Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Nobel Ödülü Red Edilir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ulkesindeki uygulamalari elestirmekle, vatanini savunmak arasindaki ince cizgiyi olaganustu bir seklide gerceklestirebilmis bir yazar: Boris Pasternak.
    Cagimizin tartismasiz en buyuk yazarlarindan biri. En taninmis romani Doktor Jivago. Romanlarinda Rus insaninin Sovyet devrimi sirasinda yasadigi acilarin arka plan¹nda yer aldigi buyuk bir ask romanidir Doktor Jivago.

Yil 1958 dir. Yani Soguk Savasin en civcivli zamani. Sovyetler Birligi herseye karsin dunyadaki iki super gucten biridir ve bugun cok iyi anlasilabildigi gibi herhangi bir super guc caninin istedigi ulkeyi gidip isgal edememektedir. Bati dunyasi cikan her firsati Sovyetler Birliginin aleyhine kullanmaya calisilmaktadir. Firsat ayaklarina gelmistir.
    Pasternak bir rejim aleyhtaridir. Kitaplarinda da Sovyet Devrimini
    elestirmektedir.
    iste muhtesem bir firsat. Kendisine o yilin Nobel Edebiyat odulu verilir.
    Gerci Pasternak yazarligiyla bu odulu coktan haketmistir ama odulun yazarligi icin degil ulkesini elestirdigi icin verildigini anlayacak entellektuel birikime de sahiptir.

Iste bu noktada Boris Pasternak, Nobel odul komitesine bir mektup yazar:

"Romanimin cevresinde gelisen siyasi kampanyanin kazandigi boyutlari gorunce ve Nobel odulunun bana verilmesinin, cok cirkin sonuclara varan siyasi amacli bir karar oldugu kanisina varinca kimsenin zorlamasiyla degil kendi irademle odulu reddettigimi belirtirim"
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    marefb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1299 Panigale
    siyasi tehlikeleri göz önüne alarak bi karar vermiş saygı duyarım...

Su Silahı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125
    Gerçek bir yazarmış, kalemini satmamış.
    Gitti TDM kaldık yine ybr ile başbaşa..

Forumdan Uzaklaştırıldı Sonsovalye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Polaris Kar Motoru
    Yoğurt...
    En sevdiğim kelimedir.Biz icat ettik.Adını da biz koyduk. Dünyanın neresine giderseniz gidin, yoğurdun üzerinde yoğurt yazar.
    İnsan, gurbet ellerdeki marketleri gezerken, rafta, emmioğlunu görmüş gibi olur.Ama yoğurt dışında, insanlığa pek katkımız olduğu söylenemez.Bu nedenle, tıp, fizik, kimya ve barış Nobel'leri sayılırken, bizi hatırlayan pek olmaz.
    Çünkü "sahte para" icat ederek, kimya ödülü almak mümkün değil.SSK'yı soymak için erkeklere sezaryen faturası keserek, tıp ödülü almak da imkansız...
    Ya da ne bileyim..."Pinpon topu titreyince deprem olacağını anlıyoruz" diyene, fizik ödülü vermiyorlar.
    Geriye ne kalıyor?
    Edebiyat Nobel’i.
    Gidin kitapçılara...Şaheser dolu.Kimi, Nişantaşı'nda nasıl suşi yediğini karalamış, "roman" diye satıyor.Kimi, gazete köşesindeki eski yazılarını ciltleştirmiş, "öykü" niyetine kakalıyor.
    Nasıl doğurduğunu kitaplaştıran bile var...Zannedersin Hazreti İsa'yı doğurdu kadın.
    Bu yüzden çok önemsiyorum Orhan Pamuk'un Nobel'e aday olmasını...
    Evet, "Türkler 1 milyon Ermeni'yi ve 30 bin Kürt'ü öldürdü" dediği iddia ediliyor.Hatta bu yüzden yargılanıyor.
    Hatta bu yüzden...Nobel'i alabilir.
    Öfkelenirsin, sevmezsin, okumazsın... Ayrı konu.Ama gurbet ellerde kitapçı gezme merakı olanlar, Türkiye'den sadece onu görüyor...Market rafındaki yoğurt gibi. Böyle yazmışım 2 yıl önce.Ve Pamuk, Nobel'i aldı.
    Fransa'daki rezaletle birleştirince, bugünkü durumumuz özetle şudur:
    "Soykırım yoktur" diyene... Hapis.
    "Soykırım vardır" diyene...Nobel.
    Orhan Pamuk, 1 milyon Euro alacak.Biz, adam başı, birer yıl yatıp, 45'er bin Euro ödeyeceğiz.
    Hazindir.
    Lütfen, hiç kimse çıkıp, "edebiyat ödülüdür" falan demesin.Ödül, siyasidir... Kasıtlıdır.Ama bu hazin durum, şu gerçeği değiştirmez... Var mı "soykırım yoktur" u belgelerle, kanıtlarla "tüm dünyaya" haykıran, edebiyatla anlatan bir tane Türk yazar?
    Yok.
    Çıkarabilmiş misin, Orhan Pamuk'a rakip?
    Çıkaramamışsın.
    Ağlamayacaksın o zaman.
    Bu iş yumurta atmakla olmaz.Fransa gibi bir süper gücü, yumurta kapıya dayandıktan sonra tehdit etmekle de olmaz...
    Lobiyle olur.
    Halkla ilişkilerle olur.
    "Adam satın almakla" olur.
    Akılla olur.
    Hukukla olur.
    Dünyanın dört bir yanındaki Türkleri... Heba ettiğin, hiç ilgilenmediğin... İnanılmaz insan gücünü organize etmekle olur.
    Yoksa neden... Cephede erkek gibi kazandığını, masada dansözlere kaybettiğini sanıyorsun bunca zamandır?
    Ağlama, çalış...

