Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Iron Maiden-Yeni albüm "Final Frontier"

Motovento
    REKLAM ALANI
    Qweasdnon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Evet,daha önceden de forumda açtığım bir ankette rock müzik dinleyicisinin çok olduğunu görmüştüm..Katılanların %50'siydi neredeyse...

Gelelim başlıkta dediğim gibi babaların yeni albümüne...

Öncelikle şunu belirteyim;İflah olmaz bir Maiden severim...Objektif olamadığım ender gruplardandır...Rock müzik dinlemeye başlamamın nedenidir...Kısaca hastasıyız...

Neyse ne diyorduk efendim, hah evet yeni albüm "Final Frontier"...
    Maiden'ın altın yıllarını bilenler bilir...Number of the Beast,Piece of Mind,Powerslave,Somewhere in time,Seventh Son of a Seventh Son,No prayer for the dying ve Fear of the Dark albümlerini grubun en parlak olduğu yıllardır..Daha sonra vokal değişikliği ile çıkan iki albüm ve ardından tekrar efsanevi vokalist Bruce Dickinson'ın dönüşüyle çıkan Brave new world,Dance of death ve A matter of life and death albümleri...Bruce ilk ayrıldığı zamanlarda X factor ve Virtual XI albümlerinde Blaze in vokaliylede grup taş gibiydi...Ancak altın yılların fanatikleri için grubun soundu ciddi anlamda değişmişti...Bruce geri döndüğünde çıkan BNW,DoD ve AMOLAD albümleride gerçekten sıkı albümlerdi(demiştim objektif olamıyorum diye).Ancak eski dinleyiciler için altın yıllar hala bir özlemdi...Çünkü farklı bir şeyler vardı...Steve Harris prodüktör diyemidir yaşlandılar diyemidir bilemiyorum...Ama sanırım en iyi tanımlama şu olucak;Grubun müziği olgunlaşma dönemine girmişti ve bir metamorfoz geçiriyordu...3 gitar ve Bruce ile Iron Maiden tekrar olgunlaşmanın getirdiği soundu oturtma çabasındaydı...Değişim dönemleri hep riskli ve sıkıntılıdır...Ama yine objektif olmadan son derece subjektif olarak şunu söyleyebilirim Maiden bu dönemi çok sağlam hitlerle atlattı...

Deminden beri giremedim ama şimdi artık olaya geliyorum...Yeni albüm Final Frontier tam tanımıyla Seventh son ve somewhere in time arası bir albüm...Tek kelimeyle babalar yıkmış ortalığı...Zaten 21 ülkede bilboard listelerine 1 numaradan girmeleri ve pek çok ülkede ilk 5 te olmaları bunu doğrular nitelikte...10 şarkının 8'i klasikleşmeye aday diyebilirim...Objektif olmadan söylersem 10 da 10...Baslar daha geride,Adrian Smith ağırlıklı ve Bruce un ağıt söylercesine yaptığı vokaller beni benden aldı 2-3 gündür sabah akşam motorda evde her yerde dinliyorum...Bir maiden klasiği olarakta dinledikçe daha çok oturuyor daha bir içine giriyorsunuz albümün...
    Lafı fazla uzattım belki ama daha çok söyliycek şeyim var...Neyse sevenler varsa onlarda fikirlerini belirtsinler yine yazarım...Bütün bu yazının özeti şu aslında "Up the irons!"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    ah bi konsere gelseler yahu. gelmeyen kalmadı ama bi tek bizimkiler gelmedi. steve harrisi yakından görmeden ölürsem gözüm açık gider yeminle.
    ayrıca steve harrise bir sitemimdir, bu kadar iyi çalma kardeşim, taklit edemiyorum
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Ben harbiyede seyrettim geldiklerinde hatta çıkışta taksim meydanında çay içerken 7-8 kişi marmara otelin önüne gittiik...Steve Harris hayranların kapının önünde diye haber alınca inmiş aşağıya...,hemen el sıkışıp tişörte bilete imzayı attırdıydım

Bu arada 2011 de çok büyük ihtimalle geliyorlar...Ekim gibi açıklanır...Sonisphere de headliner olucaklar diyorlar...Kesin gibi bir şeymiş...

