Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Gurbetçilerin had sınırlarını aşmaları.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yok.
    Turkiye'deki benzin ya da mazot fiyatını bulduğunuz zaman 0.88 Euro çıkabilir ama burada benzin 1.70 wuro dizel ise 1.50 euro civarlarina geldi. Yani çıkan yakıt miktarını en azından Edirne'ye kadar bu şekilde hesaplamak gerekiyor. Nereden bakarsanız bakın araba ailecek geliniyor ise her daim uçaktan ucuz olacaktır. Ben bu yaz oğlum için tek yön Istanbul- Hamburg için 3700 TL ucak biletini ödedim.
    Tek basina buradan oraya geleceksiniz ucak daha konforlu oluyor. Hangi tür aracınız olursa olsun yol yorucu oluyor. Keyfine bile geliyor olsanız. Bir daha araba ile gelecek olursam 2 gece konaklamali olarak geleceğim.
    espresso ve Okan Sinan Ocan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu anda 1 ağustos düsseldorf kalkış 31 ağustos kayseri dönüş olarak baktığımda 250 avro. 4 kişi 1000 avro. havaalanı transeferi falan bu saten alsan bile hala arabaya göre pahalı. (önceden belli de olsa sağlık durumu olur çocukların okulu kursu olur, bazen 1 hafta erken 1 hafta geç çıkma olur. o yüzden şu anda plan yapmak zor. şöyle ki ben kendi işimde çalışmama rağmen uzun dönem plan yapmaktan çekiniyorum. çünkü cidden bi sııntı çıkabiliyor (ki ben ölücü tayfadayım ciddi manada ucuza olursa bilet alıyorum)..

bu arada 2250 km yi nasıl 1188 avro hesapladın?

2250 km gidiş dönüş 4500 km. 100 km de 6 litre yaksa, 4500 km de 270 litre yapıyor 270 litre x 0,88 = 237.6 euro. sen nasıl 1188 euro buldun? ha bide sen tek yön 1500 avro diyorsun. hocam hesabında yanlışlık var...

büyük cc araçlar basmazsan uzun yolda çok da yakmıyor aslında. (abimde 2.2 dizel motor cla var. 100 km de 4-4,5 litre basarsan 5 litre dizel yakıyor)

Not: ilk mesajımda hesap yaptığımda bilerek kayseri yaptım türkiyenin ortası diye. o yüzden uçak da ulaşım da o şekilde hesapladım. İstanbulu baz almıyorum. (norda uçak biraz daha ucuz olabilir ama aslında tr içinde az km yapıyorlar tüm gurbetçiler istanbula gelmiyor anadolunun çok farklı yerlerine gidiyorlar)
    Evet hocam orada hatalı işlem yapmışım.

Çevirmek için şöyle söyleyeyim, sırf hava atmak için 5 bin km yol tepiyorlar

Ucuz olsun olmasın, 2800 TL maaş aldıgımız ülkede almanyaya gidiş araba ile 500 ucak ile 1500 olsa yine ucagı alırız cünkü aradaki fark yüksek gözükse de kazanc acısından çerez parası gibi oluyor :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Turkiye'deki benzin ya da mazot fiyatını bulduğunuz zaman 0.88 Euro çıkabilir ama burada benzin 1.70 wuro dizel ise 1.50 euro civarlarina geldi. Yani çıkan yakıt miktarını en azından Edirne'ye kadar bu şekilde hesaplamak gerekiyor. Nereden bakarsanız bakın araba ailecek geliniyor ise her daim uçaktan ucuz olacaktır. Ben bu yaz oğlum için tek yön Istanbul- Hamburg için 3700 TL ucak biletini ödedim.
    Tek basina buradan oraya geleceksiniz ucak daha konforlu oluyor. Hangi tür aracınız olursa olsun yol yorucu oluyor. Keyfine bile geliyor olsanız. Bir daha araba ile gelecek olursam 2 gece konaklamali olarak geleceğim.
    ilk mesajımda tüm yolu 1,7 auro dan hesaplamıştım, ona rağmen uçağa göre ucuza geliyor..

Birde 2 gece konaklayacaksan bence 1 gece Sofia da konakla ve ufak bi şehir turu at.. Akşam güzel bi yemek ye (happy grill restorantta mesala)

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    diğergamlıktan uzak insanlar bunlar
    orda zor şartlarda kazandıkları parayla orda yaşayamadıkları lüksü burda yaşayabiliyor olmaktan (kur farkı) kaynaklı bir cennet vatan algıları oluşmuş, bunun burada yaşayanlar için de geçerli olduğunu sanacak kadar ahmaklar (normalde küçük yaşta çocuklarda görülen bir benmerkezci yaklaşımı aşamamış olmalarından ettim bu lafı)

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet hocam orada hatalı işlem yapmışım.

Çevirmek için şöyle söyleyeyim, sırf hava atmak için 5 bin km yol tepiyorlar

Ucuz olsun olmasın, 2800 TL maaş aldıgımız ülkede almanyaya gidiş araba ile 500 ucak ile 1500 olsa yine ucagı alırız cünkü aradaki fark yüksek gözükse de kazanc acısından çerez parası gibi oluyor :D
    ya haklısın. tabiki hava atmak için gelenler var. ama bir o kadar dökük ve eski araba ile gelen de var.

ve şu da bi gerçek altında lüks araba da olsa kirada yaşayan, kıt kanat geçinen alamancılar da var, ve aslında az bi rakam da değil. o yüzden arabayı tercih ediyorlar. ama dediğinde haklısın. hava civa olan çok tip var.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    Yok.
    2 gece konaklamali Türkiye'ye gelirsem Budapeste ve Sofrada konaklayacagim. Bu güzergahı hep Türkiye Almanya olarak 3 defa yaptım. Hep o şekilde kaldım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:14 ----------

Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    diğergamlıktan uzak insanlar bunlar
    orda zor şartlarda kazandıkları parayla orda yaşayamadıkları lüksü burda yaşayabiliyor olmaktan (kur farkı) kaynaklı bir cennet vatan algıları oluşmuş, bunun burada yaşayanlar için de geçerli olduğunu sanacak kadar ahmaklar (normalde küçük yaşta çocuklarda görülen bir benmerkezci yaklaşımı aşamamış olmalarından ettim bu lafı)
    Çok doğru. Bir çoğu çevresinde ne var ne yok haberleri yok. 1 saat mesafedeki yerlere bile gitmiyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:15 ----------

ya haklısın. tabiki hava atmak için gelenler var. ama bir o kadar dökük ve eski araba ile gelen de var.

ve şu da bi gerçek altında lüks araba da olsa kirada yaşayan, kıt kanat geçinen alamancılar da var, ve aslında az bi rakam da değil. o yüzden arabayı tercih ediyorlar. ama dediğinde haklısın. hava civa olan çok tip var.
    Bir de Almanya'da hafif kazalı arabaları ucuza alıp Türkiye ye gelerek boyatıp, tamir ettirip bu yoldan para kazananlardan mevcut.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arabayla gelenlerin arasında Avrupa'da kazandığı kayıt dışı parayı tr'ye gizlice getirenler olduğunu görmüştüm. Hatta Sırp polisi yakaladığı paraya el koyuyormuş. Keşke arabalarına da el koysalar.

Cenk, Almanya'da ne iş yapıyorsun? Dil problemi yaşadın mı? 3 yıl önce taşındığını söyledin sanırım doğru mu?Adapte olmakta zorlandın mı?

Motosikleti
    Yok.
    Cenk, Almanya'da ne iş yapıyorsun? Dil problemi yaşadın mı? 3 yıl önce taşındığını söyledin sanırım doğru mu?Adapte olmakta zorlandın mı?
    Aslında Tekstil mühendisiyim ama burada yine Tekstil sektöründe olsada daha düşük bir mevkide çalışıyorum. Asıl gelme sebebim oğlumun eğitimi için. Hanım daha Istanbul'da çalışmaya devam ediyor.
    Dil problemim olmadı. İzmir BAL Almanca bölümü mezunuyum.Annem Hamburg doğumlu olduğundan dolayı son 10 sene her yaz tatilimizi Hamburgta annemin ilkokul arkadaşının yanına gittik. Sevdiğim bir ülke olduğu için adapte olmakta sorun yaşamadım. Ama kolay mı derseniz bir çok artışlarının olmasına rağmen çok kolay olduğunu söyleyemeyeceğim. O yüzden dediğim gibi bir ülkeye tatil için gelmekle yaşamak arasında coook fark var.
    haluk23 ve espresso bunu beğendiler.

Aslında Tekstil mühendisiyim ama burada yine Tekstil sektöründe olsada daha düşük bir mevkide çalışıyorum. Asıl gelme sebebim oğlumun eğitimi için. Hanım daha Istanbul'da çalışmaya devam ediyor.
    Dil problemim olmadı. İzmir BAL Almanca bölümü mezunuyum.Annem Hamburg doğumlu olduğundan dolayı son 10 sene her yaz tatilimizi Hamburgta annemin ilkokul arkadaşının yanına gittik. Sevdiğim bir ülke olduğu için adapte olmakta sorun yaşamadım. Ama kolay mı derseniz bir çok artışlarının olmasına rağmen çok kolay olduğunu söyleyemeyeceğim. O yüzden dediğim gibi bir ülkeye tatil için gelmekle yaşamak arasında coook fark var.
    Benim de BG çifte vatandaşlığım var. İstediğim AB ülkesinde çalışabilirim,
    abim 2002 den beri Fransa'da. Üni öğrenciyken her yaz gidiyordum yanına çalışmaya okul harçlığını çıkartmaya. Ama bana zor geldi açıkçası orda yaşamak. Burdaki konfor (her ne kadar ekonomik olarak zor da olsa) alanımımı bırakmak yemedi. Orda çalışsam burdan çok daha fazla para kazanacam ama dil di kültür dü bunları aşmak, gözümde korktuğu için TR de kalmayı tercih ettim.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016

ama mesela 1 haftalığına tek kişi gelen denyolar var o tamamen hava atmak için...
    Bayram mesela.

Motosikleti
    Yok.
    Benim de BG çifte vatandaşlığım var. İstediğim AB ülkesinde çalışabilirim,
    abim 2002 den beri Fransa'da. Üni öğrenciyken her yaz gidiyordum yanına çalışmaya okul harçlığını çıkartmaya. Ama bana zor geldi açıkçası orda yaşamak. Burdaki konfor (her ne kadar ekonomik olarak zor da olsa) alanımımı bırakmak yemedi. Orda çalışsam burdan çok daha fazla para kazanacam ama dil di kültür dü bunları aşmak, gözümde korktuğu için TR de kalmayı tercih ettim.
    Keşke bir kerede olsa deneseymissin. Her değişiklik baştan zor oluyor. Ama sonradan iyisi yapmışım diyorsun.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Avrupa da sevilmememiz gayet normal.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arabayla gelmenin bir diğer sebebide zamnında bizim akrabalar öyle yapardı.Hiç giyim eşyası getirmezlerdi yanlarında .Geldiklerinde buradan yazlık kışlık doldurur kışlık tarhana bulgur falan yükleyip giderlerdi.

Hala böylemidir bilmiyorum.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben avrupa'ya taşınmış olsam yazın 1 ay tatilde arabayla çıkar, akdeniz kıyılarında kamp yapar mis gibi tatil geçirir sonra belki bir haftalığına akrabaları görmeye türkiyeye gelirdim hatta belki ona bile gelmem, onlar gelir tatilde.

arabayla gelenlerin arabayla gelmelerini bu açıdan anlıyorum. 3-4 kişilik aile uçakla gelip sonra türkiyede düzgün olmayan toplu taşıma artı yaz dönemi yükselecek araba kiralama fiyatları ile uğraşmak istemeyebilirler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Arabayla gelenler köyüne gidip mangal yapıyor. Gezmiyor ki.
    Osm@n, Cenk Ayvaz ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben de Euro kazanan köylü kökenli bir gurbetçi olsam ben de "nankör" derim. Düşünsenize her ay maaşınıza zam geldiğini, adamlar TL bazında o zam mutluluğunu yaşıyorlar. Bu arkadaşlara yapılacak en doğru şey; Kapıkule'den girdiklerinde Tekirdağ'a varamadan arabalarını gasp edip yedek parçacılara okutmak. Para mevzu değil de köylerine Mercedessiz gitmenin ezikliğini yaşasınlar.
    Osm@n ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de Euro kazanan köylü kökenli bir gurbetçi olsam ben de "nankör" derim. Düşünsenize her ay maaşınıza zam geldiğini, adamlar TL bazında o zam mutluluğunu yaşıyorlar. Bu arkadaşlara yapılacak en doğru şey; Kapıkule'den girdiklerinde Tekirdağ'a varamadan arabalarını gasp edip yedek parçacılara okutmak. Para mevzu değil de köylerine Mercedessiz gitmenin ezikliğini yaşasınlar.
    Allahtan Mercedesim yok.��
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Allahtan Mercedesim yok.��
    Lafım size değildi, Mercedes de iyi arabaydı zamanında.
    espresso bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekonomi böyle giderse yakında bu tip şeylere maruz kalabilirler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)