Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Diet Tuz Ya Da Yapay Tuz Var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Arkadaşlar babama tuz yasak yemekleri tuzsuz yemeye çalışıyor ama sanırım kaçamak yapıyor tansiyonu yükseliyor , ben diabetim mesela diabetler için yapay tadlandırıcılar mevcut bunun gibi tuzunda yapayı var mı hani hem yemeğe tad versin hem tansiyonu çıkmasın..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Haçiko ben 30 yıllık tansiyon hastasıyım . 1- Eve kesinlikle billur tuz gibi kimyasal işlem görüp içine alüminyum karıştırılarak devamlı akması temin
    edilen tuzları almıyorsun . 2- Onun yerine bulabilirsen Himalaya tuzu , Bulamazsan yerli kaya tuzu kullanın . Yalnız Himalaya tuzundaki vitamin ve mineraller hepsinden daha fazla. Sen yine de çeşitli tuzlar arasındaki farkları hazreti gogıl amcaya bir bak . Dilediğin zaman profilimdeki tel nodan beni arayabilirsin . Ali ağabeyin 6 büyük ameliyat geçirdi . 7. ameliyat kapıda. Allahın izniyle onuda atlatırız inşaallah. Konu buraya yazılamayacak
    kadar uzun. O yüzden telefonu tercih ederim. Geçmiş olsun , Yaradan acil şifalar versin. Babana da hürmetlerimi aktarırsan sevinirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:47 ----------

Bundan yıllar önce T.V. de bir doktor -- Tansiyon hastalarını tuz vererek tedavi ettiklerini-- söylemişti.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bendede tansiyon problemi var.
    10 yıl kadar önce tuzu keseceksin dediklerinde ilk bir hafta çok zor gelmişti. Ama bir hafta sonra alışıyor insan.

İlk tuzsuz yumurta yediğimde "benim yumurta ne kadarda tuzluymuş" dediğimi hatırlıyorum. Farklı marka suları içince hangisinin tuzu fazla hangisinin az bunu bile anlayabiliyor insan.

Genel olarak NaCl (Sodyum Clorür) tuz olarak bilinsede bunun farklı varyasyonlarıda var.

Belki bir test yaptırmanız faydalı olabilir.

Örneğin bende, sodyum (Na) bazlı tuzlar tansiyonumu yükseltirken, magnesyum ((Mg) ihtiva eden tuz veya minerallerin fazla alınması durumunda magnezyum zehirlenmesi yaşayabiliyorum.

Magnezyum insan vücudu için çok önemli bir mineral. En önemli özelliklerinden birisi kan basıncı ve ritmini normal seviyede tutması ve kemikleri güçlendirmesi ve cerrahi müdahaleler sonrası iyileşmeyi hızlandırması.

Kimyasal gübre kullanımı nedeniyle bitkiler topraktan yeteri kadar magnezyum ememiyor. Buda akılda kalsın biryerlerde.

Magnezyum en bol maden sularında var (soda değil, maden suyu).
    Bol var ama bende fazlalığı zehirlenme yaptığı için şu ana kadar bulabildiğim en düşük magnezyumlu olan Damla marka maden suyunu kullanıyorum.

Özkaynak veya Kızılay maden suyunu günde iki adet 3-4 gün üst üste içersem bu sefer vücudumda magnezyum fazlalığı ve zehirlenme belirtilerini göstermeye başlıyor.

Biraz uzun anlattım kusura bakmayın.

Söylemeye çalıştığım, bazı doktorlar tuz deyip kestirip atıyor. Zaten yediğimiz gıdalarda organik bile olsa Allah'ın hikmeti tuzlar var. Hangi tuz, mineral, bileşiklerine vücudun ne tepki verdiğini tahlil ile doktorunuzdan öğreniniz.

Aksi halde bir tarafı düzeltelim derken başka bir tarafı bozmak durumu ortaya çıkıyor...

Bursalıalinin bahsettiği tuzla hastasını tedavi etmek tamda söylemek istediğime örnek. Tuz deyince bizde, doktorlarda genelde yemek tuzu (NaCl) anlıyor. Halbuki tuzlar vücudumuz için çok gerekli mineralleri barındırıyorlar. Her vücudun intolerans gösterdiği tuz tipi farklı olabilir.

@hachiko babana geçmiş olsun.
    @bursalıali geçmiş olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:39 ----------

İsmet bey başlığı okuyormuş (aşağıda gördüm).

@yaslıveacemi , yaş ilerleyince vardır sizdede normal problemler. Sizede geçmiş olsun.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bendede tansiyon problemi var.
    10 yıl kadar önce tuzu keseceksin dediklerinde ilk bir hafta çok zor gelmişti. Ama bir hafta sonra alışıyor insan.

İlk tuzsuz yumurta yediğimde "benim yumurta ne kadarda tuzluymuş" dediğimi hatırlıyorum. Farklı marka suları içince hangisinin tuzu fazla hangisinin az bunu bile anlayabiliyor insan.

Genel olarak NaCl (Sodyum Clorür) tuz olarak bilinsede bunun farklı varyasyonlarıda var.

Belki bir test yaptırmanız faydalı olabilir.

Örneğin bende, sodyum (Na) bazlı tuzlar tansiyonumu yükseltirken, magnesyum ((Mg) ihtiva eden tuz veya minerallerin fazla alınması durumunda magnezyum zehirlenmesi yaşayabiliyorum.

Magnezyum insan vücudu için çok önemli bir mineral. En önemli özelliklerinden birisi kan basıncı ve ritmini normal seviyede tutması ve kemikleri güçlendirmesi ve cerrahi müdahaleler sonrası iyileşmeyi hızlandırması.

Kimyasal gübre kullanımı nedeniyle bitkiler topraktan yeteri kadar magnezyum ememiyor. Buda akılda kalsın biryerlerde.

Magnezyum en bol maden sularında var (soda değil, maden suyu).
    Bol var ama bende fazlalığı zehirlenme yaptığı için şu ana kadar bulabildiğim en düşük magnezyumlu olan Damla marka maden suyunu kullanıyorum.

Özkaynak veya Kızılay maden suyunu günde iki adet 3-4 gün üst üste içersem bu sefer vücudumda magnezyum fazlalığı ve zehirlenme belirtilerini göstermeye başlıyor.

Biraz uzun anlattım kusura bakmayın.

Söylemeye çalıştığım, bazı doktorlar tuz deyip kestirip atıyor. Zaten yediğimiz gıdalarda organik bile olsa Allah'ın hikmeti tuzlar var. Hangi tuz, mineral, bileşiklerine vücudun ne tepki verdiğini tahlil ile doktorunuzdan öğreniniz.

Aksi halde bir tarafı düzeltelim derken başka bir tarafı bozmak durumu ortaya çıkıyor...

Bursalıalinin bahsettiği tuzla hastasını tedavi etmek tamda söylemek istediğime örnek. Tuz deyince bizde, doktorlarda genelde yemek tuzu (NaCl) anlıyor. Halbuki tuzlar vücudumuz için çok gerekli mineralleri barındırıyorlar. Her vücudun intolerans gösterdiği tuz tipi farklı olabilir.

@hachiko babana geçmiş olsun.
    @bursalıali geçmiş olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:39 ----------

İsmet bey başlığı okuyormuş (aşağıda gördüm).

@yaslıveacemi , yaş ilerleyince vardır sizdede normal problemler. Sizede geçmiş olsun.
    Değerli bilgilerin için çok teşekkür ederim. Çok şükür yaş kemale ( 54 ) erse de bu güne kadar nezle dışında bir sağlık problemi yaşamadım fakat bu gibi konuları okumayı seviyorum.

Nede olsa yaş itibari ile bizde sağlık problemleri yaşamaya adayız.

Tüm sağlık problemi olan arkadaşlara acil şifalar dilerim.
    ufoz, bursalıali ve Shrieker bunu beğendiler.

Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Eczaneye sordum bilmiyorum dedi , gittim marketten himalaya tuzu buldum öğütülmüş aldım eve götürdüm kullanmadılar , şevkim de kırıldı.. Çok teşekkür ediyorum hepinize..

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eczaneye sordum bilmiyorum dedi , gittim marketten himalaya tuzu buldum öğütülmüş aldım eve götürdüm kullanmadılar , şevkim de kırıldı.. Çok teşekkür ediyorum hepinize..
    Kullanmadılar nedir ya? yazık değil mi pahalı bir tuz o üstelik, nesini beğenmediler ki tuz işte en sağlıklısından. Öğütme tuzu da nispeten iyidir. Yemekleri tuzsuz yapıp tabağa öğütme makinesinden biraz serpmek en iyi seçenek gibi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    himalaya tuzu bi işe yaramaz tansiyon hastasında..

ideali tuzsuz beslenmek tabi. ama illaki tuzlu yiyecekse sodyumuz azaltılmış tuzlar var. onlardan alacaksın.

ayrıca kg problemi varsa kilo vermesi lazım. bol su içmesi lazım. yürüyüş yapması lazım. çay kahveden uzuk durması lazım.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Diyet tuz veya yapay tuz yok bildigim kadariyla. Zararli olan tuzun kendisi. Sodyumsuz da tuz olmuyormus.

