Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İşçi herşeyi maaşından karşılıyorda

Motovento
    REKLAM ALANI

İşçi evinin kirasını evinin faturasını bütün masraflarını maaşından karşılıyorda patron veya esnaf evinin ve işyerinin bütün masraflarını müşterinin üzerine atıyor mecbur muyum onun evinin elektriğini suyunu ben ödemeye
    Bir yandan parasını herşeyini makinaya sermayeye yatırmış yarın her şeyini batırır işçi hadi bana eyvallah deyip çeker gider mi dersiniz patron haklı mı ya da adam ticaret yapıyor kardeşim kazanacak tabii mi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Voltaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur.
    Şimdi "esnaf" denilen olaya gelirsek, esnaf kazanıyor da ne kadar kazanıyor artık?

Eskidendi para kazanma işi, artık bitti, ticaret büyük sermayenin hakimiyetinde - pastanın kaymağını onlar yiyor.

Misal, benim çalıştırdığım dükkan tam 64 senelik bir kahveci dükkanı - rahmetli dedemden kaldı iş bana.

Çarşı aynı çarşı, dükkan aynı dükkan, iş aynı iş, rahmetli dedem de kahve satmış, ben de kahve satıyorum, bu arada geçen 64 senede Bursa'nın nüfusu kaça katladı bilinmez; ama dedem bulunduğum dükkanın mülkü de dahil olmak üzere sürüsüne bereket mülk edinmiş ticaret yaptığı sürece. Bir o kadar da veresiyeden para batırmış belki de.

Ben?

Ben de 1995'ten beri ticaretle uğraşıyorum (dile kolay 27 sene olmuş); taş üstüne taş koyamadım, hiç bir mülk sahibi olamadım.

Ancak geçimimi temin ettim, düğünümü yaptım, ailemi geçindirdim, çocuklarımın masraflarını karşılayabiliyorum, üç tane de ucuz yollu vasıta sahibi olabildim, biraz da birikimim oldu, hepsi bu...

Yani esnaflık falan hikaye oldu artık, başka bir yerde çalışan bir işçiden belki biraz daha iyidir durumum, o kadar.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Keşke yazılan metin Türkçe olsaydı da anlayabilseydim. :(

Motosikleti
    cb250r
    Arkadas ozetle soyle demis;

ulke fakirlestigi zaman neden sadece isciler fakirlesiyor?

Isveren maliyettir dolardir urunlere şak şak geciriyor zammi da, neden hep gecirilen ucretli calisanlar oluyor?

isveren herzaman neden kriz bombasini gogsunde yumusatiyor da, isci başaklarina yiyor?

Yani benim anladigim bu oldu acikcasi boyle olabilir de olmayabilir de. Birebir cevirmedim ama kendi yorumumu da kattim biraz
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    asgari ücrete neden zam yapıyorlar diyen bi dingil tavfası da bunları unutmamak lazım
    yaw kardeşim bu zamların topyekün sebebi işçilik değildir eğer öyle olsaydı geçen yıl 3 tel ye aldığım 1 lt süt bu gün 15 tl olmaz dı değil mi
    espresso bunu beğendi.

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    neden mi işciye yük bindiriliyo çünkü bir şey oldummu sesini çıkarmayan işçide o yüzden esnaf tabikide kazanacak kazanmasa kapatır denklem basit ya kazanır yada kapatırsın

işçi sesini çıkarmadıgı sürece bu olay böyle devam eder

seçen belli seçilen belli 20 yıldır ben oy vermiyorum canım
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Oy vermeyerek siz de seçmişsiniz aslında.
    ero__ bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ne dedı zerre anlamadım. işveren nasıl müşterinin üstüne atıyor

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ben ne söylenmeye istenildiğini anlamadım.
    Patron evinin masrafını nasıl müşteriye yıkıyor?

İşçi/işveren ayrımının varlığından mı bahsediyoruz?

Mr.Wind'in dediği anlam çıkarılabilir, o her patronda/işyerinde olmuyor bir de söylenen şeyden onu anlamak da zor geldi.

Her krizde işçinin fakirleşmesi de tartışılabilir, ama modern dünyada gördüğümüz seviyenin sebebi başka, Türkiye'de olanın sebebi başka.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)