Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Avukat(lar) varsa konuya bi göz atabilirlermi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Herkese merhaba öncelikle,

Bugün ciddiyetini anladığım bir olayımızla ilgili bilgi almak isterim. Ceza Hukuku'na hakim olan abiler, ablalar kardeşler varsa onların bilgileri ve olayla ilgili yorumları daha bi değerlidir gözümde... (darılmaca yok (: )

Geçtiğimiz şubat ayında Ankara'da özel güvenlik olarak çalıştığım AVM'de işyerinin nöbet mevkiine genel talimatını açıklamaya çalışayım: sabah 10:00'a kadar tesise girişler kontrol altında tutulur. özel durumları olanlar (AVM çalışanları ve koordinasyon merkezine bilgisi verilmiş kişiler) dışında şahıs ve bunlara ait araçlar (AVM stickerı yapıştırılmış olan veya araçtakinin AVM kimlik kartı görülmesi) tesise alınmaz.

AMV'ye yeni açılan bowling salonunun mimarı olduğunu sonradan öğrendiğimiz şahıs, mevkiye aracıyla geldi, doğal olarak sorular soruyoruz, ne işi olduğunu anlamaya çalışıyoruz ki otomasyon merkezinden teyidini alırsak yardımcı olalım.

Adam(!) baştan beri olumsuz yaklaştı olaya: "bu ne kardeşim! her birinize ayrı dert mi anlatacaz! hep aynı terane!" derken telsizle güvenlik amirini mevkiiye davet ettim, Amire paslayacaktım adam(!)ı. Anons ederken hakaretleri devam da ediyodu: "dangalak, salak, gerizekalı vb." Bu arada mimar arabasını sokak ortasına bırakmıştı. trafiği açmak için aracını kenara alması konusunda uyardığımda, arabasına giderken geri döndü ve AVM kameralarının önünde yüzüme yumruk atmak suretiyle darp ederken ecdadıma da küfür etti. Küfürü duyduktan sonra ben de karşılık verdim. sonrasında "170" anonsu (acil durum, acil çağrı) çektim. Arkadaşlarımdan bazıları mevkiiye gelerek benim de kanlar içindeki halimi ve etafımdaki kalabalığı görünce adam(!)a saldırdılar. Bunun sonucunda Adam(!)ın kafa derisinde kesik ve burnunda kırıklar oluşmuş.

konuyla ilgili olarak hemen yanımızdaki özel hastaneden darp raporu aldık. polis çağırıldı, karakolda ifade verdik.

olayla ilgili olarak bana yardıma gelen arkadaşlarımdan ikisinin özel güvenlik şirketinden ilişikleri AVM yönetiminin baskısıyla kesildi.

ilişiği kesilen arkadaşlarımdan birinin hukuki özel durumu var. nedir tam olarak bilemiyorum ama 3 yıl ceza alırsa eski cezası da üzerine eklenebilirmiş.

Bununla ilgili olarak Cumhuriyet Savcısı olaya karışan ben ve 3 arkadaşımdan birine takipsizlik vermiş. bize de TCK 37/1, 53, 86/1-3/b ve 87/3 maddelerini yöneltmiş.

Savcılık Mart ayının 14üne çağrı kağıdı yollamış, bana ulaşan yok, diğer iki arkadaşıma da bugun ulaşmış.

Tüm bu bilgilerin ışığında, ne olur? ne olmaz?

Vakit ayırdınız okudunuz. Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ahmet Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Subaru Xv
    Karşı taraf tck125 ve tck86/2 maddelerinden yargılanır. En az 4 ay olmak üzere hapis cezasına hüküm olunur. Para cezasına çevrilebilir.

Tazminat talep edebilirsiniz. Sizin için olumsuz bir durum görünmüyor.
    OFG ve agrasiwe bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Ahmet Abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karşı taraf tck125 ve tck86/2 maddelerinden yargılanır. En az 4 ay olmak üzere hapis cezasına hüküm olunur. Para cezasına çevrilebilir. Tazminat talep edebilirsiniz. Sizin için olumsuz bir durum görünmüyor.
    peki Ahmet Abi, özel durumu olan arkadaşımla ilgili neler söyleyebiliriz? Tazminat derken hangi konuda nekadar olabilir?
    image is nothing without power, power is nothing without control.

