Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2 Hikaye 1 Sonuc

Motovento
    REKLAM ALANI
    zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    1. hikakeymiz Pazar gunu Istanbuldan Antalya ya esim ile donus yolunda geciyor. 90km/h Afyan karahisar mevkinde yer yer yagisli yolda dikkatlice saat aksam 7 civarlari seyir ediyorduk. Bir tepeyi sakince tirmanip inise gectigimizde yolda olmamasi gereken bir kalabalik ve yonleri iki farkli tarafa bakan ve yolun ortasinda duran iki arac hemen dikkatimi cekti. "sanirim kaza oldu " demem ile yakinlasmamin etkisi ile kazanin en fazla 2 dk evel oldugunu anladim. Bir birlerine sol bastan carpisan bir Ford transit ve peugeot partner arac feci sekilde parcalanmisti. Hemen yakinlarinda durup esime aractan inmemesini ve beni beklemesini soyledim. Gorulecek manzara hic hosta olmaya bilirdir. Askerlik donemimde Guneydogunda OHAL bolgesinde bagli bulundugumuz Tim lerin ilk yardimcilari olarak gorev yapiyorduk. Bu yuzden bu tip vakalara ve ne yapilacagina gayet hakimdim.

Partner aracta oturan sofor agir yarili idi ve en yakin hastaneye sivil bir arac ile hemen goturuldu bile. Sofor haric aracta 5 kisi vardi. (Rakkami iyi dusunun.) Kemer diye bir sey yoktu . Arkada savrulan genc bir bayan once basini one sonrada cama vurmustu. Kafasinda 10cm bir derin yarin diger yaninda 5cm baska bir yarin, sag kolu kirilmis idi. Kanlar basindan asagi akiyor, deliler gibi bagiriyordu. Yaninda yasli bir kadin , genc bir cocuk, bir kucuk cocuk ve onde oturan genc kizin hafif yaralari vardi.50 kisi arabanin basinda ne yaptigi bile belli degildi. Buyuk bir hisimla bagirarak herkezi ordan uzaklastirdim. Bana acilen temiz bez ve araclarinizdaki ilk yardim cantalarinizi getirin dedim. Kadinin kafa travmasi ciddi idi. Kan kaybi ciddi olmasa dahi , kafa tasinda catlak riski vardi, hatta beyin de kanama. Adamin biri al diye bana bir sey uzaktti. Bildiginiz babalarin kullandigi bez mendil. Mendilimi surecem dedim hastaya al git burdan, arkasindan kosan bir otobusun muavinin elinde ise kagit rulo havli vardi. Iyice tepem atiyor dedimki baska biri hastanin yarasina pamuk uzattiki dokunmayin diye bagirdim yine. Yasacak kadini oldureceksiniz bu cahillik ile dokunmayin. Bir kamyon soforu kapsamli bir ilk yardim cantasi getirdi. Yanima gelen bir bayan hemsire oldugunu soyledi , ok dedim yardim et bana. Yaralari sildik , pansumanlari yaptik, kadin sokta idi ve surekli yarasina elini degdirmek icin ugrasiyordu, sonra birden kolum niye oynamiyor diyordu. Ciddi bir sok geciyordu. Bir gun sonra beni hatirlamiyacagini biliyordum bile. Kadini biraz sakinlestirip diger arabaya baktim iki cocuk ve iki kadin hafif yarali idi . Hepsi yuzlerini bir yere vurmus. Neden mi Iki aractada kimse kemer takmamis. Cocuklar sele serpe aracin icinde geziniyorlardu kaza aninda buyuk ihtimal. Cocugum oluyor diye feryat etti kadin. Yok bir seyin abartma dedim. Sadece sakin ol ve yarana su tamponu bastir hafifce. Kizgindim ama hayat onceligi vardi. 10 dk sonra ambulans geldi, basindan yaralanan kadini arabadan cikaramiyorduk, cunku aracin iki rayli kapisida sikismiti. Levyele defalarca asilmamiza ragmen olmadi. Kadin yuruyemiyordu cunku bacaginda doku zedelenmesi belkide catlak vardi. Cani cok yaniyordu. Polis AKUT gorevlilerini cagirmistir.30 dk sonra onlar geldi ve ozel komproser ole hemen kapiyi actilar. Kadin ve digerleri ambulans ile gonderilir iken bende ordan ustumdeki camur ve kandan arinmak icin ayrildim.

