Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hesap İşletim ücreti - Bankalar paramızı gasp ediyor!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    tderida - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '99 Blackbird; '03 Blackbird; 02 Gsx750F; '93ZZR60
    Sevgili Site sakinleri!! Hepimizin bankalarda bir ya da birden cok hesabı var. Hemen hemen herkesin kredi kartı kullandığı ülkemizde, bankalar her sene başı -hesap işletim ücreti- adı altında yatırımlarımızdan haraç kesmektedir. Bu kesintileri geri alabilirsiniz nasıl mı? Hesap işletim ücreti adı altında yapılan kesintiyi geri isteyen bir dilekçe yapın. Hesabınızı açtığınız şubeye gidin, sıraya felan girmeyin direk müşteri temsilcisine ya da servis şefine dilekçeyi iletin. Muhtemel size yok alamazsın felan diyecektir. Dilekcenize cevabı yazılı olarak vermelerini isteyin.Hemen vermezlerse dilekçe kayıt numarası isteyin ki sorasını takip edebilesiniz. Eğeer cevap olumsuzsa bu cevap ile en yakın tüketici mahkemesine giderek işlem başlatın. Ama genelde bu yolu seçmiyorlar ve paranızı hesaba aynen yatırıyorlar. deneyin bişey kaybetmezsiniz ama paranızla para kazanan bu kurumları bi de mafya gibi haracla besleyecekseniz o başka...

NOT: 1 ocakta yapılan kesintiler için 31ocak son gün haberiniz olsun!!
    Bir mum diger bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Wayyy aga saol bea ... Hemen yarın yapiiim ben maksat para almak deil bankayla kafa geçmek
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Bankaların yaptığı bu kesintinin adı Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'dir.

Banka, banker ve sigorta şirketlerinin, her ne şekilde olursa pşsun yapmış oldukları bütün işlemler nedeniyle, kendi lehlerine her ne nam ile olursa olsun nakden veya hesaben aldıkları paralar, bu verginin konusunu oluşturur.

Bir banka şubesi aracılığıyla gönderilmek istenen para havalesi dolayısıyla müşteriden, posta masrafı, banka komisyonu ve benzeri adlarla tahsilat yapılabilmektedir. Burada vergiye konu olacak tutar, gönderilen havale tutarı değil, banka tarafından masraf, komisyon ve benzeri adlarla tahsil edilen paradır.

BSMV'nin mükellefi yasal olarak banka, banker ve sigorta şirketidir; ancak bunlar genelde aracı mükellef durumundadır. Ödedikleri vergiyi, hizmet sundukları kurum/kişilerden tahsil ederler.
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Motosikleti
    Senin bahsettiğin farklı birşey Prometheus bankalar hesap işletim ücreti adı altında kendi belirledikleri miktarlarda yıllık kesinti yapıyorlar. Örneğin işbankası geçen sene 15ytl aldıgı kesintiyi bu sene 30 ytl alırken(%100 artışı kimse izah edemiyor zaten!!) diğer bankalar farklı farklı uygulama yapıyor. Sanırım sen konuyu yanlış algıladın. Bsmv belli miktarda kesilen bir vergidir benim bahsettiğim ise kredi kartlarından alınan yıllık işlem ücreti, ya da hesap işletim ücreti adı altında yasal altyapısı taraflı ve usülsüzce tahsil edilen, şu an birçok hesap sahibi tarafından tüketici mahkemelerine intikal etmiş bir konudur. Forumdaki tüm dostlarımız bilmelidir ki hakkınızı aramadıgınız takdirde bankalar bu ücreti sizden keserler. Yani sizin vadesiz mevduatınıza 1 kuruş faiz işlemeyen bankalara siz hem paranızla para kazandırır hem de faiz verir gibi bu harac ödersiniz. Hakkınızı arayın! para kolay kazanılmıyor arkadaşlar

Kart sahipleri ile bankalar arasında sözleşme imzalanmaktadır.
    Bu sözleşme maddelerinde; yapılacak her işlem açıkça belirtilmektedir.

