Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tüketici Hakları : Fatura Garanti Belgesi Yerine Geçer Mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Arkadaşlar nette aradım ama tam olarak bir cevap bulamadım.
    MediaMarkttan microsoftun wireless mouse 4000 modelini almıştık 1 sene önce ve 1-2 hafta önce aletin alıcısı deli gibi ısınmaya başladı, öyleki elle tutulmayacak kadar sıcak. Haliyle bilgisayar görmedi zaten, çalışmıyor şu an. Nette de bir araştırdımki bu sorun tek bende değilmiş, baya bir kullanıcının başına gelmiş, ki amerikada ürün direk geri alınıyomuş, alette üretim hatası var yani, burası kesin.
    Bugün mediamarkta gittiğimde faturanın yeterli olmadığını, illede garanti belgesi istediklerini söylediler, ki yanlış hatırlamıyorsam aletin içinden garanti belgesi çıkmamıştı.
    Şimdi ne yapmam gerek, alet elimde patladı, üretim hatası olduğu kesin, fatura var, garanti belgesi yok. Ne yapabilirim?
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hazakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Viva City 125
    kaymakamlık ve valiliklerde bulunan, ilçe/il hakem heyetine bir dilekçe ile ve ekinde fatura olmak kaydıyla başvurun...Karar makamı burasıdır.
    Doğaya Dönüş, ruha tılsımlı bir dokunuştur
    www.returnnature.blogspot.com

ShowDown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    Çoğu yer yanlızca faturayla işleme alıyor.Büyük ihtimalle o ürünün garanti belgesini doldurmamışlardır,sırf sıvışmak için böyle birşey söylemişler.Yasal olarak olmayabilir ama ısrar ederseniz alırlar diye düşünüyorum.Hele bağırıp çağırırsanız hemen yumuşuyorlar
    facebook.com/kaskafa

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    anladığım kadarı ile fatura ve garanti belgesi ayrı ayrı olmalı.
    bu sebepten garanti belgesini talep ediyorlar.
    ama fatura malın alındığı tarihi gösterdiğinden dolayı inkar edemezler.

kanaatimce biraz meşakatli olacak,

tavsiyem microsoft türkiyeyi ara şikayetini sözlü olarak dile getir bakalım ne diyecekler ?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

hazakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Viva City 125
    ilgili kanun hakem heyeti başkanı tarafından yüzüme okundu, fatura garanti belgesi yerine geçmez diye...fakat fatura elimde olduğu için firmayı gayri resmi arayarak tehtit etti ve işim halloldu. şimdi pratiker ve diğer büyük firmalarda fatura garanti belgesidir deselerde... garanti belgesiyle gidip faturayı kayıp ettim dediğimde bu sefer de faturayı isteriz dediler.. şikayetvar.com da etkili bir çözüm aracı... eğer satıcı firma orada kayıtlı ise şikayetinize mütakip sizi arayıp yardım etmeye çalışıyorlar...
    Doğaya Dönüş, ruha tılsımlı bir dokunuştur
    www.returnnature.blogspot.com

Microsoft Türkiye' ye konu hakkında mail atın. Cevap alamazsanız, maili alıntı yaparak microsoft' a cevap alamadığınıza dair mail atın. Mutlaka olumlu cevap alacaksınız. Ben motorola cep telefonuyla ilgili benzer bir problemimi motorola amerikaya mail atarak çözmüştüm. Eğer imkanınız varsa mail uzantınız kurumsal bir firmanın uzantısı olsun. Benim o dönemler mail adresim ...@avea.com.tr olarak geçiyordu. Onun da katkısı olabilir.

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Geçer. Media markt başından savmış sizi. Fatura bile olmasın. Seri numarası yeterlidir.
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Fatura garanti belgesi yerine geçmiyor maalesef. Ama garanti belgesi doldurulmamışsa boş garanti belgesi ve faturayla, garanti belgesi doldurulmuşsa sadece garanti belgesiyle işlem yapabilirsin. İlle de garanti belgesi demelerinin sebebi muhtemelen aynı ürünü getiren bir kaç firma vardır ve senin aldığını hangi firmanın sattığını/destek sağlaması gerektiğini öğrenmek için istiyorlardır. Microsft destek merkezini ara. Benzer durumda, garanti belgesi kayıp ama faturası olan logitech z5500 için logitech destek merkeziyle görüşmüştük. Seri numarasından ürünün hangi firmaya ait olduğunu bulup hem sorunumuzu gidermiş hem de garanti belgesi vermişlerdi.

Edit: Arayacağınız telefon muhtemelen 0800 le başlayan ve Türkiye'ye ait olmayan bir numara olacaktır. Logitech'te böyleydi ama bozuk ta olsa Türkçe konuşan bir eleman yardımcı olmuştu. Taaaa Hollanda'dan. (destek merkezleri oradaymış)

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    geçerlidir.
    ya da bazı şirketler, "geçerli" deyip bize sadece fatura diyorlar.

sen valiliklerdeki tüketici haklarına başvur bence...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:07 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:05 ----------

Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçer. Media markt başından savmış sizi. Fatura bile olmasın. Seri numarası yeterlidir.
    hah işte, aynı şirket

seri numarası yeterlidir. bir barkod okuyuşuna bakar her şey
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    microsoftun ürünlerine logosoft diye biryer bakıyormuş, benden öncede birkaç kişi bozulan ürünü için gelmişti, sadece fatura ile işlemlerini hallettiler ama olay microsoft olunca illede garanti belgesi istiyolarmış.
    ayrıca seri numarasından bulurlar tabiki, misal 2.el bi kemera almıştım sony marka, 1 sene sonra bozuldu, elimde ne garanti belgesi ne de fatura, servise götürdüm, 200-300 verip tamir ettiricektim ama meğersem garantisi varmış, 5 kuruş almadılar. aynı şeyi bu logosoftunda yapması lazım ama önce gidiyim kavga ediyim, sonrada hakem heyetine.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Bu şekilde büyük teknoloji marketlerde garanti belgesimi dolduryorlarmış satıştan sonra ?

