Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ticari araç hakkında yardım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBF150
    Öncelikle merhaba arkadaşlar. Konuyu yanlış yere açtıysam öncelikle özür dilerim. Ben doblo fiorino türünde ruhsatta ticari geçen bi araç almayı düşünüyorum. Ticari amaçla değil hususi amaçla kullanacağım, ama bu tür araç kullanabilmek için ehliyetimi beş senede bir mi yenilemek zorundayım yoksa normal hususi araç kullanır gibi on senede bir yenilemek yeterli mi. Bide bu araçların her sene muaynesi var. Bide sigortası vergisi filan farklı ücrette çıkıyorsa ruhsatta ticari geçeni mi yoksa hususi geçenini mi almak daha mantıklı. Yaşadığım şehir Bursa. Köprü derdim filan yok yani. Anca acilen istanbula gitmek gerekir ise araçla giderim istanbula. Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    bahsettiğiniz araçların adı halk arasında "ticari" olsada bunlar ticari değildir , ticari maksatla kullanılan ve kayıtlı her türlü aracı kullanmak için ehliyetinize ek bazı belgeler ve yeterlilik edinmeniz gerekiyor , siz ticaret yapmıyorsanız ruhsatınızda hususi camlı van ve kamyonet yazar ve B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz , bu araçların trafikdeki kodu N1 dir , her yıl muayeneye tabidir , hız sınırları M1 yani otomobilden 10 km civarı düşüktür , vergi ve sigortası M1 ile aynıdır , dilerseniz bu araçları sıfır satın alırken M1 olarakda kaydettirebilirsiniz ama yaklaşık 20-25 tl extra vergi ödemek zorunda kalırsınız , bunların tercih sebebide bu ÖTV farkı , bende dizel otomatik vites Fiat Doblo kullanıyorum , bu aracın alt yapısı Fiat 500L ve Jeep Renegade ile aynıdır , yüksek tavanı ve geniş hacmi nedeniyle çok kullanışlı bir araç , arka camda Osmanlı Tuğralı bazı kullanıcıları sebebiyle imajı biraz kötüdür :D bu arada yeni çıkan Peugeot Rifter almak için aracımı satışa koydum , ben alırken Pejo Partner ın otomatiği yoktu , Rifter de 8 ileri tam otomatik şanzıman var , benim doblo yarı otomatik vites 2017 1.6 dizel 20.000 km de , reklamıda yaptık
    mgora bunu beğendi.

YZFR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 200 Abs
    Bende de opel combo var. Ruhsatta ticari geçiyor ama hususi kullanıyorum. Her yıl muayene harici bir durum yok. Önemli olan yük taşırken falan polisin çevirmemesi. Yük taşırken yakalanırsanız ek belgeleri isterler. İstanbul'da sadece 1. köprü yasak diğer köprüleri ve avrasya tünelini kullanabilirsiniz. Benim girdiğim polis çevirmelerinde ehliyet harici bir şey sorulmadı.

__sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    K belgesi almanız lazım,ayrıcada Src belgeside gerekir eğer ruhsatta ticariyse

ticari yazan aracı src belgesiz kullanamazsınız demişti beni çeviren trafik polisi. hususi yazanlada ticari yük taşımak için k belgesi ve src lazım.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Kendi adınıza faturalı özel eşyalarınızı ve 1. dereceden yakınlarınızı taşımak serbest, gerisi yasak.

Motosikleti
    Honda CBF150
    İşin aslı ben büyük araç seviyorum. Özellikle station wagon ama ülkemizde bu tür kasanın her marka modeli tutulmadığı için doblo türüne bakmaya başlamıştım hemde fiat motoru var die. O paralara olan station araçlarında kalitesi malum. Bakalım biraz daha düşünecez sanırım ne tür bişey alacağımıza dair

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    15 senedir ticari araç kullanıyoruz. tourneo berlingo nemo vs. aile aracı olarak.
    hepimiz b ehliyetliyiz.

ek belge falan ilk kez duyuyorum. kendi ihtiyacımız için de dolu sey taşıdık (ev tasımasında vs.)
    ticari amaçla kullanmadık hiç onu bilemiyorum.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Polisin insafına bağlı olarak K belgesinden yada srcden ceza yazar. Kanun var ama çoğu polis uygulamıyor. Yıllarca src olmadan kamyon sürdüm. Onda bile insaflı polis yazmadı. Bi vicdansız 840 lira yazdı gittim src aldım. 😀

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)