Ben de NWBHM dinleyicilerindenim, gerçi dinleyici kelimesi yetersiz kalır. Neyse; öncelikle belirtmek isterim ki, çok sıkı Iron Maiden fanı olduğunuzu söylemişsiniz ama, müzik tarzına "rock" diyip geçmişsiniz. Yapmayın yahu, adamlar Heavy Metal' in devlerinden. Tutup "rock müzik" gibi ağlak bir türün içine koymayın Heavy Metal' in devlerini.

Neyse efendim, lise yıllarımda babamın kaset kaplarındaki resimlere bakarak (eddie resimleri) "bunları resimlerine bakarak mı seçiyosun" alaylarına maruz kalmamı sağlayan gruptur Iron Maiden. Ablamın Iron maiden t-shirt' ünü araklamam, bana büyük gelmesi, t-shit' ün önünü keserek kendi siyah t-shirt' lerimden birinin önüne dikmem evrelerini yaşatan gruptur. (Ablamın intikamı çok acı olmuştu orası ayrı )

Lakin bir gün discovery channel izlerken ekranda Bruce Dickinson' ı bir uçak belgeseli sunarken görünce; "bakalım neymiş" düşüncesiyle başlayan süreç, Dickinson' ın: "Eskiden müzik yapardık, konserden konsere, ülkeden ülkeye geçerdik, coşardık vs. vs. saçımın uzun aklımın kısa olduğu zamanlardı" cümlesiyle ŞAAAKKK diye şalterimin atmasına (aslında belki de şalteri kaldırmama) sebep olmuş ve bana "lan bi dakka yıllardır adamları deli gibi dinler, fikirlerine katılırız, hepsi yalanmış herife bak, o yıllar için neler diyor" dedirterek dinlemeyi bırakmama neden olmuştur.

Çünkü adam o yıllara inanmıyor bile. Yaptıklarını "aklı kısa adamların yapacağı şeyler" olarak gören bi adamın sözlerini neden dinleyeyim.

Ama son albümden bahsetmeniz açıkçası merakımı cezbetti. Sanırım bi göz atmakta fayda var

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Iron olur, Maiden olur,

Alayı gelsin arkadaş İyi iş yapan herkeş gelsin Hele efsaneleşenler başımızın üzerinde otursun, kulak pasımızı Iron Maiden etsinler
    Poturdak

Super Moderator Alper_tim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık araba var
    benim niye hiç haberim olmadı bu albümden
    hemen edineyim bari
    gerçi bende Metallica ya çok objektifimdir
    forever rock
    motosiklet kullanmak şeytanla kumar oynamaya benzer ,hep sen kazanırsın ama o kazandığında oyun biter

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    [QUOTE=bobber;2149143]Ben de NWBHM dinleyicilerindenim, gerçi dinleyici kelimesi yetersiz kalır. Neyse; öncelikle belirtmek isterim ki, çok sıkı Iron Maiden fanı olduğunuzu söylemişsiniz ama, müzik tarzına "rock" diyip geçmişsiniz. Yapmayın yahu, adamlar Heavy Metal' in devlerinden. Tutup "rock müzik" gibi ağlak bir türün içine koymayın Heavy Metal' in devlerini.
    QUOTE]

NWOBHM konusunda iyide bir arşivciyimdir hatta ben de bunun ötesindeyim ama sanırım yanlış yorumlamışsınız...Ben Iron Maiden için rock veya metal herhangi tanım getirmedim...Rock müziğe başlama sebebim dedim...Ben genel sınıfına bakıyorum yoksa tek tek grupları doom,trash,atmosferik porsuk metal,marsık metal,zart metal,zurt metal diye ayırmak komik ve saçma hatta çocukça...Aslında Iron Maiden tam olarak nwobhm yapıyorsada bence bu tarzı icra eden diğer gruplardan yine de farklı(mesela son albüm bayaa progressive,catcy nakarat yerine hikaye şeklinde trafikli şarkılardan oluşuyor)...Nevi şahsına münhasır bir grup...

Rock'ın "ağlak bir tür" olduğu konusunda sanırım rock deyince ikimizin aklına gelenler farklı şeyler...

Motosikleti
    GT250R
    Fazla uzatmaya gerek yok sonuçta heavy metalde death metalde rock'ın bi dalı
    Metal işine fazla sarmamak lazım, zamanında üniversitenin birinde metal bölümü okuyan birine bende anlarım metalden, trash, heavy, death vs. sayınca bi an şok olmuş metal bölümü okuyorum ben bile bu kadar metal türü bilmiyorum diyivermişti
    Bu arada @RunemagicK bas gitar mı çalıyosun sende? Bende çalarım ama biraz daha metallica şarkıları yönünde En son konserde seyircilerden bikaç maiden isteği geldiğinde şaşırıp maiden'e yönelmek lazım demiştim

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Görünce mutlu olduğum başlıklardan biri işte...

Maiden, çocukluğumdan gençliğime her dakika artan bir hayranlıkla dinlediğim bir grup zaten; Powerslave 10'lu yaşlarımın bile vazgeçilmeziyken, şimdi hak verebiliyorum neden öyle olduğuna...
    Bu albüm de yaşlanmayan bir albüm olmuş yine, gerçi El Dorado'dan anlamıştık yılların Maiden'ı etkilemediğini, etkilese de herkes gibi yaşlandırmadığını.

Günlerdir dinletiyorlar kendilerini, araya eskilerden bir şeyler de serpiştirince, keyif de tavan yapıyor, daha ne denir ki...

...denecek bir şey var tabii: "Up the Irons"
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı guitarmix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada @RunemagicK bas gitar mı çalıyosun sende? Bende çalarım ama biraz daha metallica şarkıları yönünde En son konserde seyircilerden bikaç maiden isteği geldiğinde şaşırıp maiden'e yönelmek lazım demiştim
    evet bas çalıyorum, steve harrisin basları ayrı bi eğlenceli valla çalarken, grubumdada baskı ve zulüm ile parçaların neredeyse yarısını maidendan seçtirmiştim zaten
    bu arada ekim 2011de gelicek denmiş. gelirlerse çocuumu keserim, askerde oluyorum o tarihte.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görünce mutlu olduğum başlıklardan biri işte...

Maiden, çocukluğumdan gençliğime her dakika artan bir hayranlıkla dinlediğim bir grup zaten; Powerslave 10'lu yaşlarımın bile vazgeçilmeziyken, şimdi hak verebiliyorum neden öyle olduğuna...
    Bu albüm de yaşlanmayan bir albüm olmuş yine, gerçi El Dorado'dan anlamıştık yılların Maiden'ı etkilemediğini, etkilese de herkes gibi yaşlandırmadığını.

Günlerdir dinletiyorlar kendilerini, araya eskilerden bir şeyler de serpiştirince, keyif de tavan yapıyor, daha ne denir ki...

...denecek bir şey var tabii: "Up the Irons"
    Bazen mesela sorulduğu zaman en iyi albüm en iyi şarkı gerçekten ayırt edemiyorum...Son senelerde eskiden olan ama şu an eksik bir şeyler varmış gibi geliyordu...Özellikle zırt pırt best of çıkarmalarına çok kızıyordum...Adamlar holding olduğu için(Gerçekten Iron Maiden Holdings var,Hatta Maidonians FC diye futbol takımı bile var) amatör ruhları kaybolmuş diye düşünürken Maiden hep yaptığnı yine yaptı ve şaşırttı beni...Bu nasıl bir albüm arkadaş...Zaten albüm Piece of Mind(83) albümünün kaydedildiği stüdyoda kaydedilmiş...Elemanların röportajlarına göre kenardaki kırık havalandırma, halılar, ayrıntılar bile hep aynıymış,sanırım bu da onlara eski günlerin enerjisini mi verdi nedir?

2011 sonisphere için kesin gibi diyorlar...Hatta headliner Iron Maiden ve AC\DC diyorlar...Eğer olursa hacı olucaz demek...Bir de bunun yanına Motorhead,Black Sabbath filan serpiştirseler...Ama bunamamak lazım Iron Maiden gelsin yeter ki dünya gözüyle brucelu adrianlı maiden görelim...

