Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Kripto Tosuncuk 2 Milyar Dolarlık Para İle Tayland'a Uçtu!

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açılın ben cahilim....
    Dünya üzerinde bir isadami,bir şirket,bir firma yani bisey üreten imal eden satan ve para kazanan yani çalışan bisey 100 lira sermayesini kıçını yırtarak 1 yılda 120 liraya zorla çıkarabiliyor sa,maddeten olmayan,sanal olarak varsayilan bir şey nasıl bisey üretmeden Satmayan yani emek olmadan daha fazla verebiliyor?
    Bedava peynir fare kapaninda olur lafı geliyor aklıma...
    Düşünsenize...
    100 bin liranız var ve sakip sabancı gel parayı bana ver fabrika açayım sende yüzde 10 ortağım ol. Kazandığım 1000 liranın 100 lirası senin olsun diyor..
    Diger taraftan yüzünü görmediğin biri paranı bana ver seneye 300 bin alırsın diyor..
    Ne yapacak nasıl yapacaksın nasıl bukadar kazanacaksın da bana bunu vereceksin diye sormaz mı insan?
    En emeksiz sistem faiz değil mi? Yatır bankaya faize,yattığın yerden senelik yüzde 20 al..
    Bundan daha emeksiz ve kat be kat fazla kazanım neyin karşılığı diye düşünmeden edemem ben ..
    Sonra tosuncuklar iyice sismanliyorlar.
    Birkac onemli nokta:

1. Dunyada %10 garanti faiz diye bir sey aslinda yok. "Garanti faiz" ile zengin olan kimse de yok.

2. Tum para birimleri sanaldir, zatinda degersizdir.

3. "Nasil uretmeden 1'e 3 vereceksin" sorusunun cevabi sorunun tam tersinde gizli: "Nasil tuketmeden 3'e 1 vereceksin?"

Sahi, siz tuketmeden nasil cebinizdeki TL bu kadar degersizlesti?
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    lütfen hasmet in 4. sorusına cevap verip konunun amacından saptırılmasına izin vermeyin , belli ki amerikadan yine canım hükümetime sallayası gelmiş :D

Motosikleti
    falcon flash 100
    Evet cevap ver Samet Ağır bekliyoruz.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Her odeme aracinda oldugu gibi insan nesli kripto odeme araclarini da acgozlulukle yatirim aracina cevirdi. Bunun kacinilmaz sonuclari elbette olacakti, bizim ulkemiz dunyada en az calisip en cok para kazanmak insanlarla dolu oldugu icin bu tarz hortumlamalarin olmasi da kacinilmaz.
    espresso bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açılın ben cahilim....
    Dünya üzerinde bir isadami,bir şirket,bir firma yani bisey üreten imal eden satan ve para kazanan yani çalışan bisey 100 lira sermayesini kıçını yırtarak 1 yılda 120 liraya zorla çıkarabiliyor sa,maddeten olmayan,sanal olarak varsayilan bir şey nasıl bisey üretmeden Satmayan yani emek olmadan daha fazla verebiliyor?
    Bedava peynir fare kapaninda olur lafı geliyor aklıma...
    Düşünsenize...
    100 bin liranız var ve sakip sabancı gel parayı bana ver fabrika açayım sende yüzde 10 ortağım ol. Kazandığım 1000 liranın 100 lirası senin olsun diyor..
    Diger taraftan yüzünü görmediğin biri paranı bana ver seneye 300 bin alırsın diyor..
    Ne yapacak nasıl yapacaksın nasıl bukadar kazanacaksın da bana bunu vereceksin diye sormaz mı insan?
    En emeksiz sistem faiz değil mi? Yatır bankaya faize,yattığın yerden senelik yüzde 20 al..
    Bundan daha emeksiz ve kat be kat fazla kazanım neyin karşılığı diye düşünmeden edemem ben ..
    Sonra tosuncuklar iyice sismanliyorlar.
    Şu an herkes para yatırdığı için artıyor.Herkes yarın altın alsa altın da uçardı.Mantık bu.Yarın bi gün bu para yatırma olayı azalcak o zaman dediğin noktaya gelincek.Her gün %20 veren kripto haftada %1 verecek.Zamanında oldu yine olur.Hatta o kadar uzak bile değil.Yüzünü görmediğin birine para yatırmak yok zaten.Birine 100 tl verip haftaya 1000 tl ver demiyorsun.Marketten elma alıyorsun haftaya 10 tlik elma 20 tl oluyor.Yada gidip marketçiye ben bu elmayı aldım sende kalsın haftaya alırım da diyebilirsin ama sonra eleman kaçınca para da toz oluyor.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lütfen hasmet in 4. sorusına cevap verip konunun amacından saptırılmasına izin vermeyin , belli ki amerikadan yine canım hükümetime sallayası gelmiş :D

