Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

EYT

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu gün EYT den emekli olanların maaşları 5 10 yıl sonra kuşa dönecek olması kimsenin yararına değilki.EYT den emeklininki dönecekte 60 yaşında olanınki dönmeyecekmi.
    Bu gün çıkan düzenleme EYT lilerin ortalam yaşı 49.9 deselerde bence 45 47 civarıdır diye düşünüyorum.Bu oran içinde benim gibi 50 yaşını geçmiş zaten emekliliğine 2 sene kalmış ların yanında 43 44 yaşında emekli olacaklar ver.Hatta şu an için hesaplanmayan 99 öncesi işe girmiş ama 99 da 18 yaşında olmayan bir kesim EYT liler de var ama hemen emekli olamıyorlar 25 sene yüzünden.En avantajlı olanlarda onlar olacak.

Bence EYT den daha vahim olan maaş bağlama oranları ile ilgili düzenlemeler varki bu gün EYT liside 60 yaşında emekli olacağıda yakından ilgilendiriyor.
    99 öncesi 99-2008 arası 2008 sonrası olarak maaş bağlama oranları çok farklı 99 öncesi primin %60 oranında bağlama oranı varken 2008 sonrası %30 oranına düşürdüler.

Yani bu gün ben 9000 bin primle alacağım emekli maaşını siz 60 yaşında 14bin primle alamayacaksınız.Bu gün buna itiraz eden varmı yok.
    Emekli maaşlarına yapılan zam oranına eskiden büyümeden pay verirlerdi onuda kaldırdı bu hükümet buna itiraz eden varmı yok.
    Benim 5 sene önce emekli olan arkadaşım ilk aldığı maaşla bin dolar alıp elinde 100tl kalıyordu.
    geçen sene işi bırakıp gittiği son dönemde 500 dolar almak için 200 tl üste ödüyordu.
    DickName bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu mantık ile akp'nin yasalaştırdıgı sacma sapan herşeyi kaldırdıklarında, 10 yıl sonra yeni gelen hükümet "eskiden insanlara bu hak verirmiş" diyip akp kurallarını geri getirdikelrinde de itiraz etmezsiniz.

cünkü yapılan şeyin mantıklı ya da mantıksız olmasının bir önemi yok. yasa mıymış yasaymış. niye tüm dünya bilimsel verileri, ekonomik değerlendirmeleri yapıyor ki, gerek yok.

zaten bizde cok zengin ülkeyiz, 99 sonrası calısır öder 40 yaşındaki ihtiyarların maaşını. cünkü eski hükümet penisinden birşey uydurup sizi emekli yapcaz demiş.
    Burada kacirdigin bir nokta var. Yeni cikarilan kanun uygulamaya koyulurken, resmi gazetede yayinlandigi tarihten itibaren gecerlidir ve yasanin uygulandigi tarihten sonra olusan olaylari kapsar.

Ornegin; Bugun bir yasa cikarsan ve emeklilik yasini 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren 70 yaptim desen bu yasaldir. (Etik midir, dogru mudur tartismiyorum, bizim topraklarimiz icin dogru degil.)
    Ama; emeklilik yasini 70 yaptim, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren gecerli bu dersen yasal degil. Bu ulkede bu yasandi.

Yasal olarak emekliligi gelmis insanlara, "12 yil daha calisacaksin baboli, cunku biz istedigimiz gibi yasa cikarabiliyoruz" dendi, ne AYM ne baskasi bunu degerlendirmedi.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gün EYT den emekli olanların maaşları 5 10 yıl sonra kuşa dönecek olması kimsenin yararına değilki.EYT den emeklininki dönecekte 60 yaşında olanınki dönmeyecekmi.
    Bu gün çıkan düzenleme EYT lilerin ortalam yaşı 49.9 deselerde bence 45 47 civarıdır diye düşünüyorum.Bu oran içinde benim gibi 50 yaşını geçmiş zaten emekliliğine 2 sene kalmış ların yanında 43 44 yaşında emekli olacaklar ver.Hatta şu an için hesaplanmayan 99 öncesi işe girmiş ama 99 da 18 yaşında olmayan bir kesim EYT liler de var ama hemen emekli olamıyorlar 25 sene yüzünden.En avantajlı olanlarda onlar olacak.

