Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Meyve Çekirdeklerini Çöpe Atmayalım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Az önce bir arkadaştan gelen maili paylaşmak istiyorum. Yaparmıyız???

_____

Değerli Dostlar,

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2010) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, yani toprağın bereketinin yüksek olacağı bir yıl.

Bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. Meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün, üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (yada arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir, aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen O yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir. Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.

En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet.

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım.

Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor. Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM DOSTARIMIZLA PAYLAŞALIM.

_________

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Meyva-sebze çöplerini yani organik olmayan çöpleri de uygun bir varil bulup çevirip veya toprağa gömüp en doğal gübreyi elde etmek mümkün.

ferhatdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache
    bence cok faydalı bır etkınlık dusunup etkınlıgı başlatanlarıda, kutlarım ,gelecekte çöl olmaya aday gıbıyız umarım hakkımızda hayırlısı olur

Susurluk'da görmüştüm bir apartmanın girişine ufak bir pedallı çöp kovası yerleştirilmiş,meyva çekirdeklerini buraya atalım diye.
    Kovanın içine bakmıştım çekirdek vardı,oldukça ilginç gelmişti.

Moto43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    benim bahçem var oraya atıyorum ara sıra isteyen bana kargolasın
    ...

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce bir arkadaştan gelen maili paylaşmak istiyorum. Yaparmıyız???
    Yapamayız, çünkü aldığımız meyvelerin çoğu artık ithal gelmektedir. Bu ithal meyveler ülkemizdeki gibi doğal yollarla yetişmemektedir. Bu meyvelerin çekirdekleri genetikleriyle oynandığı için (yani bildiğiniz gdo' lu ürün odukları için) çekirdekleri kısır meyvelerdir. Aynı tahtakale' den sebze tohumu alıp, toprağa dikip, ürünü aldıktan sonra, çekirdeklerinden veya tohumlarından yenilerini yetiştireceğimizi zannetmemiz ama hüsrana uğramamız gibi.

Doğal meyve yeme şansınız varsa ne mutlu size hiç kaçırmayın fırsatı.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    [QUOTE=bobber;2076917]Yapamayız, çünkü aldığımız meyvelerin çoğu artık ithal gelmektedir. Bu ithal meyveler ülkemizdeki gibi doğal yollarla yetişmemektedir. Bu meyvelerin çekirdekleri genetikleriyle oynandığı için (yani bildiğiniz gdo' lu ürün odukları için) çekirdekleri kısır meyvelerdir. Aynı tahtakale' den sebze tohumu alıp, toprağa dikip, ürünü aldıktan sonra, çekirdeklerinden veya tohumlarından yenilerini yetiştireceğimizi zannetmemiz ama hüsrana uğramamız gibi.

Doğal meyve yeme şansınız varsa ne mutlu size hiç kaçırmayın fırsatı.[/QUOTEBu dogru bir bilgi fakat hepsi icin gecerli degil. Surumu cok olan salatalik , domates biber de boyle.Fakat sezonluk olan , uzum, portakal, elma, karpuz , kavun gibi urunlerde genetik ile daha oynanmiyor. Onlari dilediginizce gomebilirsiniz. Hormonlu gubre ve katki kullanildigi dogrudur, fakat cekirdek halen is goruyor.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    Honda Shadow 750
    kısmet diyip ben savurur...gömerim...
    100 çekirdekten biri tutarsa...dikili bir ağacımız olur...fenamı ??

çok iyi bir bilgi bu,kesinlikle yapaca, zaten yapmıştım da

bir gün portakal yerken , çekirdeklerini kalkıp atmaktan üşenip, yanımdaki saksının içine atmıştım, toprağın içinede deil üstelik, üzerine rasgele bıraktım ve şu an baya uzun bir portakal ağacı oldu

cdcleaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim S3 Advance 250/Yamaha Tenere XT660Z
    Girişiminizi destekliyorum. Fakaat, Ticari amaçla üretilen "Tekrar tekrar satılması için" üremeyen tohumlar o kadar çoğaldiki. Buna inanan ve katılan arkadaşların ellerine asıl tohumların geçip topraklarda üremesini dilerim.
    Adalet iki tarafı keskin kılıçtır. Eğer dokunmasını bilmezsen her iki tarafıda keser.

Alıntı cdcleaner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Girişiminizi destekliyorum. Fakaat, Ticari amaçla üretilen "Tekrar tekrar satılması için" üremeyen tohumlar o kadar çoğaldiki. Buna inanan ve katılan arkadaşların ellerine asıl tohumların geçip topraklarda üremesini dilerim.

tabiki haklısın ama yine de hiç yoktan iyidir. gidip orjinal tohum alıp dikmeye insanlar zorsunur, en azından böyle kendini kasmadan da biraz faydalı birşey yapabilirler. zararın neresinden dönülse kâr

cdcleaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim S3 Advance 250/Yamaha Tenere XT660Z
    Ve Ağaç fidanı dikmek , bakmak konusundada teşvik etmek lazım. Bir çok yerde gördüm. Nikahlarda , Özel günlerde fidan dağıtılıyor. Çiçekçilerde fidan gördüm. İmara açık olmayan alanlara alıp dikebiliriz. Bir paket sigara fiyatına iki fidan alabiliriz. Büyük şehirler beton alanlarla doldu . Ve imarlaşma uğruna , camını balkonunu kapatıyor diye var olanlarda kesiliyor. Ekelim, bakalım. Ardımızda bırakabileceğimiz en büyük mirastır.

5 Haziran yani bugün dünya çevre günü...
    Adalet iki tarafı keskin kılıçtır. Eğer dokunmasını bilmezsen her iki tarafıda keser.

Hiç kıvırmayalım.. Bu mail belli ki bir nebze de olsa insanları gaza getirebilmek için yazılmış ve dolanıp duruyor. Gaza gelelim o zaman. Yeter ki içimizde faydalı birşeyler yapmak hissi olsun.

Bizler motosikletciyiz, yani gezgin ruhu var çoğumuzun içinde. Kısır olmayan bir sürü tohum bulabiliriz gittiğimiz köylerden, gezdiğimiz yaylalardan.

Kısır olmayan bir botanik dünyası için ağaç dikelim o zaman.

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    cok güzel bi ppaylaşım ben aklıma geldikçe yapardım bu uygulamayı şimdi tekrar hatırlamış oldum
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)