Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Alım satım Aman dikkat....

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda 1000 RR
    Merhaba arkadaşlar Başımdan ilginç bir hadise geçti ve sizlerle paylaşmak istiyorum.Fikir vermek isteyenlere ihtiyacım var.

03-04-2010 Tarihinde yeni bir motosiklet almak için karar verdim ve verdiğim karar doğrultusunda bir arkadaşımın vasıtasıyla bir motosiklet aldım..Satıcı arkadaşla istanbul Perpada bulunan noter'De buluştuk satış yapmak için,Yanında borcu yoktur kağıdı ve ruhsatlarla gelmişti..Notere girdiğimizde Yeni sistemden dolayı satış işlemini gerçekleştiremediklerini bu nedenle bir sonraki haftaya kadar hiçbir noter satış yapamayacağını söylemesi üzerine satıcı arkadaştan bnm bir arkadaşım adına Vekaletname aldık..Temiz kağıdı,ruhsat ve motoru teslim aldım..

Tabiki ödemesini de yaptım. Daha sonra motorun muayenesının olmadıgını öğrendim.ve 6 mayısta motoru silivride bulunan tuvturk muayene istasyonuna götürdüm. Muayenesinide yaptırdım..( Muayenesını ek-1 belgesine yaptırdım) Ruhsatların ikiside değişeceği için bu şekilde yaptırdım..

14 Mayıs 2010 tarihinde istanbul şişlide bulunan beyoğlu 21.notere satış yapmak için arkadaşımla birlikte gittik.. Evrakları verdik.. Biraz bekledikten sonra noter'de bulunan yetkili arkadaş motorun borcu olduğunu söyledi..bizde şaşırdık buyur dedik borcu yokturu elimizde..

Aldığımız cevap çok canımızı sıktı :"Bu vergi borcu değil beyoğlu 2.icra'dan üzerinde haciz görünmektedir. " dedi. Neye uğradığımızı şaşırdık açıkçası..

Hemen satıcı arkadaşı aradık haberi olmadığı gayet açıktı çok şaşırdı çünkü..Neyse gerekeni yaparım filan dedi..Gidip öğrenmiş ve daha önce vergi borcu tahakkuk etmiş ve ödememiş buna mukabil motorun üzerinde 15 küsür bin türk lirası vergi borcu olduğunu öğrenmiş...

Motoru iade edeceğimi söylediğimde kabul etti ve motor için verdiğim paranın büyük bir kısmını geri aldım..Motoru da garajıma çektim..Kalan bakiye için bi kaç gün süre istedi ve ödemeyi gerçekleştirdiğinde motoru alacağını söyledi..

Sağolsun bizi mağdur etmedi Arkadaş Ancak Anlamadığım bir husus var arkadaşlar..

Bu nasıl olur..
    İşin ehli arkadaşlara bazı cevabını bilmediğim sorular yöneltmek istiyorum!!!

Madem vergi borcundan dolayı haciz var bu motorun üzerinde..Vergi dairesinde neden çıkmıyor?_ Yani borcu yokturunu almak ogs/kgs borcu yokturunu almak yeterli olmuyor mu?

Yeni düzenlemede noterlerden satış yaparken bunların hepsi çıkıyormuş Peki bu konuyu öğrenmek için illa notere gidip sorgulama mı yapmamız gerekiyor?

Bunun başka bir sorgulama alternatifi yokmudur?

Satıcı arkadaş şehir dışında olsa Kötü niyetli olsa idi Ben nasıl hakkımı arayacaktım ?

Yasal yönden bir çıkar yol mümkünmüdür_?

Şimdi bazı arkadaşlar satışı almadan niye parayı verdin diyecektir ama o anda noterler yeni sisteme geçişten ötürü satış yapamadığını söylediler..Bunun ispatı mümkündür..Vekaleti veren kişinin vekaletin altında adı ve saati mevcut...

Aklım karıştı açıkçası..

Bu yazıdan üzerinize düşeni çekip alın ki bu tarz problemler ile karşı karşıya kalmayın...

Benim canım çok sıkıldı...Stresini çektim...
    [B]AnıL DOĞRU[/B]
    anildogru@mynet.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Bizim devletin işleri malum her şeye hazırlıklı olmak ve olayları anında halletmek en mantıklı ve makul çözümdür..
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

bugay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    satıcının iyi niyetli olması şanslı olduğunu gösterir bence. Aynı durum bana da olmuştu tam anlaştık el sıkıştık ama çıkarken sitenin güvenliğindeki polise plakayı sorgulattık ve hacizli olduğunu öğrendik, sahibi de o şekilde öğrendi. Parayı vermeden önce sorgulatmak gerekir.

