari da var. Geçmis yillarda görülen bir davada, kalça kemigindeki dogustan problem yüzünden iki ayagi tutmayan bes kiloluk bir köpekten korktugu için köpegin tahliyesini isteyen sikayet sahibi tabii ki davayi kaybetmisti.

SALDIRGAN KÖPEGINIZIN HAKKI

Üretimi ve satisi ülkemizde yasaklanmis olan Pittbull'larin bile çok insani sekilde büyütülüp, aile köpegi haline getirilmis olanlari var. Pitbull, Rottweiler ve Japon Tosa irklarinin yeni yasa ile beslenmesi ve üretilmesi yasak. Pittbull'larini yasadan önce almis olanlarin bunu belgelemeleri gerekli. Ayrica köpegin egitim seviyesini gösteren bir belgeye sahip olmalari da yasanabilecek sorunlara karsi bir yarar saglayabilir.Sirma GÜLBAHAR

Apartmanda köpek besleyenler...

Apartmanda köpek beslenmesi ile ilgili malesef istenmeyen durumlar ortaya çikiyor. Yönetim karari degil de apartman yönetmeliginde "evcil hayvan beslenememesi" ibaresi var miydi?

Asagida emsal bir mahkeme karari var. Fikriniz olsun diye yolluyorum. Ayrica hayvan haklari yasa tasarisi iç isleri komisyonunda ve rapor verilmis haberi geldi. Fakat dikkatinizi çekmek istedigim konu, uzun zamandir tartisilan yasa tasarisindaki eksik ve suistimale açik maddeler. Bu konu ile ilgili çalismalar devam ediyor. Ideal bir yasa tasarisinin TBMM’den geçmesi apartman dairelerinde hayvan besleyen kisileri de rahatlatacaktir.

------------------------------
    ÖRNEK MAHKEME

Mersin'de ikamet eden Veteriner Hekim Tandan Emek, 2001 senesinde köpeginin havlamasi yüzünden mahkemeye verildigi halde davayi kazanmistir. Bu veteriner hekimle yapilan kisisel görüsme sonucu, evdeki hayvandan sikayetçi birisi tarafindan mahkemeye verilme durumunda uygulanabilecek savunma metotlari ile ilgili bilgiler asagidadir:

Adana 2. idare mahkemesi
    Dosya no: 2001/761 E.

Kurgu: Sikayetçi apartman sakini köpeginin çok havladigini bahane ederek köpek sahibini Cevre Il Müdürlügü'ne sikayet eder. Köpek sahibine köpegi uzaklastirmasi için uyari gelir. Köpek uzaklastirilmazsa para cezasi gelir. Ancak eger ses ölçümü yapilmamissa bu cezanin hiçbir geçerliligi yoktur, sakin ÖDEMEYIN.

**Öncelikle apartman yönetim plani iyi okunmali. "Apartman yönetim plani" apartmanin insasi bittikten sonra yapilan ilk toplantida yapilir. Yani apartman kaç yil önce insa edildiyse, o ilk toplantida "evcil hayvan beslenemez" diye bir karar yönetim planina konulmus ve kat sahipleri tarafindan imzalanmissa yapilabilecek fazla bir sey yoktur. Sonradan konulan kararlarin (sikayet öncesi-sonrasi) hükmü yoktur.

**Ancak bu karar sikayetçi olunduktan sonra kondu ise sikayetin hiçbir geçerliligi yoktur, dava ilk celsede usul aykiriligi sebebiyle ret olunur. Bu durumda sikayetçi olanin yeniden dava açmasi gerekir (eger yeniden para ödemeyi göze aliyorsa).

Asagida siralananlar, apartman yönetim planinda böyle yazili bir madde olmamasi halinde yapilacaklardir. Buradaki en önemli nokta, sikayet sahibinin sikayetinin tamamen SÜBJEKTIF oldugunun ispatina çalismaktir:

(1) Temel itaat egitimi aldigina dair rapor alinir (veterinerler verebilir belki). Köpegin temel komutlara uydugunu ve basina buyruk hareket etmedigini ispat etme amaçli.

(2) Köpekten rahatsiz olmayan apartman sakinlerinin beyanlari alinir. Örnek:
    Su apartmanin su no'lu dairesinde oturan Falanca Dedik'in köpeginin bu apartmanda oturmasi bizi hiçbir sekilde rahatsiz etmemektedir. Sikayetçi degiliz.
    Toplu imza Muhtardan imza sahiplerinin o apartmanda oturduklarina dair onay.