OFG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Karşı taraf tck125 ve tck86/2 maddelerinden yargılanır. En az 4 ay olmak üzere hapis cezasına hüküm olunur. Para cezasına çevrilebilir.

Tazminat talep edebilirsiniz. Sizin için olumsuz bir durum görünmüyor.
    Adalet yerini bulsun Ahmet abi :D Konuşma üslubundan anlamıştım avukat olduğunu ^^

Ahmet Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Subaru Xv
    Alıntı numangokce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki Ahmet Abi, özel durumu olan arkadaşımla ilgili neler söyleyebiliriz? Tazminat derken hangi konuda nekadar olabilir?
    Anladığım kadarıyla arkadaşınız 3 yıl denetimli serbestlik süresinde. tc86/1'den yargılanıp ceza alma ihtimali yüksek.

Darp edilmeniz nedeniyle çalışamadığınız günler, hastane masrafları ve maruz kaldığınız hakaret,küfür gerekçeleriyle tazminat isteyebilirsiniz.

Haklı iken haksız duruma düşmemek için mutlaka bir avukattan yardım alınız.

JackofSpades - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer (2006)
    -Sen uğradığın darp neticesinde şikayetçi olup tazminat talep edebilirsin. Tabi kamera görüntüleri varsa senin de karşılık verip vermediğin göz önünde bulundurulur.
    -Aynı şekilde dayak yiyen adam da arkadaşlarından şikayetçi olabilir. Fakat Özel güvenlik personeli orantılı biçimde zor kullanma yetkisine sahiptir, ayrıca karşı tarafın saldırganlığı tahrik unsurudur bunlar hafifletici sebep olabilir.
    -Ayrıca anladığım kadarı ile iki tarafın da yaraları BTM ile giderilebilir kalıcı hasara yol açmaz. Bu durumda mağdurların şikayeti göz önünde bulundurulur uzlaşma yolu açıktır.
    - Daha önce suça karışıp da hakkında 3 yıl içinde suç işlememesi şartıyla hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yönünde bir mahkeme kararı bulunan arkadaşınız sıkıntı yaşayabilir. Bu olaydan ceza alırsa eski aldığı, fakat ertelenen cezası da üzerine eklenip infaz edilir. Bence durumu ayrıntılı bir biçimde bir avukata danışıp karşı tarafla uzlaşma yoluna gidebilirsiniz.
    Hayat iyi kartlara sahip olma değil, bazen kötü bir eli iyi oynama meselesidir.

Motosikleti
    Anladığım kadarıyla arkadaşınız 3 yıl denetimli serbestlik süresinde. tc86/1'den yargılanıp ceza alma ihtimali yüksek.

Darp edilmeniz nedeniyle çalışamadığınız günler, hastane masrafları ve maruz kaldığınız hakaret,küfür gerekçeleriyle tazminat isteyebilirsiniz.

Haklı iken haksız duruma düşmemek için mutlaka bir avukattan yardım alınız.
    yarın bir avukatla yüzyüze görüşme ayarladım.

peki bu çağrı kağıtlarının geç gelmesi ve hiç gelmemesi durumu var. bundan sorumluluğumuz varmı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:38 ----------