Bana göre müşteriliğimiz kasadan geçince bitiyor böyle yerlerde.
    Faturanın garantiyi sağlaması lazım.
    Sonuçta bu ürünü faturasıyla vergisini ödeyerek aldığını kanıtlıyorsun.
    Yiyim garanti belgesini.
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    4822 Sayılı Kanun İle Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun
    İkinci Kısım
    Tüketicinin Korunması Ve Aydınlatılması

Garanti Belgesi [Madde 13] [Değişik; 06.3.2003 - 4822/20 md]

İmalatçı veya ithalatçılar ithal ettikleri veya ürettikleri sanayi malları için bakanlıkça onaylı Garanti Belgesi düzenlemek zorundadır. Mala ilişkin faturanın tarih ve sayısını içeren garanti belgesinin tekemmül ettirilerek tüketiciye verilmesi sorumluluğu satıcı, bayi veya acenteye aittir. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari 2 (iki) yıldır.

Satıcı, Garanti Belgesi kapsamındaki malların, garanti süresi içerisinde arızalanması halinde malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür.

Tüketici Hakem heyetlerinin kararları ve Tüketici Mahkemelerinin emsal kararları son kullanıcıya kesilen satış fişinin garanti belgesi yerine geçececeğini defaatle karar altına almışlardır.

yani elinizdeki satış fişi garanti belgesi olarak geçerlidir.

1. Ürünü yetkili servisine götürün bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Rezervasyondaki elemanlarla tartışmayın şefini müdürünü isteyin ve talebinizi iletin.

2. Hala sorun çıkarmaya devam ederlerse her ilçede kaymakamlık bünyesinde kurulmuş ve ücretsiz hizmet veren hakem heyetleri vardır. Kolayca, bir dilekçe ile başvurunuzu yaparsınız ve olay bir kaç haftada lehinize çözülür.

Hakkınız koruyun ...

Motosikleti
    Stunt Apache RTR Artık Yok....
    Fatura yeterlidir resmen sizi başlarından sağmışlar.Selepsiz herifler..
    Kackere telefonumu servise gönderdim hep fatura ile hiç garanti belgesini göstermedim.
    [B]Bahadır Şenonar[/B] [COLOR="Red"]A rh(+)[/COLOR]
    [B]Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.[/B] :bounce:

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    kendi alanında söz hakkına sahip firmalardan en büyüğünde servis alanında görev yapmaktayım garanti belgesi son kullanıcı tarafından ibraz edilemiyorsa , fatura garanti başlangıç tarihi olarak kabul edilmektedir.

genelde şu var ki kullanıcıların birçoğu of kşimd kim uğraşacak diyerek garanti takibinden vazgeçeceği bilindiği için bu şekilde direnç yaratılıyor yoksa tüketici hakem heyetine gitseniz tek bir yazı ile zaten bunu firmalar kabul edilyorlar ama direnç garanti iadesi sayısının azalmasına sebep veriyor
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Media markt sadece satıcı. Bu ürünün servisine veya distribütörüne faturası ile başvurduğunda kabul edecektir.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Kanun ve hukmunu simdi hatirlamiyorum ama ithal edilen her turlu elektronik esya Sanayi ve Ticaret Bakanliginca garanti belgesi zorunluguna tabidir.

Yani Ithal eden kisi garantisini taahut etmek zorundadir. Fatura bu mali aldigini ispatlar gerisi bos hikaye. Duzenlemediler vermediler dersin , birde ustune camur atarsin her sey senin elinde onlarin degil.

Magza mudurune git kim ise yetkilisi servisi seni yonlendirsin. Faturayi ver ve tamirini iste. Yapmaz lar ise tuketici haklarina ve sanayi ve ticaret odasina dilekce yaz.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    faturası olduktan sonra garanti belgesi olmasa bile bakmak zorundalar... onlar garanti belgesini sadece seri numarası için isteye bilirler....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    microsoftun ürünlerine logosoft diye biryer bakıyormuş, benden öncede birkaç kişi bozulan ürünü için gelmişti, sadece fatura ile işlemlerini hallettiler ama olay microsoft olunca illede garanti belgesi istiyolarmış.
    ayrıca seri numarasından bulurlar tabiki, misal 2.el bi kemera almıştım sony marka, 1 sene sonra bozuldu, elimde ne garanti belgesi ne de fatura, servise götürdüm, 200-300 verip tamir ettiricektim ama meğersem garantisi varmış, 5 kuruş almadılar. aynı şeyi bu logosoftunda yapması lazım ama önce gidiyim kavga ediyim, sonrada hakem heyetine.
    Logosoft biraz sorun çıkarmaya meyilli bir firma. Ama hergün ısrarla ararsan bıkıp sağlam malın bile yenisini verebilirler.

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Media markt sadece satıcı. Bu ürünün servisine veya distribütörüne faturası ile başvurduğunda kabul edecektir.
    Asıl nokta bu. Fatura varsa Servis yada distribütör ile görüşülerek sorun %100 giderilir. Faturanın fotokopisini gönderin, aslı sizde kalsın.
    112ciyiz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)