*Alıntı

Ondan çok daha kıymetli, kalemi kuvvetli yazarlarımız kitaplar yazmıştır. Lakin hiçbirinin arkasında güçlü bir plan, istikrarlı biçimde yürütülen reklam kampanyası yoktur. Güçlü Türk milliyetçileri bu yapılanları görsün ve önlemlerini alsın, biz elimizden gelen desteği her zaman veririz.

http://www.hepsiburada.com/search.as...2&sText=ermeni
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Forumdan Uzaklaştırıldı Sonsovalye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Polaris Kar Motoru
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ondan çok daha kıymetli, kalemi kuvvetli yazarlarımız kitaplar yazmıştır. Lakin hiçbirinin arkasında güçlü bir plan, istikrarlı biçimde yürütülen reklam kampanyası yoktur. Güçlü Türk milliyetçileri bu yapılanları görsün ve önlemlerini alsın, biz elimizden gelen desteği her zaman veririz.

http://www.hepsiburada.com/search.as...2&sText=ermeni
    Maalesef öyle.. Ermeniler Osmanlı Devletinin savaşa girmesi halinde sadık vatandaşlar olarak Osmanlı orduları safında görevlerini yerine getireceklerini vaat etmişlerdir.Rus kuvvetlerinin, Osmanlı ve Rus Ermenilerinden kurulmuş gönüllü alayları öncülüğünde Osmanlı topraklarına girmesiyle, Osmanlı Ordularındaki Ermeniler silahlarıyla firar ederek; ya Rus kuvvetlerine katılmışlar, ya da çeteler kurmuşlardır. Mücadelede ki parolaları neydi biliyor musun? KURTULMAK İSTİYORSAN ÖNCE KOMŞUNU ÖLDÜR!..
    Nobeli alan bu şahsın parolası da aynı bence.

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    helal olsun.
    şimdiki durumda olmaz. o bayaa bi yürek ister.
    pamukta var mı?
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    YÖK BAŞKANI FRANSIZ LİYAKAT NİŞANINA SAHİP ÇIKTI
    YÖK Başkanı Teziç'in Fransa Liyakat Nişanı tartışma konusu oldu. Teziç'in nişanı geri verip vermeyeceği konuşuluyordu. Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza teklifini öneren Fransa'ya karşı tepkiler sürerken Teziç'in tavrı şaşırttı. Gazetecilerin bu yöndeki sorusuna Teziç, "Neden iade edeyim ki. Fransa ile ilişkilerimizde bir sorun yok. O ödüller benim için çok önemli" dedi.
    Fransa YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'i 2004'te liyakat nişanı ile ödüllendirmişti. Teziç Eylül 2004'te Fransa Cumhuriyeti tarafından Legion D'Honnoer (Fransa Devleti Onur Lejyonu) Nişanı'nın en üst derecesi olan "Commandeur" (Büyük Şövalye) rütbesine layık görülmüştü. Fransız kültürü ile yoğrulu Galatasaray Üniversitesi'nin eski rektörü Teziç, Sorbonne Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verilmişti.
    kaynak: http://www.sonsaniye.net/haber7529.htm
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

http://www.milliyet.com.tr/2006/10/16/son/sonsiy12.asp

Teziç, Fransız nişanını iade etti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, 2004 yılında aldığı Fransa’nın Legion d’Honner’in en üst derecelerinden biri olan ‘Commandeur’ liyakat nişanını iade etme kararı aldı. Teziç, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’a, nişanı artık taşımayacağını ifade etti.
    YÖK Başkanı Teziç, 17 Eylül 2004 tarihinde Fransa Büyükelçiliği aldığı Fransız nişanını iadesine ilişkin açıklamasında, iadesine gerekçe olarak Fransa Ulusal Meclisi’nin Ermeni soykırımını reddedenlere ceza öngören yasa önerisini kabul etmesini gösterdi. YÖK Başkanı Teziç’in Commandeur nişanının Türkiye’deki tek sahibi olduğu anımsatılan açıklamada, şöyle denildi:

İlginç daha önce de böyle bir haber okumuştuk.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    BMW F650FB
    benim eklediğim haber, 12 ekim 2006,
    senin eklediğin ise 16 ekim 2006.

