Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bu Sene Kış Zor Geçer

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Corona zaten malum konu, yazın bitecek dediklerinde de inanmamıştım ancak kışın iyice artacak bu zımbırtı.
    Bütün kış bademciği şiş olan birisi olarak sürekli öksürdüğüm için insan içine cıkamayacagım zaten.

Ama esas konu bu değil.

Havalar 1 haftada acayip soğudu, corona nedeniyle home office calısıyoruz. Hareketsizlikten üşüyorum ki ben kışın tişört ceket gezen insandım.

1 senede dogalgaza %35 civarı zam geldi, şimdi bi de home office sürekli evdeyiz. artık ayda 1000 tl dogalgaz faturası öderiz.

Kısaca bu kış zor geçer, ekonominin içine eder. İlk defa üşüdüğüm için üşüyen insanlara soruyorum, evde ne yapmak lazım? termal içlikle mi oturuyorsunuz
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Küçükken kömürlü kazanlı kaloriferli binada otururken (hiç sobalı evde yaşamadım ama aynı veya daha da kötüdür eminim...) sabahları ev 18C olurdu, yataktan çıkmak istemezdim. Artık eski usül takılacağız; evin belli yerlerini sıcak tutup orada bulunacağız, diğer yerleri kapayacağız, kalın yün hırka / kazak ve kalın yün çorap gezeceğiz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Doğalgaza vereceğin ücrete ben seni tüm kış sarar, sarmalarım canısı.
    ekremcelik00 bunu beğendi.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Geri dönüş olarak soba bu yolda en iyisi. içine çer çöp karton kağıt bile atsanız odanız belirli bir süre sıcak kalır. Ama bu sadece bir alternatif.

Yani evinizde mevcut ne bulunuyorsa onunla birlikte kullanmalısınız. yani gece doğalgazı düşük tutarken gündüz sobayı ateşlerseniz çok büyük tasarrufa geçersiniz.
    Ama tabi bulunduğunuz binada baca çıkışı olmaması da muhtemel. Artık bu konuda geriye da bol bol çay ve battaniyeye sarılıp iş görmek kalıyor.

İşin bir tık ötesi sürekli kullandığınız odaya eps yalıtım ile duvarları kaplamak (kendiniz yapın çok kolaydır).Kirada da olsanız sadece duvara yapıştırıp üzerine ince ucuz yollu bir boya çekerseniz çok ama çok kara geçersiniz. Oda sizin nefesinizle bile ısınır.
    Artı kiradan çıkarken yapıştırma usulü yaptığınız için söker duvarı rahatlıkla eski haline getirebilirsiniz.

Ek olarak termal içlik pek sıcak tutmaz. Termal içliğin asıl görevi vücudunuzun terini dışarı atıp kuru tutmaktır. Bu sayede vücudunuzu ısı kaybını azaltmış olursunuz ve vücudunuzun sıcaklığını korumaya yardımcı olur. (Zaten biliyorsunuzdur)
    Bu konun en iyisi yünlü giysilerdir. Yünlü giysiden sonra polar olabilir. Doğuda görev yaptığımız zamanlardan çok iyi biliyoruz. Yün hayat kurtarır.

Bu hepimizi sıkıntısı ben şahsen klima + soba kullanıyorum güzel karlı oluyor.

Size de kolay gelsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:24 ----------

Bu arada bu işin en karlı yolu doğalgazlı ara kat bir daire kiralamak. Altta ve üstte doğalgaz yanınca gayet güzel oluyor.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    U.KALKAVAN, sevketkaya, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Soba, termal içlik mantıklı.
    110 km. öteden depremin şiddetini hissedince ve soğuklar başlayınca Selameti İstanbul'a kaçmakta buldum.
    Umarım ayağım uğurlu gelir Marmara'da deprem olmaz. Memlekette kaçacak sağlam yer yok.
    Bu kışın daha zor olumasına gelince, çocukluğumdan beri her sene bir önceki seneyi aradım.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Efendim bendeniz yaz kış şort tişört insanıyım. Malum, havalar serinledi. Kaloriferi yakmamak için direnç göstermekteyim. Salonda otururken üzerime battaniye alıyorum. Fevkalade sıcak tutuyor.

yaşlılık zor iş.

30umdan önce soğuk nedir bilmezdim 32'imde büzüşüyorum

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaşlılık zor iş.

30umdan önce soğuk nedir bilmezdim 32'imde büzüşüyorum
    Allah'ım koydun topu kale ağzına gel gol at diyorsun :D Sıcak şeyler düşün yaz kumsal plaj deniz ısınırsın o ara :D Büzüşmezsin :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Bu arada en soğuk aylarda kaç mt3 gaz tüketiyorsunuz ?

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah'ım koydun topu kale ağzına gel gol at diyorsun :D Sıcak şeyler düşün yaz kumsal plaj deniz ısınırsın o ara :D Büzüşmezsin :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Bu arada en soğuk aylarda kaç mt3 gaz tüketiyorsunuz ?

valla kate upton u bile düşünüyorum ama olmuyor hacı

inan hiç bilmiyorum ancak en soguk donemde tum gun ev bos iken 400 450 tl arası gelıyordu

simdi gündüzde evdeyim, zam da geldi.

hayırlısı
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sizlere de iyilik yaramıyor. Siz ince hizmeti daha görememişsiniz. Doğalgaz ile evinizi, faturayla içinizi ısıtıyoruz hale bıdı bıdı.

Ne anlarsınız la siz hizmetten!!

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    nankörüz biz vallahi billahi :D

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Biz olsak giyelim poları oturalım da bebek var. Onu nasıl yapacağız yıkaması giydirmesi derken evin mecbur sıcak olması lazım. Bu kış sıçtık.
    espresso bunu beğendi.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Sıkı giyinip, battaniye altından çıkmıyorum. Yapacak bir şey yok çünkü para yok

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Geçen sene inat ettim 10 dk bile kalorifer yakmadım, bütün kışı öyle geçirdim. Anca yıkanmak ve ocak için doğalgaz kullandım. Herkese 300-500 TL fatura gelirken ben 27 TL gibi birşey ödedim. Ne grip oldum ne de nezle. Bu sene de bu kararlılığımı sürdüreceğim. Üşümek yok, üşüyen bizden değildir.
    U.KALKAVAN, pea, fatih.met ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen sene inat ettim 10 dk bile kalorifer yakmadım, bütün kışı öyle geçirdim. Anca yıkanmak ve ocak için doğalgaz kullandım. Herkese 300-500 TL fatura gelirken ben 27 TL gibi birşey ödedim. Ne grip oldum ne de nezle. Bu sene de bu kararlılığımı sürdüreceğim. Üşümek yok, üşüyen bizden değildir.
    Eskimo genleri taşıyor olabilirsiniz. Ya da evde fazla durmadınız. Kalorifer yanarken bile üşüdüğüme göre yaşlandım herhalde. İzmir'de evde herhangi bir ısıtma tertibatı yok. Elektirikli battaniye ile 1 Kasım'a kadar dayanabildim. Selameti İstanbul'a dönmekte buldum.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eskimo genleri taşıyor olabilirsiniz. Ya da evde fazla durmadınız. Kalorifer yanarken bile üşüdüğüme göre yaşlandım herhalde. İzmir'de evde herhangi bir ısıtma tertibatı yok. Elektirikli battaniye ile 1 Kasım'a kadar dayanabildim. Selameti İstanbul'a dönmekte buldum.
    40 yaşımdayım, ben de sıcak havada bunalıyorum,soğuğa daha dayanıklıyım. Birkaç sene önce yeniyıla Bodrum'da girmiştim, hayatımda bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum. Ege'nin soğuğu sanırım bir başka.

Bence iki seçenek var. Kaliteli içlik vs alıp yatırımı kıyafete yapacağız yada doğalgaza yatıracağız parayı..

Aslında ben ilkini seçerdim ama ev halkı bu fikri benimsemedi

Motosikleti
    Bn125
    An itibari ile 1 euro 10tl.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    40 yaşımdayım, ben de sıcak havada bunalıyorum,soğuğa daha dayanıklıyım. Birkaç sene önce yeniyıla Bodrum'da girmiştim, hayatımda bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum. Ege'nin soğuğu sanırım bir başka.
    Dayı burada nem var nem. Nem bizi mahvediyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)