Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

118 i aramak abd'yi aramakdan daha pahalı

Motovento
    REKLAM ALANI
    barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    118'i aramak ABD'yi aramaktan pahalı
    Rehberlik hizmeti veren 118'’li şirketlerin tarifesi üzerinden bir numarayı öğrenmek ABD’yi aramaya bedel oldu.

2007 yılının ağustos ayında rekabete açılan ve bu yılın ocak ayında fiilen hayatımıza giren bilinmeyen numara hizmetlerindeki rekabet, şimdilik reklamlarla sınırlı kaldı. Bir telefon numarasını öğrenmenin tarifesi 96 kuruştan açılırken, yurtdışını aramanın bedelinin 6 katına kadar çıkıyor.

BTK’dan lisans alan 8 şirkete karşılık hem sabit hem de cep telefonu numaraları alanında hizmet veren şirket sayısı üçte kalırken, bu şirketlerin ücretlendirmede farklı saniye periyotları kullanması tüketiciler için beklenmedik faturalar doğurabilir. 118'li rehberlik hizmeti verebilmek için BTK’ya 2010 yılı için 24 bin 119 TL’lik kullanım hakkı ücreti ödeyen şirketleri aramanın dakika ücreti 96 kuruş ile 1.24 TL arasında değişiyor.

ÜCRETLENDİRME PERİYODUNA DİKKAT
    Ancak arama yapan kişinin numarasına göre (sabit veya GSM operatörü) ücretlendirme farklı periyotlara göre tespit ediliyor. Şu anda aktif olan 118'li rehberlik hizmeti verenlerde bu süre 6, 15, 20, 30 veya 60 saniye olarak uygulanıyor. Bu sürenin kısa olması tüketicinin lehine. Örneğin 60 saniyelik ücretlendirme yapan bir rehberlik hizmetini aradığınızda, toplam görüşmeniz 1 dakika 1 saniye sürdüğü zaman, 2 dakika üzerinden ücretlendiriliyorsunuz. Veya aynı ücretlendirme periyodunda görüşmeniz 10 saniye bile sürse, faturanıza 1 dakikalık görüşme maliyeti olarak yansıyor. Periyot ne kadar düşük tutulursa, bu, tüketicinin ne kadar görüşme yaptığıysa sadece o kadar ücretlendirilmesini sağlıyor. TT ve GSM operatörlerinin de kendi aboneleri için sunduğu bilinmeyen servis numaraları bulunuyor. Bu servislerden TT’nin 118 11’inde sadece sabit telefonlar, Turkcell’in 118 32, Avea’nın 118 55 ve Vodafone’un 118 42 hatlarında da sadece kendi abonelerinin sorgulaması yapılabiliyor.

ABD’yi aramaktan pahalı
    Bazı 118 şirketleri, rehberlik hizmetlerinin yanı sıra sorgulanan numaraya yönlendirme hizmeti de sunuyor. Ancak bu da 118’li tarife üzerinden yapıldığı için faturaya yaklaşık 10 kat pahalıya yansıyor. Sabit bir numaradan şehiriçi görüşme yaptığınızda dakikası 8.8 ile 15 kuruşarasında değişen ücret, 118 üzerinde yönlendirme ile devam ettiğinizde 96 kuruş ile 1.1 TL arasında değişiyor. Dakika ücreti, sabit hattan ABD, Çin, Japonya, Avustralya gibi ülkeleri aramaların dakika ücreti olan 12.1 ile 19.8 kuruşu yaklaşık 6’ya katlıyor. (Habertürk)
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    bide ustune oyle reklamlar koyuyorlarki 118 18 miş bı tane abla cıkıyor balık ayhanla dumbelek eslıgınde 18lıgım bak 118 18 arayacaksın benden aklına gelsın unutma ara tatlım gıbı yorum cıkıor ortayayani yoksa ben mı oyle dusunuyorum???

Motosikleti
    2 teker olsun da tahtadan olsun
    operatörler ve devlet nerden para kazanacağını şaşırdı,soyun vatandaşı soyabildiğiniz kadar,nasıl olsa vatandaş da yolunu buluyor...