(3) Mahkemede Savunma: Eger o apartmanda köpekle beraber eskiden beri oturuluyor ve sikayet son zamanlarda yapiliyorsa, o zaman niye simdi sikayet ediyor? Sikayet sahibinin köpegi bir sekilde taciz ederek havlamasina sebep oldugu söylenebilir. Mesela o dairenin önünden geçerken kapiya vurma, veya üst kattan ayagini yere vurarak gurultu yapma yoluyla köpegin havlamasini saglama. Bunlarin elle tutulur bir kanitla belgelenmesi gerekmiyor, "ben sahidim" demek bile savunma sayiliyor.

(4) Cevre Il Müdürlügü’nden gurultu seviyesinin tespiti (fiyati 20-25 milyon civari). Yani kendi evindeki köpegin çikardigi sesin kamuyu rahatsiz edip etmediginin tespiti. Ses tespiti "desibel" olarak yapiliyor. Bumda birkaç önemli nokta var:

a) Ses tespiti mikrofonu köpegin agzina dayayarak yapilmaz. Sikayetçi olan kisinin evinden, yani baska bir daireden yapilir. Ayrica tek bir kere köpegin yüksek sesle "hav" demesi, ölçüm için yeterli degildir. Bu isin usulü, MÜHÜRLÜ bir teyp kullanilarak sikayetçi kisinin evinden en az bir gün boyunca sürekli ölçüm yapilmasidir. Çünkü gurultu kirliligi, "SÜREKLI ve belli bir düzeyin üzerinde oldugunun tespiti" demektir. Bu konuda israr etme
    hakkina sahipsiniz.

b) Genel çevrenin ses düzeyini de muhakkak ölçtürüyorsunuz.Eger genel çevrenin ses düzeyi köpeginkine çok yakinsa köpegi savunma hakkiniz doguyor. Örnegin genel çevrenin sesi 70 desibel çikti, köpeginki 75 çiktiysa su sekilde bir savunma yapilabilir: 'Arada çok az fark var, veya hiç yok, nasil oluyor da köpegin sesi bu genel ses düzeyi içinde rahatsiz edici boyutlara ulasabiliyor?' Isin asli, hemen hemen hiçbir köpek gün boyunca yüksek sesle havlamaz, dolayisiyla hayvanin sesi çogunlukla cevre ses düzeyinin altinda kalir. Rahatsiz edici ses siniri, kanunlara göre 120 desibelden baslar, bu da yaklasik 3-4 otomatik yer kazma aletinin ayni anda çikardigi sese denk gelir ki hiçbir köpek bu sesi çikaramaz. Yani kanunlar geregi, gurultu sebebiyle hiçbir köpek evden atilamaz.

c) Diger bir savunma yöntemi: Eger apartmanda baska havlayan köpek varsa haliyle köpekler haberlesmek için havlayacaklardir. Bundan dogal birsek yoktur, bu köpegin içgüdüsel bir davranisidir. Bu durumda neden benim köpegim sikayet konusu oluyor da digeri olmuyor? (Bu savunma tamamen sikayet sahibinin tarafli davrandiginin ispatina yönelik kullanilabilir).

d) Köpegin sesi ciddi boyutlardaysa, ama ses tespiti yapilmamissa eger, sikayet sahibinin elinde hiçbir delil yok demektir. O zaman savunmada "Neden ses tespiti yapilmadan sikayet ediyor? Gürültülü oldugu nereden belli?" denilebilir.

(5) Köpek sahibinin kusuru olmadiginin ispati da gerekli. Yani köpek sahibi olarak ben köpegimi balkona mi kitliyorum? Ya da aç mi birakiyorum? Köpegimin havlamasi için herhangi bir neden yaratmadigimi ispat edersem eger, bu durumda tek ihtimal (köpek temel itaat egitimi de aldigina göre) bir baskasinin köpegin havlamasina sebep oldugudur. Mesela kapiya vurup taciz ederek (3), veya apartmanda baska köpek varsa (4c). Bu beyani da veteriner hekim ya da yakin bir komsu rahatlikla verebilir.

Tandan beyin israrla üzerinde durdugu üç nokta:

**Sikayet sahibinin SÜBJEKTIF oldugunun ispatina yönelik her turlu savunma ise yarar.
    **Yasal belge olmadan (mahkeme emri) hiç kimsenin eve gelip hayvanin sesini ölçemez. Bunun için de sik ayet sahibinin dava açmis olmasi gerekir.
    **Eger bilimsel bir ses olcumu yapilmamissa verilen para cezasinin hiçbir anlami yoktur, tamamen geçersizdir.

Simdi bir de veteriner hekimin (Tandan bey) basindan gecen olayi tam olarak anlatalim:

Köpegi çok havladigi için sikayet edilmis. Ses ölçümcüler gelmis, hayvanin sesini agzina mikrofonu dayayarak ölçmüsler (ki bu tamamen yasa disi, mahkeme emri olmadan kimse evinize girme hakkina sahip degildir, bunu kesinlikle unutmayin!). Hayvan da havlamis tabii garip alete. Tandan Bey hiç sesini çikarmamis. Ama tutanaga hayvanin sesinin ölçüldügü mesafeyi (10-20 cm gibi) isletmis!.. Ayrica cevre ses düzeyini de oracikta ölçtürerek tutanaga isletmis. Daha sonra mahkemede gerektigi gibi olcum yapilmadigini
    kolayca ispat edebilmis.
    Tekrar ölçmeye geldiklerinde ise sikayet sahibinin evine mühürlü teyp koydurup gün boyunca hayvanin sesini ölçtürmüs. Ayrica yukaridaki maddelerin de çogunu yapmis. Ve sonuçta hayvanin gurultu kirliligi yaratmadigi ortaya çikmis. Davayi kazanmis. Simdi havlayan, ama yeterince yüksek havlamayan, uslu köpegini istedigi gibi apartmanda besleyebilecek.. Apartmandaki herkes köpegi sevdiginden ve "sikayetçi degilim" dilekçesi verdiginden asla yönetim planinda "köpek beslenemez" diye bir maddeyi imzalamayacaklar.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Hatta bak örnek forumda verdiğin örnek mahkeme kararı emsaldir. Bunun çıktısını dosya numarası ile birlikte yönetimine ver.

**Öncelikle apartman yönetim planı iyi okunmalı. "Apartman yönetim planı" apartmanın inşası bittikten sonra yapılan ilk toplantıda yapılır. Yani apartman kaç yıl önce inşa edildiyse, o ilk toplantıda "evcil hayvan beslenemez" diye bir karar yönetim planına konulmuş ve kat sahipleri tarafından imzalanmışsa yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sonradan konulan kararların (şikayet öncesi-sonrası) hükmü yoktur.

**Ancak bu karar şikayetçi olunduktan sonra kondu ise şikayetin hiçbir geçerliliği yoktur, dava ilk celsede usul aykırılığı sebebiyle ret olunur. Bu durumda şikayetçi olanın yeniden dava açması gerekir (eğer yeniden para ödemeyi göze alıyorsa).
    Bu kısım çok önemli, bunu yapmamışlarsa zaten sana karşı hiç şansları yok.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    inatlaşıcam bundan sonra hayvan helak oldu maddi problemide atlattım dava falan kaybedersem sorun olmıcak
    yinede bir avukata danışayım ben taşekkürler saygılar

sonuçları sizlerle paylaşıcağım.

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    apartman yöneticisi apartman yönetimi ile ilgili defterleri resmileştirmiş ise ve alınan kararlar deftere işlenmiş ve imzalanmış ise karar resmidir ve geçerlidir. elbetteki sizin itiraz hakkınız vardır ancak bunu mahkemeye vererek yapabilirsiniz. yoksa alınan karara uymanız gerekir. uymadığınız taktirde apartman yönetimi ve ya yöneticisi sizi mahkemeye verebilir ve büyük ihtimalle kaybedersiniz. ayrıca kişisel görüşüm her ne kadar kedi ve köpekleri sevsemde evde beslenmelerine karşıyım. hem temizlik ve hijyen açısından hem de apartman sakinlerinin huzuru açısından sakıncalı.
    apartmanınızın bahçesi var ise yine apartman yönetiminin kararı ile bahçede tutabilirsiniz belki. saygılar.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Bizde rot besliyoruz...Bende yönetimdeyim bizde de mırın kırın ettiler ama hikaye...bence kendileri daha pis ve gürültülü bu millet kafayı sıyırmış dışarıda her türlü pislik gürültü ile karşı karşıya gelir tepki vermezler yakınlarındaki güzel hayvanlara bulaşırlar...Gelişmiş ülkelerde kör insanlar yada şeker hastası insanlar yada benzer rahasızlıkları olan insanlar yanlarında güvenlikleri ve yaşamsal fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için hayvan- köpek vs beslemek zorundalar.Otobüslere trenlere uçak vs her yerde yolculuk bir şekilde yapabiliyorlar bizde metrobüse binebiliyorlarmı...kör bir insan yanında köpeğiyle nerelere girebiliyor...geri kalmışlık devam ediyor...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Kim haklı kim haksız bilmiyorum. Apartmanda kimseye bir zararı olmadıktan sonra hayvan beslenmesine de karşı değilim. Ama bu güzelim soğuk iklim hayvanını evde besleyerek ona kötülük yapmıyor musunuz?

Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı raven71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    apartman yöneticisi apartman yönetimi ile ilgili defterleri resmileştirmiş ise ve alınan kararlar deftere işlenmiş ve imzalanmış ise karar resmidir ve geçerlidir. elbetteki sizin itiraz hakkınız vardır ancak bunu mahkemeye vererek yapabilirsiniz. yoksa alınan karara uymanız gerekir. uymadığınız taktirde apartman yönetimi ve ya yöneticisi sizi mahkemeye verebilir ve büyük ihtimalle kaybedersiniz. ayrıca kişisel görüşüm her ne kadar kedi ve köpekleri sevsemde evde beslenmelerine karşıyım. hem temizlik ve hijyen açısından hem de apartman sakinlerinin huzuru açısından sakıncalı.
    apartmanınızın bahçesi var ise yine apartman yönetiminin kararı ile bahçede tutabilirsiniz belki. saygılar.

Yanlış. Apartman yönetimi daha önce böyle bir karar (Evcil hayvan beslenemez şeklinde) alıp (Ki bu karar apartman kurulduktan sonraki ilk malik toplantısı olmak zorundadır) yönetim defterine işlemedi ise, eve köpek alınmasından sonra alınan yönetim kurulu kararı geçersizdir. Ve emsal davalarla bu durum nettir. (Bknz : Adana 2. idare mahkemesi Dosya no: 2001/761 E.)

Böyle bir durumda dava usul yönünden düşer. Çünkü apartman yönetimi kat malikleri kanununa göre usulsüzlük yapmıştır. Konu hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmayınız.

Dipnot: Evimde beslediğim ve evden burnunu bile çıkarmayan kedinin apartmanın hijyenine ne gibi bir zarar verdiğini engin bilginizle bana açıklarsanız acip mutlu olurum

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    benden öncede köpek besleniyordu (hatta vefat eden yöneticimiz besliyordu)adam mitte diye birşey diyemiyorlardı
    sonra o gitti bana sardılar

o hayvanı ben almasam başkası alacak (şeklindeki düşüncem yanlıştır)
    ama alınıp 1 metrekarelik bi kafeste bakılacağına benim yanımda olsun istedim

Motosikleti
    RR 250E-9
    Yahu burada sorun seçtiğin hayvanın cinsi değil, apartman yönetiminin hukuksuz duruşu. Ha bana kalsa ben de izmir sıcağında Husky beslemem; hayvanın özellikle yaz aylarında canı çıkıyordur. Ama olan olmuş artık. Zaten dediğim gibi mevzu bu değil

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış. Apartman yönetimi daha önce böyle bir karar (Evcil hayvan beslenemez şeklinde) alıp (Ki bu karar apartman kurulduktan sonraki ilk malik toplantısı olmak zorundadır) yönetim defterine işlemedi ise, eve köpek alınmasından sonra alınan yönetim kurulu kararı geçersizdir. Ve emsal davalarla bu durum nettir. (Bknz : Adana 2. idare mahkemesi Dosya no: 2001/761 E.)

Böyle bir durumda dava usul yönünden düşer. Çünkü apartman yönetimi kat malikleri kanununa göre usulsüzlük yapmıştır. Konu hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmayınız.

Dipnot: Evimde beslediğim ve evden burnunu bile çıkarmayan kedinin apartmanın hijyenine ne gibi bir zarar verdiğini engin bilginizle bana açıklarsanız acip mutlu olurum
    ben temizlik ve hijyen konusunda kendi görüşümü yazdığımı belirtmiştim. ayrıca eğer apartmandaki köpek fiziksel ve psikolojik rahatsızlık veriyor ise alınan karar geçerli olur. öncesi sonrası yok. oraya buraya bakmaya da gerek yok bizzat yaşadım.

not: "engin bilgi..." falan gibi kendinizce aşağılayıcı kelimeler kullanıp da ortamı germeyin.

Motosikleti
    RR 250E-9
    Alıntı raven71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben temizlik ve hijyen konusunda kendi görüşümü yazdığımı belirtmiştim. ayrıca eğer apartmandaki köpek fiziksel ve psikolojik rahatsızlık veriyor ise alınan karar geçerli olur. öncesi sonrası yok. oraya buraya bakmaya da gerek yok bizzat yaşadım.

not: "engin bilgi..." falan gibi kendinizce aşağılayıcı kelimeler kullanıp da ortamı germeyin.
    Bizzat yaşamış olmanız hukuğun gerçeklerini değiştirmez. Fiziksel ve psikolojik rahatsızlık durumu ise yukarıda bahsettiğimiz durumdan farklıdır. Yönetim kararı ile ilgisi yoktur. Buna yönetim karar veremez. Bunlarda da geçerli bilir kişi raporlarının belirli kurallar ile tutulması ve davalı aleyhine olması gerekir. Ki o köpek apartmandan tahliye edilsin. Sizin durumunuzda eğer yukarıda yazılanlar yapılmadan bir tahliye yapılmış ise TC kanunlarının dışında iş yapılmış demektir.

Ahkam kesiliyorsa bir konuda bilgi sahibi olmadan; engin bilgi statüsüne girer. Deneyim; geçerli bilgi anlamına gelmez her zaman. O bakımdan bunu belirtme gereği duydum. Bunu küçümseme ifadesi olarak algılıyorsanız o sizin probleminizdir.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Köpeğin bulunduğu ortam önceden hazırlanıp köpek alınmıştır
    Golden cinsi köpeğinde bir kar köpeği olduğunu unutmayın (yani köpek -40 dereceden izmir sıcağına direk getirilmemiştir)uyum sağlıyabilir
    Atahualpa beyin dediği gbi cins değil konu önemlidir

köpeği çiftliğe vermem söz konusu diğildir.verildiğinde ise yapılacak işlem uyutulmasıdır
    belediye veteriner hekim kararıdır

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    Hayvan sevdiği için karga besleyen , ya da çoban köpeği besleyen birini görmedim...Nedense boyle imaja uygun, huskyler , dobermanlar, alman kurtları, ya da kucakta gezdirmeye uygun bir aksesuar olarak kanişler vs. hayvan sevgisine maruz kalıyorlar.

Apartmanda ne işi var bu zavallı hayvanın...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    - ilk alınan karar her şeyi bağlarmış. demek ki o kararı araştır.
    ben de bazı sitelerdeki yöneticilerimle ters düştüm motosiklet yüzünden.

genelde ütüne yürüyünce, dövünce vs susuyorlar.

eğer ki yine demahkemeye vereceklerse versinler. dava sürdüğü müddetçe son karar alınmış olamaz.

bu arada, hayvansever derneklere danışmanda fayda olabilir. nticede halihazırda ernek avukatları yardımcı olabiliyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:58 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:39 ----------

Alıntı omercem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayvan sevdiği için karga besleyen , ya da çoban köpeği besleyen birini görmedim...Nedense boyle imaja uygun, huskyler , dobermanlar, alman kurtları, ya da kucakta gezdirmeye uygun bir aksesuar olarak kanişler vs. hayvan sevgisine maruz kalıyorlar.

Apartmanda ne işi var bu zavallı hayvanın...
    böyle düşünmen bence şunun için yanlış :

-apartmanda oturduğu halde odun sobası için odun kıran.
    -havanda bahrat döven
    -düğün, nişan,tören yapan ( ev ikametgahtır. tören salonu değildir)
    -evine hububat sklayan ( ev kiler değildir, haşarat ve fareler musallat olabilir )

daha çoğaltılabilir.

yani, apartman dairesini hala müstakil olarak kullanmaya çalışanlar varken bunlar haklı, evinde sadık ve çıkarsız bir dost bulunduran kişi suçlu.
    yok yaaa...

ben olsam ( benzerlerini yaptığım olmuştur )

