Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Miras kalan evin satılması hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 250 D
    Arkadaşlar merhaba belki aramızdan birilerinin bu konuda tecrübesi ya da bilgisi vardır diye sizlere sormak isteğim bir konu var.

İstanbulda bir evimiz var şuan benim kaldığım bu evin tapusu babannemin üzerine kendisi 91 yaşında ve artık adli dengesi yerinde değil. Evin kat mülkiyet tapusu yakın zamanda çıkacağından dolayı ve bilirsiniz işin içine para girince kimse kimseyi tanımaz akrabalıkta. Babannemin 1 oğlu (babam) ve 1 kızı var. Babam vefat ettiğinden dolayı onun %50 olan hakkı bana ait olacak. Ancak halam benden habersiz evin satışını v.s işlemlerini yapabilir mi ? ya da yarın öbürgün bana evi 200'e sattık sana 100 veriyorum diyebilir mi ? Şuan için ortalık sessiz ben zaten satılması taraftarıyım oradan gelen rakam ile evlilik ve üstüne ekleyeceğim rakamla da ev almayı planlıyorum. Dedem hayatta değil. Babam 2002'de vefat etti. Evin tapusunu babannemin üzerine almıştık. Babannemin halama vekalet v.s vermediğini biliyorum çünkü 2 sene öncesine kadar beraber yaşıyorduk artık bakıma muhtaç olduğundan dolayı ben de hastanede gece-gündüz vardiyalı bir işte çalıştığımdan dolayı yeğenim evli onlar aldı yanına.

Sormak istediğim yarın öbürgün evin kat tapusu çıkınca (şuan toprak tapulu ancak tüm işlemleri yapıldı belediyeden onay bekliyoruz) halam benden habersiz tek başına sahiplebilir mi ? ya da benim iznim olmadan satış yapabilir mi ? Evet en doğrusu bir avukata sormak ancak bazı yerler bunu sormak için bile randevu onun için de görüşme ücreti talep ediyor. Henüz daha vakit varken böyle bir masraf etmek istemiyorum. İllaki ilerleyen zamanlarda bir avukata danışmam gerekebilir. Ama belki aranızda bu tarz miras durumlarıyla karşılaşan arkadaşlarım vardır diye sizlerden de bilgi almak istedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    -ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sabaha karşı 4 bucukta sana bunu motosiklet forumunda sorgulatan psikoloji nedir dostum çık bi gez dolaş hava al. Bak uyku bile tutmamış
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 250 D
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sabaha karşı 4 bucukta sana bunu motosiklet forumunda sorgulatan psikoloji nedir dostum çık bi gez dolaş hava al. Bak uyku bile tutmamış
    https://i.hizliresim.com/5e8rr7z.jpeg
    Hocam hastanede nöbetteyim biraz araştırırken aklıma geldi belki daha önce bu durumu yaşayan bir arkadaş vardır diye sormak için yazdım

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Muzaffer Kaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam hastanede nöbetteyim biraz araştırırken aklıma geldi belki daha önce bu durumu yaşayan bir arkadaş vardır diye sormak için yazdım
    Sen yine de takma kafana. Tüm varislerin imzası olmadan kimse birşey yapamaz. O noterler anasının gözü valla. Dandik bi evrak muhabbeti için ölen akrabanın evini satmak için 20 gün beklettiler bizi.

Kafaya takılacak birşey yok yani. Ama cidden düşün düşün manyak edersin kendini
    Muzaffer Kaa bunu beğendi.

Motosikleti
    Yok.
    Babaannemin herhangi bir şekilde evi daha önceden halinize satmadiysa ya da tapu devri yapmadiysa vefat durumundan sonra sizin izniniz ya da imzanız olmadığı sürece hiçbir şey yapamaz. Sadece satış konusunda anlaşamaz iseniz ortaklık giderme davası açabilir ki buda evin değerinden az bir miktara satılması anlamına gelir.

