Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
43. sayfa BirinciBirinci ... 33414243444553 ... SonuncuSonuncu

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu ben mi yazmışım?
    Yukarıdaki yazıyı okumadın sanırım?

"Sonrasına yorum yazan herkesin yaptığı şey; kendi kafasında "düşman" diye belirlediği şeye/kişiye kin kusmaktan ibaret." dediğim şey nedir? İlk gönderimdir değil mi? Onun da sonrası olan süreci yukarıda belirtmişim. "Yapıcı eleştiri" diye de bir şey var. Burada yapılan o değil.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Siz de yangına körükle gitmişsiniz.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster

"Sonrasına yorum yazan herkesin yaptığı şey; kendi kafasında "düşman" diye belirlediği şeye/kişiye kin kusmaktan ibaret." dediğim şey nedir? İlk gönderimdir değil mi? Onun da sonrası olan süreci yukarıda belirtmişim. "Yapıcı eleştiri" diye de bir şey var. Burada yapılan o değil.
    Niye üzerinize alınıyorsunuz ki? Dediğiniz gibi video ile ilgili şahsi bir görüş belirtmemişsiniz. Yapılan yorumlar size karşılık değil, videoya karşılık.

Kin kusma meselesine gelince, evet, rahatsız edici derecede ön yargılı, artniyetli, alakasız ve saçma yaklaşımlar mevcut. Bu kadar bölünmüşlük ve nefret içinde böyle bir konuyu bile normal bir şekilde tartışmanın mümkün olmaması üzücü. Ancak bunları filtrelediğimizde haklı bir çok eleştiri de mevcut.

Yapıcı eleştiriye gelince, bakın başlığın başından beri projeyle ilgili akla gelen kritik ilk üç sorunun cevabını arıyorum. Ciddi büyük bir proje. Aradan kaç yıl geçti. Biri sorulup cevabı alınmış değil. Paylaşımınızdan sonra ben dahil yorum yazan herkesi toptan kin kusmakla suçladınız. Paylaşımımın neresi neden sizce kin kusmadır?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Konunun geldiği nokta:

Motosikleti
    speederbike
    Nebati: "Öncelikle biz kamuda da bu araçların kullanımı ile ilgili DMO ile burayı ilişkilendirdik. Bir alım garantisi yaptık. Çünkü Türkiyede artık biz yerli aracı kullanmak istiyoruz. Yabancı marka araçları koyup Nureddin Nebatiye bu yetki verildi 500 tane araç alınacak diyenler aslında hangi aracı alacağımızı çok iyi biliyorlar."

Cumhurbaşkanı, bakan ve milletvekillerinin makam aracı TOGG olacak mı, ondan haber versin. Yoksa ihale yapmadan bu özel şirketleri beslemek için yine benim vergim mi kullanılacak? Alım garantisi var diye TOGG'un devlete yüksek fiyattan satılmasını kim engelleyecek? Şimdi düşünün, ben kar amacı güden özel bir şirketim, araba ürettim, devlet de bana dedi ki ben kesin senden alacağım. Ben fiyatı niye düşük tutayım bu durumda?

Nebati: "Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ile katılım bankalarımız da bu konuda gerekli teşvikleri verecek şekilde gerekirse kazanmamak üzerine kurulu ki artık faiz oranları da oldukça düştü. Kredi oranları çok düştü. Çok daha düşük maliyetlerle kar da etmeyecek şekilde bu araçlara ulaşım noktasında gerekli destekleri vereceklerdir."

TOGG'u üreten şirket özel bir şirket ve devlet eliyle bir özel şirkete diğer şirketlere verilmeyen kredi desteğinin verilmesi rekabet kurallarını ihlal eder mi, o da bir tartışma konusu olabilir.
    espresso ve Thracian bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    TOGG'u üreten şirket özel bir şirket ve devlet eliyle bir özel şirkete diğer şirketlere verilmeyen kredi desteğinin verilmesi rekabet kurallarını ihlal eder mi, o da bir tartışma konusu olabilir.
    BOGG'tan olmayan neresi var ki kredisi olsun?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Normalde araba üretmek gibi büyük bir işin altına giren özel teşebbüse devletler ciddi teşvik verir, karlı hale geçme niyet, plan ve sürecini göz önünde bulundurarak tabii ki. Çünkü işin ucunda ciddi iç istihdam, katma değer ve döviz kazancı var.

