Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Müjde! e-ticarette gümrüksüz alışveriş limiti indiriliyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir çoğumuz yurtdışından motosiklet parçası,koruyucu giyim,aksesuar alıyoruz...Gümrük vergisine takılmamak için yakın zamanda sipariş verecek arkadaşların 22 Euroluk yeni limiti dikkate almalarında fayda var.

Yurt dışından e-ticaret yoluyla sipariş edilen ürünlere yönelik gümrük muafiyet oranı, 30 eurodan 22 euroya düşürülüyor.

AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, konuya yönelik hazırlanan karar, Bakanlar Kurulu'nda imzaya sunuldu.

Buna göre, posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere yönelik gümrük muafiyet oranı 30 eurodan 22 euroya düşürülecek.

Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 euro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye'de de bu yönde düzenleme kararı alındı.

30 euro sınırını gözeterek sipariş vermiş olan alıcıların işlemlerinin tamamlanması ile posta ve hızlı kargo operatörlerinin kendi sistem ve iş akışlarını söz konusu değişikliğe uyarlayabilmesi amacıyla 15 günlük geçiş dönemi de öngörülüyor.

Ayrıca yurt dışından posta ve hızlı kargo yoluyla Türkiye'ye gönderilen ve burada bulunmayan bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için uygulanan tek ve maktu vergi oranının yüksek olması nedeniyle, bu eşyaya uygulanan muafiyet limiti de 150 euroya çıkarılıyor.

Söz konusu kitaplar için yurt dışında uygulanan KDV oranı göz önünde bulundurularak, yüzde 8'lik tek ve maktu vergi belirlendi. Söz konusu vergi oranı, kitapların bedeline göre, AB ülkelerinden gelenlerde yüzde 18, diğer ülkelerden gelenlerden ise yüzde 20 uygulanıyordu.
    Kaynak
    osiosborn ve hasmet bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Müjde! e-ticarette gümrüksüz alışveriş limiti indiriliyor

e-ticarette gümrüksüz alışveriş limiti indiriliyor
    Yurt dışından e-ticaret yoluyla sipariş edilen ürünlere yönelik gümrük muafiyet oranı, 30 avrodan 22 avroya düşürülüyor.

Yurt dışından e-ticaret yoluyla sipariş edilen ürünlere yönelik gümrük muafiyet oranı, 30 avrodan 22 avroya düşürülüyor.

AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, konuya yönelik hazırlanan karar, Bakanlar Kurulu'nda imzaya sunuldu.

Buna göre, posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere yönelik gümrük muafiyet oranı 30 avrodan 22 avroya düşürülecek.

Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 avro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye'de de bu yönde düzenleme kararı alındı.

30 avro sınırını gözeterek sipariş vermiş olan alıcıların işlemlerinin tamamlanması ile posta ve hızlı kargo operatörlerinin kendi sistem ve iş akışlarını söz konusu değişikliğe uyarlayabilmesi amacıyla 15 günlük geçiş dönemi de öngörülüyor.

Ayrıca yurt dışından posta ve hızlı kargo yoluyla Türkiye'ye gönderilen ve burada bulunmayan bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için uygulanan tek ve maktu vergi oranının yüksek olması nedeniyle, bu eşyaya uygulanan muafiyet limiti de 150 avroya çıkarılıyor.

Söz konusu kitaplar için yurt dışında uygulanan KDV oranı göz önünde bulundurularak, yüzde 8'lik tek ve maktu vergi belirlendi. Söz konusu vergi oranı, kitapların bedeline göre, AB ülkelerinden gelenlerde yüzde 18, diğer ülkelerden gelenlerden ise yüzde 20 uygulanıyordu.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/e-ticare...iliyor/1048647

aliberkgngr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CG100>>CBR250>>NMAX
    mutlu oldum ya düşünüyordum daha 'fazla nasıl geçirebilirler' diye bir gol daha geldi. Geçirmezlerse eksik hissediyorum. İnsan bir süre sonra arıyor

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Acil112, Shrieker, jimi_hendrix ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    zaten ben hep 20 avroluk alıyordum

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Bunlar neyin kafasını yaşıyor. Yurtdışında ki satıcılar bile belli bir miktardan vergi alındığını bildiği için paketin üstüne fiyatı düşük yazıyorlar. Geçen ay 65 dolarlık ürünü vergisiz aldım. Satıcılar bu durumdan haberdar

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Üretmediğimiz sürece halimiz harap
    BatuhanK, Shrieker ve sturan2 bunu beğendiler.