Ben @hasmet'in söylediğini hükümete sallamak olarak algılamadım.

Tüketim, üretim, para arzı arasındaki ilişkiyi biraz kurcala @arny...

Motosikleti
    SD 1290R
    Tabii ki cevap vermeyin. Retorik soruya cevap verilmez zaten

Yazilani anlamak isteyen dogru cevabi vermis zaten:

Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu an herkes para yatırdığı için artıyor.Herkes yarın altın alsa altın da uçardı.Mantık bu.
    Hemen hemen her sey gibi para birimleri de yatirim araci olarak kullanilabilir. Bir arsa nasil degerleniyorsa, para birimi de oyle degerlenir.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan tamamen ön yargı ile bakılıyor. Çünkü bu ülkede hisse vs gibi bir yatırım alışkanlığı yok. Burada btc nin fiyatının yükselmesinin sebebi aynı zamanda DXY'nin düşmesidir. Yani doların değerinin kaybetmesi sonucu dolardan para kaçışıdır.

Tam 1 yıl önce paylaştım bu grafiği. Şuan nerede olduğunu söylemeye gerek yok.

https://teknoseyir.com/wp-content/up...6c7a02d955.jpg

Doların uzun vadeli grafiği, uzun süredir değeri düşüyor. Bizde yükseliyor orası ayrı.

https://teknoseyir.com/wp-content/up...059177c7c8.jpg
    @yasin, kilit "bu ülkede yatırım alışkanlığı olmaması".

Yatırım deyince bizim aklımıza gelen,

Bir şey alayım, 2-3 güne satayım, para kazanayım...
    Ne olduğu önemli değil.
    Bu, dolar, altın, coin, hisse senedi, motosiklet, araba, ev olabilir.

Bu arada tabi vergi vermekte istemez bu tayfa...

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hisse alım satımından karlarda bireyler için ecnebilerde de vergi yoktur. Kambiyo dan bahsetmiyorum. Çünkü abd şirketlerinin bu kadar büyümesinin sebebi aslında hisse senedi satışlarından gelen yatırımları etkin kullanabilmektir. Bizim ülkemiz de böyle bir yatırım politikası da yok. Bu politikayı hak edecek şirkette yok. Biden geçenlerde hisse satışlarından elde edilen karın yarısına ortak olmak istediğini söyledi. Yatırımcı da cevabını verdi.

Yatırımcının da amacı kar etmek tabi eğer bir kişi elindeki parasını riske atıyorsa bunun bir karşılığı da olmalı. Şirketlerin de ihtiyacı yatırımcı çekmek. Büyük yada ufak fark etmez paranın oranı. Sonuçta herkes kendi ekonomisini büyütmenin peşinde. Bu düzeni anlayıp uygulayanlar kazanıyor.

Maalesef ülke tarihinin geçmişinde yüzlerce dolandırıcı olduğu için coğrafyanın meyvesi. Bu konularda geri kalmamıza sebep olmuş.

Araba, ev alım satımından kar edene aynı gözle bakamayacağım. Çünkü iç veya dış ekonomiye en ufak katkısı yok sadece bireyin kendisine var.

Açık konuşmak gerekirse diğer konuda da yazdım. 2019 da motosikletimi satıp uzun vadeli düşünüp belli emtialar aldım. Eğer yasal yoldan alabilecek imkanım olsa idi Tesla, Apple vs gibi şirketlerin hissesini alırdım. Bizim ülkemizdeki şirketlerin hisseleri aklımdan dahi geçmez. Günümüzde dolar almak dahi paranın değerini korumuyor çünkü dolarda değer kaybediyor. Altın da aynı şekilde.

Şuan bu yatırımımın karşılığını alıyorum. Özellikle işsiz olduğum bu dönemde ilaç gibi geldi. Ancak iddia kuponu gibi bugün yatırayım yarın ikiye katlayımcılar bu yerlerde cezalandırılır.

Bu arada:

https://twitter.com/tufanpoyrazz/sta...71574171394050

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hisse alım satımından karlarda bireyler için ecnebilerde de vergi yoktur. Kambiyo dan bahsetmiyorum. Çünkü abd şirketlerinin bu kadar büyümesinin sebebi aslında hisse senedi satışlarından gelen yatırımları etkin kullanabilmektir. Bizim ülkemiz de böyle bir yatırım politikası da yok. Bu politikayı hak edecek şirkette yok. Biden geçenlerde hisse satışlarından elde edilen karın yarısına ortak olmak istediğini söyledi. Yatırımcı da cevabını verdi.

Yatırımcının da amacı kar etmek tabi eğer bir kişi elindeki parasını riske atıyorsa bunun bir karşılığı da olmalı. Şirketlerin de ihtiyacı yatırımcı çekmek. Büyük yada ufak fark etmez paranın oranı. Sonuçta herkes kendi ekonomisini büyütmenin peşinde. Bu düzeni anlayıp uygulayanlar kazanıyor.

Maalesef ülke tarihinin geçmişinde yüzlerce dolandırıcı olduğu için coğrafyanın meyvesi. Bu konularda geri kalmamıza sebep olmuş.

Araba, ev alım satımından kar edene aynı gözle bakamayacağım. Çünkü iç veya dış ekonomiye en ufak katkısı yok sadece bireyin kendisine var.

Açık konuşmak gerekirse diğer konuda da yazdım. 2019 da motosikletimi satıp uzun vadeli düşünüp belli emtialar aldım. Eğer yasal yoldan alabilecek imkanım olsa idi Tesla, Apple vs gibi şirketlerin hissesini alırdım. Bizim ülkemizdeki şirketlerin hisseleri aklımdan dahi geçmez. Günümüzde dolar almak dahi paranın değerini korumuyor çünkü dolarda değer kaybediyor. Altın da aynı şekilde.

Şuan bu yatırımımın karşılığını alıyorum. Özellikle işsiz olduğum bu dönemde ilaç gibi geldi. Ancak iddia kuponu gibi bugün yatırayım yarın ikiye katlayımcılar bu yerlerde cezalandırılır.

Bu arada:

https://twitter.com/tufanpoyrazz/sta...71574171394050
    O arkadaşın twitterına baktım da çok güzel yorumları var.

''Ülkemiz sanayi devrimini, endüstri 4.0'ı kaçırdığı gibi yalancı, dolandırıcı, iş bilmezler yüzünden şimdi bir de finansal devrimi kaçıracak.''

Yazık olur gerçekten.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben @hasmet'in söylediğini hükümete sallamak olarak algılamadım.

Tüketim, üretim, para arzı arasındaki ilişkiyi biraz kurcala @arny...
    Hocam sende haşmet in mesajlarını biraz kurcala , çoğu konuyu kasıtlı olarak siyasete çekiyor.

Mesajin belirttigim kısmınını iktisat amaçlı yazılmadığını anlayacak kadar zamandır forumu takip ediyorum

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet cevap ver Samet Ağır bekliyoruz.
    Abi meaajimin ilk satırında açılın dedikten hemen sonra cevabı verdim zaten..
    Benim bildiğim bir coin var o da 35 sene önce genç iken atari salonlarında ekranlarda yazardı insert coin diye.. jeton atın diyor sanırdık. Taaa o zamandan yemişler bizi aslında...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:20 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birkac onemli nokta:

1. Dunyada %10 garanti faiz diye bir sey aslinda yok. "Garanti faiz" ile zengin olan kimse de yok.

2. Tum para birimleri sanaldir, zatinda degersizdir.

3. "Nasil uretmeden 1'e 3 vereceksin" sorusunun cevabi sorunun tam tersinde gizli: "Nasil tuketmeden 3'e 1 vereceksin?"

Sahi, siz tuketmeden nasil cebinizdeki TL bu kadar degersizlesti?
    Hükumet kadın filminde belediye de görevli birinin de ikide bir dediği gibi...
    Anlamadim,fakaaatt..
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    SD 1290R
    Eyyy ahali! Bundan böyle biline ki @arndiol'u, niyetimi okuyup, yazdıklarımın arkasındaki artniyeti kavrayamayan ben dahil diğer üyelere bunu öğretmekle görevlendirmiş bulunuyorum...

Lütfen karışmayınız. Bırakın işini yapsın çocuk. Yaz @arndiol!

Bakın sayesinde konu siyasete çekilmeden köşeden döndü. E ne güzel işte. Konuyu siyasete çekmek isteyenler ağlasın şimdi hüngür hüngür.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Başka bir başlıkta olmayan birşeye para ödeniyor bu nereye gidiyor diye sormuştum. Cevabı bu galiba..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    hala aplikasyon deniyor cahil cahil.
    Kriptoparalar'ın aplikasyonlarla falan hiç ilgisi yok. Telefonda aplikasyon başka bir şey. Bilmediğniz konularda konuşmayın.
    Kriptoparalar devletlerden bile daha güçlü çünkü arkasında matematiğin gücü var, merkezi değil, kimsenin kimseye güvenmesine yani devlet gibi bir otoriteye gerek kalmayan bir sistem kurulmuş. Devletler bile kapatamaz engel olamaz. zaten 2008 krizinde bankaların çuvallamasından sonra çıkmıştı bitcoin. Yani merkezi otoriteye gerek kalmadan herkes kendi kendisinin bankası olsun diye çıkmıştı.

Haa, kripto paralar herkes kendi kendisinin bankası olamadı, insanalr cahil cahil bu işlere girince herkes kendine cüzdan kurup güvende tutmayı akıl edemedi zaten insanların %99.99'u bilgisayar kullanmayı da bilmiyor, bu cahillikle bilgisayarındaki cüzdandaki paraları da viruslere kaptırırlar. İnsanların hayatları üzerinde sorunluluk almayı kabul edemedikleri için bizi yönetsin diye develt gibi kurumlara yetki vermesi gibi kriptoparalarda da karşılıklı bireyler arası transferler yerine alım satım işleri için borsa denen kurumlar ortaya çıktı. Borsa nedir, paranı gönderirsin orada pazar yerinde şu fiyata alırım şu fiyata satarım gibi girersin alır ya dsa satarsın ama paran borsanın olmuş olur yani borsaya emanet edersin. Kripto borsaları da bu şekilde paranı orada tutuyorsan borsanın olmuştur artık kripto para değil herhengi paradan farkı yoktur borsanın kontrolundedir. borsadan paranı kendi cüzdanına çekmezsen borsa ekranında gördüğün miktar aslında senin değil borsanın mülkiyetindedir. Bu borsalar da kaçıp kapatıp gidebilirler. thodex ilk örnek değil türkiyed eilk örnek diye olay oldu. yıllardır dünya çapında borsalar bile batıp kaçtığı oldu.

Kripto para işinde her gün al sat yapmak için borsa kaçtığında üzülünmeyecek miktar para borsada tutulabilir ama uzun vadeli tutulacak her kriptopara kendi bilgisayarınızda tutmalısınız. Kendi bilgisayarınızda olursa bilgisayar kullanmayı bilen biriyseniz (burası şüpheli, çoğunuz bilmiyorsunuz) kimse onu sizden alamaz.
    Mesela her ay 100 liralık kripto alacağım deseniz, ya elinde bilgisayrındaki cüzdanında sakladığı kripto olan ve stmayı kabul eden bir başkasından parayı elden verip karşılıklı transferi yaparsınız ya da borsaya gönderir, hemen borsadan alış yapar kendi bilgisayarınızdaki cüzdana çekersiniz, yani borsanın her an kaçabileceğini düşünüp borsada olabildiğince az süre tutarsınız.

Kriptopara borsaları kaçabiliyor çünkü denetimleri ve kuralları yok. Devlet kuralları çıkarsa bankaların yatırım şirketleri güvenli olarka forex gibi sistemlerine kriptoparaları da ekleseler o zaman güvenli olacak. o zamana kadar daha çok borsa kapattık battık deyip kaçacak.
    gurcanozturk ve YasinC bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hala aplikasyon deniyor cahil cahil.
    Kriptoparalar'ın aplikasyonlarla falan hiç ilgisi yok. Telefonda aplikasyon başka bir şey. Bilmediğniz konularda konuşmayın.
    Kriptoparalar devletlerden bile daha güçlü çünkü arkasında matematiğin gücü var, merkezi değil, kimsenin kimseye güvenmesine yani devlet gibi bir otoriteye gerek kalmayan bir sistem kurulmuş. Devletler bile kapatamaz engel olamaz. zaten 2008 krizinde bankaların çuvallamasından sonra çıkmıştı bitcoin. Yani merkezi otoriteye gerek kalmadan herkes kendi kendisinin bankası olsun diye çıkmıştı.

Haa, kripto paralar herkes kendi kendisinin bankası olamadı, insanalr cahil cahil bu işlere girince herkes kendine cüzdan kurup güvende tutmayı akıl edemedi zaten insanların %99.99'u bilgisayar kullanmayı da bilmiyor, bu cahillikle bilgisayarındaki cüzdandaki paraları da viruslere kaptırırlar. İnsanların hayatları üzerinde sorunluluk almayı kabul edemedikleri için bizi yönetsin diye develt gibi kurumlara yetki vermesi gibi kriptoparalarda da karşılıklı bireyler arası transferler yerine alım satım işleri için borsa denen kurumlar ortaya çıktı. Borsa nedir, paranı gönderirsin orada pazar yerinde şu fiyata alırım şu fiyata satarım gibi girersin alır ya dsa satarsın ama paran borsanın olmuş olur yani borsaya emanet edersin. Kripto borsaları da bu şekilde paranı orada tutuyorsan borsanın olmuştur artık kripto para değil herhengi paradan farkı yoktur borsanın kontrolundedir. borsadan paranı kendi cüzdanına çekmezsen borsa ekranında gördüğün miktar aslında senin değil borsanın mülkiyetindedir. Bu borsalar da kaçıp kapatıp gidebilirler. thodex ilk örnek değil türkiyed eilk örnek diye olay oldu. yıllardır dünya çapında borsalar bile batıp kaçtığı oldu.

Kripto para işinde her gün al sat yapmak için borsa kaçtığında üzülünmeyecek miktar para borsada tutulabilir ama uzun vadeli tutulacak her kriptopara kendi bilgisayarınızda tutmalısınız. Kendi bilgisayarınızda olursa bilgisayar kullanmayı bilen biriyseniz (burası şüpheli, çoğunuz bilmiyorsunuz) kimse onu sizden alamaz.
    Mesela her ay 100 liralık kripto alacağım deseniz, ya elinde bilgisayrındaki cüzdanında sakladığı kripto olan ve stmayı kabul eden bir başkasından parayı elden verip karşılıklı transferi yaparsınız ya da borsaya gönderir, hemen borsadan alış yapar kendi bilgisayarınızdaki cüzdana çekersiniz, yani borsanın her an kaçabileceğini düşünüp borsada olabildiğince az süre tutarsınız.

Kriptopara borsaları kaçabiliyor çünkü denetimleri ve kuralları yok. Devlet kuralları çıkarsa bankaların yatırım şirketleri güvenli olarka forex gibi sistemlerine kriptoparaları da ekleseler o zaman güvenli olacak. o zamana kadar daha çok borsa kapattık battık deyip kaçacak.
    Eline koluna saglik hocam yazdiklarin icin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:17 ----------

Herhangi bir kurali olmayan bu tip borsalarin kimlerin tarafindan idare edilebilecegini ve tehlikeleri gosterebilecek bir ornek haber. Ac gozlu insan her zaman hedef olacaktir, hedef olmayin.

https://onedio.com/haber/faaliyetler...i-cikti-978426
    espresso bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekşi'de okudum; Vebitcoin diye bir yer de patlamış.
    Onu da dün tutuklamışlar abi. Aylık 1.5 milyon TL kazanıyormuş.

https://www.haberturk.com/kriptonun-...natmis-3052260
    tommygun bunu beğendi.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)