Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Askerlik Hakkinda... Acil Yardim.!

Motovento
    REKLAM ALANI
    gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Aralik 12 de kisa donem olarak askere gidecegim. Fakat aklima takilan sorular var, American Red Cross'tan aldigim Cankurtaranlik belgelerim var (ilk yardim, CPR, AED ve Pathogen). Amerikada faal olarak Cankurtaranlik yaptim, 3 adet sertifikam hala gecerli. Sorularim sunlar;

1- Bu belgelerin benim iyi bir yere dusmemde faydasi olur mu? Mesela denizci, bahriyeli gibi...

2- ingilizcem cok iyi oldugu icin yazlik bir bolgeye dusme sansim nedir?

3- Bu 2 sinin cevabindan yola cikarak, astegmen olma olasiligim nedir?

4- Belgelerimi sunmam benim acimdan hayirli olur mu?

Cevaplar icin simdiden tesekkurler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mavi_Anahtar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3i EVO
    Belgeleri verirsen denizci olma ihtimalin yüksek. Asteğmen olman için de sınava girmen gerekiyor diye biliyorum. Ama şunu söyleyim askere gidiyorsun tatile değil !

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Tatile gitmiyorum zaten hocam, ihtimalleri ogrenmek istedim sadece. Benim icin farketmez, vatanin her topragi bizimdir. Dogu da vatan, guney de vatan. Astegmenlik icin sinava girmiyorsun, sinavi herkesi aliyorlar zaten. Onunla bir ilgisi yok, orda yapsan da yapmasanda islerine yarayacak bolum mezunlarini 12 ay aliyorlar.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    o belgelerle gerçekten kıyak askerlik yapabilirsin eğer sertifikalar ı verirsen belki güzel bi yere de tertip emrin çıkarılır( tertip emri daha büyük birliklere gitmek.. sürgün edilmenin tam tersi yani)
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

askerlik yapmış birisi olarak nacizane görüşlerimi söyleyeyim ben kardeşim sondan başlayalım :D

4. belgelerini sunmanın sana şöyle bir faydası olur bi vasfın olur ki söylemesende onlar adına kayıtlı şeyleri bilirler isterlerse...

3. asteğmen olmak için benim bildiğim kadarıyla üniversite mezunu meslek sahibi olman gerekir (inşaat müh. makine müh....vs) olursan ya kısa dönem askerlik yaparsın (tabiki sınavlarına girmen gerekiyor asteğmenlik sınavları var) yada uzun dönem asteğmen olursun....

2.yazlık bölgeye düşme ihtimalin tahminimce o kadar çok yüksek değil ya komutan habercisi olursun (tahminimce tabi ki) yada santral veya bu uluslar arası haberleşme vs felan var ya öyle bişey de olabilirsin......

1. bu belgelerin varken seni denizci bahriyeli yapmayıpta yüzmesini bilmeyeni yapmazlar herhalde denizle ilgili bir yere düşebilirsin....

ve son olarak tecrübem diyeyim artık kardeşim derler ya mantığın bitti yerde askerlik başlar diye (şansına da bağlı tabi ki) belki de seni hiç alakan olmayan bir branşa bile verebilirler (komutanların gözüne girmeye bak yeter ;) )

şimndiden allah yardımcın olsun hayırlısıyla git gel ;)

saygılar....

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o belgelerle gerçekten kıyak askerlik yapabilirsin eğer sertifikalar ı verirsen belki güzel bi yere de tertip emrin çıkarılır( tertip emri daha büyük birliklere gitmek.. sürgün edilmenin tam tersi yani)
    Hadi ya, kralmis ozaman. Yarina falan gidecegim subeye, hepsini veriyim o halde tertip emrini acikladigin iyi olmus, yoksa askerlik literaturune bakmak zorunda kalacaktim

---------- Post added at 01:11 ---------- Previous post was at 01:08 ----------

Alıntı moturcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    askerlik yapmış birisi olarak nacizane görüşlerimi söyleyeyim ben kardeşim sondan başlayalım :D

4. belgelerini sunmanın sana şöyle bir faydası olur bi vasfın olur ki söylemesende onlar adına kayıtlı şeyleri bilirler isterlerse...

3. asteğmen olmak için benim bildiğim kadarıyla üniversite mezunu meslek sahibi olman gerekir (inşaat müh. makine müh....vs) olursan ya kısa dönem askerlik yaparsın (tabiki sınavlarına girmen gerekiyor asteğmenlik sınavları var) yada uzun dönem asteğmen olursun....

2.yazlık bölgeye düşme ihtimalin tahminimce o kadar çok yüksek değil ya komutan habercisi olursun (tahminimce tabi ki) yada santral veya bu uluslar arası haberleşme vs felan var ya öyle bişey de olabilirsin......