65 yaş üzeri olanlarda satış yapmak için sağlık raporu istiyorlar. Babaannenin edevletinden tapu durumu görünür. Akli dengesi yerinde değilse sağlık raporu alamaz ve vekalet veremez. Hileli bir durum olursa da mahkemeyle hakkınızı alırsınız

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Büyüğünüz vefat ettikten sonra sizin imzanız olmadan bir iş yapılamaz. Fakat kendisi yaşarken akli dengesi yerinde değilse sağlık raporu alınarak vasi tayin edilir. Bu vasi onun her işini yapabilir. Sizin imzanıza gerek duymadan satış ancak böyle olabilir. Bu yüzden takibini kendiniz yapsanız iyi olur.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı atilas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    65 yaş üzeri olanlarda satış yapmak için sağlık raporu istiyorlar. Babaannenin edevletinden tapu durumu görünür. Akli dengesi yerinde değilse sağlık raporu alamaz ve vekalet veremez. Hileli bir durum olursa da mahkemeyle hakkınızı alırsınız
    Küçük bir düzeltme yapayım. Vekaletnameli satış işlemlerinde tapu müdürlüğü 65 yaş üzeri kişilerden muhakkak güncel bir akıl sağlığı raporu istemektedir. Bunun dışında eğer vekaletnameli satış değilse 65 yaş altı üstü fark etmez tapu müdürlüğü şüphelendiği herhangi bir satıcıdan akıl sağlığı raporu isteme hakkı vardır ama bu, şu demek değildir; her 65 yaş üstü satıcıdan akıl sağlığı raporu istenecek diye bir kaide yoktur. Tapu devri sırasında imza atılacakken görevli memur 65 yaş üstündeki satıcıya bir iki basit soru sorabilir. Örneğin; "mülk kaç senedir sizde? kimden almıştınız? ne zaman almıştınız? şu an hangi aydayız?" gibi. Satıcı bu sorularda alenen saçmalamadığı sürece sıkıntı olmaz demiyorum ama büyük ihtimal olmayabilir. Konuyu açan arkadaşın babaannesine Allah daha da ömür versin ama ben olsam sağlığı sırasında satış işlemiymiş gibi devralıp babaanneye de ömür boyu oturma hakkı verdirirdim.
    M.balibey ve drtayfun bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her 65 yaş üstü satıcıdan akıl sağlığı raporu istenecek diye bir kaide yoktur.
    İstenmesi gereken en azından bir kişi var benim bildiğim.
    tommygun, Cyan ve Thracian bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstenmesi gereken en azından bir kişi var benim bildiğim.
    Orada akıl sağlığı sorunu yok, misyon var...

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Şunu da akılda tutunuz : Büyüklerinizden miras kalan mülkler için devlete sağlam bir vergi ödersiniz, sağlıkta satış olursa bu daha az olur diye biliyorum.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Vekalet olayı herzaman riskli bir konudur.

2019 yılında şahit ve müdahil olduğum bir vaka...

Adam kanser ve son günlerini yaşamakta.
    Hastenede yatıyor. Damardan sürekli uyuşturucu verilmekte ve kolunu kaldırması mümkün değil.
    Yaşı 79.

Karısı umumi vakaletini almak için bir noter getiriyor hastaneye.
    Noter "ben bu şekildeki bir hasta ve yaşlının vekaletini alamam, hastaneden doktor heyeti rapor vermeli" diyor ve gidiyor.
    Kadın ertesi gün başka bir noter getiriyor.
    Bu noter zaten elinde hazır bir umumi vekalet getirmiş.
    Adama okuyor vekaleti. Hastabakıcıda adamın parmağını kaldırıp parmak basıyor vekalete.

Hemen ardından ertesi gün bir dükkan hissesi (2019 da 700.000 TL kadar) kadının eniştesine satılıyor.
    Satıştan bir gün önce adamın banka hesabından 100.000 usd çekiliyor.
    Dükkan satışındaysa para bankadan geliyor.
    Mercedes marka bir araç 300.000 lira gibi bir bedelle kadının yeğenine satılıyor.
    Sonra yeğen 3. bir şahsa satış yapıyor.

Banka hesapları boşaltılıyor. Evler, dükkanlar, araba, enişte-yeğen vs e satılıyor.
    Hisse senetleri satılıyor.

Adamın kızı vekalet olayını duyar duymaz 5-6 daireye satılamaz kaydı koyduruyor.
    Bu sayede onların satışı henüz gerçekleşmeden kalıyor.

Mahkeme 2 yıldır devam ediyor.
    Yeğenin açık açık ifadesi var, "araba başkasına gitmesin diye satış değil sadece devir yaptık" diye.

Teferruat çok ama özet geçtim.

Netice olarak şahit olduğum böyle bir noter vakası var.
    Noter yerine haberiniz olmadan doktor raporuyla vasi tayin edilip yine mal mülk satışı yapılabilir.
    Çok uzun süreçler bunlarla uğraşmak.
    Sonunda kazansanızda mal mülk gitmiş olabiliyor.
    Tüm olay hızlı davranmakla ilgili.

ÖNERİM :

Bir avukata danışın ve mülk üzerine şerh koyulmasını sağlayın.
    Ödemeniz gereken harç bedelleri olacak ama en azından sizin haberiniz olmadan satılmasını engelleyebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:13 ----------

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şunu da akılda tutunuz : Büyüklerinizden miras kalan mülkler için devlete sağlam bir vergi ödersiniz, sağlıkta satış olursa bu daha az olur diye biliyorum.
    drtayfun,
    Tam tersine daha az vergi öder.

"veraset ve intikal vergisi" diye geçiyor.

1.1.2021 de resmi gazetede yayınlanan vergi dilimleri aşağıdaki linkte...
    Bu rakkamlar her yıl arttırılacak.

Arkadaşın hissesine düşecek ilk 380.000 TL için %1 veraset vergisi öder.
    Eğer sağlığında satış yapılıp satışın parasını alırsa hibe gibi işlem görür ve ilşk 380.000 TL için %10 vergi öder.

Resmi gazete linki : https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...201229M1-5.htm

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    drtayfun,
    Tam tersine daha az vergi öder.

"veraset ve intikal vergisi" diye geçiyor.

1.1.2021 de resmi gazetede yayınlanan vergi dilimleri aşağıdaki linkte...
    Bu rakkamlar her yıl arttırılacak.

Arkadaşın hissesine düşecek ilk 380.000 TL için %1 (bir) veraset vergisi öder.
    Eğer sağlığında satış yapılıp satışın parasını alırsa hibe gibi işlem görür ve ilk 380.000 TL için %10 (on) vergi öder.
    Bu bedeller hissesine düşen miktarı gösteriyor.
    Örneğin ev 3.800.000 TL ama hissesine %10 miras düşüyorsa vergiye söz konusu rakam 380.000 TL olur ve %1 den 3.800 lira veraset vergisi öder.

Resmi gazete linki : https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...201229M1-5.htm

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Doğrudur ama kaç kişide pay 10'a bölünür ki? 2-3 falan olur, öyle olunca bu dilim kolaylıkla geçilir ve üst dilime girersiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:33 ----------

Gene de çok fazla çıkmıyor evet, en fazla %10 yazıyor orada.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı onurordek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anneniz ve varsa kardeşiniz hayatta ise isabet eden miras payı 1/2 olmayacaktır.
    Miras babaannemin kaldığı için maalesef kanunen annenin hiç bir hakkı olmuyor.Babanneden kalan mallar kardeş varsa kardeş sayısına bölünüyor.Bu konuya örnek vermek gerekirse babaannemin kalan miras hala ve baba olmak üzere 2 ye bölünüyor. Daha sonra arkadaşın 1 kardeşi olduğunu farz edersek 50% bölüm tekrar 2 hisse olarak bölünecek. Dediğim gibi baba önceden vefat ettiği için anne bu mirastan hiç pay alamıyor.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Mirasbırakandan önce ölmüş olan çocukların yerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Doğru. Ben atlamışım yukarıdaki düzenlemeyi.
    KÜR ŞAD

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,haberiniz olmadan satış yapılabilir. Şerh koydurmak gerekir. Böylece satış ya da muvazaalı bir durumu engelleme imkanı elde edersiniz. Aksi halde haberiniz olmadan elden çıkarılabilir tabii, mümkün. Böyle bi durumda da babaannenize alacağınız bir sağlık raporu, hastane kayıtları gibi belgelerle bir takım çözümler elde edilebilir. Babaannenize "başkasının güç ve yardımı olmadan yaşayamaz" ya da "bakıma muhtaçtır" tarzında bir rapor almanızı öneririm. En azından güncel sağlık durumunu bildirir bir rapor dahi olsa, anlattıklarınıza göre sağlık durumu iyi değil, yeterli gelir. Tedavilerini aksatmadan düzenli olarak kontrole gittiğine dair belgeler bilgiler de mühim, aklınızda olsun.

Alıntı Muzaffer Kaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba belki aramızdan birilerinin bu konuda tecrübesi ya da bilgisi vardır diye sizlere sormak isteğim bir konu var.

İstanbulda bir evimiz var şuan benim kaldığım bu evin tapusu babannemin üzerine kendisi 91 yaşında ve artık adli dengesi yerinde değil. Evin kat mülkiyet tapusu yakın zamanda çıkacağından dolayı ve bilirsiniz işin içine para girince kimse kimseyi tanımaz akrabalıkta. Babannemin 1 oğlu (babam) ve 1 kızı var. Babam vefat ettiğinden dolayı onun %50 olan hakkı bana ait olacak. Ancak halam benden habersiz evin satışını v.s işlemlerini yapabilir mi ? ya da yarın öbürgün bana evi 200'e sattık sana 100 veriyorum diyebilir mi ? Şuan için ortalık sessiz ben zaten satılması taraftarıyım oradan gelen rakam ile evlilik ve üstüne ekleyeceğim rakamla da ev almayı planlıyorum. Dedem hayatta değil. Babam 2002'de vefat etti. Evin tapusunu babannemin üzerine almıştık. Babannemin halama vekalet v.s vermediğini biliyorum çünkü 2 sene öncesine kadar beraber yaşıyorduk artık bakıma muhtaç olduğundan dolayı ben de hastanede gece-gündüz vardiyalı bir işte çalıştığımdan dolayı yeğenim evli onlar aldı yanına.

Sormak istediğim yarın öbürgün evin kat tapusu çıkınca (şuan toprak tapulu ancak tüm işlemleri yapıldı belediyeden onay bekliyoruz) halam benden habersiz tek başına sahiplebilir mi ? ya da benim iznim olmadan satış yapabilir mi ? Evet en doğrusu bir avukata sormak ancak bazı yerler bunu sormak için bile randevu onun için de görüşme ücreti talep ediyor. Henüz daha vakit varken böyle bir masraf etmek istemiyorum. İllaki ilerleyen zamanlarda bir avukata danışmam gerekebilir. Ama belki aranızda bu tarz miras durumlarıyla karşılaşan arkadaşlarım vardır diye sizlerden de bilgi almak istedim.
    kişi ölünce miras otomatikman miras hak sahiplerine geçer. Ortaklar tek başına satış devir yapamaz.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kişi ölünce miras otomatikman miras hak sahiplerine geçer. Ortaklar tek başına satış devir yapamaz.
    Vefattan sonrası için dediğiniz doğru. Orada sorun yok.

Problem vefattan önce bir şekilde vekalet elde ederek veya vasi atanmasını sağlayıp,
    mevcut malın mülkün satılması, banka hesaplarının boşaltılması.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)