Lakin TOGG'un uzun vadede nasıl kârlı hale geçeceği bir muamma... Bu konuda ne bir soru soruluyor, ne de açıklama yapılıyor. Araç ne iç piyasaya, ne de dış piyasaya hitap ediyor...
    Thracian bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    O zaman bunu (teşvik vs) baştan söyleyeceklerdi ki belki başka girişimciler de el atacaklardı sektöre. Bir yerine birkaç marka çıkacaktı.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    pea, yaşlıveacemi ve OnixsyS bunu beğendiler.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)

Bu yalaka Youtube sayfalarına ne kadar da para harcamışlar. Bence bunun yerine şunlar yapılabilirdi;

*Evler depreme dayanıklı hale getirilebilir,
    *Köy okulları onarılabilir,
    *Eğitim sistemi değiştirilebilir,
    *Üniversiteler nitelikli hale getirilebilir,
    *Güneş enerjisi sistemine yatırım yapılabilir,
    *Çiftçimiz için teşvikler verilebilir,
    *İşsizliği çözmek için çalışmalar yapılabilir,
    *Emeklinin hayat standartları arttırılabilir,
    *Hak, hukuk, adalet, ekonomi, liyakat, 5'li çete vs. vs.

Bir sürü sıkıntıyı çözmek varken. Bu hareketler OLMUYOR.

Zaten 1.000.000 TL - 1.500.000 TL kim verip de alacak? Siz bu aracı kime yaptınız? Kim bu kadar tasarruf edebiliyor? SAÇMA.
    espresso bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    speederbike
    Önemli olan parayı kimin harcadığı. Özel şirketse ne yapıyorsa yapsın. İktidarsa niye özel şirket için kamu kaynaklarını kullanıyor?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Önemli olan parayı kimin harcadığı. Özel şirketse ne yapıyorsa yapsın. İktidarsa niye özel şirket için kamu kaynaklarını kullanıyor?
    "Mevcut iktidar bizi fakirliğe itti. Paramız çöp oldu. Alım gücümüz yerlerde. Liyakat bitti. Hukuk diye bir şey yok. KKM hesaplarının bile gelirlerini biz ödüyoruz." bunları aşmış olduğumuzu zannediyordum.

Soruların da muhatabı ben değilim zaten. Detayları görmemiz adına videolara denk geldikçe buraya atıyorum. İnceleme beğendirmeye falan da çalışmıyorum yani. Maksat, konu içeriğini biraz detaylandırmak. Yoksa herkes aynı şeyleri konuşup duruyor. En az 10 senedir boşa zaman kaybı, boşa enerji israfı.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yahu ben paylaşımım altına ne yazmışım?
    ..........bir şekilde artık deşarj mı oluyor nedir. E baktığımda foruma zaten sırf "kaos sevdiği için" giren kişiler de var. Sonuç da bu oluyor işte.
    Konuyu başından beri okuduysanız benim sadece siyasetten bağımsız sadece araba ile ilgili yazdığımı okumuşsunuzdur.3 yıldan beri bu aracın seri üretime gireceğini ama ekonomik olarak üretimin devamlılığını sağlayacak kadar satış yapılamayacağını defalarca yazdım.Benim kaos sevdiğim yok sadece doğruları yazıyorum.Adamlar arabayı üretiyor ama satmaması için,daha araba piyasaya çıkmadan marka imajını zedelemek için ellerinden geleni yapıyorsa bizim suçumuz ne?

Diğer yandan proje başarısız olsa bile en azından elektrik araç deneyimi elde etmiş olacağız.Elimizde elektrik araç konusunda uzman mühendisler olacak.Tabii onları da yarın öbür gün yurtdışına kaptırmazsak.Bunun yanında bu proje başarısız olsa bile pil fabrikası(Gerçekten kurulacaksa) bu ülke için bir artı değerdir.İleri de pil,geleceğin petrolü ve elektrik otomobil sektörünün kalbi olacak.
    Gökhan_Aygün ve bursalıali bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t

Herkes demeyeydin iyiydi Gökhan.