Bu nedenle K.Kartı alırken ve diğer banka işlemlerini yaparken ; imzaladığınız sözleşmelere dikkatlice okuyun.

Yukarıda bahsi geçen konu hakkında İşBankasına gittiğimde ; imzaladığım sözleşmeyi önüme sundular.Ve maddeler arasında kesinti olacağı yazıyordu!

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Haa, pardon evet yanlış anlamışım. O yapılan kesinti de şudur; VISA ve MasterCard diye kredi kartı üzerinde amblem işaret vs. görürsünüz. İşte bu bankalar o şirketlere yıllık kullanım ücreti öderler. Onun parasını (tahminen üzerine de biraz katarak) bizden alıyorlar. Hiç almamak gibi bir şey mümkün olamaz diye düşünüyorum.

http://www.visa.com/
    http://www.mastercard.com --> http://www.mastercard.com/tr/
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haa, pardon evet yanlış anlamışım. O yapılan kesinti de şudur; VISA ve MasterCard diye kredi kartı üzerinde amblem işaret vs. görürsünüz. İşte bu bankalar o şirketlere yıllık kullanım ücreti öderler. Onun parasını (tahminen üzerine de biraz katarak) bizden alıyorlar. Hiç almamak gibi bir şey mümkün olamaz diye düşünüyorum.

http://www.visa.com/
    http://www.mastercard.com --> http://www.mastercard.com/tr/
    Bankacılık yasalarına aykırı....Böyle bir para talep etmeleri bile yasa dışı...Israr edince kuzu kuzu veriyorlar...Hatta kredi kartı istediğinizde kart ücreti bile vermemek lazımmış....Çünkü banka kendi kartını hizmet olarak sunuyor...Bankacılıkta hizmet bedeli diye bir şey yok...

Sağlam yerden aldım tiyoyu...Haberiniz olsun..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Arkadaşlar burada dumana konuşmayalım ,bankaya giderek hesap sordugunuzda tabii ki size o sözleşme bu sözleşme diyecekler, o andan itibaren taraf oluyorsunuz yani bizim millet niye hakkını nerede arayacağını bilmiyor anlamadım. Ben ve etrafımda uyardığım tüm tanıdıklarım tüketici mahkemesi kararıyla paramızı aldık. Usülsüz sözleşme yapılınca sizin imzalamış olmanız sizi bağlamıyor lütfen biraz olsun cesur olun motorcular da birlik olamazsa kim olacak!!!

1-Dilekçe yazılır.( Bankanız tarafından hesap işletim ücreti adı altında kesilen meblağın yasal dayanagı bulunmadıgından hesabıma iade edilmesini arz ve talep ederim...vs)
    -Bankaya gidilir.
    2-servis şefi/müşteri temsilcisine dilekce verilir. Cevap ISRARLA yazılı olarak istenir.(dilekçe işlem kayıt nosu alırsanız takibi kolay oluyor)
    3-Banka görevlisi size elli türlü bahane bulur yok sözleşme yok bilmem ne sakın kanmayın o sizin avukatınız degil ki hakkınızı korusun?
    4- Dilekçenize verilen cevap olumsuz ise en yakın kaymakamlıga (tüketici hakları mahkemesine) gidilir.
    5- Merak etmeyin tüketici hakları heyeti neyse ki haklarınızı arayan bir kurum ben bugüne kadar farklı farklı 8 davanın hepsini lehime kararla kazandım.
    6- mahkeme günü (15dk. sürer) alınan sonuc ve teşekkürlerinizi belirten mesaj yazılır.