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    @@@ Qweasdnon @@@
    Hocam anket nerde ? bende katılmak istiyorum
    Rock müzik dinleyenlerin biraz yüzde sayısını düşüreyim
    Keşke anketin linkini de atsaydınız..
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

UğurDuyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CD 250
    abi bu sene mastodon geldi bırakın metallicayı falan ya

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    insnalar doyumsuz ve değişken varlıklardır, son üç albümlerinin kötü olduğuna ve de grubun tarzını yansıtmadığına ben de katılmıyorum zira maiden bana göre yaptığı tarzın hakkını son üç albümde vermiştir. ben de gece gündüz dinlemeden maiden dinleyen birisi olarak seneye ülkemize geldiği takdirde motorlarla gitmeyi planlıyoruz.

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    ne acip terim bunlar hiçbişi anlamadım...
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Maidonians FC iyiymiş, kadro da; kalede Eddie, defansta Eddie, Eddie ve Eddie...vs olsa bari

Sonisphere için bu sene adları bu sene dedikodularda geçerken daha, çok ümitliydim; umarım 2011 olayı olur.
    Bir de Sonisphere'e 4 büyük grup geldi diyorlar......
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

[QUOTE=Qweasdnon;2149205]
    Alıntı bobber adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de NWBHM dinleyicilerindenim, gerçi dinleyici kelimesi yetersiz kalır. Neyse; öncelikle belirtmek isterim ki, çok sıkı Iron Maiden fanı olduğunuzu söylemişsiniz ama, müzik tarzına "rock" diyip geçmişsiniz. Yapmayın yahu, adamlar Heavy Metal' in devlerinden. Tutup "rock müzik" gibi ağlak bir türün içine koymayın Heavy Metal' in devlerini.
    QUOTE]

NWOBHM konusunda iyide bir arşivciyimdir hatta ben de bunun ötesindeyim ama sanırım yanlış yorumlamışsınız...Ben Iron Maiden için rock veya metal herhangi tanım getirmedim...Rock müziğe başlama sebebim dedim...Ben genel sınıfına bakıyorum yoksa tek tek grupları doom,trash,atmosferik porsuk metal,marsık metal,zart metal,zurt metal diye ayırmak komik ve saçma hatta çocukça...Aslında Iron Maiden tam olarak nwobhm yapıyorsada bence bu tarzı icra eden diğer gruplardan yine de farklı(mesela son albüm bayaa progressive,catcy nakarat yerine hikaye şeklinde trafikli şarkılardan oluşuyor)...Nevi şahsına münhasır bir grup...

Rock'ın "ağlak bir tür" olduğu konusunda sanırım rock deyince ikimizin aklına gelenler farklı şeyler...
    Haklısınız yanlış yorumlamışım, kusura bakmayın

türlerin ayrılması konusunda; biraz daha içine girecek olursak, türlerin ayrılmasının çocukça değil, çok gerekli ve yerinde olduğunu sizin de göreceğinizi düşünüyorum.

Şöyle ki; eğer müzik yapıyorsanız, yani müziğin yapısını biliyorsanız söylediklerime hak vereceksiniz: Heavy metali oluşturan, yani yaratan gitar tabları, riffleri ve diğer müzik türlerinde, yani doom' da, speed' de, veya thrash' de kullanılmadığını görürsünüz. Öte yandan, Heavy metal kompleks bir müzik türü olması ve liriksel olarak farklı olmasıyla diğer müzik türlerinden ayrılır. Bu açıdan rock müziğe dem vuracak olursak, rock müzik diğer kalite müzik türleriyle (klasik müzik veya opera) çok çok iyi uyum sağlayabilmektedir, ancak HM kullanılan rifflerin yanısıra sözleriyle de ön planda olduğu için, rock müzik gibi bileşen, bileşiklik gösteren bir müzik olamamaktadır.

Yani HM' in diğerlerinden farklı olmasının sebebi sadece müzik değil, en az onun kadar önemli olan sözlerdir. Iron Maiden' den konu açıldığı için çok yerinde bir örnek olacak verdiğim; "Hallowed Be Thy Name" dinlerken sözlerin olmadığını düşünün. Sadece enstrümental dinleseydiniz aynı etkiyi yapar mıydı sizde.

