Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

5 Mayıs 2021 Algida Calippo rezaleti.

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu dondurma diye satılan ama paketine dondurma bile yazamadıkları ürünler zaten içlerinde bol miktarda yapay tat verici aroma, kimyasal boya, glikoz şurubu ve MSG var. Çocuklara kesinlikle zararlı. Bizim çocuklara da çok nadiren alıyoruz ama mümkün olduğunca almıyoruz zaten küçükten alıştıkları için zararlı olduğunu biliyorlar görünce istemiyorlar.

Yine hazır meyve sularında da glikoz şurubu var bol miktarda. Bunlar çocuklara zararlı. Dede ve ailedeki diğer yaşlıla rbazen çocuklara faydalı diye meyveli süt ya da meyvesuyu alıyorlar ama yapmayın bunlar zararlı desem de dinletemiyorum. Bir keresinde bira daha az zararlıdır içindeki maddelerden bile demiştim. Bu ürünleri de çocuklardan uzak tutuyoruz.

Onun yerine evde blender içine bol buz atıp parça parça meyveleri atıp karıştırıyorum, bardağa döküp püpetle içiyorlar çok gzüel oluyor sıcak yaz günlerinde. Yine derin dondurucuda dondurduğum meyveleri blender içinde biraz yoğurtla ve bol buzla çırpıp kalıplara doldurup dondurma yapıyorum güzel oluyor.

Yaz gelmiş pandemi diye diye farketmemişiz, ben dondurucuya buz doldurayım yine lazım olacak.
    Markette poşet içinde satılan bir tane zararsız gıda yok. Ne boktan bir düzene denk geldik. Eskiden meyve dalında, yöresel tatlar mevsiminde ve taze yenilirdi. Lezzet vardı, tat vardı. Buram buram kokardı yiyecekler. Şimdi mevcut lanet düzende her şey endüstriyel, kimyasal, sentetik, tatsız-tuzsuz, yavan ve hepsi de insan sağlığı açısından zararlı.
    espresso ve bursalıali bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Markette poşet içinde satılan bir tane zararsız gıda yok. Ne boktan bir düzene denk geldik. Eskiden meyve dalında, yöresel tatlar mevsiminde ve taze yenilirdi. Lezzet vardı, tat vardı. Buram buram kokardı yiyecekler. Şimdi mevcut lanet düzende her şey endüstriyel, kimyasal, sentetik, tatsız-tuzsuz, yavan ve hepsi de insan sağlığı açısından zararlı.
    Ben biranın yanında cips falan yemeyi çok severdim. evde çocuklar görür de kötü örnek olmamak için bıraktım. Biranın yanında minik kornişon turşuları cips yemekden daha keyifliymiş. Bu kadar zararlı şey içinde bira zaten zararlı sayılmaz, çocuklar şimdiden görsünler de büyüyünce doğru düzgün içmeyi öğrensinler. Çocuklar da zaten cips, gofret vb. zararlı olduğunu biliyorlar çok nadir isterler ısrar etmezler. Bir keresinde glikoz ve tereyağ aromalı margarin değil gerçek tereyağı falan kullanıp düzgün malzemeden baklava yapan bir yerden paraya kıyıp baklava almıştım, çocuklar zorla birer parça yedi. Özellikle baklava vb. piyasası çok fena, az yerim düzgün iyisinden yerim, her hafta dandik baklava yiyeceğime iki ayda bir az da olsa iyisinden alırım diyorum.

Kebabçılarda iskenderin üzerine cozzz diye döktükleri tereyapı da aslında tereyağı değil. Bu gıda işletmelerine satılan dev ambalajları olan endüstriyel ürünler var, tereyağ aromalı margarin bunlar. Gerçek tereyağı zaten pahalı bir şey öyle AVM'lerdeki dandik iskendercilerde bol bol dökmezler zaten.