Motosikleti
    Suzuki DL 650 V-Strom

Garanti Karşı Dava açmış

Merhaba,

Ben de Garanti Bankasını Hesap İşletim ücreti aldığı için Tüketici Hakem Heyetine şikayet etmiştim. Yapılan duruşmada aleyhime karar alındı ve sözleşmede yer alan tek taraflı menfaat içeren madde dolayısıyla sözleşmenin ayıplı ürün kapsamında olduğu ve bu nedenle ilgili maddenin geçersiz olduğu belirtilmiş. Kararın çıkmasından 1 ay sonra halen paramın geri iade edilmemesi üzerine Garanti Bankası Hukuk bölümünü aradım. Yaklaşık 10 gün boyunca verilen telefondan ilgili birine ulaşamadım ve en son dün akşam 6 gibi bir yetkili ile görüşebildim. Öğrendiğime göre Garanti karşı dava açmış (veya açacakmış anlamadım.) Bana bir tebliğ gelmedi ama büyük ihtimalle açmıştır. Çünkü karar ellerine ulaştıktan sonra 15 gün içinde itiraz etmezlerse itiraz hakları kalmıyor.

İnternette benzer davalar ve alınan kararları gördüm. Banka davayı kazanması halinde dava masraflarını da size yıkmaya çalışıyormuş. Açıkcası bu beni biraz korkutuyor ama sonuna kadar davamdan vazgeçmeyecem. Eğer bir karar alınırsa başka davalara da emsal olabilir. Hoş daha önce alınmış kararlar da var ve hiçbir şeye emsal olmuşluğu yok ama umutluyum.

Ben şubeye gitmek yerine internetten yazılı bir belge almak istedim ve açık bir şekilde size böyle bir belge vermeyiz çünkü hukuki işlemlerde kullanırsınız dediler. Çok komik ama Türkiye'nin En üstün bankası olarak bilinen bir banka bile bunu yapıyorsa varın tüketici olarak halinizi siz düşünün. Bankaları zarara uğratacak haber yapmak suç olmasa paranızı bankadan çekin görsünler bakalım müşteri haklarını derdim ama ne yazık ki doğru bile olsa bankalar hakkında kötüleyici haber yapmak suç.

Tüketici derneklerine telefon açarak davada bana yardımcı olup olamayacaklarını sordum, beleşe olmaz, parasını verirsen avukat ayarlarız dediler. Bunlar da sivil toplum örgütlerinin halini gösteriyor

Kazanmam durumunda bankadan avukatlık ücreti almayı kabul eden avukat varsa yardımı olabilir mi?

Motosikleti
    Buraya bir marka yazabilmem için mucize gerekli
    Hmmm önemli bi konu kız arkadaşım avukat(sayılır son sınıf ) bi ona danışayım bu konuyu eğer oluru varsa hakkaten bende talep ederim hakkımı

Alıntı tderida adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Site sakinleri!! Hepimizin bankalarda bir ya da birden cok hesabı var. Hemen hemen herkesin kredi kartı kullandığı ülkemizde, bankalar her sene başı -hesap işletim ücreti- adı altında yatırımlarımızdan haraç kesmektedir. Bu kesintileri geri alabilirsiniz nasıl mı? Hesap işletim ücreti adı altında yapılan kesintiyi geri isteyen bir dilekçe yapın. Hesabınızı açtığınız şubeye gidin, sıraya felan girmeyin direk müşteri temsilcisine ya da servis şefine dilekçeyi iletin. Muhtemel size yok alamazsın felan diyecektir. Dilekcenize cevabı yazılı olarak vermelerini isteyin.Hemen vermezlerse dilekçe kayıt numarası isteyin ki sorasını takip edebilesiniz. Eğeer cevap olumsuzsa bu cevap ile en yakın tüketici mahkemesine giderek işlem başlatın. Ama genelde bu yolu seçmiyorlar ve paranızı hesaba aynen yatırıyorlar. deneyin bişey kaybetmezsiniz ama paranızla para kazanan bu kurumları bi de mafya gibi haracla besleyecekseniz o başka...