çember daralmakta
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunlar neyin kafasını yaşıyor. Yurtdışında ki satıcılar bile belli bir miktardan vergi alındığını bildiği için paketin üstüne fiyatı düşük yazıyorlar. Geçen ay 65 dolarlık ürünü vergisiz aldım. Satıcılar bu durumdan haberdar
    gümrük memurları salak değil :D canı isterse görmemiş gibi yapıyor canı isterse öpüyor. Kontrolde fotoğraf makinesi gözüktü diyelim. Açıp bakılıyor marka modeline. Canon D100 (salladım) internetten bakıyor fiyatına 100 dolardan aşağı ikinci el bile yok. Hemen evine kağıt yolluyorlar. “Kimden aldın de bakam, link ver!” diye soruyorlar. Sonra ya aldığın fiyattan %20 devlete de vericen yada geri yollayalım diye soruyor.

Tutan taktik şudur:
    Fotoğraf makinası geometrik ve devre yapısı olarak hesap makinasına benziyor diyelim. Çindeki abimiz bunu güzel paketliyor. Üzerine de “Calculator $5” diye not düşüyor. X Ray’den geçen cihaz aynen hesap makinası gibi gözüküyor. Gümrük memuru da açmak için uğraşmıyor. Çünkü yığınla paket var.
    bursalıali bunu beğendi.

iyi olur inşallah

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gümrük memurları salak değil :D canı isterse görmemiş gibi yapıyor canı isterse öpüyor. Kontrolde fotoğraf makinesi gözüktü diyelim. Açıp bakılıyor marka modeline. Canon D100 (salladım) internetten bakıyor fiyatına 100 dolardan aşağı ikinci el bile yok. Hemen evine kağıt yolluyorlar. “Kimden aldın de bakam, link ver!” diye soruyorlar. Sonra ya aldığın fiyattan %20 devlete de vericen yada geri yollayalım diye soruyor.

Tutan taktik şudur:
    Fotoğraf makinası geometrik ve devre yapısı olarak hesap makinasına benziyor diyelim. Çindeki abimiz bunu güzel paketliyor. Üzerine de “Calculator $5” diye not düşüyor. X Ray’den geçen cihaz aynen hesap makinası gibi gözüküyor. Gümrük memuru da açmak için uğraşmıyor. Çünkü yığınla paket var.
    Türkiye de hiç böyle şeylerle uğraşmıyorlar. Yurtdışından 300 parçaya yakın ürün aldım, gümrüğe takılmadı bile. Adamlar telefon sokuyor. Şimdi burda bu tarz ürünlerin nasıl sokulduğunu yazmıyorum. Satıcılar herşeyin farkında
    Sen arabaya gezmek için binersin, bizler ise motosiklete binmek için gezeriz

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    ohh ohh suyundan da koy bakalım daha nelere gebeyiz ileriki günlerde

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Geçende haber yokmuydu ya, gümrük vergisi kaldırılıyor diye. Ona sevinirken, birader bu da nereden çıktı.

2022 Yılına Kadar Serbest

Alınan karara göre otomotiv, teknoloji, OLED göstergeler, LCD modüller, elektrik iletkenleri, fiber optik ürünler, elektronik devre kartları, yeniden şarj edilebilir lityum polimer bataryalar, endüstriyel robot ürünleri, cep telefonu görüntüleme sistemleri ve optik sürücü içeriklerinin hiç birisinden 2022 yılına kadar vergi alınmayacak.

Mesela bu karar öncesinde yurt dışından 2000 TL'ye laptop satın almıştınız. Bu ürün gümrüğe takıldıktan sonra 30 Euro üstü olduğu için ortalama 300 - 400 TL civarında bir vergi ücreti çıkıyordu. Eğer kategoriye bilgisayarlar ve OEM parçalar da dahilse şimdi bu vergiyi ödemeden rahatlıkla alışverişlerimizi gerçekleştirebileceğiz.

Söz konusu bu durum İthalat Rejimi Kararına Ek Karar adı altında Bakanlar Kurulu Kararı ile mükerrer Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Bu haberden sonra artık yurt dışından alışveriş yapacak olan kullanıcılar için yeni bir sayfa açıldı diyebiliriz. Hayırlısı olsun şimdiden..

Önemli Not: Bir yandan da bu değişikliğin altında Amazon'un Türkiye'ye geliş sebepleri de yatıyor. Zaten Türkiye'de faaliyete geçecekleri açıklanmıştı. Ancak net bir tarih verilmiyordu. Parçalar şimdi daha iyi yerine oturmaya başladı.
    Kaynak

Motosikleti
    Suzuki VanVan 125 L6
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçende haber yokmuydu ya, gümrük vergisi kaldırılıyor diye. Ona sevinirken, birader bu da nereden çıktı.

Kaynak
    Geçenki habere şunu yazmıştım:

Alıntı yilmazozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gümrüksüz alışveriş sınırı 30€'ya düşürülmeden 1 ay önce de 75€'dan 150€'ya çıkarılacak deniyordu. Sonu öyle olmaz umarım
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki VanVan 125 L6
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amazon'dan sıkça alışveriş yapıyorum ve onlara böyle bir şey teklif edemezsin. Dolayısıyla bu düzenleme işi kitabına göre yapan sitelerden yapılan alışverişleri etkileyecektir.

Ayrıca sizin bu yaklaşımınızın YouTube yasaklandığından RTE'nin "ben YouTube'a giriyorum siz de girin" demesinden farkı yok.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Komple yasaklayın. Sizde rahatlayın bizde.
    Yerli Malı haftası'nı yerli malı yılı yapın. Hepimiz mal mal birbirimize mal satıp alalım.
    Shrieker bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Matematiksel olarak bişey değişmiyor.
    Euro sizin kafanızı karıştırıyor.
    Olaya lira bazında bakın.
    Eskiden 100 liralik alışveriş yapiyordunuz.
    Şimdi de 100 liralık alişveriş yapacaksınız.

Eskiden 100 liraya 30 euro aliniyordu, bugün demekki 22 euro alinıyor.
    Değişen tek şey bu.

BlackGhost, Blackeagletr, *Heka ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Asgari ücreti de AB normlarına çekseler iyi olur. Hatta hazır AB'ye uyuyorken vekil maaşlarını da AB normlarına çeksinler.
    oxus, Shrieker, YasinC ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Matematiksel olarak bişey değişmiyor.
    Euro sizin kafanızı karıştırıyor.
    Olaya lira bazında bakın.
    Eskiden 100 liralik alışveriş yapiyordunuz.
    Şimdi de 100 liralık alişveriş yapacaksınız.

Eskiden 100 liraya 30 euro aliniyordu, bugün demekki 22 euro alinıyor.
    Değişen tek şey bu.

hocam senin matematik kaçtı? eskiden 30 dolara gümrüksüz saat alınabiliyordu mesela, şimdi sana aynı mal 36 dolara mal olacak. Benzin mi bu 100TL lık alalım.
    birbilent bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam senin matematik kaçtı? eskiden 30 dolara gümrüksüz saat alınabiliyordu mesela, şimdi sana aynı mal 36 dolara mal olacak. Benzin mi bu 100TL lık alalım.
    Benim matematik iyi de
    senin hayat bilgisi biraz zayıf galiba.

(Yoksa forum bilgisi mi demeliydim?)

Yazıların altına makara diye not mu düşsem bundan sonra naapsam?
    zaferce, aquarist4, birbilent ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)