Kendi adıma söyleyeyim.
    Yapıcı eleştiri yaptım. Anlaşılmadıysa tekrar edeyim.

Madem bu ülkede bir şeyler yapılmasına bu kadar meraklıydılar,
    o zaman bugüne kadar ortaya çıkan girişimlere destek olaydılar.

Al sana yapıcı bir eleştiri daha...
    Elektrikli arabalar yaygınlaşınca en büyük ihtiyaç ne olacak.

Elektrik değilmi?

O zaman ülkenin tüm HES'lerini neden sattın diye sorarlar adama...
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Devletler her önemli gördüğü sektörü destekler. Bunu da çeşitli yollarla yapar arsa tahsisi olur, işçilerin sgk pirimi desteği olur, çeşitli vergi kolaylıkları gibi.

Bu desteklerde girişimci hesap kitap yapar bu işte gelecek görür yani iktisadidir fakat gücü yetmez veya rakipleri ( yurtdışı rakipleri ) devlet tarafından destekleniyordur belirli müddet veya bir seferlik kamudan takviye yapılır. Nasıl olsa devlet verdiği teşviki bir şekilde geri alacaktır.

Kısacası girişimci isteklidir elini öyle veya böyle taşın altına sokmuştur.

TOGG da sıkıntı adamların araba yapmaya niyeti yok üstelik ikisinin bu konu ile uzaktan yakından alakası bile yok.

Sen emir komuta şeklinde hadi araba yapın deyince işte burada olay devletin değil hükümetin projesi görüntüsü oluşuyor. İnsanlar bunu seçim yatırımı olarak görüyor.

Hükümetin bunu seçim yatırımı değil ülkenin yatırımı olduğuna ikna etmesi lazım.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en azından elektrik araç deneyimi elde etmiş olacağız.Elimizde elektrik araç konusunda uzman mühendisler olacak.Tabii onları da yarın öbür gün yurtdışına kaptırmazsak.Bunun yanında bu proje başarısız olsa bile pil fabrikası(Gerçekten kurulacaksa) bu ülke için bir artı değerdir.İleri de pil,geleceğin petrolü ve elektrik otomobil sektörünün kalbi olacak.
    Ben de aynen böyle düşündüğüm için ihtimallere olumlu bakıyorum. Ancak sen attığım video sonrasında "şunları izle, bunlar da inceleme videosu mu?" falan yazınca şahsi algılamış oldum. Belli bir birikim sonrası sana patlamış gibi oldumsa da kusuruma bakma. Yoksa 40 sayfadır yer yer dişimi sıkıyorum.

Ben açıkçası mevcut hükümeti ve başındaki kişiyi sevmediği için "daha baştan" şu tür yaklaşanlara; "yahu bunlar ne yapabilir? bunların yaptığı işten hayır mı gelir?" diyenlere sinir oldum. Başından beri de bu tür yaklaşan insanları samimiyetsiz buluyorum. Yani bu tür bir yaklaşımın "Bay Kemal SSK kurumunu batırdı, daha camiye gitmemiş bir adam" diye kin kusan "diğer" tayfadan gerçekten farkları yok. Entelektüel olduğunu sanan cahiller çok daha büyük bir sorun ve buradan bugün belirtiyorum. GELECEKTE ASIL SORUN BU KİŞİLER OLACAK. Üstüne alınan da alınsın, yeter ki benimle şahsi tartışmaya girmesin. Ya söylediklerimi ciddiye alıp kendini biraz düzeltsin ya da "ulan sen ne biliyorsun gevşek" deyip beni s.klemesin. Bu kadar basit. Kimse için boşa zaman harcamaya gerek yok.

Neyse TOGG projesine dönersek. Bu iş "devam ettirilebilir" olursa gerçekten pozitif olabileceğini görüyorum. Kaldı ki yarın hükümet değiştiğinde de geliştirilebilecek bir proje olabilir bu ve ülkeye katkı sağlayabilir. Belki de olmaz bilmiyorum ama bu ihtimal bile güzel.

Ek olarak; şu an Suv elektrikli araç sektörü inanılmaz boş bir sektör. Sanırım Volvo 1.5 T5 Recharge diye bir model çıkardı. O da çok sevilmedi zaten. Fiyatı da 2 milyon olsa gerek. BMW keza öyle, en dandik elektrikli araçları 2 milyondan başlıyor.

Yani bu araç "rekabet edemez" diye bir şey de yok. %100 elektrikli bir araçtan bahsediyoruz, insanlar gidip benzinli ya da hibrit araçlar ile fiyat kıyaslaması yapıyor. Yahu bazı ülkeler ve şehirler 10-15 sene sonra sınırları içerisine "benzinli ya da dizel araç sokmamayı" düşünüyorlar. Gelecek elektrik teknolojisinde ve bu konuda en ufak bir umut bile desteklenmeye değerdir.

Neyse. Umarım kendimi artık anlatabilmişimdir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:41 ----------

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes demeyeydin iyiydi Gökhan.

Kendi adıma söyleyeyim.
    Yapıcı eleştiri yaptım. Anlaşılmadıysa tekrar edeyim.

Madem bu ülkede bir şeyler yapılmasına bu kadar meraklıydılar,
    o zaman bugüne kadar ortaya çıkan girişimlere destek olaydılar.

Al sana yapıcı bir eleştiri daha...
    Elektrikli arabalar yaygınlaşınca en büyük ihtiyaç ne olacak.

Elektrik değilmi?

O zaman ülkenin tüm HES'lerini neden sattın diye sorarlar adama...
    Evet burada hata yaptığımı kabul ediyorum. Bir önceki mesajımda belirttiğim üzere "bazı siyasi sebeplerden" dolayı olaya "direkt gözü kapalı bakanlar" diye düzeltmek istiyorum. Yani 43 sayfanın "genel olarak" konuya yaklaşımı beni çok rahatsız etti. Ha ben kimim? Belki de bunu okuyan birine göre "salağın teki" olabilirim. Önemli değil. Ama bana göre böyle bir gerçek var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:43 ----------

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devletler her önemli gördüğü sektörü destekler. Bunu da çeşitli yollarla yapar arsa tahsisi olur, işçilerin sgk pirimi desteği olur, çeşitli vergi kolaylıkları gibi.

Bu desteklerde girişimci hesap kitap yapar bu işte gelecek görür yani iktisadidir fakat gücü yetmez veya rakipleri ( yurtdışı rakipleri ) devlet tarafından destekleniyordur belirli müddet veya bir seferlik kamudan takviye yapılır. Nasıl olsa devlet verdiği teşviki bir şekilde geri alacaktır.

Kısacası girişimci isteklidir elini öyle veya böyle taşın altına sokmuştur.

TOGG da sıkıntı adamların araba yapmaya niyeti yok üstelik ikisinin bu konu ile uzaktan yakından alakası bile yok.

Sen emir komuta şeklinde hadi araba yapın deyince işte burada olay devletin değil hükümetin projesi görüntüsü oluşuyor. İnsanlar bunu seçim yatırımı olarak görüyor.

Hükümetin bunu seçim yatırımı değil ülkenin yatırımı olduğuna ikna etmesi lazım.
    Ben bunun "ülke yatırımı" olduğuna inanmak istiyorum. Bunun için de konuşmak çok erken. Umarım ki başarılı ilerler.
    Thracian ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    speederbike
    Atladığınız bir şey var.
    20 yıldır vaat edilenlerle önümüze konulan tecrübe edildiği için projeye baştan mesafe koyulmasına şaşırmamak lazım.

JetFadıl yarın öbür gün proje duyursa hemen önyargılı yaklaşmayın demek gibi bir şey olmuş dediğiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:51 ----------

Hürriyet 'ten Yalçın Bayer de kopyala+yapıştır yapmış.

https://www.hurriyet.com.tr/amp/yaza...lmadi-42163032

Hatta o kadar otomatiğe bağlamış ki şu ibare bile var:
    "İtalyan tasarımlı, Alman motorlu, İngiliz şasili, Çin bataryalı aracı alabilirseniz; araçtaki tek yerli siz olacaksınız."