1. bu belgelerin varken seni denizci bahriyeli yapmayıpta yüzmesini bilmeyeni yapmazlar herhalde denizle ilgili bir yere düşebilirsin....

ve son olarak tecrübem diyeyim artık kardeşim derler ya mantığın bitti yerde askerlik başlar diye (şansına da bağlı tabi ki) belki de seni hiç alakan olmayan bir branşa bile verebilirler (komutanların gözüne girmeye bak yeter ;) )

şimndiden allah yardımcın olsun hayırlısıyla git gel ;)

saygılar....
    Usenmeyip bukadar acikladigin icin tesekkurler hocam. ilgin ve engin tecrubelerin beni cok aydinlatti

Hayirlisiyla gidip gelecegim insallah.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı moturcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ve son olarak tecrübem diyeyim artık kardeşim derler ya mantığın bitti yerde askerlik başlar diye (şansına da bağlı tabi ki) belki de seni hiç alakan olmayan bir branşa bile verebilirler
    Mesela ordu evinde havuz temizlikçisi

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bak ne diyeceğim kardeş. Ben matematikçiyim, uzun yıllar bilgisayar programcılığı yaptım. Aynı dönem askerlik yaptığım bir can arkadaşım var, o da sanat tarihçidir, uzun yıllar profesyonelce barmenlik yapmıştır.

Ne beklersin, benim nereden bileyim, topçu ya da bilgi işlemci filan olmamı, onun ise ya askeri müzede ya da ordu evinde filan olmasını, değil mi? Değil... Ben Ankara'da bir lojistik birliğinde araç sevkte pinekledim 6 ay arkadaşımsa Güneydoğuda operasyon manyağı oldu... Yüzme bilmeyen bir arkadaşım bahriyeli oldu, kilo problemi olan bir diğeri komando yaptı v.s.

Kısaca hiç kasma, o bahsettiğin sertifikalar olsa olsa seni komando yapmaya yarar ama kısa dönemlerden komando yapıyorlar mı bilemiyorum...
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela ordu evinde havuz temizlikçisi
    Yapmadigim sey degil ki, havuzla ilgili butun degerleri biliyorum. Son sertifikam kimyasallarla ilgili zaten. Havuz bakimlarinin herseyini bilirim, vakum falan cok kolay seyler. insallah o ise duserim diyim ozaman. agzindan bal damliyor

---------- Post added at 01:17 ---------- Previous post was at 01:14 ----------

Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bak ne diyeceğim kardeş. Ben matematikçiyim, uzun yıllar bilgisayar programcılığı yaptım. Aynı dönem askerlik yaptığım bir can arkadaşım var, o da sanat tarihçidir, uzun yıllar profesyonelce barmenlik yapmıştır.

Ne beklersin, benim nereden bileyim, topçu ya da bilgi işlemci filan olmamı, onun ise ya askeri müzede ya da ordu evinde filan olmasını, değil mi? Değil... Ben Ankara'da bir lojistik birliğinde araç sevkte pinekledim 6 ay arkadaşımsa Güneydoğuda operasyon manyağı oldu... Yüzme bilmeyen bir arkadaşım bahriyeli oldu, kilo problemi olan bir diğeri komando yaptı v.s.

Kısaca hiç kasma, o bahsettiğin sertifikalar olsa olsa seni komando yapmaya yarar ama kısa dönemlerden komando yapıyorlar mı bilemiyorum...
    Heh seni bulmusken birsey sorayim o halde, Ben Uluslararasi Lojistik Bolumu mezunuyum. Lisans egitimimi tamamladim yani hocam. Lojistikcileri astek yaparlar mi? Ya da soyle sorayim, bilirsin islerine yarayan bolum mezunlarini astek olarak aliyorlar, doktor, veya bazi muhendislik dallari gibi... Bolumumden dolayi benim astek olma ihtimalim nedir?

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    Hiçbir belgen hiçbir işe yaramaz arkadaşım , asteğmen olasılı tamamen şansın ve ihtiyaçla alakalıdır. Bunun dışında istisnai örnekler varsada aldanma derim , ben tank asteğmen yaptım 102 kişiden 98'i mühendis 4 ü işletmeciydi bilmiyorum anlatabildimmi ...

Denizcilik le ilgili belgelerin ile ilgilide can kurtaranlık dışında dalış ve yelkenli eğitmenliği sertifikalı bir arkadaşımda ankaraya gitti ondan işe yaramıyor dedim...

Hayırlı teskereler şimdiden...
    Köpeğe atılan bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, en az köpek kadar aç olduğunda etini onunla paylaşmaktır. Jack London

Hemen her türlü branş işlerine yarıyor ancak o anda ihtiyaçlarının kaç kişi olduğu önemli bu noktada. Lojistikçi mutlaka ihtiyaçtır ama ihtiyacı karşılayacak sayıda personelleri var mıdır? Soru bu... Yani biraz da şans işi kardeş.

uthec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700 Youtube: /yolavcisi
    askerlik işi şans işi..batıya gidip eziyet de çekebilirsin, doğuya gidip kral gibi askerlik de yapabilirsin..ben muğla milasta kısa dönem yaptım anam ağladı, arkadasım diyarbakırda yan gelip yattı.. yani askerlikle ilgili çok bir beklentin olmasın..
    her şey şans.."yapacak bir şey yok" (bu lafı çok duyacaksın)
    Youtube: YOL AVCISI

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı uthec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    asteğmen olman için kadrolu işin olması gerekiyor diye biliyorum..
    kendi branşım için konuşayım..öğretmenim ben..sadece devlette kadrolu öğretmen olanlar asteğmen olabiliyorlar..o da hepsi değil tabii ki.

askerlik işi şans işi..batıya gidip eziyet de çekebilirsin, doğuya gidip kral gibi askerlik de yapabilirsin..ben muğla milasta kısa dönem yaptım anam ağladı, arkadasım diyarbakırda yan gelip yattı.. yani askerlikle ilgili çok bir beklentin olmasın..
    her şey şans.."yapacak bir şey yok" (bu lafı çok duyacaksın)
    Umarim sansliyimdir Aralikta belli olacak nereye dustugum, uzun veya kisa oldugum. Forumda paylasacagim.

