Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
24. sayfa BirinciBirinci ... 142223242526 ... SonuncuSonuncu

Ekonomi hakkında...

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    2 ay önce Fethiye'de bir yerden litresi 235 liradan 10 litre almıştım, iyi ki almışım.
    Bu sene zeytin az, kesin zam gelir, alayım bulunsun demiştim. Bir yıl yeter bu bize artık.
    Cyan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Geçmiş olsun ve şifa dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim. Eksik olmayın.

Akrabalar ben hariç hep Ege yöresinde. Anne tarafından Edremit, Akçay taraflarında akrabalarımız var.
    Hatta bir kısımda Zeytinli köyüne yerleşmiş. Zeytinle içiçeydik hep.
    O yörede yaşayanlar bilir. Eskiler zeytin ağacına çocukları gibi davranırlar.
    Annemle 6-7 yıl kadar önce memleketten gelirken bir zeytin dalı almıştık.
    Harbiden dal yani. Fidan bile denemez.
    Kadın onu balkonda saksıya ekti. Sevdi, baktı. Sonunda kupkuru dal büyüdü palazlandı.
    4-5 sene sonrada 24 tane zeytin verdi.
    O zeytinleri toplarken valide hanım sevinçten hüngür hüngür ağlamıştı.
    Sonra artık saksı küçük geldiğinden bir komşumuzun zeytinliğine ektik.

Benim arkadaşın imal ettiği (GRANPA) zeytinyağı gerçekten çok kaliteli.
    Yukarıdada değindiğim gibi ailece zeytinle içiçe sayılırız.
    Granpa'yı tadan tüm dostlar hayran kaldı. Müthiş bir kokusu, tadı, lezzeti var.
    Yemekte kullanmaya kıyamıyor insan. Sabahları ekmek banarak veya salatayla lezzeti daha iyi alınıyor.
    Sabahları bir yemek kaşığı şifa niyetine içmek için ideal.
    Arkadaşım şu 4 saat içerisinde sık mak konusunda inanılmaz hassas.
    "4 saati geçtikten sonra o kaliteyi alamıyorsun" diyor.
    Zeytinin tamamı elle toplanıyor.
    Yere düşüp hasar alırsa lezzetini kaybediyor ve havayla temastan içerisindeki mineralleri hızla bozuluma uğruyor.
    Tabi durum böyle hassas olunca fiyatta artıyor.
    Bu yıl bir teneke alsammı diye düşündüm ama açıkçası indirim istemeye utandım.
    Zaten hedefi henüz para kazanmak değil. Tanıtımını yapıp 2025 te para kazanmaya başlayabileceğini söylüyor.

Mümkünse, imkanınızı zorlayıp en azından küçük bir şişe sipariş edip, şifa niyetine çocuklarınıza içirmenizi tavsiye ederim.

Mimar bir arkadaşım var. 20-25 yıl önce İstanbulu terkedip Ege'ye yerleşti.
    Baraj yapımı nedeniyle devletin çiftçiye parasını ödeyip tarlada ölüme terkettiği 15 zeytin ağacını epeyce bir masrafla
    arsasına nakletti. Hepsi tuttu. Üstelik birisi 500 yaşında.

Onun olayı biraz daha farklı. Daha bahardan bir zeytin ağacını seçiyorsun.
    O ağacın tüm mahsulü senin oluyor. Önden bir ödeme yapıyorsun. Ama şu kadar zeytin veya yağ çıkar diye bir durum yok.
    Belli aralıklarla hava durumu, ağacın durumu video ve resimle ağacı kiralayan kişiye gönderiliyor.
    Hava çok sıcak ve rüzgar yoksa, zeytin yanmasın diye ince yağmurlama yapılıyor.

Zeytin tamamen elle toplanıp hemen o anda 2 saat içerisinde kendi ürettiği soğuk sıkım merdaneye giriyor.
    Tüm bu işlemler videoya çekiliyor.
    Artık o ağaçtan ne kadar yağ çıktıysa kalan bakiyenin ödemesi alınarak müşteriye ulaştırılıyor.
    Müşterilerinin neredeyse tamamı İstanbulda.
    Nakliyede zarar görmemesi için yağları bizzat elden götürüp teslim ediyor.
    Yağın fiyatının kaça geldiğini söylemek zor. Çünkü müşterisi ağacın mahsulünü satın alıyor.
    Tahmin yürütmek gerekirse, litresi bu yıl 2-3 bin lira mertebesine geliyor olsa gerek.
    Arkadaşın söylediği, müşterileri "Lorenzonun Yağı" gibi ilaç niyetine kullanıyorlarmış.

Aşağıdaki resim, annemin balkonda, saksı içinde çocuğu gibi büyüttüğü kupkuru zeytin dalının meyveleri

Cyan, espresso ve Guven bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ufuk abi benim evin düdük kadar bahçesinde de iki tane zeytin ağacı var.Ne tür olduğunu falanda bilmiyorum.İki ağacın zeytinini toplayıp sıksak bizim yıllık zeytin yağı ihtiyacı çıkarmı.
    ufoz ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ufuk abi benim evin düdük kadar bahçesinde de iki tane zeytin ağacı var.Ne tür olduğunu falanda bilmiyorum.İki ağacın zeytinini toplayıp sıksak bizim yıllık zeytin yağı ihtiyacı çıkarmı.
    Valla Okan bilmemki. Her zeytin sıkıma uygun olmuyor. En azından şöyle bir avuç havanda falan deneyebilirsin

Herbiri 30 kg zeytin verse 60 kg zeytin çıkar. 10 litre civarı yağ yapar.
    Kahvaltılık zeytin (henüz yeni toplanmış) salı günü pazarda 90-110 lira aralığında satılıyordu.

Ben olsam en azından yağını çıkarmayı dener, tadardım. Onun keyfide bir ayrı olur.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Biri çok arada ama benim zeytinlerde şunlar.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    espresso ve mertowski bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fiyat normalden yuksek ama cok kalitelidir diye tahmin ediyorum. 0.2 asit asiri dusuk. Burada kullandigim guzel zeytin yaginin 5 litresi 2000 TL'den az.
    Asitlik derecesi düşük zeytinyağlarını ben sevmiyorum açıkçası. Zeytinyağı dediğin adamın genzini azıcık yakacak. Düşük asitli olanlar tatsız geliyorlar. Tad mühim, lezzeti için olmasa zeytinyağı kullanmam ki basarım ayçiçek yağını geçerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:29 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 ay önce Fethiye'de bir yerden litresi 235 liradan 10 litre almıştım, iyi ki almışım.
    Bu sene zeytin az, kesin zam gelir, alayım bulunsun demiştim. Bir yıl yeter bu bize artık.
    Ben de yaklaşık aynı zamanlarda bir tanıdık vasıtasıtla Adana'dan 18l getirttim. 175 falandı maliyeti, sizinki biraz yüksekmiş. (Tadı fena değil, gayet beğendim keyifle kullanıyoruz...)

Koyacak yerim olsa bir 18l daha alayım istiyorum ama yok gerçekten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun ve şifa dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim. Eksik olmayın.
    ...
    Geçmiş olsun acil şifalar.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asitlik derecesi düşük zeytinyağlarını ben sevmiyorum açıkçası. Zeytinyağı dediğin adamın genzini azıcık yakacak. Düşük asitli olanlar tatsız geliyorlar.
    Yuzde yuz katiliyirum cyan.

Bunu yazacaktim ama gurme olmadigimdam amator gibi gozukmeyim simdi dedim :D

Zeytinin toplanir toplanmaz sikilmasi cook iyi bisey tabi.ust seviye bir yag oldugu dogrudur.
    Ama 0.2 asit benim alisik oldugum tadi,kokuyu verir mi emin degilim.

Yine de gaza geldim, 1 lt alayim diyirum.

@ufoz, insallah kanola yagi karistirmamislardir :d
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Asitlik derecesi düşük zeytinyağlarını ben sevmiyorum açıkçası. Zeytinyağı dediğin adamın genzini azıcık yakacak. Düşük asitli olanlar tatsız geliyorlar. Tad mühim, lezzeti için olmasa zeytinyağı kullanmam ki basarım ayçiçek yağını geçerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:29 ----------

Ben de yaklaşık aynı zamanlarda bir tanıdık vasıtasıtla Adana'dan 18l getirttim. 175 falandı maliyeti, sizinki biraz yüksekmiş. (Tadı fena değil, gayet beğendim keyifle kullanıyoruz...)

Koyacak yerim olsa bir 18l daha alayım istiyorum ama yok gerçekten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

Geçmiş olsun acil şifalar.
    Sağol teşekkür ederim.

Bizde genizi hafiften yakan zeytinyağını severiz.
    Espressonunda seninde aldığın yağ, geçen senenin yağıdır.
    Herkesin damak tadı farklı. Biz mesela bir önceki senenin yağını pek tercih etmeyiz.
    Bu sene olabilecek en taze sıkım yağı almış olduk.
    Sıkıma bağlı borudan taze taze kendim doldurdum tenekelere.

Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuzde yuz katiliyirum cyan.

Bunu yazacaktim ama gurme olmadigimdam amator gibi gozukmeyim simdi dedim :D

Zeytinin toplanir toplanmaz sikilmasi cook iyi bisey tabi.ust seviye bir yag oldugu dogrudur.
    Ama 0.2 asit benim alisik oldugum tadi,kokuyu verir mi emin degilim.

Yine de gaza geldim, 1 lt alayim diyirum.

@ufoz, insallah kanola yagi karistirmamislardir :d
    Al Hırbo. Zeytinyağının kokusuna hayran kalacağına emin olabilirsin.
    Herkesin damak tadı farklı tabi.
    Mesela annem bu yağı kaşıkla şifa niyetine sabahları içmeyi seviyor.
    Yemekte kullandığındaysa ağır geldiğini söylüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:38 ----------

Zeytini çok mu az benmi göremiyorum anlamadım.
    Ama yinede dene yahu.
    Ben olsam keyif için denerdim havanda falan sıkmayı.
    okanbagiscan bunu beğendi.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Geçmiş zaman Erdeğin bir köyünde zeytin ağaçları arasında kenardan böğürtlen topluyorum.
    Daracık toprak yoldan kocaman bir vidanjör tepelere doğru çıkmaya çalışıyor.
    Çıkmaya çalıştığı yerde yerleşimde yok. Herhalde boşaltma yerine gidiyor diye düşünürken.
    Bütün lağımı zeytin tarlalarına boşaltmaya başladı.
    Zeytin ve zeytinyağı denince aklıma gelen.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Yaklaşık 4 senedir Avilo markalı, Oktav Tarım Ürünleri üretimi olan zeytinyağını kullanıyorum. İzmir/Tire'de tesisleri bulunuyor. Zaman zaman N11, Trendyol yada kendi sitelerinde indirimlere denk geldikçe ihtiyaçtan fazla fazla satın alarak stokluyorum. Sosyal medya hesaplarından zam yapmadan önce bildirimde bulunuyorlar. Şu tarihte zam gelecektir bilginiz olsun şeklinde. Yağlarından ben memnunum. Sizlere de denemeniz için tavsiye ederim.

Kargo konusunda ise efsane denilebilecek şekilde bir paketlemeleri var. Kargocu eğer ki kasıtlı bir şekilde zarar vermek istemezse pakete zarar vermek çok zor.

Online alışveriş sitelerinde bulmuş olduğum müşteri fotoğrafı.
    espresso ve kryeck bunu beğendiler.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Az önce migrosa girdim kasiyer dümdüz gidiyordu 20 liradan nasıl 60 liraya çıkar diye..Çokta iyi tanıyorum kendisini..Ne oldu abi ne 60 tl oldu dedim.. Milka milkiniks 20 tl idi 60 tl oldu dedi..Nasıl yani dedim ciddi ciddi 61 tl olmuş küsüratı da var..

espresso bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Zeytinliklerimiz olduğundan alışığım zeytin yağına. Annem pilavı bile zeytinyağıyla yapardı. Genelde sıkımdan ilk çıkan yağı üreticiler kendileri kullanmak için alır, fabrikaya bırakmaz. En düşük asitli ve lezzetli yağ odur çünkü.

Genzi yakan zeytinyağı sevmen bütçe açısından büyük avantaj Zorda kalmadığım müddetçe kullanmam öyle yağı. Hiç yakmayacak, ama neredeyse zeytin gibi dolgun bir tad da gelecek.

Bu arada zeytinyağı acaip faydalıymış. Ama yüksek sıcaklıklar için uygun değil. Kızartmada ayçiçek ya da fıstık yağı kullanıyorum.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce migrosa girdim kasiyer dümdüz gidiyordu 20 liradan nasıl 60 liraya çıkar diye..Çokta iyi tanıyorum kendisini..Ne oldu abi ne 60 tl oldu dedim.. Milka milkiniks 20 tl idi 60 tl oldu dedi..Nasıl yani dedim ciddi ciddi 61 tl olmuş küsüratı da var..

https://i.hizliresim.com/9y8twtx.jpeg

oha milkiniks 60 mı olmuş.
    kücükken ne severdim be.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zeytinliklerimiz olduğundan alışığım zeytin yağına. Annem pilavı bile zeytinyağıyla yapardı. Genelde sıkımdan ilk çıkan yağı üreticiler kendileri kullanmak için alır, fabrikaya bırakmaz. En düşük asitli ve lezzetli yağ odur çünkü.

Genzi yakan zeytinyağı sevmen bütçe açısından büyük avantaj Zorda kalmadığım müddetçe kullanmam öyle yağı. Hiç yakmayacak, ama neredeyse zeytin gibi dolgun bir tad da gelecek.

Bu arada zeytinyağı acaip faydalıymış. Ama yüksek sıcaklıklar için uygun değil. Kızartmada ayçiçek ya da fıstık yağı kullanıyorum.
    İşte ağız tadı meselesi; Ayvalık'ta bir sürü özel üretici gezdim, hepsinde de 0,2'lik 0,3'lük yağlar vardı. Hiçbirini sevmedim, çok tatsız geldiler bana. Yani genzi az da olsa yakmayan zeytinyağı bence normal bir şey değil. Çok taze sıkım özel bir zeytindir bilemem, o halde ise benim damak tadıma uygun değil açıkçası, tatsız bir yağ istersem rafine ayçiçek yağı kullanırım, boşuna para harcamam.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Valla Ufoz bize indirim kodu yolla valla. Verdik siparişi bakacağız tadına. Ama olsa bir ayak yağı, incir, susam. Bandırsak inciri yağa oradan susama. Oyy oyy aman sabahlar olmasın. Bende Solive diye Gemlik'ten alıyordum. 2 saat içinde sıkma filtresiz, birde bunu deneyelim.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Foruma biraz uğramadım hemen hakkımda konuşmaya başlamışlar
    ayıp oluyor beyler
    espresso ve pea bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fatih'in Fedaileri.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulen bursali ile dalga gecelim dedik kabak bizim basimiza patladi.

Annem para alamiyor, cunku ziraat odasina kayitli ciftci.
    Yaziklar olsun versenize lan 5000 tl mizi.

Ahagaha cok iyi ya..koyluler ana avrat duz gidiyor puhahava
    Hırbo hadi iyisin kaptın yine 5bini.Bide reise laf ediyorlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Hırbo hadi iyisin kaptın yine 5bini.Bide reise laf ediyorlar.
    Ciddi mi ? Link ver kesin bisey yok diye biliyorum.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Reis talimatı vermiş gerisinin önemi yok.Bizim gibi düzenli çalışan emekliye vermez muhtemelen .Kısa dönem çalışmış annen gibi çiftçi görünenler esnaflar falan yararlanır heralde.Gazetelerde var haber.

Haberi iş yerinde söylediler kendimden önce sen geldin aklıma aha dedim Hırbo söyleniyordu kaptı 5 bini diye.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
24. sayfa BirinciBirinci ... 142223242526 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)