Ama piyasada az sodyumlu tuzlar var, sodyum yerine kismen potasyum ve magnezyum iceren. Ama yine de az tuketmek zorundasiniz, cunku sodyumdan kacis yok.

Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız Himalaya tuzundaki vitamin ve mineraller hepsinden daha fazla.
    Tuz inorganik bir bilesik, dolayisiyla Himalaya tuzunda vitamin olmasi mumkun degil. Madenden cikarildigi icin icerisinde extra mineraller var. Bazilari insanin ihtiyacinin cok uzerinde, bazilarina insan vucudunun ihtiyaci yok. Hatta bazi orneklerinde vucuda zararli molekuller, hatta radyoaktif bilesikler bulunmus.

Kalp sorunu varsa az sodyumlu tuz tercih ederdim sahsen. Dogal ve mineralli olsun diyorsaniz deniz tuzu kullanabilirsiniz. Tabii ki tuzun elde edildigi denizin temizligi de onemli. Yeni Zelanda'dan Fransa'nin Atlantige bakan kiyisindaki Guérande tuzluklarina kadar yuzyillardir bu isi yapan yerler mevcut.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Aşağıdaki makalede tuz çeşitlerinin aslında birbirinden pek bir farkının olmadığını görebilirsiniz.

Makalenin özeti şu cümlede : "Tuz çeşitlerinin içerdikleri mineral düzeyleri hem çok azdır hem de tuz mineral kaynağı olarak tercih edilecek bir besin değildir, olamaz! Hangi tuz çeşidi olursa olsun, içeriğindeki sodyum miktarları hemen hemen aynıdır ve fazla sodyum alımı yani fazla tuz kullanımı (sofrada eklemesek de fazlasıyla sodyum almaktayız zaten) sağlığa zararlıdır."

http://www.hurriyetaile.com/sizin-ic...kli_25645.html

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu arada, kesinlikle turşu şalgam soda gibi tuzlu besinlerden uzuk duracak.

Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Arkadaşlar evde yoğurt vardı bir bardak ayran yapacaktım bu tuzla tansiyon aletide vardı çıkmışmı diye deneyecektim neyse olmadı herhalde doktorda söylerdi işe yarasa bu tuzu bir tek biz akıllı değiliz ya..Bugün sağ gözünden ameliyat oldu babam et parçası çıktı gözü kanlanmıştı şu an iyi yarın sabah kontrole gidecek , adam senelerdir doktor yüzü görmedi bu sene doktordan çıkmaz oldu..Herkese sağlıklı günler..
    bursalıali bunu beğendi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Geçmiş olsun. Bu tuz konusunda bende de bir hassasiyet var. Çok da seviyorum abanmayı. Son 2-3 senedir mümkün mertebe tuz yerine kekik/kimyon/ pul biber kombolarına giriyorum.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Haçiko babana tekrar geçmiş olsun . Totalde 7. gözde ise 3. operasyonumu bir ay içinde İstanbul eski Gata , yeni Abdülhamit hastahanesinde olmak için
    gittim göz doktoruna . Bir kaç gün içinde tetkiklerimi tamamlayabilirsem bana da katarakt ameliyatı için tarih verecek . Sanıyorum bu güne kadar atlattığım en kolay operasyon olacak. Selamlarla.

Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haçiko babana tekrar geçmiş olsun . Totalde 7. gözde ise 3. operasyonumu bir ay içinde İstanbul eski Gata , yeni Abdülhamit hastahanesinde olmak için
    gittim göz doktoruna . Bir kaç gün içinde tetkiklerimi tamamlayabilirsem bana da katarakt ameliyatı için tarih verecek . Sanıyorum bu güne kadar atlattığım en kolay operasyon olacak. Selamlarla.
    Katarakt ameliyatı oldum lensleri değiştiriyorlar durumunuz varsa en iyisini değiiştirmeyi deneyin çok geçmiş olsun..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)