- eğe bana dava açılırsa, karşı dava olarak yukarıda saydıklarımı gizli noter getirtip hepsini tek tek tasdikletirdim.
    -evinde kuş bile besleyen olursa klarşı dava açardım.
    -çocuk sesi vs varsa yine noter tarafından aşırı ses ölçümü yaptırtarak kayda geçirtirdim.
    - oy birliği ile alınması şart olan apartman ararlarını ( bu öyle bir şarttır ki; herhngi bir imari değişiklik, boya, ampül otomatı, asansör vs hemen her türlüyapılacak işlem için o kat maliki ( kiracı ise kiracı) imza vermedikçe hiçbirini yapamazlar. yapsalar dahi ücret ödemezsin. hatta dava açıp yapılanları geri yıktırabilir, söktürebiirsin.
    ben motosikletim için yapmya çalıştığım her şeyde karşı çıktıkları için şimdi bunu yapıyorum.
    otoparka kapı yaptıramıyorlar.
    kapıya motor taktıramıyorar.
    merkezi anten taktıramıyorlar
    dış kaplamayı ( amntolama yapılamıyor)
    kamelya yapılamıyor
    ek duvar yapılamadığı içinde, belediye yola dahil edip 60metre x 2 metrelik site alanına el koydu
    koyun dahi getirip bağlarlarsa noter getirtip dava açacağımı da biliyorlar
    hiçbir arıza ve bakıma, apartmnan temizliğinede ücret ödemiyorum.
    aidat dahi ödemiyorum.

bunları zaten yapmadan önceki son toplantıda söyleyip bilg verdim. ciddiye almamışlardı ama söyledikten hemen sonra büyük bir kamyon kapalı kasa konteynırı da sitenin önüne alıp koydum. yol belediyeye geçtiği için de bir şey yapamadılar. en fazla 60 tl ceza

şu anda, benden imza almadan daha önce yapılmış olan çatıdaki yalıtımı ve küçük kilercikleri yıktıracağımı bildiklerinden hiçkimse bana karışmıyor.

sen de iyi bir avukata danış.
    herhangi bir açık yakalamaya çalış.
    bak bakalım o halde, el mi yaman bey mi yaman.

ve en son toplantıda ve her fırsatta belittiğim gibi;
    bana, sat şu daireyi de senden kurtulalım demişlerdi.
    ben de, satarsam gazetede ilanla arayıp kadın satıcısına yahut en pis işle uğraşan ya da en az 8-10 çocuklu, çok eşli bir aileye samazsam şerefsizim dedim.

yapacağımı da biliyorlar. yapmazsam şerefsizim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:58 ----------

geçmiş dönemdeki site sorunlarına getridiğim bir çözüm de şu olmuştu :

http://www.motosiklet.net/forum/moto...iri-bizde.html

( motosiklet sesi karşısındaki araba sesi konusu ayrı bir olaydır. tam çözüm sağlamıştı. sen de köpek sesine karşılık çocuk sesi kozunu kullan )
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    dostum bu siteyi bir inceleyiver
    yardım istediğinde gereken yollarda sana gösterilecektir
    gereken birsürü dilekçe örneklerine ulaşabilirsin
    telefonla bilgi alabilirsin

http://www.haytap.org/

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    böyle düşünmen bence şunun için yanlış :

-apartmanda oturduğu halde odun sobası için odun kıran.
    -havanda bahrat döven
    -düğün, nişan,tören yapan ( ev ikametgahtır. tören salonu değildir)
    -evine hububat sklayan ( ev kiler değildir, haşarat ve fareler musallat olabilir )

daha çoğaltılabilir.

yani, apartman dairesini hala müstakil olarak kullanmaya çalışanlar varken bunlar haklı, evinde sadık ve çıkarsız bir dost bulunduran kişi suçlu.
    yok yaaa...
    Ben apartmanda şu yapılır bu yapılmaz demiyorum , sadece imaj için bir canlının satın alınmasına ve hayatının bir dairede geçmeye mahkum edilmesine karşıyım, Komşumun oğlu da evde rotwailer besliyor ama onun iphone 4 ten daha farklı bir anlamı yok o köpeğin ..bilmem anlatabildim mi ?

Ayrıca komşularınızla kurduğunuz medeni ilişki de hayret edilecek cinsten...sizin zaten hukuk bilmediğiniz ortada ama komşularınızın da haktan hukuktan haberleri yok demek ki ...öyle canım istemedi imzalamıyorum, yaptırdıklarınızı da yıktırıyorum ben diye bir şey yoktur kat mülkiyeti kanununda... orada işi bilen bir yönetici olsa dairenizi bile elinizden alır..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    vallaha ben olsam o yünetici yi adam akıllı döverim sanki sitede herşey düzgün de sadece bu güzel varlık mı batıyor ona böyle adamları hepsini toplayıp yakacan kim ne derse desin adam doğru dürüst bakımını yapıyorsa aşı sı falan varsa kimse birşey diyemez bu hayvan kimseyi ısırmadıysa bence kimse karışamaz karıştırmam ev benim istediğimi yaparım yani
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)