Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

KOLAY ZEKAT HESAPLAMA

Motovento
    REKLAM ALANI
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bürokrasi aşıldığı için her şey tek kişinin elinde. Kim, kimi, kime şikayet edecek?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Yetersiz buldum lira varlıkla kastedilen ne , neler bu kapsama girer , ne kadardır sahiplik gerekir vb bir çok parametre hesaplanmamış-eksik.
    Dolar , euro ne işi var nakti olan güncel kurdan hesaplar nakit varlık olarak , yine zaman parametresi açıklanmalı.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her yerde zekatla ilgili ayetler arasında gösteriliyor. Sizin bildiğiniz varsa paylaşın, onları da öğrenelim. Kırkta birden bahseden ayet var mı mesela?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:01 ----------

Kur'an Allah'ın kelamıdır. Hz Muhammed ise elçidir. Allah'ın belirtmediği bir konuda Hz Muhammed hüküm koyamaz. Öyle bir şey iddia etmek şirke yakın bir şey olur bence.

Kırkta bir olayı da sonradan ulema içtihadı diye biliyorum zaten.
    Peygamber neden '' kuran a ve peygamber sünnetine başvurun '' der orasını anlamak mümkün değil... Neden kendini reklam eder ?.. Zaten herşey kuranda yazılı değil mi?.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peygamber neden '' kuran a ve peygamber sünnetine başvurun '' der orasını anlamak mümkün değil... Neden kendini reklam eder ?.. Zaten herşey kuranda yazılı değil mi?.
    Tabii ki degil. Nasil olsun? Topu topu bir cilt kitap...

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabii ki degil. Nasil olsun? Topu topu bir cilt kitap...
    eeee biz hangisinden sorumluyuz ?..

Motosikleti
    SD 1290R
    eeee biz hangisinden sorumluyuz ?..
    Allahın verdiği aklı ve vicdanı kullanmaktan sorumluyuz. Çünkü insan niyeti bozmak isteyince kur'anı da sünneti de kitabına uyduruyor bir şekilde...

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Allahın verdiği aklı ve vicdanı kullanmaktan sorumluyuz. Çünkü insan niyeti bozmak isteyince kur'anı da sünneti de kitabına uyduruyor bir şekilde...
    Zaten akıl ve vicdanı olan, kullanmasını bilen kişiler için ne peygambere ne de kitaba ihtiyaç var .. Neyin doğru neyin yanlış olduğunun muhakemesini yapabilir..
    Asıl sorun aklı ve vicdanını askıya alıp kolay yol olan kitaba ve sünnetlere sırtını dayayanlar.. En tehlikelisi ise kitabı ve sünnetleri kendilerine uydurmaya çalışan , aklını ve vicdanını kiraya verip bu adamlara inanan kişiler...
    Hepsi bok, hepsi yerin dibine batsın.
    gurcanozturk, eALP ve espresso bunu beğendiler.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    İnsanların, inandıkları dinin kutsal kitabını yazdıran peygamberin

Yazdırma ihalesi benim adaşa kalmıştı galiba?
    KTM DUKE 250 ABS - 2016

Motosikleti
    SD 1290R
    Zaten akıl ve vicdanı olan, kullanmasını bilen kişiler için ne peygambere ne de kitaba ihtiyaç var .. Neyin doğru neyin yanlış olduğunun muhakemesini yapabilir..
    Asıl sorun aklı ve vicdanını askıya alıp kolay yol olan kitaba ve sünnetlere sırtını dayayanlar.. En tehlikelisi ise kitabı ve sünnetleri kendilerine uydurmaya çalışan , aklını ve vicdanını kiraya verip bu adamlara inanan kişiler...
    Hepsi bok, hepsi yerin dibine batsın.
    Din sizce sadece akılsız ve vicdansız insanlar için gerekli bir kurallar bütünü müdür?

Dindar insanların akılsız ve vicdansız yaratıklar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Sizce tipik bir müslüman, bu milletvekilini dinleyince haklı mı bulur? Yoksa dini çıkarına alet ettiğini mi düşünür?

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Din sizce sadece akılsız ve vicdansız insanlar için gerekli bir kurallar bütünü müdür?

Dindar insanların akılsız ve vicdansız yaratıklar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Sizce tipik bir müslüman, bu milletvekilini dinleyince haklı mı bulur? Yoksa dini çıkarına alet ettiğini mi düşünür?

http://www.youtube.com/watch? V=_0ylKoEfPWM
    1. madden aynen dediğin gibi düşünüyorum...
    2. madden de 1 maddenin tersten anlatımı... Yani benden duymak istediğini duyduğun zaman hemen 2. maddeni ortaya sürüp beni Din düşmanı ilan etmeye yarar...
    3. madden de dini Ya da kura anı ya da bir başka deyişle allahın emrini , kendi çıkarları için değişik anlam yüklemektir... Akrabalarını koru derken bu ipnenin yaptığını yapın dememiş... Daha bunun gibi bir sürü yavşak var bunun gibi... En baştakiler gibi...
    Yıl olmuş 2021.. Peygamberlerin geldiği varsayılan yıllardaki gibi değil hiç bir şey...Hala aklını ve vicdanını koruyabilen , kullanabilen insanlar var...
    İleri zekalının biri geçenlerde demişti.. Uzaya gitmek müslümana göre değil gibi bir şey.. Neymiş kıbleyi nasıl ayarlayacakmış...
    Şimdi bunu söyleyen adamın müslüman olduğunu var sayarsak 2 maddenin cevabı ortaya çıkmış oluyor...
    Osm@n ve ero__ bunu beğendiler.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben başkası adına hesap yaptım.Bu arkadaş zekatını verse ülke kurtuluyor.Tabii bundan başka mal varlığı var mı bilmiyorum.Büyük ihtimal vardır.
    Osm@n, eALP ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    1. madden aynen dediğin gibi düşünüyorum...
    2. madden de 1 maddenin tersten anlatımı... Yani benden duymak istediğini duyduğun zaman hemen 2. maddeni ortaya sürüp beni Din düşmanı ilan etmeye yarar...
    3. madden de dini Ya da kura anı ya da bir başka deyişle allahın emrini , kendi çıkarları için değişik anlam yüklemektir... Akrabalarını koru derken bu ipnenin yaptığını yapın dememiş... Daha bunun gibi bir sürü yavşak var bunun gibi... En baştakiler gibi...
    Yıl olmuş 2021.. Peygamberlerin geldiği varsayılan yıllardaki gibi değil hiç bir şey...Hala aklını ve vicdanını koruyabilen , kullanabilen insanlar var...
    İleri zekalının biri geçenlerde demişti.. Uzaya gitmek müslümana göre değil gibi bir şey.. Neymiş kıbleyi nasıl ayarlayacakmış...
    Şimdi bunu söyleyen adamın müslüman olduğunu var sayarsak 2 maddenin cevabı ortaya çıkmış oluyor...
    Din dusmani olabilirsiniz. Forumda din dusmani bir cok insan mevcut. Isteyen istedigini dusunmekte ozgur. Lakin problem su:

Siz etrafinizdaki dindar insanlari "akilsiz ve vicdansiz" olarak nitelendirdiginiz muddetce, bu insanlara nasil insan gibi davranabileceksiniz?

Davranmayacaksaniz onlar size niye insan gibi davransinlar? Bu kafayla icinde bulundugunuz ulkenin vatandaslariyla uyumlu bir sekilde gecinmeniz mumkun mu?

Hic bir ulkenin yasaklamadigi dini inanc ozgurlugunu ayrimcilik kaynagi yapmak, sizi marjinal ve problem kaynagi bir birey yapmaz mi?
    bursalıali bunu beğendi.

eALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Enfal 1 ve 41 der susarım. Ganimet ne demektir nasıl elde edilir olayına girmiyorum bile. Ne yapayım dayanamıyorum yazmayınca olmuyor.
    alp_tunay bunu beğendi.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Din dusmani olabilirsiniz. Forumda din dusmani bir cok insan mevcut. Isteyen istedigini dusunmekte ozgur. Lakin problem su:

Siz etrafinizdaki dindar insanlari "akilsiz ve vicdansiz" olarak nitelendirdiginiz muddetce, bu insanlara nasil insan gibi davranabileceksiniz?

Davranmayacaksaniz onlar size niye insan gibi davransinlar? Bu kafayla icinde bulundugunuz ulkenin vatandaslariyla uyumlu bir sekilde gecinmeniz mumkun mu?

Hic bir ulkenin yasaklamadigi dini inanc ozgurlugunu ayrimcilik kaynagi yapmak, sizi marjinal ve problem kaynagi bir birey yapmaz mi?
    Oralardan davulun sesi başka gelir tabi...
    Bu ülkede ayrımcılığı inanmayanlar değil , aksine inananlar yapıyor.. İnanmayanlara 2 sınıf insan muamelesi yapıyor. E tabi üzülüyorlar bizler için.. Neticede direk cehennemlikmiş gibi...
    İlginç olan inananlar inanmayanların kendilerine ayrımcılık yaptığını söyleyerek algı yaparlar..
    Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bursa hıtbesinde bu gün yaşanacaklardan harfiyen bahsetmiş... Nutuk u okusalar yaptıklarının 90 yıl önce düşünüldüğünü görecek...
    Ama okumayınca maalesef.. Alışmışlar okusalar da okuduklarını anlamamanın önemsizliğine..
    Bahse girerim şu inananların yüzde 95 i Nutuk u okumamıştır...
    Bu ülke islam ülkesi değil.. Laik demokratik cumhuriyet...
    Onlara sorsan yüzde 99 müslüman , o zaman islam devleti..
    E şimdi ben bunlarla niye uyumlu geçineyim ?.. Nasıl geçineyim ?...
    Bak sen bile söylüyorsun... Bu kafayla gidersen marjinal problem kaynağı olursun...
    Niye ben oluyorum ?...
    Bana göre de onlar problem kaynağı..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:52 ----------

Alıntı eALP adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enfal 1 ve 41 der susarım. Ganimet ne demektir nasıl elde edilir olayına girmiyorum bile. Ne yapayım dayanamıyorum yazmayınca olmuyor.
    Çalış çabala ,Ama sana bişey yok... İlginç..
    gurcanozturk ve eALP bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    ... Bu ülke islam ülkesi değil.. Laik demokratik cumhuriyet...
    Onlara sorsan yüzde 99 müslüman , o zaman islam devleti..
    E şimdi ben bunlarla niye uyumlu geçineyim ?.. Nasıl geçineyim ?...
    Bak sen bile söylüyorsun... Bu kafayla gidersen
    "Bu ülke islam ülkesi" deyip laik demokratik cumhuriyeti tanımayanlarla uyumlu geçinmek zorunda değilsiniz zaten. Peki her müslüman böyle mi düşünüyor? Değilse müslüman olmayı niye sorun yapıyorsunuz? Sizce inanç özgürlüğü olmamalı mı? Herkes sizinle aynı inançta mı olmak zorunda?

eALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    "Bu ülke islam ülkesi" deyip laik demokratik cumhuriyeti tanımayanlarla uyumlu geçinmek zorunda değilsiniz zaten. Peki her müslüman böyle mi düşünüyor? Değilse müslüman olmayı niye sorun yapıyorsunuz? Sizce inanç özgürlüğü olmamalı mı? Herkes sizinle aynı inançta mı olmak zorunda?
    Türkiye'de iki çeşit müslüman var. Biri anadolu müslümanı dediğimiz gerçek müslümanlıkla alakası olmayan(büyük bir kesim). Diğeri tamamen araplaşıp kendi dışında herkesi kafir gören kesim. İnsanların neye taptığı umurumda bile değil. Sorun inandığınız dinde fikir birliği olmaması ve bu yüzden konuyla alakası olmayan ben ve benim gibilerin hayatlarının cehenneme çevrilmesi. Bakın sizlere inandığınız dinin en büyük düşmanının kim olduğunu islami kaynaklardan aktarayım.
    Herkesin bildiği bedir,uhut,hendek şavaşlarında(ne kadar savaş olduğu tartışılır) toplam ölen müslüman sayısı 100 bile değil. Bu savaşlar kafirler ile yapılmıştır.(m.s 620'li yıllarda) Bakın doksan küsür kişi ölüyor.
    Şimdi gelelim asıl bombaya cemel vakası denilen ali(4.halife,islam peygamberinin damadı,amcasının oğlu) ile ayşe(ilk halife ebubekirin kızı, halife osmanı öldüren muhammedin(ebubekir'in oğlu muhammet)kardeşi, islam peygamberinin 3. eşi) arasındaki savaşta 50.000 den fazla müslüman birbirini öldürmüştür.(yıl 650 civarları tam hatırlamıyorum merak eden vikiden bakabilir)
    Bitti mi bitmedi. Sıffin savaşı. Taraflar ali ve muaviye. İki tarafta müslüman, ölen toplam sayı 70000'den fazla.(yine 650 küsür yılları)

İlk halife ebubekir eceliyle ölmüştür kaynakları fazla olmasına rağmen zehirlendiğiyle ilgili rivayetler vardır.
    İkinci halife ömer. Öldüren iranlı müslüman kölesi. Şiiler her yıl bu iranlı kişiyi anarlar. Adını hatırlayamadım.
    Üçüncü halife osman. Öldüren ilk halife ebubekirin öz oğlu. Öldürmeden yüzündeki tüm kılları kirpikleri dahil yolup boğazı kesilerek evinin önüne atılır. Sonra bedeni müslüman mezarlığına gömdürülmez.Yapanlar yine müslüman.
    Dördüncü halife ali ölüren harici müslümanlar.
    Kısacası yaz yaz bitmez.
    Demek istediğim bizlerin sitemi bu coğrafyada yaşayan sizlerin en büyük düşmanlarına.
    espresso, Osm@n, alp_tunay ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    "Efendiler ve ey ulus biliniz ki,Türkiye Cumhuriyeti şeyhler,dervişler,müritler ülkesi olamaz.En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır"
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı eALP adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakın sizlere inandığınız dinin en büyük düşmanının kim olduğunu islami kaynaklardan aktarayım.
    Sorun din düşmanlarının kimliğinden öte, insanları inancından dolayı yargılayan insanlar olmasında. Çünkü bu insanların varlığı inanan inanmayan herkese zararlı. Ve bu tür zararlı insanlar inanan ve inanmayan insanların arasında mevcutlar.

Fikrimizden ve inancımızdan dolayı ayrımcılığa maruz kalmamak istiyorsak, ayrımcılığa karşı olmamız gerekir, şu veya bu dine ya da dinsizliğe değil. Yoksa eleştirdiğimiz insanlardan bir farkımız kalmıyor çünkü.
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Ya kardeşim niçün kendinizi paralayıp duruyorsunuz ki . Cevabı yine Kuran ı Kerim de
    Leküm diniküm , ve liyedin.
    Senin dinin sana , benim dinim bana .

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:59 ----------

Benim mecusilik ile , güneşe tapan ile ya da budist ile hiç bir işim olmaz. Lakin bu bahsettiğ insanlar , benim inancıma saldırmadıkları müddetçe benim düşmanım da olmazlar. Eh en azından müsaade edin de benim imanıma saldırıldığında müdafaai nefs hakkımı kullanayım.
    mesut hoca ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dini konuları genel ortamda ve bire bir tanımadığım kişilerle konuşmam fakat bu seferlik bir hatırlatma yapmak istedim.

Bakınız veda hutbesinde peygamber / peygamberimiz ne demiş.

“Ey müminler! Size iki şey bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız: Bunlar, Allah’ın Kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.”[2]

Kısacası tek kaynak Kuran değil.
    Forumda böyle aklı başında olanları görmek çok güzel
    yaşlıveacemi bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hz Muhammed'in ölümünden 100 küsur yıl sonra derlenen veda hutbesi mi? Milletin aklında o kadar zaman sonra ne nasıl kaldıysa artık.
    alp_tunay bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)