Alıntı JackofSpades adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -Sen uğradığın darp neticesinde şikayetçi olup tazminat talep edebilirsin. Tabi kamera görüntüleri varsa senin de karşılık verip vermediğin göz önünde bulundurulur.
    -Aynı şekilde dayak yiyen adam da arkadaşlarından şikayetçi olabilir. Fakat Özel güvenlik personeli orantılı biçimde zor kullanma yetkisine sahiptir, ayrıca karşı tarafın saldırganlığı tahrik unsurudur bunlar hafifletici sebep olabilir.
    -Ayrıca anladığım kadarı ile iki tarafın da yaraları BTM ile giderilebilir kalıcı hasara yol açmaz. Bu durumda mağdurların şikayeti göz önünde bulundurulur uzlaşma yolu açıktır.
    - Daha önce suça karışıp da hakkında 3 yıl içinde suç işlememesi şartıyla hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yönünde bir mahkeme kararı bulunan arkadaşınız sıkıntı yaşayabilir. Bu olaydan ceza alırsa eski aldığı, fakat ertelenen cezası da üzerine eklenip infaz edilir. Bence durumu ayrıntılı bir biçimde bir avukata danışıp karşı tarafla uzlaşma yoluna gidebilirsiniz.
    uzun uzun yazmışsınız. teşekkür ederim. yalnız şöyle bir sıkıntı olabilecek bir durumumuz söz konusu: kamera kayıtlarımız var ama adamın bana vurduğu an yönlendirme tabelası tarafından perdelenmiş. adamın bana vurduğu görünmüyo ama benim ona iteklemek suretiyle temasım görünüyo.

ysfist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 xt660z TENERE
    stajyer avukatım yardımcı olayım soru(nu)na.

hakkında takipsizlik verildiyse dava açmayacak demektir savcı. Ancak şikayetçi taraf 15 gün içinde takipsizliğe itirazda bulunursa savcı tekrar inceler ona göre karar verir ama merak etme düşük bir ihtimal hakkında ceza davasının açılması. çünkü görevini icra ederken haksız tahrik sonrası karşılıklı hakaret ve karşılıklı darp var ufak ölçüde. merak edeceğin bir durum yok.

ayrıca çağrı kagıdının gec gelmesi de başını dara sokmayacaktır yukarıda açıkladığım nedenlerden ötürü.

iyi günler

Motosikleti
    Alıntı ysfist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    stajyer avukatım yardımcı olayım soru(nu)na.

hakkında takipsizlik verildiyse dava açmayacak demektir savcı. Ancak şikayetçi taraf 15 gün içinde takipsizliğe itirazda bulunursa savcı tekrar inceler ona göre karar verir ama merak etme düşük bir ihtimal hakkında ceza davasının açılması. çünkü görevini icra ederken haksız tahrik sonrası karşılıklı hakaret ve karşılıklı darp var ufak ölçüde. merak edeceğin bir durum yok.

ayrıca çağrı kagıdının gec gelmesi de başını dara sokmayacaktır yukarıda açıkladığım nedenlerden ötürü.

iyi günler
    arkadaşlarımdan biri "yırtmış"ken, diğeri "okka altı"na gidebilir. ben ve diğer arkadaşımın da durumumuz belli değil yani.. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Cevap yazan, yazmayan, okuyan, kısaca vakit ayıran herkese teşekkür ederim.

Bu forumu bu yüzden çok seviyorum işte. Her konuda merak ettiğimiz veya yardıma ihtiyaç duyduğumuzda soracak birileri ve samimiyetle yardımcı olmaya çalışanlar var.

astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    arkadaşım öncelikle büyük geçmiş olsun. uzun zamandır bu meslekteyim dilimin döndüğünce ve bildiklerim doğrultusunda anlatmak istedim. başta bir örnek vererek devam edeyim. yanlış olmaz ise aydında bir şahıs özel güvenliğe küfür etmiş ve olay karakola taşınmıştı. mahkeme küfür eden şahısa az bi ceza vermiş verilen cezayı yargıtay, güvenlik görevlisi mesai saatleri içerisinde görev alanında kolluk kuvvetlerine bağlı yardımcı kurum olarak gördüğü için cezayı artırmıştı.yani güvenlik görevlisi görev yerinde kısmen polisgörevi yapmakta. sizin konunuza gelince çalıştığınız kuruma gelen şahıs her hangi bir sebepten ötürü size yumruk attıysa bu sizinde karşı tarafa yumrukla cevap vereceğiniz anlamına gelmiyor malesef. orantılı olarak karşılık vermek gerekiyor. bir diğer örnek ise ankarada x bir hastanede yakınını kaybeden şahıslarla kavgaya tutuşan güvenlik görevlilerine mahkemeden yüklü miktarda ceza gelmiş ve bir güvenlikci hapis yatmıştı. ankarada aldığım özel güvenlik eğitimime ankara emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube amiri derse girmişti. dediği aynen şu her ne olursa olsun sakınha görev yerinizde kimseye yumruk atmayınız. dostum tekrar tekrar geçmiş olsun işinde iyi bir avukat tutup davanda haklı olduğunu kanıtlamanı diliyorum...

Motosikleti
    Alıntı astorojna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güvenlik görevlisi mesai saatleri içerisinde görev alanında kolluk kuvvetlerine bağlı yardımcı kurum olarak gördüğü için cezayı artırmıştı.yani güvenlik görevlisi görev yerinde kısmen polisgörevi yapmakta
    sırf bu konu olduğu için biraz daha rahatım şahsım adına. tabiki kaba kuvvetle karşılık vermek doğru değil, engelleme yapılıp alıkonulup polise teslim edilseydi durum farklı olurdu. Ancak Ecdada küfür edene de teşekkür edilmesi beklenemez. :D

Motosikleti
    Yamaha Mt09
    sırf bu konu olduğu için biraz daha rahatım şahsım adına. tabiki kaba kuvvetle karşılık vermek doğru değil, engelleme yapılıp alıkonulup polise teslim edilseydi durum farklı olurdu. Ancak Ecdada küfür edene de teşekkür edilmesi beklenemez. :D
    Gerçekten durumuna üzüldüm. akşama kadar banada çok denk geliyor. ya sabır deyip geçiyorum. benim size tavsiyem iyi bir avukat tutmanız. bu aradada haklarınızı iyi araştırın. karşılıklı uzlaşabiliyorsanız bu daha iyi olur.
    kadeh! karşındakine kaldırılır, aklındakine içilir...

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Arkadaşınız için çıkış yolu meşru müdafaa gibi ama anlattıklarınıza karşı zor.

Motosikleti
    Gerçekten durumuna üzüldüm. akşama kadar banada çok denk geliyor. ya sabır deyip geçiyorum. benim size tavsiyem iyi bir avukat tutmanız. bu aradada haklarınızı iyi araştırın. karşılıklı uzlaşabiliyorsanız bu daha iyi olur.
    meslk zor valla :D Allah size de kolaylık versin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:48 ----------

Alıntı onurordek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşınız için çıkış yolu meşru müdafaa gibi ama anlattıklarınıza karşı zor.
    valla orda ne oldu hepsini hatırlamıyorum. Arkadaşımın anlattığına göre o kalabalıkta "karşı taraf"tan başka herkesle tartışmış. bunları mahkemede detayıyla anlatacaz tabi...

Tekrar Herkese çok teşekkür ederim.

Motosikleti
    Olayla ilgili son gelişmeyi paylaşmak istedim:

Bugün beklediğim Mahkeme kağıdı geçti elime. Cumhuriyet Savcısı karşı tarafa TCK'nun 86/2-3/c (iki kez), 125/1-3a-4, 43 ve 53. maddelerini yöneltmiş.

Görev başında olduğum için ve trafiği aksattığı için cımbızla çekmiş almış maddeleri...

bir de bu "iki kez" neyin nesi? onu merak ettim.

Sonumuz hayrolsun...

Motosikleti
    Yamaha Mt09
    Olayla ilgili son gelişmeyi paylaşmak istedim:

Bugün beklediğim Mahkeme kağıdı geçti elime. Cumhuriyet Savcısı karşı tarafa TCK'nun 86/2-3/c (iki kez), 125/1-3a-4, 43 ve 53. maddelerini yöneltmiş.

Görev başında olduğum için ve trafiği aksattığı için cımbızla çekmiş almış maddeleri...

bir de bu "iki kez" neyin nesi? onu merak ettim.