Bu arada neden asteğmen olmak istiyorsun? Açıkçası ben çıkarken bizim birlikteki bütün astekler arkamdan burnunu çekiyordu Pek eziyetli bir aserlik yaptıklarını söyleyebilirim.

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    Bu arada neden asteğmen olmak istiyorsun? Açıkçası ben çıkarken bizim birlikteki bütün astekler arkamdan burnunu çekiyordu Pek eziyetli bir aserlik yaptıklarını söyleyebilirim.
    O kısımda şans ve ne beklediğinle alakalı esasında , ben memnundum şahsım adına . Savunma gibi olmasında , malum çok giydiriyorlar askeriyeye bu ara ...
    Köpeğe atılan bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, en az köpek kadar aç olduğunda etini onunla paylaşmaktır. Jack London

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Astek olmak istemiyorum ki, ihtimalini soruyorum Olma ihtimalinden olmama ihtimalimi cikarabilirim diye dusundum

FreeSoul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200i Evo
    tamamen şans işi.asteğmen olamayan tek bölüm ilahiyat mezunlarıydı ama mevcut iktidar döneminde o bile değişmiş olabilir.ben 2002 de kısa dönem gittiğimde Samsuna asteğmen olmak üzere gitmiş 10 tane diş hekimini aradan 1 ay geçmiş olmasına rağmen bizim birliğe kısa dönem olarak göndermişler di ki normalde tıp ve diş hekimleri mutlaka asteğmen olarak yaparlar.ama o dönem o kadar fazla diş hekimi varmış ki işte böyle bazılarını kısa dönem olarak ayırmışlar bu arada okuduğun lojistik bölümü deniz taşımacılığı üzerineyse denizci olma ihtimalin yüksek yoksa cankurtaran belgesi bunun için pek yeterli olmayabilir.ayrıca asteğmen olmak her zaman çok iyi birşey değildir.2 aylık bir eğitim süreci vardır ki canına okurlar.normal erin acemilik eğitimine benzemez.

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı FreeSoul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamamen şans işi.asteğmen olamayan tek bölüm ilahiyat mezunlarıydı ama mevcut iktidar döneminde o bile değişmiş olabilir.ben 2002 de kısa dönem gittiğimde Samsuna asteğmen olmak üzere gitmiş 10 tane diş hekimini aradan 1 ay geçmiş olmasına rağmen bizim birliğe kısa dönem olarak göndermişler di ki normalde tıp ve diş hekimleri mutlaka asteğmen olarak yaparlar.ama o dönem o kadar fazla diş hekimi varmış ki işte böyle bazılarını kısa dönem olarak ayırmışlar bu arada okuduğun lojistik bölümü deniz taşımacılığı üzerineyse denizci olma ihtimalin yüksek yoksa cankurtaran belgesi bunun için pek yeterli olmayabilir.ayrıca asteğmen olmak her zaman çok iyi birşey değildir.2 aylık bir eğitim süreci vardır ki canına okurlar.normal erin acemilik eğitimine benzemez.
    Lojistik egitimim; Karayolu, Denizyolu, Havayolu, Demiryolu, Boru Hatti uzerinedir. Yani butun tasima modlari konusunda yeterli egitimim mevcuttur. Fakat askeriyede deniz tasimasi yapildigindan haberim yoktu

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    elektrik -elektronik alanında full donanımla askere gittim ve Manisa'da başladı askerlik serüvenim ,
    kısa bir süre sonra gri bereli muhafız albay atletik olmam ve fiziğim sebebiyle Ankara Mamak'taki muhafız alayına sevkimi yaptı.
    burada 3 şansım olduğu bundan sonra seçileceğim takıma uymam gerektiği söylendi ,

*silahlı sivil paşa koruma
    *tören taburu
    *nokta nöbetçisi

ben hangisinin iyi olabileceğini düşünürken eski askerlerden biri ile yaşadığım yersiz bir tartışma sonucunda ,

Muş Boru Trampete tayin edildim

orası çok kral biryerdi anlatmakla bitmez...

demem o ki bu kurguyu TSK bile yapamazken biz nasıl yapalım.

askerlikte yapacakların olasılık kuramının ters matrisi gibidir.
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı takendy adlı üyeden alıntı Mesajı göster

askerlikte yapacakların olasılık kuramının ters matrisi gibidir.
    Bu aciklama bana yetti diyebilirim, cok dogru bir teshis

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)