Adamların okuyucusu belli olduğu için böyle hataları takmıyor bile. Yazının başlığı ile içerik arasında alaka hiç yok zaten.

Bir soru daha sorayım: Bu projeyi hükümet kendine yontmasa bu başlık 40 sayfa olur muydu? Yandaşgiller 100 yıllık Türkiye'nin en büyük projesi gibi savunur muydu? Yoksa hepimize gurur veren, ama en fazla bir iki sayfa olan, gelişme oldukça tek tük mesaj atılan teknoloji ile ilgili sıradan bir başlık mı olurdu.
    Metehan07-70 bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    20 yıldır vaat edilenlerle önümüze konulanı tecrübe edildiği için projeye baştan mesafe koyulmasına şaşırmamak lazım.
    Siz de kendinize göre haklısını ne diyeyim?

Bu konuşmaların sonu yok ki ha neden yok? Onu da söyleyeyim. Çünkü şunu söyleyen bir kesim de var; "20 yıldır vaat edilen birçok şeyi yapmış güçlü bir hükümet var." Ona dediğim şeyi size de söylüyorum. "Kendinize göre" haklısınız.

Ben istiyorum ki TOGG girişimi geleceği/çağı yakalayan bir proje olsun ve sürdürülebilir olsun. Bu sefer tren kaçmasın. Ha bunun sonrasında "ben alamayacaksam bana ne faydası var, bana faydası olmayan kilisenin papazını.." diyen bir kitle de var. Kime neyi anlatacaksın yani herkesi memnun edemezsin. Bekleyip göreceğiz. Herkesin fikri farklı ama herkes haklı.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Ben de diyorum ki hükümet elini TOGG'dan çeksin. Herkes artısını söylesin, eksisini söylesin, iyi satarsa gurur duyalım, ama milli mesele yapmayalım.

Hükümetin dahli olmasa kaç kişi takılır yerli ve milli lafına? Türk girişimciler üretiyor, ister Casper gibi parça alıp özgün montaj yapsın, ister hepsini kendisi yapsın deriz, kimse dert etmez.

Ama hükümet sürekli ben yaptım gibi lanse ederse kimse kusura bakmasın, eleştirinin dibine vurulur.

Ülker her dünyaca ünlü markayı bünyesine kattığında hükümete övgüler düzüyor muyuz? Adamlar işini yapıyor (Eleştirdiğim yönleri de var ama o pazarlama ile ilgili).

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Ben de diyorum ki hükümet elini TOGG'dan çeksin. Herkes artısını söylesin, eksisini söylesin, iyi satarsa gurur duyalım, ama milli mesele yapmayalım.

Hükümetin dahli olmasa kaç kişi takılır yerli ve milli lafına? Türk girişimciler üretiyor, ister Casper gibi parça alıp özgün montaj yapsın, ister hepsini kendisi yapsın deriz, kimse dert etmez.

Ülker her dünyaca ünlü markayı bünyesine kattığında hükümete övgüler düzüyor muyuz? Adamlar işini yapıyor (Eleştirdiğim yönleri de var ama o pazarlama ile ilgili).
    Gelecek hükümet(değişirse) belki dediğinizi yapar. "Memleket meselesi" yapma olayı da siyasilerin kendi çıkarları için yaptığı bir şey. Bireysel olarak bunu yapan da yanlış yapıyordur. Sonuç olarak, bu "geleceği olabilecek" bir girişimin temelinin atılması. Gelecekte de "aklı başında" adamlarla gayet de geliştirilebilir. Neyse, dediğim gibi bitmez bu konular. Burada bir 43 sayfa daha konuşuruz. İşin sonunda yine herkes kendi bildiğine inanacaktır. Bu enerjiyi daha doğru kullanmak lazım.
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
43. sayfa BirinciBirinci ... 33414243444553 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)