Yanlış bilmiyorsam eğer ; bu durumda www.turkiye.gov.tr adresinden Emniyet Gm. bölümünde "plaka sorgulatma" ekranı var. Eğer araç hacizliyse yada rehinliyse buradaki sorgulamada gözüküyor.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Motosikleti
    Honda 1000 RR
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış bilmiyorsam eğer ; bu durumda www.turkiye.gov.tr adresinden Emniyet Gm. bölümünde "plaka sorgulatma" ekranı var. Eğer araç hacizliyse yada rehinliyse buradaki sorgulamada gözüküyor.
    Hocam e-devlet sayfasında yapılan sorgulama ekranı yaklaşık 1 aydır çalışmıyor? Ayrıca Yeni sisteme göre ptt den gidip şifre almak zorunlu hale geldi..O anda şifre olmadığı için sorgulama yapamadım Yoksa aklımdaydı zaten..
    [B]AnıL DOĞRU[/B]
    anildogru@mynet.com

Alıntı GSXRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam e-devlet sayfasında yapılan sorgulama ekranı yaklaşık 1 aydır çalışmıyor? Ayrıca Yeni sisteme göre ptt den gidip şifre almak zorunlu hale geldi..O anda şifre olmadığı için sorgulama yapamadım Yoksa aklımdaydı zaten..
    Bende daha geçen hafta sırf bu plaka sorgulama olayı için pttden şifre aldım 5 dk.da veriyorlar 1 lira ücreti var

Kimlik no ve şifre ile login olduktan sonra e-devlet kapısında ilgili sayfadaki plaka sorgulama kısmı şu anda sorunsuz çalışıyor
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

t.madde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 151 rs gitti tvs apache rtr 150 geldi =)
    abi paylaşım için önce teşekür ederim allahın sevgili kuluymuşsun bu devirde karşına allah korkusu olan iyi bir satıcı çıkarmış kötü niyetli olsaydı sen aradıktan sonra hattı çıkarıp atardı bi süreliğinede piyasada olmazdı geçmiş olsun

Motosikleti
    Honda 1000 RR
    Bende daha geçen hafta sırf bu plaka sorgulama olayı için pttden şifre aldım 5 dk.da veriyorlar 1 lira ücreti var

Kimlik no ve şifre ile login olduktan sonra e-devlet kapısında ilgili sayfadaki plaka sorgulama kısmı şu anda sorunsuz çalışıyor
    Şimdi gidip en yakın ptt'den alıyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:55 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:35 ----------

Alıntı t.madde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi paylaşım için önce teşekür ederim allahın sevgili kuluymuşsun bu devirde karşına allah korkusu olan iyi bir satıcı çıkarmış kötü niyetli olsaydı sen aradıktan sonra hattı çıkarıp atardı bi süreliğinede piyasada olmazdı geçmiş olsun
    Rica ederim kardeşim Buradaki amaç zaten tecrübeleri paylaşmak...
    [B]AnıL DOĞRU[/B]
    anildogru@mynet.com

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400

turkiye.gov.tr hakkında bilgi
    10 yıldır kullandığım şifreyi kullanıyorum, bu siteyede defalarca girdim ama şimdi şifreniz hatalı diyor. Yeni şifre almakta 10tl
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    honda-ınnova cbf 150
    geçen hafta bende vekalet yaptım sistem çalışmıyormuş 40 tl tuttu motoru aldığım kişi ödedi sonra eşimin üzerinden kendime satış yaptım plakada değişti 137 tl tuttu bilginize.

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    benzeri başıma geldi.
    12 nisanda opel marka bir araba aldım.noter satışınıda aldım.plaka değiştirmek için trafiğe gittiğimde bana aracın hacizli olduğunu ve plaka değişimini yapamayacaklarını söylediler.tabi ben dumur.adama ulaştım.borcu kapattığını ama hala haciz göründüğünü söyledi.avukatım aracılığıyla halletik.buraya kadar tamam.ama hiç bir sorgulama da görünmeyen bir borç var.nasıl iş anlamıyorum.
    ulan sıfır araç alsam çıkma plaka dan yine borç geliyor.yğine ben mağdur oluyorum uğraşıyorum.cidden ilginç bir memleketteyiz.
    Orgazma Dudak Büktürür

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Birincisi turkiyenin tas devri maliye sistemi yuzunden gecikmis verginizi dahi vergi dairesi haric hic bir yerden yatiramamanizdan dolayi , her turlu salak sacma sey gerceklesiyor.

Bu kor topal sistem ile nasil otomasyona gectiler onu bile anlamadim. Ne ise en yakin noterden yada e-devlet vergi web sitesinden gerekli sorgulama yapiliyor. Unutmayinki her sey cok temiz dahi olsa gecmise donuk ve size ait olmayan trafik cezalarida size gelebiliyor, benim basima geldi cunku. Devlet kendi icinde bir ekrani girip trafik cezasinin kesildigi gun ile su anda aracin sahibinin ne zaman satin aldigina ve o tarihte kime ait olduguna bakmak yerine , tak gonderiyor cezayi. Ya oderse enayi diye. Sizde ruhsatiniz ve noter satis evraniginiz. (sakin ola cope atmayin) ile bunlari beyan ederek cezayi ustunuzden atiyorsunuz.

Parayi bastan verip baska sehirden motor getiren ler icin en iyi yontem iki kisi arasinda icinde TC kimlik numaralarinin da yazdigi satis sozlesmesinde bunlari acikca belirtmek. Olasi bir durumda satisa engel gorulen bir sebeb var ise , satici motorunu iade alacak ve parayi geri verecektir diye. Bu belde ile en azindan art niyetli birinin ipini mahkemede biraz vakit dahi alsa cekebilirsiniz
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Birkannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anıl abi gerçekten şanslıymışsın...
    Geçmiş olsun demek lazım..
    Art niyetli biri olsa çok ötü olurdu...
    Hepimize ders olmuş oldu
    Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)