Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

PC Toplama İşinden Anlayanlar İçeri Buyrun :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Merhaba arkadaşlar herkese kazasız belasız sürüşler dilerim öncelikle . Şuan da kullanmakta olduğu notebookumun 2 ayağı da çukura girmiş bulunmakta. Performanslı notebookların ortalama fiyatları 3 bin tl ile 5 bin tl arasında gidip gelmekte . Bende bir notebooka bu kadar para vermektense , aynı fiyatlara çok daha performanslı ve daha uzun süreli kullanmak için bir Pc toplamaya karar verdim . Lakin pcler hakkında fazla detaylı bir bilgiye sahip değilim . O yüzden sizlerden ricam , Pc toplama konusunda bilgi sahibi arkadaşlarımdan , kardeşlerimden , abi ve ablalarımdan yardımlarınızı bekliyorum .

Konuya gelecek olursak , sadece kasa toplayacağım . Monitör almayacağım . Odamda 32'inch Panasonic Vierra Full Hd tv bulunmakta.

İlk olarak ana temel 4 bileşenden başlayacağım. Anakart, işlemci, ekran kartı ve Ram.

İşin içinde performans ve kalite olacağı için , İntel işlemci ve Nvdia grafik kartlı olmasını istiyorum .

Kafamda şu 4 bileşeni oluşturdum . Sizce özellik ve performans açısından nasıl ürünler bakabilir misiniz ?

Anakart : http://www.vatanbilgisayar.com/asus-...i-anakart.html

İşlemci : http://www.vatanbilgisayar.com/intel...m-islemci.html

Ekran Kartı : http://www.vatanbilgisayar.com/zotac...tml#ozellikler

Ram : http://www.vatanbilgisayar.com/gskil...ml#genel-bakis

Anakart ve ekran kartı için diğer markalardan da önerileriniz bekliyorum . Diğer bileşenleri bu 4 temel parçayı kararlaştırdıktan sonra tartışırız . Şimdiden herkese teşekkür ederim .
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Cok hizli parcalar secmissiniz. Bu kadar guclu bir makinayi kullanacak kadar tecrubeniz var mi? Egitim aldiniz mi? Su an kullandiginiz makina ne kadar hizli? Guvenli olmasi acisindan daha gucsuz bir makina almaniz onerilir.
    Ezio41 bunu beğendi.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    şu youtube kanalı var belki işine yarar https://www.youtube.com/user/technop...isayar+toplama
    Ezio41 ve SuleymanE bunu beğendiler.
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Motosikleti
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok hizli parcalar secmissiniz. Bu kadar guclu bir makinayi kullanacak kadar tecrubeniz var mi? Egitim aldiniz mi? Su an kullandiginiz makina ne kadar hizli? Guvenli olmasi acisindan daha gucsuz bir makina almaniz onerilir.
    Ahaha günlük ortalama 5 saatlik tecrübem var 15 yıldan beri . Küçük cc'lerden artık sıkıldım gitmiyor öksürüyor hep . Defalarca rektefiye yaptığım halde notebookum öldü artık. Şu anki notebookumu 5 yıldan beri kullanıyorum Acer Aspire 5742G serisi i3 Gt420m 3gb ram. Şaka gibi
    Yanında da ekstra olarak 5.5 yıllık Ps3 slim , 1 seneden beri de ps4 tecrübem var .

Seçtiğim parçalar uzun ömürlülük ve performans açısından sizce nasıl . Anakartlardan pek anlamadığım için daha iyisi seçilebilir ?

Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu youtube kanalı var belki işine yarar https://www.youtube.com/user/technop...isayar+toplama

Teşekkürler faydalı bir kanala benziyor fırsat buldukça inceleyeceğim .

gurkanerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Yurt dışından gelecek olan eşi, dostu, akrabayı beklemek lazım bu fiyatlara bu bileşenleri almak çok maliyetli.

Motosikleti
    Alıntı gurkanerkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurt dışından gelecek olan eşi, dostu, akrabayı beklemek lazım bu fiyatlara bu bileşenleri almak çok maliyetli.
    Diğer bileşenlerle birlikte yaklaşık olarak 4250 tl'yi buluyor fiyat . Ybr 125 parası

Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diğer bileşenlerle birlikte yaklaşık olarak 4250 tl'yi buluyor fiyat . Ybr 125 parası
    O bütçelere 980Ti ekran kartı sığdırılabilir. Tabi yurt dışından vergisiz getirtme şansınız varsa.

Toplama pc için www.donanimcibaba.com sitesinden bu ayki toplama rehberini okuyun nokta atişi seçim yaparsınız. Sorulariniza doctor cevapta veriyor. Oyun notbookundan devam etcem derseniz. Ben msi gt60 dominatörümü satıyorum. I7 4710hq, gt970m, 16gb ram, 250gb ssd. Alalı 1 yıl olmadı.

Motosikleti
    O bütçelere 980Ti ekran kartı sığdırılabilir. Tabi yurt dışından vergisiz getirtme şansınız varsa.
    Hocam yurtdışı işinde garanti durumu olmadığı için sıkıntılı . Bozulsa bir şey olsa muhattap olacak birisinin olmaması zor .

Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Toplama pc için www.donanimcibaba.com sitesinden bu ayki toplama rehberini okuyun nokta atişi seçim yaparsınız. Sorulariniza doctor cevapta veriyor. Oyun notbookundan devam etcem derseniz. Ben msi gt60 dominatörümü satıyorum. I7 4710hq, gt970m, 16gb ram, 250gb ssd. Alalı 1 yıl olmadı.
    Site tavsiyesi için teşekkür ederim inceleyeceğim . Oyun notebookları gereksiz pahalı . O paralara çok daha iyi pc toplanır o yüzden pcye geçeceğim

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    öncelikle benimde ahım şahım bilgim olmasada yukek akımdan dolayı pc perte çıkmıştı vaktı zamanında bende mecburen kendım butceme göre toparlamıstım şimdi abicim öncelikle bu işleme başlarken ana kartı belirliyoruz şimdi örnek asus bilmem ne DDR3 diyelim bu bizim makinenin kalbi olacak ve sonraki parçalar buna uyumlu olacak yani senin ana kart ddr 3 ken ekran kartın ddr5 ve ram da ddr4 bunlar uymaz alırsan elinde patlar izleyeciğimiz yol
    1 ana kart asus bilmem ne ddr4
    2 işlemci i7 yerine i5 de fazlasıyla ışını görur arada 500 tl fark var ve çok agır proglamlar çalıstırmadıkca aradakı farkı hıssetmessın bıle fazlasıyla ısını gorur
    3 ekran kartında anakarta göre alıcaksın ddr4 ve ana karttakı slot a yanı girişine uygun olacak pcı pcıexpress vs gibi ana kart özellıklerınde yazar aksı halde gene uymayabılır(sadece ekran kartında ddr3 e slot ugun ıse ddr 5 takılabılır diyorlar ama genede modelıne göre almakta fayda var)
    4 ram a gelecek olursak gene ana kart modelıne göre ddr 4 buna ek olarak bunların mhz degerleri var ona uyumlu alacaksın örgegin ana kart herz degeri 1400 se 2400mhz gene olmaz ama ddr a ve herz e göre 4gb 8 gb vs alırsın sorun olmaz
    5 harddıske gelince genelde bunlar sata olur ve sata kaplosuyla ana karta baglayacaksın
    dediğim gibi çok prof degilim ama seni önceliğin ddr serisine baglı diğer parçaları alırsan sorun yaşamazsın
    özellikleri çok iyi bir makine toparlayacaksan windos un 64 bit olsun muhakkak eger 32 bit yuklersen ram in ve ekran kartının çok az kısmını kullanır fazla kısmını tanımaz 64 bitte tadını ala ala kullanırsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:17 ----------

ben senin için örnek oluşturucak bir tane toparladım
    anakart
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-...ml#genel-bakis
    işmecide ilk verdiğin anakart modeline sadece amd a serisi uygun oldugu ıcın ıslemcı bu
    http://www.vatanbilgisayar.com/amd-a...i--r7-gpu.html
    ekran kartı
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-...tml#ozellikler
    ram de dediğim gibi herz ayarını uyumlu ıse butcene göre arttırabılırsın ama ankartta 2 ram slotu oldugu ıcın 2 tane 8 lık alırsan 16 gb da rahat rahat işin görülür
    http://www.vatanbilgisayar.com/gskil...l-kit-ram.html

Motosikleti
    Yamaha MT 07
    [QUOTE=Ezio41;3824166]Hocam yurtdışı işinde garanti durumu olmadığı için sıkıntılı . Bozulsa bir şey olsa muhattap olacak birisinin olmaması zor .

Amazon garanti konusunda bizim yerli firmalarımızdan çok daha yardım sever ve müşteri memnuniyetine çok fazla önem veriyorlar. Arızalanan donanım olursa iletişime geçip amazona kargoluyorsun ve onlar ilgileniyorlar. Yine benim param var, öyle işlere de ayıracak vaktim yok diyorsan vatan kucağını açmış orada bekliyor

amd işlemci düşünüyorsanız, anakartının amd2+ amd3+ amd4+ yani + lı olmasına dikkat edinki
    2 3 yıl sonra yeni bir işlemci ile anakart ram vs değiştirmeden 2. elden yeni işlemciyle çok ucuza performansı arttırısınız benim gibi 3. çekirdek işlemciyi 6 çekirdek yaparsınız 250tl ye, cabası 2 kat performans artışı )

bir diğer konu okadar para bile harcasınız i7 sisteme 2 3 yıl sonra o sistem yine yavaş kalacakdır günün teknolojisine göre, bu yüzden ihtiyacınız olan donanımı alsanız daha mantıklı, bu şekilde çok para bayılmak
    ileriye yatırım yapmak değildir.

Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle benimde ahım şahım bilgim olmasada yukek akımdan dolayı pc perte çıkmıştı vaktı zamanında bende mecburen kendım butceme göre toparlamıstım şimdi abicim öncelikle bu işleme başlarken ana kartı belirliyoruz şimdi örnek asus bilmem ne DDR3 diyelim bu bizim makinenin kalbi olacak ve sonraki parçalar buna uyumlu olacak yani senin ana kart ddr 3 ken ekran kartın ddr5 ve ram da ddr4 bunlar uymaz alırsan elinde patlar izleyeciğimiz yol
    2 işlemci i7 yerine i5 de fazlasıyla ışını görur arada 500 tl fark var ve çok agır proglamlar çalıstırmadıkca aradakı farkı hıssetmessın bıle fazlasıyla ısını gorur
    3 ekran kartında anakarta göre alıcaksın ddr4 ve ana karttakı slot a yanı girişine uygun olacak pcı pcıexpress vs gibi ana kart özellıklerınde yazar aksı halde gene uymayabılır(sadece ekran kartında ddr3 e slot ugun ıse ddr 5 takılabılır diyorlar ama genede modelıne göre almakta fayda var)
    4 ram a gelecek olursak gene ana kart modelıne göre ddr 4 buna ek olarak bunların mhz degerleri var ona uyumlu alacaksın örgegin ana kart herz degeri 1400 se 2400mhz gene olmaz ama ddr a ve herz e göre 4gb 8 gb vs alırsın sorun olmaz
    5 harddıske gelince genelde bunlar sata olur ve sata kaplosuyla ana karta baglayacaksın
    dediğim gibi çok prof degilim ama seni önceliğin ddr serisine baglı diğer parçaları alırsan sorun yaşamazsın
    özellikleri çok iyi bir makine toparlayacaksan windos un 64 bit olsun muhakkak eger 32 bit yuklersen ram in ve ekran kartının çok az kısmını kullanır fazla kısmını tanımaz 64 bitte tadını ala ala kullanırsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:17 ----------

anakart
    işmecide ilk verdiğin anakart modeline sadece amd a serisi uygun oldugu ıcın ıslemcı bu
    ekran kartı
    ram de dediğim gibi herz ayarını uyumlu ıse butcene göre arttırabılırsın ama ankartta 2 ram slotu oldugu ıcın 2 tane 8 lık alırsan 16 gb da rahat rahat işin görülür
    Hocam bir konu hakkında kesin bilgiye sahip değilseniz bunu insanlarla paylaşıpta yanlış yönlendirmeyin. DDR3 destekli anakarta DDR5 destekli ekran kartı takamayacağımızdan emin misiniz ? Veya DDR5 destekli ekran kartını takabileceğimiz DDR5 destekli anakart önerebilir misiniz ?
    Baştan sona verdiğiniz bilgilerin neredeyse hepsi yanlış

ek olarak cpuboss com sitesinden tek çekirdek ve çok çekirdek performanslarını compare edebilirsiniz,

yani 3ghz çekirdek hızı olan 4 çekirdek bir işlemci almakdansa, 2ghz çekirdek başına hızı olan 2çekirdek işlemci almak daha akıllıcadır,

yani işin özü etrafdaki normal programlar tek çekirdek üzerinde çalışır, multithread applikasyonlar genel olarak komple mühendislik grafik yazılımları vs dir, birden fazla çekirdeği optimum kullanırlar, böyle bu tarz app lerle işiniz yoksa o sistem çöpdür. en son oyun performanslı içinde minumum 4 çekirdek şart.

Motosikleti
    Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster

anakart
    ekran kartı

Teşekkürler detaylı yazın için . Anakartta attığım link ddr3'tü . Onu o zaman ddr4'lü bir karta bakmam gerekecek . İşlemci olarak intel düşünüyorum . Amd'in ucuz olması aslında fakirin dostu iyi bir şey ama intel varkende amd'ye sıcak bakamıyorum . Attığınız likteki fiyatlar çok iyi 1000 tl ye 4 tane parça . İntelin sade işlemcisi o kadar fiyat .

[QUOTE=gurkanerkan;3824195]
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yurtdışı işinde garanti durumu olmadığı için sıkıntılı . Bozulsa bir şey olsa muhattap olacak birisinin olmaması zor .

Amazon garanti konusunda bizim yerli firmalarımızdan çok daha yardım sever ve müşteri memnuniyetine çok fazla önem veriyorlar. Arızalanan donanım olursa iletişime geçip amazona kargoluyorsun ve onlar ilgileniyorlar. Yine benim param var, öyle işlere de ayıracak vaktim yok diyorsan vatan kucağını açmış orada bekliyor
    Vatan kucağını fena açmış evet . Dolar sağolsun fiyatlar çok pahalı . Doların düşmesinide beklemek bu saatten sonra zor olur diye düşünüyorum .

Alıntı okoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amd işlemci düşünüyorsanız, anakartının amd2+ amd3+ amd4+ yani + lı olmasına dikkat edinki
    2 3 yıl sonra yeni bir işlemci ile anakart ram vs değiştirmeden 2. elden yeni işlemciyle çok ucuza performansı arttırısınız benim gibi 3. çekirdek işlemciyi 6 çekirdek yaparsınız 250tl ye, cabası 2 kat performans artışı )

bir diğer konu okadar para bile harcasınız i7 sisteme 2 3 yıl sonra o sistem yine yavaş kalacakdır günün teknolojisine göre, bu yüzden ihtiyacınız olan donanımı alsanız daha mantıklı, bu şekilde çok para bayılmak
    ileriye yatırım yapmak değildir.

İşlemci konusunda aslında i7 yerine i5 te olabilir . Sonuç olarak proje çizim vs gibi işler yapmayacağım için çokta lükse kaçmamak lazım dediğiniz gibi . Benim attığım linkler sadece fikir amaçlı . Hepsi değişime açıklardır . Kafamda ki sistemi kurana kadar buradan paylaşımlarımızı yaparız .

amd sistem düşünülüyorsa, apu lu sistem önermem performans konusunda pek iyi değiller.
    bence sen komple sistemi 2. el parçalarla oluştur sh den felan bak al,

birde 150tl lik powercom ups at girişe sonra ömrünün sonuna kadar kullanırsın,

ben hep 2. el parça alırım, eğer parçada sıkıntı yoksa kolay kolay arıza yapması zor.

en son 1 diskim göçtü bad sektörden onun haricinde yıllardır hiç bi işi olmadı tıkırında işler..

donanımdaki fiyatların bu kadar yüksek olması, hakkettiğinden dolayı değil döviz kurunun yüksek olmasından, yani yaklaşık bin tl daha fazla para ödeniyor şu anda bir masa üstüne..

Motosikleti
    Alıntı okoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    amd sistem düşünülüyorsa, apu lu sistem önermem performans konusunda pek iyi değiller.
    bence sen komple sistemi 2. el parçalarla oluştur sh den felan bak al,

birde 150tl lik powercom ups at girişe sonra ömrünün sonuna kadar kullanırsın,

ben hep 2. el parça alırım, eğer parçada sıkıntı yoksa kolay kolay arıza yapması zor.

en son 1 diskim göçtü bad sektörden onun haricinde yıllardır hiç bi işi olmadı tıkırında işler..

İntel işlemci ve nvdia grafik kartlı sistem düşünüyorum. İşlemci olarak bu üründe iş görür mü sizce ? ; http://www.vatanbilgisayar.com/intel...m-islemci.html i7 olandan 400 tl daha uygun hem

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    ezio en iyi tavsiyeleri donanımhaber sistem tavsiyeleri bölümünde alırsın. adamlar gerçekten fiyat/performans oranı en yüksek parçaları tavsiye ediyorlar.
    Ezio41 bunu beğendi.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Hocam bir konu hakkında kesin bilgiye sahip değilseniz bunu insanlarla paylaşıpta yanlış yönlendirmeyin. DDR3 destekli anakarta DDR5 destekli ekran kartı takamayacağımızdan emin misiniz ? Veya DDR5 destekli ekran kartını takabileceğimiz DDR5 destekli anakart önerebilir misiniz ?
    Baştan sona verdiğiniz bilgilerin neredeyse hepsi yanlış
    Dostum basindada prof olmadigimi belirttim ekrab kartindada ddr3 e dd5 olani takanlar var dedim orada kale alinacak kisim ekran kartinin giris solotudur pci slota pci espres slotlu ekran karti takamazsin urunleri alirken dikkat edecegi hususlar konusunda nacizane bilgimi paylastim ram konusundada ornek 1400 deslekleyen anakartta 2400 mhz ram gene kullanamazsin islemci konusundada anakart amd destekliyorsa intel gene kullanamzsin adam ana kart ddr3 demis ekran karti ddr5 hadi uydu slottan olmayacak gene ddr4 ram hem slot yuvasindan hemde herzden uymayacak
    Ezio41 bunu beğendi.
    Yolların Kralı Değil ! Kuralı Vardır..

söylediğin işlemcinin tek çekirdeği
    benim şuanki bilgisayarımın (6 çekirdek Phenom-II-X6) 2 katı performansda..

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-6500-vs-AMD-Phenom-II-X6-1055T

yani evet alınabilir gayet güzel.

yanına birde bundan çek

http://www.hepsiburada.com/sapphire-...41g-p-BD804406

bende r9 270x var açamadığım oyun yok şu an itibari ile..

dadından yenmez, ha ssd yi de unutma yoksa gene kötü performans alırsın, hatta
    2 veya 4 ssd al raid yap, win 7 yükle ramı en az 6gb yap sora gel bize, pc im şu kadar sn de açılıyo diye hava at )
    Ezio41 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)