Sonumuz hayrolsun...
    yani tam olarak ne oldu şimdi???
    kadeh! karşındakine kaldırılır, aklındakine içilir...

Motosikleti
    yani tam olarak ne oldu şimdi???
    (: mahkeme öncesi sürecindeki gelişmelerden biri... önemsiz de olsa gelişme (: belki aramızdaki "adalet insanları"nın söylemek istedikleri vardır (:

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle geçmiş olsun,

Adam size küfür edebilir, sizi darp edebilir ama bu 4-5 tane güvenlikçinin adama dalma hakkını doğurmaz. Etkisiz hale getirirsin. Kesinlikle sen yumruk atamazsın, yada arkadaşlarınla birlikte adamın burnunu kırıp kafasında yaralanmaya sebep olamazsın.

Ben mimarın yerinde olsam savcının kararına itiraz ederim, önceden aldığı cezası ertelenen arakdaş zaten kim vurduya gittiği gibi arada sizleride kaynatırdım. Kusura bakma, eğitimsizliğin bedelini ödemelisiniz. 4 kişi bir olup dalamazsınız adama. Zaten olay hakime intikal ettiğinde savcıdan farklı değerlendirir.

Motosikleti
    Yamaha Mt09
    sonucunu çok merakla beklediğim tatsız bir hadise. inşallah iki taraf içinde hayırlısı olur. buradan gelişmeleri paylaşırsan belki bi faydamız olur.

Motosikleti
    Alıntı yqavuzhyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun,

Adam size küfür edebilir, sizi darp edebilir ama bu 4-5 tane güvenlikçinin adama dalma hakkını doğurmaz. Etkisiz hale getirirsin. Kesinlikle sen yumruk atamazsın, yada arkadaşlarınla birlikte adamın burnunu kırıp kafasında yaralanmaya sebep olamazsın.

Ben mimarın yerinde olsam savcının kararına itiraz ederim, önceden aldığı cezası ertelenen arakdaş zaten kim vurduya gittiği gibi arada sizleride kaynatırdım. Kusura bakma, eğitimsizliğin bedelini ödemelisiniz. 4 kişi bir olup dalamazsınız adama. Zaten olay hakime intikal ettiğinde savcıdan farklı değerlendirir.
    bunun "eğitimsizlik"le alakası olduğunu şöyle düşünebilirim, şahsım adına ifade etmeye çalışayım, mahkemedeki savunmama öfke kontrolü için aldığım desteğin belgelerini ve kullandığım ilaçların da reçetelerini sunacağım. evet, öfke kontrolü için hala eğitim alıyorum. Etkisi olurmu, bilemem.

Adam(!) gelecek bana küfür edecek, bana da değil, ECDADIMA küfür edecek, bende kayıtsız kalacağım öylemi?

Adam bana darp edecek, Tehlikeli durumlarda yardım anonsu çekmem gerektiği bana yazılı olarak tebliğ edilmesine rağmen anons çekmeyeceğim öylemi?

yine şahsım adına ifade etmeye çalışayım, bana tebliğ edilen emri yerine getirdim. sonrasında kontrolden çıkan olayda kişiler karşı tarafa saldırdılar. Burdaki sebep ise takımdaki birinin kötü durumu dahası bütün güvenlikçilere hakaret ve küfür etmiş olması. Burda herkes müşteki, herkes sanık. sanmayın ki "mimar" madur...

ayrıca savcılık makamı, iddia makamıdır. Karar değil.

TCK maddelerini paylaştım. merak ederseniz kime hangi konuda hangi aralıklarda ceza istemi var bakabilirsiniz. istemezseniz ben sizinle paylaşabilirim.

ifade edebildiğime inanıyorum.

Vesselam

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:17 ----------

sonucunu çok merakla beklediğim tatsız bir hadise. inşallah iki taraf içinde hayırlısı olur. buradan gelişmeleri paylaşırsan belki bi faydamız olur.
    olumlu veya olumsuz tüm gelişmeleri paylaşırım tabi (:

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)