NOT: 1 ocakta yapılan kesintiler için 31ocak son gün haberiniz olsun!!
    ya aga bu işin kökten bir çözümü yokmu tkd nasıl bir mahkeme kazanmış ama uygulanmıyor.Adamlar ödemelerini otomatiğe bağlamış 10 ytl cep harçlığımı vardı garantide bir işim vardı ödeme yapmam lazımdı ama mağdur oldum.
    her ay dilekçemi vereceğiz paramızı çektiler diye yav.

belo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    garanti bankası da çıkarmıştı boyle bir rakam hemen karttı iptal ettirdim rakamıda aynen iade ettiler 15 gun geçtikten sonra bir muşteri temsilcisi aradı sizden boyle bir talepte bulunmasak kartı kullanırmısınız dediler bende tamam dedim hiç bir şekilde her hangi bir ad altında benden para istemeyecelseniz tamam dedim açtılar kartı birde ne göreyim tekrar aynı tutar hesapta tekrar kart iptal para tekrar geriye ve okka gibi bir tane mail garantiya ertesi gun beni aradılar muşteri temsilcisi size bilgi vermedimi bende konuşmayı aksettim ve saati tarihide aynen söyledim kesin tarih saat biraz huzursuz etti tabi o ayrı mevzuu lap arkadan iş bankası çalışltığım yer anlaşmalı olduğu için iş bankasıyla olay hemen halledildi ya ben fark etmeseydim cepten 870 ytl gitmişti şimdi uzuz oldum diğer hesaplarada bir bakayım vadesiz mevduat hesabınada bir şeyler yazmasınlar

garanti bankası benden her altı ayda bir 34 tl kesiyormuş senede 68 tl ediyor bu olaya devletin acil olarak direk ama direk el koyması lazım.
    tam bilmiyorum ama sanıyorum bu alınan ücretlere faturada kesmiyorlar.

nereye gidiyor bu paralar?
    neden gidiyor?

kimi besliyoruz?
    neden?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:06 ----------

ruby, sende milletin gözünü korkutma git avukatlara danış bankalar kanununda böyle bir kesintiye dair madde varmıymış?

Hangi kanunun ne maddesine göre kesinti yapıyorlarmış?

Dediğim gibi devletin acil olarak bu konu ile ilgilenmesi lazım.

Kredi kartı aidat ücreti kesintisi farklı, hesap işletim ücreti adı altında mevduat hesaplarından alınan kesinti farklı.

Kredi kartı kesintisi konusunda BBDK'nın açıklamaları var; ödemeyin, itiraz edin diyor.

Hesap işletim ücretini ise bankaların alması normal, herhangi bir itirazda bulunamazsınız, y asal dayanakları var. Ancak öğrenci hesabı, maaş hesabı, gibi hesaplardan kesilmez, bankasına göre değişir. Örneğin garanti öğrenci hesabından keser ancak 2 tane ödeme talimatı ister. İşbank öğrenci hesabından kesmez, yapı kredi yatırım hesabı olandan kesmez vs. vs. vs. Tabi banka müşterisini kaçırmamak için de sert itirazlar sonucu iade edebiliyor.

Kredi kartı aidatı ile hesap işletim ücreti birbirine girmiş yıllar önce, hazır hortlamışken düzeltelim.

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    En yakın şubeye koşup bu gerçekleri yüksek sesle insalara tebliğ etmek istiyorum !

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    banka hesaplarında ki bu kesinti hakkında bir rivayet duymuştum...duymuştum demek istiyorum çünkü kimden duyduğumu hatırlamıyorum ama rivayete göre herhangi bir bankada varsayalım bir hesabımız var ve kullanmıyoruz bakiyemiz de sıfır bu durumda kesinti yapamadıkları için mahkemelik hatta hacizlik bir durum oluyormuş ne kadar gerçek bilmiyorum böyle bir durum varmıdır???varsa da şaşırmam artık burası TÜRKİYE heran herşey olabiliyor
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler