Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Netbook'umu canlandırmak için tavsiye istiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Arkadaşlar merhaba,

Elimde 2 yıl kadar önce aldığım ama kullanmadığım bu cihaz var. 2 yılda toplasam 2 saat açık kalmamıştır. Bugün açtım baktım içinde 100 kadar fotoğraf ve 3-5 video var hafızası dolmuş ve yavaşlamış.

Makinayı kullanmak istememin tek sebebi yıllar sonra aldığım action camera. Çektiğim videoları editleyebilmek ve saklamak.

Pek anlamıyorum bu bilgisayar işlerinden demicem, hiç anlamıyorum. Ben kendimce düz mantık 1 tb harici disk alıp bununla yürüyebilirim dedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhaba,

Ne yazık ki işlemcisi çok çok eski bir teknoloji. Bu bilgisayara yapacağınız herhangi bir yatırımın, paranın direkt çöpe atılmasından farkı yok diyebilirim. Bırakın video editlemeyi, internette bir iki sekme açıp gezebiliyorsanız zaten bu bilgisayarın tüm gücünü kullanıyor olursunuz. İlla mecburen bunu kullanacaksanız da olduğu gibi kullanın, zaten hard disk performansı etkilemeyecek sadece hafızayı genişletecek, bu da daha fazla depolama alanından başka bir şey değil. Alternatif olarak ikimci el bir masaüstü bilgisayar önerebilirim. En azından i5 ya da i7 işlemcili bir şey olursa ihtiyacınızı görecektir.
    pea bunu beğendi.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Bundan beklediğin hız ne bilmiyorum. Hani bir tabir vardır neye göre kime göre diye çünkü işlemcisi olsun ram değeri olsun çok fazla bir şey beklememek lazım. ama genede uzun zaman yatmasından dolayı sürücüler güncelleme isteyebilir onuda şuradan indirebilir güncelleme sonrası tekrar test edebilirsin. diğer bir konu ise ısınma çünkü laptop gibi cihazların soğutma ihtiyacı fazladır o yüzdendirki işlemci fan temizliği termal macun yenilenmesi gerekir. bunları bir bilgisayar tamircisinden yardım alarak yapabilirsin. genede çok fazla bir şey beklememek lazım.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Video editlersin editlemesine de render süresi bir kaç gününü alabilir. Para harcamanı tavsiye etmiyorum.

Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    SSD alın içindeki hard diskle değiştirin. Eğer yer sıkıntınız varsa da ayriyetten taşınabilir hard disk alın. SSD çok etkili bi cihaz.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Elindeki telefon o cihazdan hızlı ona göre..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    Teşekkür ediyorum hepinize.

1+0 eve taşındım masa üstü kuracak yerim yok o yüzden masa üstü bilgisayarım çürüdü gitti. Ben onu satayım, bunuda satayım bi laptop alayım başarabilirsem

Bilgisayardan beklentim zaten çok fazla değil, sadece bi edit programını çalıştırsa kafi diyodum ama anladığım kadarıyla o topa bile girilmez. Edit programından kastımıda belirteyim sadece video kırpmak. Her hangi bi paylaşım yapmayacağım sadece gereksiz bölümleri kesip kendime hatıra biriktirebilmek.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    ubuntu yükleyip kullanmayı deneyebilirsin.
    windows makineyi fazlaca kasan bir işletim sistemi, ubuntu eski bilgisayarların daha performanslı çalışmasını sağlıyor.
    maksat internette gezinmek, mail alıp göndermek, ofis uygulamalarında ufak tefek işler yapmak ise bunların altından kalkar.
    ubuntu'nun uygulama marketinden video editlemek için program da indirip, deneyebilirsin. belli olmaz belki işe yarar.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Birkan07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,

Elimde 2 yıl kadar önce aldığım ama kullanmadığım bu cihaz var. 2 yılda toplasam 2 saat açık kalmamıştır. Bugün açtım baktım içinde 100 kadar fotoğraf ve 3-5 video var hafızası dolmuş ve yavaşlamış.

Makinayı kullanmak istememin tek sebebi yıllar sonra aldığım action camera. Çektiğim videoları editleyebilmek ve saklamak.

Pek anlamıyorum bu bilgisayar işlerinden demicem, hiç anlamıyorum. Ben kendimce düz mantık 1 tb harici disk alıp bununla yürüyebilirim dedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.
    Sakın beş para etmez laflarına inanmayın. Ben bundan çok daha yavaşını tam 7 yıl boyunca hemde işimde kullandım (Toshiba NB100 windows xp) üstüne videoda editledim. Tabiiki videolar 720p den büyük değildi. Yavaşmıydı evet. Ama çok işimi gördü hala kullanıma hazır bekliyor.

Şu anda sizinkine benzer ama sizinkinden yavaş bir windows 10 tablet pc kullanıyorum. Yine işimde kullanıyorum. Bir sorunum yok. Benim için en önemli artısı klavyesiyle 1350 gram, klavyeyi çıkarınca 650 gram olması. Üstelik 4-5 saat de pili dayanıyor.

Ha bu arada bir yıl önce A101 den 650 TL ye 9 taksit almıştım...

Sizin hafızanın dolma sebebi windows10 un güncellemiş olması olabilir. Bende birgün sadece 3GB hafıza kaldığını görünce eyvah demiştim. Sonra ortağım uyardı. Meğerse windows10 büyük güncellemelerde eski windowsu silmeyip yanlış hatırlamıyorsam
    C:\windowsold klasöründe tutuyor. 12 gb gibi bir yer kaplıyor. Bunu silince sorun olmuyor (bende olmadı).

O tabletle neler yaptığımızı bilseniz inanın şaşarsınız...

Ama sürekli ve büyük video düzenleyecekseniz en iyisi bir masaüstü bilgisayar ve en az i3-i5.
    Bilgisayar hastanesi bir ara web sitesinde çok ucuza 3 ay garantili kiralamadan çıkma ikinci el bilgisayarlar satıyordu. Bir bakın derim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:16 ----------

Bu arada gözümden kaçmış. Sadece video kırpacağım demişsiniz. Yavaş olur ama yaparsınız diye düşünüyorum.

Bahsettiğim windowsold klasörünü silip bir deneseniz?
    Tabiiki bir harici diske ihtiyacınız olacak.

Motosikleti
    Öncelikle uzun uzun açıklama yaptığınız için teşekkür ederim. En düşük 1080p çekim yaparım sanırım. Bugün tanıdık bi bilgisayarcıya danıştım oda windowsla ilgili birşey yapacağını ve formatlayacağını söyleyip aldı elimden makinayı. Getirsin bi deneme yapıcam, beni üzmeyecek gibiyse bi harici hd ile işimi hallederim. Masa üstü bilgisayarım var fakat evimde onu kullanabileceğim alabım yok maalesef

Rakaful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim İ3 işlemcili 2010 yılından kalma dizüstü bilgisayarım, kardeşimin İ5 işlemcili daha yeni ve özellikle olan bilgisayarından daha hızlı çalışıyor. Sebebi mi? Tabi ki SSD. SSD diye araştırın. Hard diski değiştirin rahatlayın. Dosya saklamak için ise harici hard diskler alabilirsiniz. Tabi bu söylediklerim size en az 700 800 liraya mal olabilir.

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eğer Windows yeteri hızı sağlamaz ise ,yukarıda belirtildiği gibi ,Linux (örneğin pardus) iyi bir çözüm olabilir.
    Bu linux tabanlı programı usb flashta bile taşıyıp,istediğin bilgisayarda çalıştırabilme özelliği de bulunuyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)