Bence EYT den daha vahim olan maaş bağlama oranları ile ilgili düzenlemeler varki bu gün EYT liside 60 yaşında emekli olacağıda yakından ilgilendiriyor.
    99 öncesi 99-2008 arası 2008 sonrası olarak maaş bağlama oranları çok farklı 99 öncesi primin %60 oranında bağlama oranı varken 2008 sonrası %30 oranına düşürdüler.

Yani bu gün ben 9000 bin primle alacağım emekli maaşını siz 60 yaşında 14bin primle alamayacaksınız.Bu gün buna itiraz eden varmı yok.
    Emekli maaşlarına yapılan zam oranına eskiden büyümeden pay verirlerdi onuda kaldırdı bu hükümet buna itiraz eden varmı yok.
    Benim 5 sene önce emekli olan arkadaşım ilk aldığı maaşla bin dolar alıp elinde 100tl kalıyordu.
    geçen sene işi bırakıp gittiği son dönemde 500 dolar almak için 200 tl üste ödüyordu.
    Abi zaten onu anlatmaya çalışıyoruz.Emekli maaşlarının sürekli düşmesini,az zam yapılmasının sebebi zamanında 30lu 40lı yaşlarda emekli olan annelerimiz babalarımız.Türkiye'de ortalama yaşam süresi 70 yıl civarı.60 yaşında emekli olan adam 10 yıl maaş alacak.Zamanında 40 yaşında emekli olan adam 30 yıl maaş aldı.Yani normal emekliliğe göre ekstra 20 yıl(normal emeklinin 3katı) maaş alan insanlar var.Doğal olarak 90larda erken yaşta emekli olanlar yüzünden SGK kasasından normal emekliliğe göre 3 kat fazla maaş ödendi 3 kat fazla para çıktı.SGK'da paralar suyunu çektikçe para yetmedikçe doğal olarak az zam yapılıyor ve buna bağlı emekli maaşları enflasyonda eriyip gidiyor.Yani özetle emekli maaşlarının eriyip gitmesinin başlıca sebebi bir önceki erken emeklilik sistemi.Şimdi herkes diyor ben 10.000 gün prim yatırdım ben şu kadar prim yatırdım.Tamam güzel kardeşim de senin yatırdığın bu prim sana 30-40 yıl düzgün maaş ödeyecek kadar yeterli değil.60 yaşında emekli olup 15.000 gün prim yatırmış adama ortalama 10 yıl maaş ödenecek.Sen istiyorsun yatırdığın 10.000 gün prim ile sana 30-40 yıl maaş ödensin.

Bir de milletin anlamadığı anlamak istemediği şey emeklilik maaşı senin yatırım yapıp gelecekte ek gelir elde edeceğin bir şey değil.Emeklilik maaşı sen artık fiziksel ve ruhsal olarak verimli çalışamayacak duruma gelince devletin zamanında senin maaşından kestiği paraları değerlendirip yaşlılık maaşı olarak sana geri vermesi.Eyvallah zamanında denyo bir politikacı oy almak için emeklilik yaşlarını geriye çekti EYTlilerin bu şekilde kazanılmış bir hakkı var.Bu kazanılmış hak 99 depremine bağlı olağan üstü bir durum yüzünden ekonomik sebeplerle iptal edildi.Ama bu kazanılmış hak yukarıda açıkladığım SGK sisteminin bozulmasına,sağlıklı işlememesine ve düşük emekli maaşlarına sebep oluyor.Sosyal güvenlik sisteminde yaş sınırı öyle politik vaat yapılacak,keyfi olarak oynanacak bir şey değil.Ülkede ortalama yaşam süresi,çalışanların sağlık durumuna göre bir kaç yaş yükseltilir yada düşürülür.Ama sen oy kazanmak için "Bana oy verin emeklilik yaşını 60'tan 40'a çekeyim.Sizden sonra sigortalı olan salaklardan toplarız paraları diye" vaat verirsen sosyal güvenlik sisteminin anasını bellersin.Ondan sonra o erken emekli olanlar da yaşlanıp çalışamayacak duruma gelince "maaş yetmiyor devlet bize yardım etsin" diye ağlaşmaya başlar.

Bak ne güzel yazmışsın.Zaten ona itiraz ediyoruz.Kasada para olmadığı için bağlanma oranları sürekli düşüyor.Zamanında benim annem babam erken emekli olduğu için(Emekli olmamak için yalvardılar.Hesap kitap bilen insanlar olduğundan erken emekliliğin SGK sistemini çökerteceğini ve maaşlarının günden güne düşeceğini biliyorlardı.) şimdi EYTliler emekli olduğu için normal emekliliğe göre 2-3 katı süre maaş bağlandığı için biz yaşlılığımızda sürüneceğiz.Zamanı gelince maaşlar eriyip gidince en çok EYTliler EYT çıkmasına küfür edecek.Şimdi diyeceksin ki eyvallah SGK'nın kasa erken emekliler yüzünden boşaldı o zaman devlet vergilerden kasaya para aktarsın.Eee o vergiler gene benim cebimden çıkacak.

Bütün bunları SGK'nın kasasından bir şekilde bazıları tarafından para yürütülmediğini varsayarak yazıyorum.Tabiiki de erken emekliler dışında sürekli SGK kasasından olağan dışı para çıkışı olma ihtimali var.Bu ihtimal zaten kötü durumdaki sistemi daha da kötü hale getiriyor.Ama yoksa bile yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı bu sistem dönmez.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    kaç patron bu ekonomik krizde kenara para koyabildi?
    Buraya katılamıyorum.
    Parayı kenara koydular fakat kıdem tazminatı için değil.
    Tanıdıklarımın hemen hemen hepsi son 3-4 yılda pandemi ekonomik kriz falan demediler.
    Bütün parayı lüks dairelere, yazlıklara, döviz ve altına gömmüdüler.
    DickName ve bursalıali bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi zaten onu anlatmaya çalışıyoruz.Emekli maaşlarının sürekli düşmesini,az zam yapılmasının sebebi zamanında 30lu 40lı yaşlarda emekli olan annelerimiz babalarımız.Türkiye'de ortalama yaşam süresi 70 yıl civarı.60 yaşında emekli olan adam 10 yıl maaş alacak.Zamanında 40 yaşında emekli olan adam 30 yıl maaş aldı.Yani normal emekliliğe göre ekstra 20 yıl(normal emeklinin 3katı) maaş alan insanlar var.Doğal olarak 90larda erken yaşta emekli olanlar yüzünden SGK kasasından normal emekliliğe göre 3 kat fazla maaş ödendi 3 kat fazla para çıktı.SGK'da paralar suyunu çektikçe para yetmedikçe doğal olarak az zam yapılıyor ve buna bağlı emekli maaşları enflasyonda eriyip gidiyor.Yani özetle emekli maaşlarının eriyip gitmesinin başlıca sebebi bir önceki erken emeklilik sistemi.Şimdi herkes diyor ben 10.000 gün prim yatırdım ben şu kadar prim yatırdım.Tamam güzel kardeşim de senin yatırdığın bu prim sana 30-40 yıl düzgün maaş ödeyecek kadar yeterli değil.60 yaşında emekli olup 15.000 gün prim yatırmış adama ortalama 10 yıl maaş ödenecek.Sen istiyorsun yatırdığın 10.000 gün prim ile sana 30-40 yıl maaş ödensin.

Bir de milletin anlamadığı anlamak istemediği şey emeklilik maaşı senin yatırım yapıp gelecekte ek gelir elde edeceğin bir şey değil.Emeklilik maaşı sen artık fiziksel ve ruhsal olarak verimli çalışamayacak duruma gelince devletin zamanında senin maaşından kestiği paraları değerlendirip yaşlılık maaşı olarak sana geri vermesi.Eyvallah zamanında denyo bir politikacı oy almak için emeklilik yaşlarını geriye çekti EYTlilerin bu şekilde kazanılmış bir hakkı var.Bu kazanılmış hak 99 depremine bağlı olağan üstü bir durum yüzünden ekonomik sebeplerle iptal edildi.Ama bu kazanılmış hak yukarıda açıkladığım SGK sisteminin bozulmasına,sağlıklı işlememesine ve düşük emekli maaşlarına sebep oluyor.Sosyal güvenlik sisteminde yaş sınırı öyle politik vaat yapılacak,keyfi olarak oynanacak bir şey değil.Ülkede ortalama yaşam süresi,çalışanların sağlık durumuna göre bir kaç yaş yükseltilir yada düşürülür.Ama sen oy kazanmak için "Bana oy verin emeklilik yaşını 60'tan 40'a çekeyim.Sizden sonra sigortalı olan salaklardan toplarız paraları diye" vaat verirsen sosyal güvenlik sisteminin anasını bellersin.Ondan sonra o erken emekli olanlar da yaşlanıp çalışamayacak duruma gelince "maaş yetmiyor devlet bize yardım etsin" diye ağlaşmaya başlar.