"Neden iade edeyim ki. Fransa ile ilişkilerimizde bir sorun yok. O ödüller benim için çok önemli"
    diyen Teziç, 4 gün sonra
    "Ermeni Soykırımının İnkarını Suç Sayan’ metin, henüz kanunlaşmamış olsa da, bu konunun Fransa’nın bir devlet politikası haline gelmiş olması karşısında, sizin tarafınızdan, Türkiye’deki Büyükelçiliğiniz aracılığı ile bana tevdi edilen, Fransa’nın en yüksek devlet nişanlarından biri olan ‘Commandeur de la Legion d’Honneur’ü taşımayacağım için mektupla iade ediyorum."
    diyerek iade ettiyse, helal olsun demek gerekiyor.

Motosikleti
    VOLKSWAGEN GOLF FSİ
    Alıntı Su Silahı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçek bir yazarmış, kalemini satmamış.
    bu yazının altına imzamı atarım ben... Bizim pamukcuk'un damarında dolaşan kan bile satılık...

Şu imzanı hem makul boyutlara çeksen hemde zamanında söylediğin gibi hiç değilse imzanda özüne dönsen diyorum. Hadi bu da benden sana bir hediye olsun.

Mustafa Kemal ATATÜRK

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı Gültekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim eklediğim haber, 12 ekim 2006,
    senin eklediğin ise 16 ekim 2006.

"Neden iade edeyim ki. Fransa ile ilişkilerimizde bir sorun yok. O ödüller benim için çok önemli"
    diyen Teziç, 4 gün sonra
    "Ermeni Soykırımının İnkarını Suç Sayan’ metin, henüz kanunlaşmamış olsa da, bu konunun Fransa’nın bir devlet politikası haline gelmiş olması karşısında, sizin tarafınızdan, Türkiye’deki Büyükelçiliğiniz aracılığı ile bana tevdi edilen, Fransa’nın en yüksek devlet nişanlarından biri olan ‘Commandeur de la Legion d’Honneur’ü taşımayacağım için mektupla iade ediyorum."
    diyerek iade ettiyse, helal olsun demek gerekiyor.
    gerçekten 4 gün önce neden iade edeyim deyip te bugün tam tersini yapıp iade ediyorum demiş mi gültekin

Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gerçekten 4 gün önce neden iade edeyim deyip te bugün tam tersini yapıp iade ediyorum demiş mi gültekin
    yanında değildim
    4 gün arayla yayınlanmış 2 haber, biri anyaya, biri konyaya işaret ediyor...

doğru-yanlış haberlerle-açıklamalarla insanımızı maymun etmiş medyaya sormak gerekiyor.

yukarıda linkler duruyor.
    onların yalancısıyız.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    verdiğin link dışında birşey bulamadım internette. her ne kadar bu adamı sevmesem de doğruluğundan emin olmadan birşey söyleyemem.
    bu arada eski siyasetçi kamran inan da aynı nişana sahipmiş ve iade etmiş.

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Aynı reddi Orhan Pamuk dan da beklemiştim.
    Kolpa Adamları

Motosikleti
    VOLKSWAGEN GOLF FSİ
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu imzanı hem makul boyutlara çeksen hemde zamanında söylediğin gibi hiç değilse imzanda özüne dönsen diyorum. Hadi bu da benden sana bir hediye olsun.

özür dilerim abi.çok haklısın bir daha tekerrür etmeyecek,nazik uyarın içinm sağol

Rica ederim, niyet güzelse benden her türlü nezaketi görür.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    VOLKSWAGEN GOLF FSİ
    Görev tamamlandı.....saygılar.

Motosikleti
    Aeon 180 cc ATV - 125 cc Dorado Scooter
    orhan pamuk niye iade etsin ki değer ve düşünce farkı var
    düşüncesi amaca ulaşmak için her yolu yaparım kalemi de satarım ülkemi de satarım. yaşar kemal o kadar uğraşdı durdu alamadı kısmet orhan pamuk yazarımızın (??) üstün gayretleri (?) ile alındı.
    nobel edebiyat ödülü kimlere verilir. bazı ülkelerin yazarlarına verilir. neden verilir edebi olarak çok iyi olup olmamasına bakılmaz. siyasi olarak yıpratılmak istenen insanların bilinçaltına propaganda edilmesi istenilen ülkelerin yazarlarına verilir.
    peki neden nobele aday dahi olmayan bilimsel araştırmalarımız yok? çok basit biz lafla peynir gemisi yürütmeyi seven milletiz. hazır yapılmışı varken neden araştıralım?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler