Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yarın gökyüzünde şenlik var :)

Motovento
    REKLAM ALANI

Yarın gökyüzünde şenlik var

Gökyüzü, yarın, "yıldız kayması" olarak da bilinen meteor yağmurlarına sahne olacak. Yıldız kayması havanın açık olması durumunda çıplak gözle görelebilecek

Gökyüzü meraklıları, Lyrid meteor yağmurlarını Ankara Üniversitesi (AÜ) Ahlatlıbel Rasathanesi’nde düzenlenen etkinliklerle de izleyebilecek.

AÜ Rasathanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, halk arasında "kayan yıldızlar" ya da "meteorlar" olarak bilinen gök taşları, gök bilimin en çok ilgi çeken konularından birini oluşturuyor.

Yolculuğu dünya atmosferinde sona eren küçük boyutlu cisimler, gece gökyüzünde anlık ışıklı izler olarak görünüyor.

Göktaşı yağmurları, güneş sisteminin iç kısımlarına yani Güneş’e doğru yaklaşan bir kuyrukluyıldızdan kaynaklanıyor. Buz ve tozdan oluşan bu büyük kar toplarından her biri güneş sisteminin iç kısımlarına doğru yaklaştığında, güneş ışınları kuyruklu yıldızın donmuş yüzeyini ateşe veriyor ve toz parçacıkları serbest kalıyor.

Bir kuyruklu yıldız, güneş sisteminin iç kısımlarından her geçişinde trilyonlarca küçük parçacığı ardında bırakıyor. Dünya’nın yörüngesi bu kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde bir meteor yağmuru oluşuyor.

En ünlü meteor yağmurlarından biri Ağustos ayında izlenebilen Perseid meteor yağmuru olarak biliniyor. Meteor yağmurlarını izlemek için havanın açık olması durumunda teleskoba ya da başka bir gözlem aracına ihtiyaç duyulmuyor. Meteor yağmurları, bulutsuz gökyüzünde çıplak gözle rahatlıkla izlenebiliyor.

RASATHANEDEN YILDIZ KAYMASI ETKİNLİĞİ

AÜ Rasathanesi, yarın yaşanacak Lyrid (Çalgı) Meteor Yağmuru için Ahlatlıbel yerleşkesinde bir etkinlik düzenleyecek.

Şehir ışıklarından uzakta gökyüzünde yaşanacak şöleni izlemek isteyen başkentli meraklılar için düzenlenecek etkinlik, saat 20.00’de başlayacak.

Katılımcılar, etkinlikte meteor yağmurları hakkında bir sunum izleyebilecek ve teleskoplarla çeşitli gök cisimlerini izleme şansına sahip olacak. Havanın kapalı olması durumunda alternatif bir program izlenecek.

Bu arada, Rasathane yetkilileri, havanın soğuk olması ihtimaline karşı, katılımcıları kalın kıyafetler giymeleri konusunda uyardı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yarın öğle saatlerinde Ankara’da havanın kapalı olması, yer yer de yağış bekleniyor. Akşam 20.00-21.00 saatleri arasında ise başkentte, parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Havanın açık olduğu saatlerde yıldız kayması çıplak gözle de izlenebilecek.

Akşam saatlerinde Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesinde yağışlar, iç ve batı bölgelerde ise parçalı ve az bulutlu hava bekleniyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    En son güneş tutulması memlekete hiç hayırlı gelmemişti.
    Umarım bu yıldız kaymasından bi nane çıkmaz..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    HONDA CBR 600F
    neydi o gün yaaa. Marmaris'te 5 yıl önce tek başıma sahilde gece oturup müzik dinliyorum, hafiften demleniyorum. gökyüzü dikkatimi çekti. içimden (bir yıldız kaysada izlesem) demeye kalmadı, bitane kaydı. ardından bitane daha. arka arkaya 12-13 tane kaydı

kendimden korktum yav acaba dedim, çok içtimde hayalmi görüyorum tam o sırada radyoda haberler başladı (evet sayın dinleyiciler, bu gece gök yüzünde şenlik var, meteor yağmurları Ülkemizden net olarak gözükebilecek) dedi.

otele giderken (keşke başka bişey isteseydim) dedim

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    bende yaklaşık 5 yıl önce böyle birşeye şahit olmuştum meğer bu meteor yağmurlarımıymışo gece egenin en batısında sahil kenarında kız arkadaşımla sabahlamıştık arabanın içinden yıldızları izliyorduk 20ye yakın saymıştık hatta dalgasınıda geçmiştim arkadaşımın soyadı da Yıldız'dı baksana sizinkiler kayıp gidiyorlar gibisinden gülüşmüştük meğer meteor yağmurlarına yakalanmışızeee ne demişler yıldızlarda kayar durmaz yerinde
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

Motosikleti
    Dream Rider
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En son güneş tutulması memlekete hiç hayırlı gelmemişti.
    Umarım bu yıldız kaymasından bi nane çıkmaz..
    Yahu bu "meteor fırtınası" hemen her sene oluyor. Nedir bu evham ? Takılmayın böyle şeylere. Güneş tutulmasının da alakası olduğunu sandığın şeyle uzaktan yakından alakası yok. Gönlünü ferah tut

Motosikleti
    HONDA CBR 600F
    Alıntı onur35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende yaklaşık 5 yıl önce böyle birşeye şahit olmuştum meğer bu meteor yağmurlarımıymışo gece egenin en batısında sahil kenarında kız arkadaşımla sabahlamıştık arabanın içinden yıldızları izliyorduk 20ye yakın saymıştık hatta dalgasınıda geçmiştim arkadaşımın soyadı da Yıldız'dı baksana sizinkiler kayıp gidiyorlar gibisinden gülüşmüştük meğer meteor yağmurlarına yakalanmışızeee ne demişler yıldızlarda kayar durmaz yerinde
    aynı geceden bahsediyoruz sanırım

bu tarz şeyleri takip ederdim çocukluğumda. eniştemde büyük bir teleskop vardı ve çocukluk arkadaşımla bir gece oturduk gökyüzünü inceledik, mükemmeldi.

ikimizde gökyüzüne hastaydık o şimdi pilot, bense motorcu ama ismimi hala kıskanır

GÖKHAN=göklerin hanı (kralı)

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güven kardeşim acaba adanadan saat kaç civarı geçer bu yıldızlar
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    onu bunu bırakın, şimdi dilek tutunca gerçekleşecek mi?

Birkannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı asfalt meleği adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    onu bunu bırakın, şimdi dilek tutunca gerçekleşecek mi?
    Bi dene abi tutarsa seneye bizde dilek tutarız
    Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Alıntı Birkannn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi dene abi tutarsa seneye bizde dilek tutarız
    olur

ama inan hiç bir dileğim yok

Alıntı demirgursel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güven kardeşim acaba adanadan saat kaç civarı geçer bu yıldızlar

valla ben konuyu açtığımda günlerden çarşambaydı,doğal olarak da olay perşembe günü olacaktı ama ben konuyu açtıktan sonra, ''onaylandıktan sonra yayınlanacaktır'' diye bir uyarı mesajı geldi ama şimdi yeni görüyorumki yetkililer yeni görmüş ve gece onaylanmış,doğal olarak da konunun gereği ne yazıkki kalmamıştır

burdan da şu sonuç çıkıor,bu tarz bir konu açtığınızda 3 gün önceden konuyu açmanız gerekiyor ki,maksat yerini bulsun

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı Lancelot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu bu "meteor fırtınası" hemen her sene oluyor. Nedir bu evham ? Takılmayın böyle şeylere. Güneş tutulmasının da alakası olduğunu sandığın şeyle uzaktan yakından alakası yok. Gönlünü ferah tut
    eyvallah..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler