Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektrik tesisatıyla ilgili Buton sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar.Motosikletim 88 model Jawa 250.Brat style tarzı yaptım.Parklar ve uzun farlar için tek anahtar koymayı düşündüm.şık görünmesi için Toogle switch ya da diğer metal butonlardan koymayı düşünüyorum.

Sorum şu tek anahtar ile ileri konumla parkları,geri konumla uzunları yakıp orta konumla da kapatabilir miyim ?Böyle bir anahtar buldum fakat emin olamadım.On-On off toogle switch diye geçiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    http://devreokulu.com/CiftYonluAnahtar.html

http://www.basitteknik.com/2013/11/d...otor-kontrolu/

https://www.malzemeyeri.com/6-Pinli-...i,PR-1060.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:34 ----------

Parklar ve uzun farlar dediğini tam anlamadım.

İlk konumda kısa far ve parklar. İkinci konumda uzun far ve parklar yanacak değil mi?

Bağlantısı biraz karışık olur o dediğinin. Yani parklara iki konumdada elektirik vermen gerekir. Birinden kısa fara birinden uzun fara ayrıca elektirik vermen gerekir.

Yazdığın şekilde yaparsan uzunu yakınca park söner. Yani arkadaki lambada söner.

Motosikleti
    xv250
    aldığın anahtarın resmni linkini atar mısın ?

https://www.perpaotomasyon.com/t22-6...RoCuA0QAvD_BwE

Bir kaç motorcuya götürdüm.Hem yeni km saati bağlantısı için hem de bu switch için.Motosiklet 88 model diye herkes yapamam diyor.heralde Çin malı motordan kolay para kazanmaya alışmışlar.Şimdi bağlantıyı kendim yapmayı deneyecem ama yardımınıza ihtiyacım var.Aldığım km saati bu şekilde.https://m.tr.aliexpress.com/item/32838737350.html?pid=808_0011_0101&spm=a2g0n.searc h-amp.list.32838737350&aff_trace_key=00ad8472626a4fb 892e18bc9bb2182f5-1515088935007-03304-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=9536amp-ArGUs5nu_5nSUFHlTYHEsg1546506197701

Motosikleti
    xv250
    olur bu switch işini görür kısaları nasıl yapacaksın ?

Gidon da 3 kademeli takoz var.şu an onun iki kademesi uzun kısa için çalışıyor.açmak içinde başka tuşu var .en iyisi ben Fotoğraflarla açıklayarak yazıp atamayım böyle sizin için de zor oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:14 ----------

Fotoğrafda ki L konumu kısa H konumu uzunlar için çalışıyor.Kırmızı nokta boş .İlk sorum Farı açıp kapatmayı buraya bağlayıp ,Boş kırmızı nokta kapalı için ,L uzun ve H kısa şeklinde kullanmak istiyorum.

Farı açıp kapatmak için bu tuşu kullanıyorum.Yanındaki de parkları açıyor.

İkinci sorum km saati bu bunun bağlantıları hakkında Bilgi rica ediyorum.sinyal ,far için güç için hangi kablo bağlantısı kullanmalıyım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:54 ----------

Bu switch i ise parklar ve kontak için bağlamak istiyorum.Biraz karışık ama yardım alacağım burda kimse onun için yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Buton: Düğme
    Switch: Anahtar

Kolay gelsin.

Teşekkürler ama neye istinaden dediniz anlamadım.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Öncelikle bi kontrol kalemi al. Lazım olacak. Yada kontrol kalemi yap.

Kablo renklerini öğrenmek lazım ilk olarak.

İlk sorunu tam anlayamadım. Düğmeyi açıp sonra kolun konumunu değiştirince mi yanıyor? Eğer öyleyse düğmenin arkasındaki iki kabloyu birbirine birleştirsen yeter.

İkinci sorun ise göstergeden çıkan kabloların renklerini bilmek lazım. Yanında bi klavuz filan vermediler mi?

Çinli parçada renkler az çok bellidir. Akünün eksi kutbuna yeşili bağla. Yeşil genelde şase olur. Sonra tek tek diğer kabloları artıya değdir. Ekranda ne yanıyor ona bak. Siyahda genelde kontaktan gelen elektriktir. Kırmızı ise direk elektirik. Mavide sanırım kısa fardı. Boş lambasını yakmak için onun kablosu hangi renkse şaseye değdirmen lazım. Böyle tarif edince biraz karışık gelir. O yüzden kablo renklerini bilmek daha kolay çözer işi. Ben biraz baktım ama bulamadım renklerini.

Üçüncü sorunuda anlamadım. Kontak derken neye bağlayacaksın? Yani kontak anahtarı kullanmak yerine o danahtarımı kullanacaksın?

Teşekkürler ilginiz için .1 .sorum da dediğiniz gibi düğmeyi açınca yanıyor sonra kolun konumunu L yapınca kısa ,H yapınca uzun oluyor.
    3. Sorumda da evet kontak anahtarı yerine o anahtarı kullanacağım.

Motosikleti
    xv250
    önce o km saatini aldıgın linke bak renkler yazar uzun boş ve sinyal açık lambası var ve saati aydınlatma bunları ayır hepsini yaz diğer dediğin düğmenin de içini görmek lazım ama olacagı kesin gibi 3 yönlü anahtara istediğin sistmemi yaparsın zaten onun için yapılmış gibi duruyor

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı SLYMNKRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler ilginiz için .1 .sorum da dediğiniz gibi düğmeyi açınca yanıyor sonra kolun konumunu L yapınca kısa ,H yapınca uzun oluyor.
    3. Sorumda da evet kontak anahtarı yerine o anahtarı kullanacağım.
    Kolun konumu en baştayken sönük mü?

Kontak anahtarı olarak kullanabilirsin ama Jawa'nın sistemini bilmiyorum. Mesela çinlilerde söndürme ucu olur. Siyah beyaz kabloyu şaseye değdirdiğinde stop eder. Kontağı kapattığında hem elektiriği keser hemde siyah beyaz kabloyu şaseye verir. Jawa'da stop ederken elektirik kesilmesi yeterli mi onu bilmiyorum. Kendi kontağını bi söküp bakman lazım içindeki kablolara.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)