İşte yapılan müziğin başka hiçbir türde olmaması, sıfırdan icat edilmesi ve sözlerin gösterdiği etki başka hiçbir türde olmadığı için Heavy Metal, Heavy Metaldir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:48 ----------

Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maidonians FC iyiymiş, kadro da; kalede Eddie, defansta Eddie, Eddie ve Eddie...vs olsa bari

Sonisphere için bu sene adları bu sene dedikodularda geçerken daha, çok ümitliydim; umarım 2011 olayı olur.
    Bir de Sonisphere'e 4 büyük grup geldi diyorlar......
    Biz ne diyoruz ??

....tir ordan

Metal Warriors..

Motosikleti
    Dragstar XVS650
    [QUOTE=bobber;2149721]
    Alıntı Qweasdnon adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Haklısınız yanlış yorumlamışım, kusura bakmayın

türlerin ayrılması konusunda; biraz daha içine girecek olursak, türlerin ayrılmasının çocukça değil, çok gerekli ve yerinde olduğunu sizin de göreceğinizi düşünüyorum.

Şöyle ki; eğer müzik yapıyorsanız, yani müziğin yapısını biliyorsanız söylediklerime hak vereceksiniz: Heavy metali oluşturan, yani yaratan gitar tabları, riffleri ve diğer müzik türlerinde, yani doom' da, speed' de, veya thrash' de kullanılmadığını görürsünüz. Öte yandan, Heavy metal kompleks bir müzik türü olması ve liriksel olarak farklı olmasıyla diğer müzik türlerinden ayrılır. Bu açıdan rock müziğe dem vuracak olursak, rock müzik diğer kalite müzik türleriyle (klasik müzik veya opera) çok çok iyi uyum sağlayabilmektedir, ancak HM kullanılan rifflerin yanısıra sözleriyle de ön planda olduğu için, rock müzik gibi bileşen, bileşiklik gösteren bir müzik olamamaktadır.

Yani HM' in diğerlerinden farklı olmasının sebebi sadece müzik değil, en az onun kadar önemli olan sözlerdir. Iron Maiden' den konu açıldığı için çok yerinde bir örnek olacak verdiğim; "Hallowed Be Thy Name" dinlerken sözlerin olmadığını düşünün. Sadece enstrümental dinleseydiniz aynı etkiyi yapar mıydı sizde.

İşte yapılan müziğin başka hiçbir türde olmaması, sıfırdan icat edilmesi ve sözlerin gösterdiği etki başka hiçbir türde olmadığı için Heavy Metal, Heavy Metaldir.[COLOR="Silver"]
    ..
    Dostum forumda rock dinleyicisinin fazla olduğunu söyledim,Iron Maiden'ı rock gibi bir türe koyduğumu söyleyerek girdin heavy metalin tanımından çıkmışsın...Ben kendim için konuşayım "metalci" değilim...Iron Maiden fitili ateşledi ama kendi müzikal yolculuğumda Hendrix ede bayılırım Lynyrd Skynyrdada,hepsinin babası olan bluesada...Yani çok geniş bir tarz aralığında dinlediğim için rock dinleyicisi olduğumu söyleyebilirim...Ama ne önemi var ki sen bütün bunları boşver...Sen yeni albümü al,ondan konuşalım

[QUOTE=Qweasdnon;2150002]
    Alıntı bobber adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Dostum forumda rock dinleyicisinin fazla olduğunu söyledim,Iron Maiden'ı rock gibi bir türe koyduğumu söyleyerek girdin heavy metalin tanımından çıkmışsın...Ben kendim için konuşayım "metalci" değilim...Iron Maiden fitili ateşledi ama kendi müzikal yolculuğumda Hendrix ede bayılırım Lynyrd Skynyrdada,hepsinin babası olan bluesada...Yani çok geniş bir tarz aralığında dinlediğim için rock dinleyicisi olduğumu söyleyebilirim...Ama ne önemi var ki sen bütün bunları boşver...Sen yeni albümü al,ondan konuşalım
    Tamam hocam kusura bakma, biraz abartmış olabilirim 80' leri dinleyenler biraz fanatik olabiliyor benim gibi.

Dediğin gibi; up the irons!!

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)