Ikinci hikayemiz ise , Antaya Kemerde bir sahil noktasindan Antalya ya gitmem ile basladi.Gelirken yolda cevirme oldugunu gormustum o yuzden dikkatli ciktim. Zaten kemer, farlar, sinyal ler benim standart hareketlerim. Yurt disinda 60 saatlik ozel surus egitimi sonrasi artik bazi seyler kaliplasmis beyinde.
    Sahilden beri arkamda gelen bir hyundai araba ile beraber ana yola baglandik. Ana yolda kukalarin ve polisin Kontrol tabelasinin belirmesine saniyeler kala arkamdan gelen bir arac hizla benim ile beraber daralan kontrol noktasina giriyordu "elimle ona yavas isareti yaptim" Hem polis noktasina hizla giriyordu hemde yol daraliyordu benide sikistiracakti iki saniye sonra. Onumden hizlica gecti gitti, birden arkamdaki Hyundai araba yanimda belirdi ve icindeki sivil polis ve gezici radar sistemi ile bana hemen cek saga diye haykirdi. Cektim evraklari verdim nedir sucum dedim.
    Sen biliyorsun sucunu dedi.
    Neymis dedim.
    O araca kontol noktasina yaklasirken yavas isareti yaptin.senin yaptigin suctur, seni mahkemeye bile gonderebilirim dedi.
    Bunun nesi suc ya dedim.
    Gorevini yapan polis memurunun isine karisiyorsun ve muadahele ediyorsun,
    Ben o sofore gaza basmasi icin mi tesvik ettim? Birine yavasla demekmi suc?
    Evet dedi. Sana ceza kesecegim. Hay hay dedim al kes
    Bu ne? Ehliyet eee ama bu yabanci ehliyet buna kesilmez.O senin sorunun ne kesecek isen kes iste. Normalde bende iki ehliyet var, boyle Polisin bos islerinde ozelikle yabanci ehliyeti veriyorum. Durduklarina pisman oluyorlar.
    Simdi dedim gelelim konuya. Siz dedim kendi web sitenizde biz su saate surda surda kontol yapiyoruz diye yayinlamiyormusunuz , evet dedi.
    Bir vatandas olarak benim gorevim kurallari ihlal edenleri uyarmak degilmi, evet dedi
    Eeee o zaman bu adami uyarmam ile bana ceza keserek kendin ile celisiyorsun sen. hayir sen celisiyorsun diye haykirdi polis memuru. Bu arada konustugu turkce ve sivil hali ile kilik kiyafeti rezalet idi.
    Bakin dedim 2 gun evel yanimdan hizla gecen bir arac baska araca kafadan girdi olum bile olabilirdi. Elimle yavas yapsaydim belkide kaza bile olmayacakti.
    Cevabi su oldu" Sana ne yolda olecek ise adam seni ilgilendirmez, olecegi vardir yolda" ok dedim.
    Al dedi seni afediyorum bir daha yapma.Senin arkandayddim sahil seridinden beri hep sana baktim dedi. eeee hatam varmiydi dedim , olmadi dedi. Memur bey siz benim hatami yakalayamazsiniz dedim. Ben boyle hatalar yapmam.

Iki hikaye uzun ama tek sonuc var:

Polisinden halkina bilincimiz sifir. Her seyin basi egitim. Cocuklar uzun yolda kemersiz arabalarin icinde fink atiyor, polis memuru millete ceza kesme derdinde, dusenceli vatandas uyarinca kacan cezanin hincini ondan cikariyor. Ceza kestigini uyarmak derdinde degil polis, onu avucuna dusen keklik olarak goruyor. Sonra insanlar sitede polislere kiziyor. Bence onlari egitenlere kizin. Bu adamlarin kapasitesi bu kadar cunku. Mesele ne hiz yapmak nede usta soforlukte. Ne 300 yapan motorda gitmek , nede viraja en saglam ben girerim ne modifiyeli motor bende demekte. Mesele bu isin kurallarina harfiyen uymakta. Siz kuralara uymaz iseniz cocugunuz kaza aninda camdan da firlar, polis bana ne geberecegi var ise gebersin der.