Bak ne güzel yazmışsın.Zaten ona itiraz ediyoruz.Kasada para olmadığı için bağlanma oranları sürekli düşüyor.Zamanında benim annem babam erken emekli olduğu için(Emekli olmamak için yalvardılar.Hesap kitap bilen insanlar olduğundan erken emekliliğin SGK sistemini çökerteceğini ve maaşlarının günden güne düşeceğini biliyorlardı.) şimdi EYTliler emekli olduğu için normal emekliliğe göre 2-3 katı süre maaş bağlandığı için biz yaşlılığımızda sürüneceğiz.Zamanı gelince maaşlar eriyip gidince en çok EYTliler EYT çıkmasına küfür edecek.Şimdi diyeceksin ki eyvallah SGK'nın kasa erken emekliler yüzünden boşaldı o zaman devlet vergilerden kasaya para aktarsın.Eee o vergiler gene benim cebimden çıkacak.

Bütün bunları SGK'nın kasasından bir şekilde bazıları tarafından para yürütülmediğini varsayarak yazıyorum.Tabiiki de erken emekliler dışında sürekli SGK kasasından olağan dışı para çıkışı olma ihtimali var.Bu ihtimal zaten kötü durumdaki sistemi daha da kötü hale getiriyor.Ama yoksa bile yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı bu sistem dönmez.
    boşuna anlatma, görüyoruz ki bunların umrunda haksızlık, adalet, ekonomik değerler, geçinememe, gençlere binen vergiler vs. umrunda değil. işlerine geldiği zaman eski yasaları "hakkımızı yediler" diye geri isteyip işlerine geldiği zaman değişimlere karşı cıkmıyorlar.

ben daha fazla anlatamayacagım. 2023 yılında hala 1999 öncesi olan bir hatayı savunup genclerın 60, 99 öncesi olanların 43 yaşında emeklı olmasını savunan zihniyete ve bunun bedelini gençlere ödeteceklerini görmezden gelmeyen bir zihniyete birşey anlatamayız.

akp yine alır bu seçimi. net.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:32 ----------

Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buraya katılamıyorum.
    Parayı kenara koydular fakat kıdem tazminatı için değil.
    Tanıdıklarımın hemen hemen hepsi son 3-4 yılda pandemi ekonomik kriz falan demediler.
    Bütün parayı lüks dairelere, yazlıklara, döviz ve altına gömmüdüler.
    orada farklı bir nokta vardır abi, yurtiçi calışan fabrikalar acayip zararda bizim burada.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Emekliliği hak etmiş olan kesim, umarım ki maaşlarını güzel günlerde harcarlar. Tanrınıza şükür etmeyi, kurban kesmeyi ve garipleri sevindirmeyi de unutmayın

https://www.schilda.com/2017/02/26/b...kavgayi-sever/
    Cyan ve erensel bunu beğendiler.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bütün ekonomik krizide SGK nın kasasına bağlamakta ne bileyim bayaa zorlama bir yorum.Tamam bende katılıyorum çok adil olmasada şu anki sistemde kimse ben emekli olmak istemiyorum demez.Çalışıp prim arttırmanın bir faydası yokki.Hatta zararı var.Bu gün emekli olupta 8 9 bin maaş alacaklar bu gün bile o maaşla geçinemeyeceklerini biliyorlar çalışmak zorundayız diyorlar.Ama adam ne yapsın emekli olmayıp 10 sene daha çalışsın bu günkünden daha az maaşmı alsın.

Bu gün ülkenin kaynakları nerelere kimlere paylaştırılıyor ona bakmak lazım.Bu para yine dar gelirlinin cebine girecek o yönden adaletsiz tarafları olsada olumlu bana göre.

Birde mevcut çalışanların emekliye bakıyor mevzusu var.Ülkede verginin büyük bir kısmını zaten çalışan bordrolu kesim ödüyor.Bütün toplanan para sadece emekliye ödeniyorda yetmiyorsa zaten bitmişiz.

Kimse zaten bundan 5 10 sene sonrasını düşünmüyor herkes bu gün için geçim derdinde.EYT linin alacağı 8 9 bin lira ona ilaç gibi gelecek.İlerisi allah kerim diyorlar.

55 60 yada 65 yaşında emekli olmanın hiç bir farkı yok bu ülkede.Hangi dönemde emekli olursan ol sürüneceksin sonuçta.Ülkede emekli olmuşta dünyayı gezen emeklimi var.
    Cyan ve Italian bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bu EYT düzenlemesine karşı çıkanlar yani zamanında kazanılmış hakların tekrar eksik de olsa geri alınmasına karşı çıkanların derdi nedir anlayamıyorum ama başımıza gelen bütün saçmalıkların sorumlusu o gibi insanlar.
    Bu sistem ölene kadar çalıştırıp sömürürken karçı çıkmayıp bir kısmının haklarını almasına karşı çıkıyorlar çünkü sistemin kaşısına çıkacak cesaretleri de yok, o bilgi ve kapasiteleri de yok, hepsi sistemin devamını sağlayan asalaklar sürüsü, sonra da diyorlar ki ben 65 yaşına kadar emekli olamayacağım. O zaman karşı çık, isyan et sen de erken emeklilik jakkını elde et. Ülkenin bir sürü kaynağı bir sürü saçma yere giderken sorun yok ama insanlar hakettikleri aldığında karşı çık. Hadi oradan. Bu güne kadar hangi hakkın için elini taşın altına koydunuz, hangi hak için kendinizi riske attınız, hangi hakkı savunmak için bir şeylerden vazgeçtiniz derim.
    Buna karşı çıkanların bazıları tipik embesil liberaller ama çoğu hiç bir hakkı için riske girmemiş, hakkını arayanlara karşı ezikliklerini de iktidar olan çoğunluğa yamalanım riske girmeden tavşan boku gibi en akar ne kokar tarzı hayat geçiren ödeklersiniz. Hadi ordan be demek lazım size.
    Cyan, tommygun, DickName ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu EYT düzenlemesine karşı çıkanlar yani zamanında kazanılmış hakların tekrar eksik de olsa geri alınmasına karşı çıkanların derdi nedir anlayamıyorum ama başımıza gelen bütün saçmalıkların sorumlusu o gibi insanlar.
    Bu sistem ölene kadar çalıştırıp sömürürken karçı çıkmayıp bir kısmının haklarını almasına karşı çıkıyorlar çünkü sistemin kaşısına çıkacak cesaretleri de yok, o bilgi ve kapasiteleri de yok, hepsi sistemin devamını sağlayan asalaklar sürüsü, sonra da diyorlar ki ben 65 yaşına kadar emekli olamayacağım. O zaman karşı çık, isyan et sen de erken emeklilik jakkını elde et. Ülkenin bir sürü kaynağı bir sürü saçma yere giderken sorun yok ama insanlar hakettikleri aldığında karşı çık. Hadi oradan. Bu güne kadar hangi hakkın için elini taşın altına koydunuz, hangi hak için kendinizi riske attınız, hangi hakkı savunmak için bir şeylerden vazgeçtiniz derim.
    Buna karşı çıkanların bazıları tipik embesil liberaller ama çoğu hiç bir hakkı için riske girmemiş, hakkını arayanlara karşı ezikliklerini de iktidar olan çoğunluğa yamalanım riske girmeden tavşan boku gibi en akar ne kokar tarzı hayat geçiren ödeklersiniz. Hadi ordan be demek lazım size.
    Espresso ağa, Street Fighter'da yer alan bölüm sonu canavarı M.Bison gibisin.
    Cyan, espresso ve Italian bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    espresso ve Italian bunu beğendiler.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Ben bugün bankadan ev kredisi çekeyim yüzde 1 faizle.. yarın faizler yüzde 250 olsun,banka bana dönüp sözleşmeni iptal ettim 250 üzerinden ödeyeceksin diyebilir mi? Hayır imzayı attık bitti..
    Ama eyt de dediler işte..
    Peki ben bugün yüzde bir ile çektiğim krediyi sen de benimle çekmeyip yarın yüzde 250 faiz olduğunda vay efendim benim günahım ne bende 1 den isterim dersen sana ne derler?
    Geçti borun pazarı o fiyat dün idi şimdi fiyat bu derler..
    99 dan önce kanun buydu,biz imzayı bu şekilde atmış,anlaşmayı bu şekilde kabul etmiştik kardeşim. Dönülen yanlıştan neden rahatsız oluyorsunuz ki? Anlaşmayı yaptığımız fiyattan alıyoruz malı.
    Siz alana kadar zam geldiyse bizim günahimiz ne? Bizim aldığımıza neden çekememezlik yapıyorsunuz?
    Ben 18 ay askerlik yapmışken şimdiki gençler 6 ay yapıyor.. benim 12 ayımı geri versinler yada şimdikileri de 18 aya çıkarsınlar,hatta terhis olanları bile işini gücünü bıraktırıp eksik 12 ay askerliğide tamamlatsınlar..adaletsizlik olmasın? Nasıl?
    espresso, tommygun, Cyan ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    abiler ben 18 girişliyim bana nolur

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ya hepsi tamam da, bu işin Türkiye'ye maliyeti sanıldığı kadar yüksek değil ki? Ne tartışılıyor bir anlasam? Bulabildiğim en en yüksek rakam bir yılda tazminatlar 300milyar TL, sonra yıllık maliyeti 130 ya da 180 milyar TL. Bu Türkiye'yi ne uzatacak ne kısaltacak bir para. Kıyaslamak isterseniz, SGK'nın 2022 geliri 952milyar TL.

Türkiye'nin içine düştüğü durumu kaçak göçmenler geldi diye zannediyor insanlar. Şimdi bir 20 sene de kasayı 2022 EYT'lileri boşalttı zannedilecek.
    İşimiz gücümüz yanlış şeylere odaklanmak.
    pea, Italian ve espresso bunu beğendiler.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    46 yaşında emekli ettiler, kazanılmış hak denen bir şey, ancak mezarda emekli olacaklara da bir düzenleme yapılıp standart 50-55 arası olması emeklilik.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı Metela adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    46 yaşında emekli ettiler, kazanılmış hak denen bir şey, ancak mezarda emekli olacaklara da bir düzenleme yapılıp standart 50-55 arası olması emeklilik.
    Kesinlikle aynı görüşteyim.
    60-65 gibi emeklilik yaşları ülkemiz gerçeğini yansıtmıyor.
    Bence EYT sonrası tüm çalışanların emeklilik yaşları için düzenleme yapılmalı 50 civarı olmalı.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    SGK'nın çalışanlardan yapılan kesinti dışında ek geliri veya bütçesi var mı? Şundan soruyorum. Çalışanların %40'ı asgari ücretli, onların kesintisinden bir hayır gelmez. Kalan %60'ın kesintileri mevcut ve yeni emeklilere ödeme yapmaya yeter mi?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SGK'nın çalışanlardan yapılan kesinti dışında ek geliri veya bütçesi var mı? Şundan soruyorum. Çalışanların %40'ı asgari ücretli, onların kesintisinden bir hayır gelmez. Kalan %60'ın kesintileri mevcut ve yeni emeklilere ödeme yapmaya yeter mi?

foruma bak anasını satayım, kendi görüşüne karşı cıkanlara hakaret edip kendilerini aydın sanıyorlar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    foruma bak anasını satayım, kendi görüşüne karşı cıkanlara hakaret edip kendilerini aydın sanıyorlar.
    Bkz. Aziz Nesin, kendisi "%60 gerizekalıdır" dediği halde gayet aydın bir insandı.
    Italian ve DickName bunu beğendiler.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bkz. Aziz Nesin, kendisi "%60 gerizekalıdır" dediği halde gayet aydın bir insandı.
    ülkenin bir kısmı da da 2023 de süper güç olacagımıza inanıp kendini aydın, kalan herkesi cahil fetocu sanıyor. takılma bunlara o nedenle :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)