Pide bile farkediyor. Bizim burada Beylikdüzü Beykent oto sanayi içinde bir Trabzon fırını var nefiz karadeniz pidesi yapıyor ama bütün malzemeleri hilesiz, kavurması gerçek karadeniz kavurması, peyniri yine trabzondan gelme, tereyağı da gerçek tereyağı ama ucuz değil, geçen çocuklara hadi pide yiyelim deyip 3 tane pide aldım 100 lira verdim, sıradan bir yerde kesin daha ucuza yerdim ama her gün yemem ayda bir yerim iyisini yerim diyorum.
    YasinC, bursalıali ve gurcanozturk bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben biranın yanında cips falan yemeyi çok severdim. evde çocuklar görür de kötü örnek olmamak için bıraktım. Biranın yanında minik kornişon turşuları cips yemekden daha keyifliymiş. Bu kadar zararlı şey içinde bira zaten zararlı sayılmaz, çocuklar şimdiden görsünler de büyüyünce doğru düzgün içmeyi öğrensinler. Çocuklar da zaten cips, gofret vb. zararlı olduğunu biliyorlar çok nadir isterler ısrar etmezler. Bir keresinde glikoz ve tereyağ aromalı margarin değil gerçek tereyağı falan kullanıp düzgün malzemeden baklava yapan bir yerden paraya kıyıp baklava almıştım, çocuklar zorla birer parça yedi. Özellikle baklava vb. piyasası çok fena, az yerim düzgün iyisinden yerim, her hafta dandik baklava yiyeceğime iki ayda bir az da olsa iyisinden alırım diyorum.
    Amman forumdaki müslümanlar duymasın bira falan ramazan ramazan... Zaten çok yakında Türk'e yasak, yabancı turiste serbest edecekler onu da.
    Osm@n, espresso ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amman forumdaki müslümanlar duymasın bira falan ramazan ramazan... Zaten çok yakında Türk'e yasak, yabancı turiste serbest edecekler onu da.
    "Senin dinin sana benim dinim bana" diye ayetleri varmış. Benim inancıma göre bira içmek ibadet.
    Yetiştiğim Trakya kültürüne göre de çocuklar kendileri küçük yaşta içmezler ama aileleri ile içki içilen ortamda olup yetişirler. Bir Trakya'lının buzdolabında yarım şişe rakı yoksa ona alkolik denir kötü gözle bakılır çünkü hiç rakı almayacağı düşünülmez de alınca hepsini birden bitiriyor sonraya bırakmıyor denir.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim Ramazan'ı rakı masasında karşılayıp bana din dersi veren "müslüman" arkadaşım vardı... Hızlı bir şekilde hayatımdan çıkardım

Bu arada A101 mağazalarında kadın pedi satışı da yasaklanmış... Ülke süper süpeer....
    espresso bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS

Kebabçılarda iskenderin üzerine cozzz diye döktükleri tereyapı da aslında tereyağı değil. Bu gıda işletmelerine satılan dev ambalajları olan endüstriyel ürünler var, tereyağ aromalı margarin bunlar. Gerçek tereyağı zaten pahalı bir şey öyle AVM'lerdeki dandik iskendercilerde bol bol dökmezler zaten.

Pide bile farkediyor. Bizim burada Beylikdüzü Beykent oto sanayi içinde bir Trabzon fırını var nefiz karadeniz pidesi yapıyor ama bütün malzemeleri hilesiz, kavurması gerçek karadeniz kavurması, peyniri yine trabzondan gelme, tereyağı da gerçek tereyağı ama ucuz değil, geçen çocuklara hadi pide yiyelim deyip 3 tane pide aldım 100 lira verdim, sıradan bir yerde kesin daha ucuza yerdim ama her gün yemem ayda bir yerim iyisini yerim diyorum.
    Pide işini işin içinden biri olarak şöyle anlatayım. Şu an istanbulda 3,5-4 liradan aşağı yediğiniz neredeyse tüm kır pidelerini yemeseniz daha iyi olur sağlığınız açısından. Ha adamın dükkanı küçüktür, semti kötüdür, tenha yerdedir, masrafı yoktur 3 liraya da verir. Yakınımızdaki fırınlardan biri kıymanın içine, tavuk, tavuk kemiği, kıkırdak, soya ne bulsa kullanıyor gramaj artsın diye. Bizzat kendisi söyledi geçenlerde. Ve bizden 50 kuruş ucuza sattığı için gelen müşteri şurada 50 kuruş daha ucuz diyerek paketlettiği ürünü almadan gidiyor, gülüyoruz arkalarından. Bizdeyse et semtin en pahalı, köklü kasaplarından birinden ya da anadoluda hayvancılıkla ünlü şehirlerden geliyor, patates Afyon'dan kendi tarlamızdan, peynirse yine iyi bir üreticiden geliyor. Ama müşterinin çok umurunda değil genelde bunlar, et yerine A4 kağıdı koyup 25 kuruş ucuza satsanız daha çok hoşlarına gidiyor genelde.

Tek sıkıntı görülebilecek şey yağ, o sanayi tipi yağı kullanmak zorundasınız. Sanıldığı kadar da ucuz bir yağ değil, iyi kötü bir tereyağı kullanılır yani yerine. Sanayi tipi ürünler kullanılmasa kimse gidip dışarıda bir şey yemez zaten. Benim elimden her şey geliyor, tarifi olan her şeyi evde yapabilirim, yapıyorum da ama aynı lezzeti imkanı yok yakalamaya. Her ürünün bir özel malzemesi var. Evdekinden farkı pişirme yöntemi ve o yağın verdiği lezzet zaten. Yoksa en kaliteli tereyağını kullanarak da yapsak o tadı yakalamak imkansız diyebilirim.
    Açık pide meselesine de genelde anlam veremiyorum, aga hamur aynı, içine koyduğun kıyma aynı, üstüne atsan biraz kavurma biraz kaşar biraz da yumurta atıyorsun. Kapalı pide çoğu pidecide maks 4 5 TL. Açık pide AVM'lerdeki rezil açık pide satan yerlerde bile 25 30 lira. En iyisinin hak ettiği 20 liradır benim gözümde. Hadi Kadıköy'ün merkezinde şekil şukul dükkan yaparsın, hizmet satarsın, o zaman sat 30 40 liraya.
    3 pidenin sanayi içerisinde 100 liraya satılmasına da şaşırdım biraz hocam, normalde sanayi esnafı vurur o dükkan sahibini biz taş mı yiyelim diyerek. Gıda sektöründeki çoğu hilenin, numaranın farkında olarak yine de dışarıda yemeye devam ediyorum çünkü bazı yemeklerin verdiği hazzı, lezzeti evde elde etmek çok zor, o iskenderi yapamayız mesela evde.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pide işini işin içinden biri olarak şöyle anlatayım. Şu an istanbulda 3,5-4 liradan aşağı yediğiniz neredeyse tüm kır pidelerini yemeseniz daha iyi olur sağlığınız açısından. Ha adamın dükkanı küçüktür, semti kötüdür, tenha yerdedir, masrafı yoktur 3 liraya da verir. Yakınımızdaki fırınlardan biri kıymanın içine, tavuk, tavuk kemiği, kıkırdak, soya ne bulsa kullanıyor gramaj artsın diye. Bizzat kendisi söyledi geçenlerde. Ve bizden 50 kuruş ucuza sattığı için gelen müşteri şurada 50 kuruş daha ucuz diyerek paketlettiği ürünü almadan gidiyor, gülüyoruz arkalarından. Bizdeyse et semtin en pahalı, köklü kasaplarından birinden ya da anadoluda hayvancılıkla ünlü şehirlerden geliyor, patates Afyon'dan kendi tarlamızdan, peynirse yine iyi bir üreticiden geliyor. Ama müşterinin çok umurunda değil genelde bunlar, et yerine A4 kağıdı koyup 25 kuruş ucuza satsanız daha çok hoşlarına gidiyor genelde.

Tek sıkıntı görülebilecek şey yağ, o sanayi tipi yağı kullanmak zorundasınız. Sanıldığı kadar da ucuz bir yağ değil, iyi kötü bir tereyağı kullanılır yani yerine. Sanayi tipi ürünler kullanılmasa kimse gidip dışarıda bir şey yemez zaten. Benim elimden her şey geliyor, tarifi olan her şeyi evde yapabilirim, yapıyorum da ama aynı lezzeti imkanı yok yakalamaya. Her ürünün bir özel malzemesi var. Evdekinden farkı pişirme yöntemi ve o yağın verdiği lezzet zaten. Yoksa en kaliteli tereyağını kullanarak da yapsak o tadı yakalamak imkansız diyebilirim.
    Açık pide meselesine de genelde anlam veremiyorum, aga hamur aynı, içine koyduğun kıyma aynı, üstüne atsan biraz kavurma biraz kaşar biraz da yumurta atıyorsun. Kapalı pide çoğu pidecide maks 4 5 TL. Açık pide AVM'lerdeki rezil açık pide satan yerlerde bile 25 30 lira. En iyisinin hak ettiği 20 liradır benim gözümde. Hadi Kadıköy'ün merkezinde şekil şukul dükkan yaparsın, hizmet satarsın, o zaman sat 30 40 liraya.
    3 pidenin sanayi içerisinde 100 liraya satılmasına da şaşırdım biraz hocam, normalde sanayi esnafı vurur o dükkan sahibini biz taş mı yiyelim diyerek. Gıda sektöründeki çoğu hilenin, numaranın farkında olarak yine de dışarıda yemeye devam ediyorum çünkü bazı yemeklerin verdiği hazzı, lezzeti evde elde etmek çok zor, o iskenderi yapamayız mesela evde.
    Hocam, o pideci öğlenleri dolup dolup taşıyor, akşamüzeri 5 gibi gitsen pide bitti oluyor yiyemiyorsun öyle bir yer.
    Pideleri de iri iri, normalde bir tanesini ben tek başıma zor bitiriyorum öyle iri porsiyonlar. Malzemeyi de bol bol koyuyor. Kavurma ve kuşbaşında zaten kıymada olduğu gibi soğanı bol olsun gramajı artsın yapamıyor, haliyle bol bol koyunca maliyeti artıyor. Tabi ki kar marjı da ona göre yüksektir, talep var pahalıya satabiliyor. Tamam olsun olsun 20 lira olsun ama 30'a satıyor kavurmalı pideyi ve satıyor kapısında sıra olan bir yer. Hamuru da kullandığı un mu kaliteli yoksa fırın mı yoksa usta mı işi biliyor tam sevdiğim gibi çıtır çıtır güzel bir hamuru var.

Yine aynı tarzda pide yapan Fatih'de karadeniz pidesi vardı meşhur, Fatih itfaiye arka sokağındaydı. Oraya da bilenler uzaktan gelirlerdi. Oranın ustaları Kadıköy hasanpaşa'da yer açtı bir kaç yıl önce oranın pidesi de güzel. Kadıköy'e yolum düştüğünde giderdim.
    Cyan bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yoksa en kaliteli tereyağını kullanarak da yapsak o tadı yakalamak imkansız diyebilirim.
    Nedendir ki? İçinde MSG falan mı var ki?

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    O nasıl fiyat yav 9 tl neymiş diye baktım 1 tl civarında,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nedendir ki? İçinde MSG falan mı var ki?
    Orasını bilemiyorum artık, nitrik asit bile koysalar içine yazmayacakları için sürprizli. Seneye yüksek gıda mühendisi olacak bir arkadaş var, göndereyim de baktırtsın.

Çin tuzunun bildiğim kadarıyla yoğun şekilde bağımlılık yapıcı etkisi var. Okul-dershane yıllarında hemen karşımız Burgerking'di, iki gün yemesek canımız çekiyordu, aş erme durumu. Ama bir yıl börek, pide, açma, poğaça vs. yemesem aramam sanırım.
    hasmet bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Orasını bilemiyorum artık, nitrik asit bile koysalar içine yazmayacakları için sürprizli.
    Allah Allah... Türk malı mı? İçinde n'olduğu ile ilgili hiç bir bilgi yok mu üzerinde? Markası falan yok mu, üreticisi belli değil mi?

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah Allah... Türk malı mı? İçinde n'olduğu ile ilgili hiç bir bilgi yok mu üzerinde? Markası falan yok mu, üreticisi belli değil mi?
    Abi bence anlıyoruz birbirimizi, sektörde bilinen ürünlerden bir tanesi. Üçte biri fiyata da aynı işi yaptığını söyleyen ürünler var. Dediğin tarzda ürünleri hiç kapıdan sokmamayı tercih ediyoruz, ustaya arada dalgasına takılırım malzemeden hiç çalmıyon, pahalı kullanıyorsun diye, cevap hep fix. Kendimiz ve çocuklarımız da yiyoruz, çocuğuma yedirmeyeceğim şeyi müşterime yedirmem. 35 senedir aynı yerde esnaf olunca müşteri de zaten bilen, tanıyan müşteri oluyor; şekerin markası değişse bunun tadı değişmiş diyen oluyor.

