Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Türkiye'de yaşayan insanlarda özel hayat kavramının olmaması

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türkiye'de yaşayan insanlar özel hayat kavramı nedir bilmiyorlar.

Bak yine sinirim bozuldu, öfkelendim; bir tanıdığın çocuğu ve bir arkadaşımın düğünleri aynı güne denk geldi. Dedim ki önce sizin düğüne gelirim, biraz dururum sonra öteki düğüne giderim. Bana diyor ki: yok önce o düğüne git sonra bizimkine gel en çok vakti bizim düğünde harca.

Yahu sanane be adam, sen benim kararlarıma hiç mi saygı duymuyorsun? İstersem hiç gelmem, nezaket icabı gelirim dedim, anında dediğime pişman ettin.

Bundan öte nerelisin, yaşın kaç, kaç lira maaş alıyorsun, hatta telefonda kimle konuştun diyen tipler var. Delireceğim. Ulan iki samimi olmaya gelmiyor ha. Hemen burnunu adamın özel hayatına sokuyor insanlar.

Hafta sonu şuraya gidelim diyorlar, gelemem deyince neden gelmiyorsun diye absürt bir cevap alıyorsun.

Arkadaşlar kimsenin özel hayatına bu kadar girmeyin rica ediyorum. Bazen istemeden de olsa ben de yapıyorum bunu ve daha sonra aşırı pişman oluyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:44 ----------

Araba aldım, neden o arabayı aldın, pahalıya almışsın diyenler çıktı. Aklımı oynatmak üzereyim.
    Thracian, espresso, Umit1923 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne yazık ki tamamen doğru.Dünya çapında gelişmiş ülkelerde son derece ahlak dışı,özel hayata müdahele,terbiyesizlik veya seviyesizlik olarak nitelendirilen ama ülkemizin bozuk kültüründe son derece normal karşılanan bir kaç bir şey de ben sıralayım.Bunların bazıları yurt dışında yaşayan arkadaşlarımdan duyduklarım.Bazıları sağdan soldan okuduklarım.

-Normal bir ülkede kesinlikle başkasına "Ne zaman çocuk yapacaksınız","Çocuk yapmayacak mısınız","Çocuğunuz olmuyor mu?" gibi sorular soramazsınız.Bu sorular "Dün gece hangi pozisyonda seviştiniz" gibi özel bir sorudan daha da özel ve mahrem karşılanıyor.

-Diğer ülkelerde tanımadığınız birisinin çocuğunu kesinlikle sevmezsiniz dokunamazsınız.Bizim ülkemizde son derece normal karşılanan sokakta gördükleri çocuklara "ay ne tatlıymış" deyip başını okşayıp yanıklarını sıkmak gibi hareketler bir çok Avrupa ülkesinde ve Amerika'da hapis cezası ile sonuçlanabilir.

-Başkasının kedisini köpeğini sahibinden izin alarak sevebilirsiniz ama bu bile çok normal karşılanan bir şey değil.

-Gelişimini tamamlamış ülkelerde başkasının dibine kadar girip kişisel alanını ihlal etmek son derece kaba bir hareket olarak karşılanır.

-@hokahey'in yukarıda yazdığı gibi maaşını sormak hatta işi ile ilgi çok fazla ayrıntı sormak son derece kaba olarak karşılanan bir davranış.

-Yine @hokahey'in yukarıda yazdığı gibi birisi size davetiye verdiğinde siz sadece gelip gelmeyeceğiniz,geliyorsanız yanınızda birisi olup olmadığını bildirirsiniz.Sonrasında düğüne geldin gelmedin gibi tartışmalar olmaz.Çoğu ülkede özellikle söylenmedikçe düğüne çocuk getirilmesine çok sıcak bakılmaz.

-Diğer ülkeler "oruç tutuyor musun","namaz kılıyor musun","kiliseye neden gitmiyorsun" gibi insanların inançları ile ilgili sorular hoş karşılanmaz.

-Yine aynı şekilde başkasının içkisine,kıyafetine karışmak kesinlikle çok büyük kabalıkmış.Hatta bazı ülkelerde bu yüzden sopa bile yiyebilirsiniz.

-Yine bizim ülkemizde son derece normal karşılanan tanımadığınız insana onun rızası dışında dokunmak Amerika'da direk mahkemelik bir durum.Öyle ki Başkan geçerken bir grup başkanı protesto edip küfür etse bile polisler bile onlara dokunamıyor.(Amerika'da küfür düşünce özgürlüğünden sayıldığı için kanunlara aykırı değil.)Ama malum ülkemizde toplu taşımada alış-veriş merkezlerinde girişlerde çıkışlarda,pazar yerlerinde önünüze gelene sürtmek,dokunmak,dürtmek son derece normal karşılanan bir durum.
    gurcanozturk, tommygun ve espresso bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Birde şu telefon mevzusu var.Kapalı mekanda dibinde telefonu açıp saatlerce muhabbet edip banada zorla dinletilmesine iyice ayar olmaya başladım.Yada bekleme salonunda bir muhabbet etmeye başlıyorlar sanki oturma odasında adam. Yavv ben sizin sorunlarınızı özelinizi dinlemek kafamı bunla şişirmek mecburiyetindemiyim.

B arada Japonyada memleket ve meslek sormanında ayıp olduğunu duymuştum.Karşındakinin ekonomik ve sosyal seviyesini belirleyip ona göre davranmaman için.
    espresso bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster

...Araba aldım, neden o arabayı aldın, pahalıya almışsın diyenler çıktı. Aklımı oynatmak üzereyim...
    Ama sende arabayı pahalıya almışsın, şimdi millet haklı. Bir de pahalı araba aldığına göre iyi kazanıyon galiba, kaç lira maaş alıyorsun?

Şaka şaka hocam, kızma

Memlekette hadsiz ve densiz çok. Araba alsan onu niye aldın şunu alsaydın ya derler, ev alsan yok şuradaki evler daha iyi niye oradan ev aldın derler. Motosiklet alsan o paraya araba alınır derler. Derlerde derler...

Bu sebeple pek takılmamak lazım, memlekette öküz bol olduğu için "yav he he" deyip geçmeyi bilmek önemli.

Kendini yıprattığına değmez, boşver hocam
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Kapalı mekanı geçtim, adam sokak ortasında bir telefonla konuşuyor. Dersiniz megafon var elinde.
    espresso ve Yasin D bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bi ara rusya gezi planım vardı dil öğrenmeye çalışıyorum arada youtube yi açıyorum ruslar nedir ne değildir yaklaşık 1 ay kadar orada kalacak gibi bi plan yapıyordum ki az çok rusla rı tanıyayım ters bi durumla karşılaşmamak için en azından bilgi sahibi olayım
    programsız buluşma yok
    uzun müsafirlik yok
    bir kişi davet etmiyorsa evine gitmek yok
    din sormak yok
    siyaset konuşmak yok
    yahu dedim tam aradığım memleket
    bizde böyle mi çat kapı gelen mi ararsın buluştuğun zaman telefonda pubçi oynayanmı ararsın saçma sapan el hareketlerimi ararsın
    o yüzden tek takılıyorum hatta manita bile istemiyorum canınım istediğini istediğim saatte ve mekanda yapıyorum
    espresso bunu beğendi.

Size daha bugün yaşadığım bir olayı aktarayım. Adamın birisi motosikletine ses tertibatı taktırmış. Sokağa geliyor. Esnaf arkadaşının dükkanına giriyor. Fakat kapının önündeki motordan tüm mahalle duyacak şekilde İLAHİ çalıyor. Evet, ilahi çalıyor lan bildiğin. Yan tarafta iş yapmaya çalışıyorum. Müzikten dolayı karşıdaki adamın sesini duyamıyorum. En sonunda dayanamadım çıktım pencereden bağırdım. Kardeşim kapatsana şunu diyerek çıkıştım. Allah'tan münakaşaya girmeden kapattı. Yahu bir insan etrafına bu kadar nasıl saygısız olabiliyor aklım hafsalam almıyor yemin ederim.

Eskilerden bir örnek vereyim. Eskiden büyük insanlar küçük çocukların pipisini oynardı. Ve bu gayet normal karşılanırdı. Marmaris'te memurun birisi şirinlik olsun diye ingiliz turist çocuğun büllüğünü oynamış. Sonuç: İngiliz aile tacizden dolayı memuru mahkemeye vermiş.

İNSANIMIZIN ÖZEL HAYAT NEDİR ONU BİLE BİLİP BİLMEDİĞİNDEN EMİN DEĞİLİM.

Eğer bir insanı hal ve hareketlerinizden ötürü kötü hissettiriyorsaniz bu büyük bir suçtur.
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türkiye'de yaşayan insanlar özel hayat kavramı nedir bilmiyorlar.

Bak yine sinirim bozuldu, öfkelendim; bir tanıdığın çocuğu ve bir arkadaşımın düğünleri aynı güne denk geldi. Dedim ki önce sizin düğüne gelirim, biraz dururum sonra öteki düğüne giderim. Bana diyor ki: yok önce o düğüne git sonra bizimkine gel en çok vakti bizim düğünde harca.

Yahu sanane be adam, sen benim kararlarıma hiç mi saygı duymuyorsun? İstersem hiç gelmem, nezaket icabı gelirim dedim, anında dediğime pişman ettin.

Bundan öte nerelisin, yaşın kaç, kaç lira maaş alıyorsun, hatta telefonda kimle konuştun diyen tipler var. Delireceğim. Ulan iki samimi olmaya gelmiyor ha. Hemen burnunu adamın özel hayatına sokuyor insanlar.

Hafta sonu şuraya gidelim diyorlar, gelemem deyince neden gelmiyorsun diye absürt bir cevap alıyorsun.

Arkadaşlar kimsenin özel hayatına bu kadar girmeyin rica ediyorum. Bazen istemeden de olsa ben de yapıyorum bunu ve daha sonra aşırı pişman oluyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:44 ----------

Araba aldım, neden o arabayı aldın, pahalıya almışsın diyenler çıktı. Aklımı oynatmak üzereyim.

Yakın arkadaş söz konusu değil ise tamamen katılıyorum. Ancak kankam tabir ettiğim birkaç birey böyle birşey yapsa bozulurum ben. zorunlu değilse öteki düğüne gitmesini bile beklemem. Bu özel hayata karışma değil, vefadır. Arkadaşının yanında olmasını bekler.

maaşı sormak tamamen sacmalık. kime ne, benim eşim tam olarak aldıgım maaşı bilmez yahu. Memleketcilik bizim kültürümüzde oldugu için merak ediyorlar ona birşey diyemem. Yaş olayını bana cok soruyorlar kücük gösteriyorum diye "sen kaç yaşındasın yahu" diye soruyorlar.

Araba ve telefon olayına katılıyorum. özellıkle kalabalık ortamda telefon konusanlara muhabbet edenlere dalasım geliyor

Genel olarak telefonu sohbet amaclı kullanmayı sacma buluyorum (mesajlasma flört dönemleri hariç), sohbet etmek istiyorsan buluşur 2 cay içer konusurun.
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakın arkadaş söz konusu değil ise tamamen katılıyorum. Ancak kankam tabir ettiğim birkaç birey böyle birşey yapsa bozulurum ben. zorunlu değilse öteki düğüne gitmesini bile beklemem. Bu özel hayata karışma değil, vefadır. Arkadaşının yanında olmasını bekler.

maaşı sormak tamamen sacmalık. kime ne, benim eşim tam olarak aldıgım maaşı bilmez yahu. Memleketcilik bizim kültürümüzde oldugu için merak ediyorlar ona birşey diyemem. Yaş olayını bana cok soruyorlar kücük gösteriyorum diye "sen kaç yaşındasın yahu" diye soruyorlar.

Araba ve telefon olayına katılıyorum. özellıkle kalabalık ortamda telefon konusanlara muhabbet edenlere dalasım geliyor

Genel olarak telefonu sohbet amaclı kullanmayı sacma buluyorum (mesajlasma flört dönemleri hariç), sohbet etmek istiyorsan buluşur 2 cay içer konusurun.
    Geçen gün yoldayım. yol ortasında muhabbet eden iki araç sahibinin sohbetlerinin bitmesini bekledim

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Size daha bugün yaşadığım bir olayı aktarayım. Adamın birisi motosikletine ses tertibatı taktırmış. Sokağa geliyor. Esnaf arkadaşının dükkanına giriyor. Fakat kapının önündeki motordan tüm mahalle duyacak şekilde İLAHİ çalıyor. Evet, ilahi çalıyor lan bildiğin. Yan tarafta iş yapmaya çalışıyorum. Müzikten dolayı karşıdaki adamın sesini duyamıyorum. En sonunda dayanamadım çıktım pencereden bağırdım. Kardeşim kapatsana şunu diyerek çıkmıştım. Allah'tan münakaşaya girmeden kapattı. Yahu bir insan etrafına bu kadar nasıl saygısız olabiliyor aklım hafsalam almıyor yemin ederim

Eskilerden bir örnek vereyim. Eskiden büyük insanlar küçük çocukların pipisini oynardı. Ve bu gayet normal karşılanırdı. Marmaris'te memurun birisi şirinlik olsun diye ingiliz turist çocuğun büllüğünü oynamış. Sonuç: İngiliz aile tacizden dolayı memuru mahkemeye vermiş.

İNSANIMIZIN ÖZEL HAYAT NEDİR ONU BİLE BİLİP BİLMEDİĞİNDEN EMİN DEĞİLİM.
    İnsanımız birey olmayı bilmediğinden ve beceremediğinden özel hayatın ne olduğunu da bilmiyor.Staj yaptığım fabrikada çalışan bir kadın kuzeninin balayına ailecek gidip süpriz yaptıklarını(Afedersiniz OHAAA) övünerek anlatıyordu.
    espresso ve bursalıali bunu beğendiler.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçen gün yoldayım. yol ortasında muhabbet eden iki araç sahibinin sohbetlerinin bitmesini bekledim
    Yapıyor öküzler.

İzmirde karşıyaka sahil şeritinde 2 şeritin 1sinin cogunu park etmiş araçlar zaten kapatıyor. Geçen gün ablanın birisi de onların yanına park etmiş. millet zar zor geçiyor. bir baktım abla yakmış sigarayı telefonla "kah kah koh koh" muhabbet ediyor. aynasına vurup devam ettim .

Insanlar cok saygısız. Hele bir de su telefonun sesini kısmadan mesajlaşanlar var ya, allahhh ayar oluyorum sinirlerim zıplıyor.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanımız birey olmayı bilmediğinden ve beceremediğinden özel hayatın ne olduğunu da bilmiyor.Staj yaptığım fabrikada çalışan bir kadın kuzeninin balayına ailecek gidip süpriz yaptıklarını(Afedersiniz OHAAA) övünerek anlatıyordu.
    Yuh ötesi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Neden bu yazıyı yazdın ki?

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden bu yazıyı yazdın ki?
    Hocam insan bazen bunalıyor. Artık tahammül edemiyorum. Çok soru sormaya başlayan birisini görünce terslemeye başladım.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Ülkece herkes kafayı yemiş bu kesin :D İnsanlar artık kiminle ne konuşulur, nasıl konuşulur ve kime nasıl davranılır ayrımını yapamaz olmuş. Çok şükür istisnalar elbette ki var ama toplumun genelinin muhabbet ve davranış akıl yaşı 4 ila 8 yaş arası. Ne edep var ne utanma var öyle bodoslama.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Hocam insan bazen bunalıyor. Artık tahammül edemiyorum. Çok soru sormaya başlayan birisini görünce terslemeye başladım.
    Onu anladım yahu.. Soranlardan bunalmışsın ya, ben de sorup yükleneyim dedim.
    Bu kadar hassas olma.
    Hayır demeyi bil yeterli ;)
    Sevilip sayılıyorsun

Motosikleti
    MT-09 SP
    Bu kalitesizlik erkek-kadın ilişkilerinde de var. Kadın istiyor ki 7/24 onunla ilgilen, onsuz sıçmaya bile gitme. Mahrem diye birşey yok. Böyle bir ilişkiye sahip olunca insan 2 dk kendine vakit ayıramıyor. Hep burnunun dibinde kadın kişisiylesin. Onlarca uzun ve kısa ilişkim oldu bu hiç şaşmadı.
    Birde işveren patron kısmı var. 3 yıl özel sektörde çalıştım. Yıllık izin sayısı belli. Sorumluya İzin almaya gittiğin zaman neden, ne yapacaksın, hayrola gibi sorular soruyor. Yav kardeşim ne yapacağımdab sanane? Yıllık izin günüm belli ve sebebi ne olursa olsun hakkım olan bir gün var. İstersem kendimi eve kapatır gtmü parmaklarım.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    "Sana ne" ve "Bana ne" demenin aslında iyi bir şey olduğunu, gayet de saygılı yanıtlar olduğunu öğrenmeden düzelmez bunlar.
    SuleymanE, drtayfun ve Osm@n bunu beğendiler.

Motosikleti
    2017 Suzuki V-Strom DL 650
    Benim denk geldiğim tip özel hayata saygısızlıkta master seviyesine ulaşmıştı.
    Abim Ankara da bir arkadaşıyla buluşacaktı bende Ankaraya misafirliğe gitmiştim hadi beraber gidelim dedi bir kafeye oturduk neyse hepimiz yazılımcı olunca sohbet muhabbet bu yönde ilerledi.
    Bana sen şuraya üyeymişsin şuraya girmişsin buradan çıkmışsın diye saydı da saydı. Bildiğiniz gbt çıkardı. Bu arkadaş Ankara da akp nin bazı vekillerine bilişim danışmanlığı da yapıyormuş her vatandaşın tüm özel bilgilerine ulaşabilen bir sisteme erişimi var.
    Böyle tiplerin elinde verilerimizin gezmesine yaptığı terbiyesizliğe adamın özgüvenine sistemdeki çürümüşlüğe hepsine ince ince saydırınca bozuldu.
    espresso bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bugun asi olmak icin Istanbul'da ozel bir hastaneye gittim, formu doldurup verdim, gorevli hemsire "siz koridorda koltuklarda oturun, sirayla cagiracagiz " dedi. Koridorda beklerken gozum asansorlerin ortasindaki yazilara ilisti. "Hastalarimizin bilgilerinin gizliligine onem veriyoruz, bilgileriniz kimse ile paylasilmamaktadir." yazmislar.

Asi uygulamasinda ise, arada bir kapi aciliyor, adamin biri kisinin ismini bagiriyor. Bana geldi sira, gittim asimi oldum, sonra adama gittim dedim yaptiginiz surada yazan yaziyla tam olarak celisiyor. Hem gizlilik diyorsunuz, hem de koridorda insanlarin isimlerini soyisimlerini bagiriyorsunuz. Formlara numara verin, numarayi cagirin banka gibi dedim, oyle bir sistemimiz yok dedi.

Ozel hayat sayilir mi derseniz, asi olmaya geldigim hastanede kayit yapacak gorevliler disinda kimsenin benim gercek ismimi gormesine/bilmesine ihtiyaci yok.
    espresso ve Osm@n bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)