Uzun oldu sabri olupta okuyana tessekurler.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ikinci hikayemiz ise , Antaya Kemerde bir sahil noktasindan Antalya ya gitmem ile basladi.Gelirken yolda cevirme oldugunu gormustum o yuzden dikkatli ciktim. Zaten kemer, farlar, sinyal ler benim standart hareketlerim. Yurt disinda 60 saatlik ozel surus egitimi sonrasi artik bazi seyler kaliplasmis beyinde.
    Sahilden beri arkamda gelen bir hyundai araba ile beraber ana yola baglandik. Ana yolda kukalarin ve polisin Kontrol tabelasinin belirmesine saniyeler kala arkamdan gelen bir arac hizla benim ile beraber daralan kontrol noktasina giriyordu "elimle ona yavas isareti yaptim" Hem polis noktasina hizla giriyordu hemde yol daraliyordu benide sikistiracakti iki saniye sonra. Onumden hizlica gecti gitti, birden arkamdaki Hyundai araba yanimda belirdi ve icindeki sivil polis ve gezici radar sistemi ile bana hemen cek saga diye haykirdi. Cektim evraklari verdim nedir sucum dedim.
    Sen biliyorsun sucunu dedi.
    Neymis dedim.
    O araca kontol noktasina yaklasirken yavas isareti yaptin.senin yaptigin suctur, seni mahkemeye bile gonderebilirim dedi.
    Bunun nesi suc ya dedim.
    Gorevini yapan polis memurunun isine karisiyorsun ve muadahele ediyorsun,
    Ben o sofore gaza basmasi icin mi tesvik ettim? Birine yavasla demekmi suc?
    Evet dedi. Sana ceza kesecegim. Hay hay dedim al kes
    Bu ne? Ehliyet eee ama bu yabanci ehliyet buna kesilmez.O senin sorunun ne kesecek isen kes iste. Normalde bende iki ehliyet var, boyle Polisin bos islerinde ozelikle yabanci ehliyeti veriyorum. Durduklarina pisman oluyorlar.
    Simdi dedim gelelim konuya. Siz dedim kendi web sitenizde biz su saate surda surda kontol yapiyoruz diye yayinlamiyormusunuz , evet dedi.
    Bir vatandas olarak benim gorevim kurallari ihlal edenleri uyarmak degilmi, evet dedi
    Eeee o zaman bu adami uyarmam ile bana ceza keserek kendin ile celisiyorsun sen. hayir sen celisiyorsun diye haykirdi polis memuru. Bu arada konustugu turkce ve sivil hali ile kilik kiyafeti rezalet idi.
    Bakin dedim 2 gun evel yanimdan hizla gecen bir arac baska araca kafadan girdi olum bile olabilirdi. Elimle yavas yapsaydim belkide kaza bile olmayacakti.
    Cevabi su oldu" Sana ne yolda olecek ise adam seni ilgilendirmez, olecegi vardir yolda" ok dedim.
    Al dedi seni afediyorum bir daha yapma.Senin arkandayddim sahil seridinden beri hep sana baktim dedi. eeee hatam varmiydi dedim , olmadi dedi. Memur bey siz benim hatami yakalayamazsiniz dedim. Ben boyle hatalar yapmam.
    bu konuda yıllar öncesinden bir hikaye vardır zaten. aynını yaşamışsınız.

yine antalya taraflarında bir bayan sürücü, karşı yönden gelen sürücüleri, yolda radar olduğuna dair sellektör yaparak uyarıyor. bu arada karşıdan gelen ve sellektör yaptığı araçlardan birisi de gezici radar çıkıyor ve hemen dönüp gelip, durduruyorlar. kadına da ceza kesiyorlar.

kadın da dava açıyor ve savunmasını şu şekilde yapıyor :

"eğer radar cihazlarının ve polis kontrollerinin önceliği ve amacı vatandaşın yavaş gitmesi, hız sınırlarına uyması ve güvenli seyahat etmesi ise, ben sellektör yapıp karşı tarafı radar konusunda uyararak yavaşlamalarını sağladım ve dolayısıyla aslında kolluk kuvvetlerine yardımcı oldum. ceza değil, ödül bile almam gerekir.

ama yok eğer, radarın amacı, vatandaşın hız kuralları dahilinde gitmesi değil, vatandaşın tuzağa düşürülüp ceza yazılması ise, o zaman yediğim ceza haklıdır".

ve bu savunmayla davayı kazanıp, cezayı sildirmiş.

bu hikayeyi duyduğumdan beridir, benim de başıma böyle bir şey gelse de, ben de ceza yazdırıp böyle bir davaya imza atsam diye bekler dururum...

bugay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu adamlar kontrol noktalarını niye internette yayınlıyor peki? Heralde antalyaya mahsus bi şey ben konyada hiç öyle bişey duymadım.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Aslinda bu konu hakkina o kadar cok yorum yapmak istiyorum ki hangisinden baslayacagimi düsünsem aksam olur sanirim.

Zamanin birinde arabamla (arabam dedigim sirket arabasi, benim degil) bayrampasa/murat mahallesi'nde sarı ısıkta gectim, ben gectim arkamdan 3 arac daha gecti, 100 metre ilerideki polis amca beni cevirdi. Hayirdir emmi? kirmizida gectin.. E baba ben gectim arkamdan 3 arac daha gecti ? Onlar dügün konvoyu. Hangi birini cevirelim diye abuk bi cevap aldim.. Simdi bu olaydan herkez kendi vijdanina gore bi cevap cikartsin...
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Sallandiracaksin bir kaç tanesini taksimde.
    Bak bi daha yapiyolarmi?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sallandiracaksin bir kaç tanesini taksimde.
    Bak bi daha yapiyolarmi?
    Caydırıcı olurmu peki?
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Dediğiniz gibi "herşeyin başı eğitim"

Okur yazarlığın yüksek olduğu ülkelerde kaza oranları da bir o kadar düşük.

Trafik terörüne kurban gidenlerin sayısı hayli yüksek olmasına rağmen memlekette hiçbir kıymeti yok bunun.

İnsanımıza kemer takmasını bir türlü öğretemiyoruz.

Lüks lüks araçlar satın alınıyor,bu araçları almaya paramız yetiyor ama trafikte nasıl hareket etmek gerektiğine kafamız yetmiyor.

Arabaların "dın dın" diye öten kemer uyarısını da ya sahte kemer tokası yaparak, ya da kemeri koltuğun arkasından geçirerek susturuyoruz.

Hiç olmayacak yolda uygunsuz hızda seyrederek hem kendimizi, hem de başkalarını tehlikeye atıyoruz.

Arabamızın en son kaç bastığını biliyoruz ama 100 km/s hızla giderken kaç metrede durduğunu bilmiyoruz.

Polis vakasında ise ne deseniz haklısınız. Polisler hakkında genel bir imâda bulunmayalım ama sizin yaşadığınız olaydaki polis herhalde ceza avına çıkmış ve avına ulaşamamanın verdiği sinirle hıncını sizden çıkartmak istiyor.

Rahmetli Barış Manço'nun bir şarkısında dediği gibi :

"Sen tedbirini al;önünü kış tut ,bırak yine de yaz gelsin"

Allah bizi başkasından gelecek tehlikelerden korusun.

Başkasının tedbirsizliği inş. bizi bulmaz. (Amin)
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    okadar emek vermişin yazmışın bu konu ile ilgili sadece sana teşekkür ederim duyarlılığınız için
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Caydırıcı olurmu peki?
    Egitimle rehabilitasyonla olmaz bu isler.
    Idam geri gelsin.
    Trafik kaymak gibi olsun.

Kemer mi takmadi, geçir boynuna yagli ilmegi.
    Kirmizida mi geçti.
    Kopar kafasini her taraf kipkirmizi olsun.
    Ulem bozdum bende kendimi...
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Alıntı bugay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu adamlar kontrol noktalarını niye internette yayınlıyor peki? Heralde antalyaya mahsus bi şey ben konyada hiç öyle bişey duymadım.
    internettede var gazetede cıkıyor.hergün şurda motorsiklet kontrolu surda radarla hız kontrolü var yazıyor.buraya özgü değildir çoğu yerel gazetede görebilirsin.bunun amacını bende bilmiyorum mesela adamın ehlıyeti yok bakıyor netten nerden geceyim bugün hee orda şu var burda bu var diye güzergahını ona göre seçiyor.yani polisler sürücülere haber veriyor bak biz bugun burda su uygulamayı yapacağız aman dikkat et ceza yersin diye uyarıyor herhalde

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Egitimle rehabilitasyonla olmaz bu isler.
    Idam geri gelsin.
    Trafik kaymak gibi olsun.

Kemer mi takmadi, geçir boynuna yagli ilmegi.
    Kirmizida mi geçti.
    Kopar kafasini her taraf kipkirmizi olsun.
    Coq teknoloji hayli ilerledi istiyorsan fabrika cikisi arabalara C4 koyalim hiz sinirini astiginda yada kirmizida gectiginde kendi kendini patlatsin araba. Giyotin , yagli ilmik bunlar demode isler

Herkeze tessekurler amac polisi kotulemek degil, gorevini zorlukla ve hakki ile yapan da var. Ama bugunku trafik cezasi kesmek isteyen memuru ben sinava ceksem kesin cakozlardi eminim.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    125 zn
    Yanlış anlamayın, vatanımı milletimi tarihimi çok seviyorum ama Türkiye kesinlikle yaşanacak bir yer değil.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    bu topic içinde yazdığınız mesajlardaki en mantıklı kısım bu işte...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)