Sizin oralarda böyle değildir diye tahmin ediyorum ama burada zararlı olabilecek içeriklere kelime oyunu yapmayı, hiç yazmamayı ya da karınca duası şeklinde yazmayı çok severler. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı da ağzını açıp bir şey demez genelde. Baktım içerisinde sodyum yazıyor, bizim bildiğimiz Na olan sodyum mu, MonoSodyum glutamat mı yoksa tuzu moleküler olarak ayırıp sodyum ve klor olarak ayrı ayrı yazmayı mı tercih ettiler hiçbir fikrim yok.
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    ,..

Yine aynı tarzda pide yapan Fatih'de karadeniz pidesi vardı meşhur, Fatih itfaiye arka sokağındaydı. Oraya da bilenler uzaktan gelirlerdi. Oranın ustaları Kadıköy hasanpaşa'da yer açtı bir kaç yıl önce oranın pidesi de güzel. Kadıköy'e yolum düştüğünde giderdim.
    Hadi!? Hastasıydım o pidecinin, hemen her hafta sonu motora atlayıp giderdim. 15 Temmuz'dan sonra kapandı; sahiplerinin Fetö ilişkisi varmış vs. Ustalarının Hasanpaşa'da açtıkları yeri öğrenmek isterim...

Bu arada yukarıda bahsi geçmiş; iskender kebap olarak 80'lerin ortalarından beri gittiğim Beyoğlu İstiklâl Cad. Ağa Camii'n sokağındaki Bursa Kebapçısı Kemal Erdem üzerine tanımam.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi!? Hastasıydım o pidecinin, hemen her hafta sonu motora atlayıp giderdim. 15 Temmuz'dan sonra kapandı; sahiplerinin Fetö ilişkisi varmış vs. Ustalarının Hasanpaşa'da açtıkları yeri öğrenmek isterim...

Bu arada yukarıda bahsi geçmiş; iskender kebap olarak 80'lerin ortalarından beri gittiğim Beyoğlu İstiklâl Cad. Ağa Camii'n sokağındaki Bursa Kebapçısı Kemal Erdem üzerine tanımam.
    işte Fatih'deki dükkan kapanınca orada çalışan ustalar Hasanpaşa'daki yeri açtılar. Haçapuri pide diye googleda aratın çıkıyor. Yeri de Belediye binasının karşısında gibi kalıyor. Bana göre İstanbul'un en iyi karadeniz pidesi yapan yeri. Ne zaman gitsem hem lezzet olarak memnun kaldım hem de çalışanların ilgisi vb. konusunda da iyiler. Fiyat ucuz sayılmaz ama verdiğim paraya değer güzel keyif aldım dedirten bir mekan.
    mattiadestro ve Cyan bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Açılsın şu Haçapuriye bende gideyim.Adamın canını çektirdiniz.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açılsın şu Haçapuriye bende gideyim.Adamın canını çektirdiniz.
    Fırın sütlacı da efsane yapıyorlar. O tarafa yolum düşecekse sabah kahvaltı yapmadan çıkıyorum ki pidenin üstüne sütlaç yemeye de yerim olsun diye.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    işte Fatih'deki dükkan kapanınca orada çalışan ustalar Hasanpaşa'daki yeri açtılar. Haçapuri pide diye googleda aratın çıkıyor. Yeri de Belediye binasının karşısında gibi kalıyor. Bana göre İstanbul'un en iyi karadeniz pidesi yapan yeri. Ne zaman gitsem hem lezzet olarak memnun kaldım hem de çalışanların ilgisi vb. konusunda da iyiler. Fiyat ucuz sayılmaz ama verdiğim paraya değer güzel keyif aldım dedirten bir mekan.
    Çok teşekkürler, çok makbule geçti. İlk fırsatta giderim oraya
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Millet diğer başlıkta camp falan diyor. Biz burda buluşma ayarlıyalım bence.
    Hatta böyle yaptığı şey iyi olan yerlere sıraylaorganize olalaım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    yiyeceklerden bahsettik karnım acıktı. Yaz geldi sayılır, kapanma bitince tekrar motora binmeye başlayacağım ama umarım ekipmanlarıma sığarım. riderdenim pantalonuma sığmam için yine kilo vermem gerek, o kadar para verdim göbeğim yüzünden düğmesini kapatamazsam üzülürüm.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ben gelirim yemeye
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)