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Allahtan adsl destek hattini aramak ücretsiz, yoksa ben maaşımı türk telekoma yatirirdim, Ayda en az 2 defa adsl destek hattini ariyorumda.. İşte en son operatör ile aramızda geçen konuşma ;

Ben : Merhaba, şu anda aktif olan dns adreslerini öğrenebilirmiyim ?

Operatör : Sinan bey öncelikle size dns ler hakkında biraz bilgi vereyim vıd vıdı vıdı vıdı vıdı..

Ben : O söylediklerinizi biliyorum beyefendi sadece şu an aktif olan her hangi bir dns sunucusu adresi istiyorum sizden.

Operatör : size dns veririm ama dns lerle ilgili şöyle bir durum var vıdı vıdı vıdı vıd vıdııvı dı vı dı vı dı

Ben : allah allaaah yahu kardeşim şu dns leri bi alsam ?

Operatör : ya dns verilir onda bişey yok sinan bey fakat asıl önemli olan nolacak sizin bu internetin hali

Ben : dns leri ver laaaaaannnnnn

Operatör : iyi de ben şimdi burdan bakıyorum hat sizin adınıza kayıtlı değil sinan bey.

Ben : Yahu annemin adina kayitli kardeşim sen vericekmisin dns adreslerini?

Operatör : Hattı neden kendi üzerinize yaptırmadınız sinan bey.

Ben : Haydaaaa belamisin yaa, sen bana yardımcı olucakmısın ?

Operatör : Ama bu şekilde hitap ederseniz yardımcı olamam, lütfen hat sahibi arasın. Başka söylemek istediğiniz bişey varmı ?

Ben : Sana bişey diyimmi? -Buyrun, Allah senin belanı versin emi!

dıt dıt dıt dıt dıt dıt...
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

istanbulccc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800
    DNS deyince aklıma TT muhabbetim geliyor. Sorunu çabuk çözsünler diye candan yaklaşırsın.

Ben: İşlerinizde yoğundur sizin

Operatör: Bu konuda bilgi veremiyoruz.

Ben: TT DNS adreslerini verirmisiniz.

Operatör: Bu konuda bilgi veremiyoruz

Ben: Hadi canım selametle.

Üşenmezsin başka bir bilgisayardan açarsın modem loglarını alırsın, TT DNS'lerini
    Kawasaki Ninja 250r: 0/13.000km, VFR 800:13.000/ --- km

Motosikleti
    -
    şimdi ben bu 118 davasını anlamadım, adımı soyadımı bilen numaramı veyahut numaramı bilen kim olduğumu sorup öğrenebilir mi?

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı s3ns4t10n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi ben bu 118 davasını anlamadım, adımı soyadımı bilen numaramı veyahut numaramı bilen kim olduğumu sorup öğrenebilir mi?
    izin vermişsen evet...
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    118 80 bu aralar feci moda
    Mustafa Kemal Atatürk

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben - Alo..
    TTNET- Adım ..... nasıl yardımcı olabilirim ?
    Ben - Yeni DNS ip lerinizi verirmisiniz ?
    TTNET - DNS nedir beyefendi !
    Ben - (icimden seni oraya oturtanın !!!!!!!!) Nasıl yani ?
    TTNET - DNS in ne oldugunu soylerseniz size ogrenip bildirebilirim.
    Ben - Kalsın ben anam senin verecegin DNS ten hayır gelmez....
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı CERRAHI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben - Alo..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    xx 12999,9rr cadı süpürgesi :P
    Alıntı CERRAHI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben - Alo..
    DNS ne erhan?
    [B]durmak yok... yola devam.....
    [/B]
    [COLOR="Red"][B][I]selam dünyalı ben dostum......::sapka::::151::[/I][/B][/COLOR]

Motosikleti
    gt250comet
    napıyonuz siz bu dnslerle

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bir hatırlatma;

444 le başlayan telefonlar özel servis araması diye geçiyor. Bu yüzden ücretsiz olan kampanya konuşmaları yada her yöne bir fiyatlandırmalarında cep veya sabit telde farklı faturalandırılır.

Bu yüzden ben hep başına 0 212 ekler öyle ararım

0 212 444 1 375 gibi mesela
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler